باور غلط در مورد کاهش وزن : آیا خوردن غذا در آخر شب باعث اضافه وزن می‌شود؟

باور غلط در مورد کاهش وزن : آیا خوردن غذا در آخر شب باعث اضافه وزن می‌شود؟

شاید بسیاری از شما بر این باور باشید که دیر غذا خوردن در شب باعث افزایش وزن شما می شود، اما کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که آنچه می خورید بسیار مهم تر از زمانی است که می خورید.

همه ما در دورانی از زندگی خود مدام می‌خواهیم بدانیم چند کیلوگرم وزن کم می کنیم. در این مدت، نیز اغلب به نکات رژیم غذایی مشکوک و بالقوه غلط برخورد می‌کنیم.

اینترنت مملو از ادعاهایی است که با پیروی از برنامه های غذایی خاص، تغذیه و ورزش، نتایج باورنکردنی را نوید می دهد. اما یک نظریه رایج نشان می دهد که غذا خوردن بعد از ساعت ۸ شب باعث افزایش وزن شما می شود.

از شام که بگذریم، ادعاها در مورد دیر ناهار خوردن نیز گمراه کننده است زیرا حقیقت این است که آنچه می خورید بسیار مهم تر از زمانی است که می خورید.

ما در این مطلب روزیاتو واقعیت را از داستان جدا کردیم و همه چیزهایی را که باید در مورد غذا خوردن در اواخر شب و افزایش وزن بدانید را فاش کردیم. با روزیاتو همراه باشید.

آیا زمان خوردن واقعاً مهم است؟

این ایده که دیر غذا خوردن در شب باعث افزایش وزن می شود از مطالعات حیوانی ناشی می شود. طبق این نوع مطالعات، بدن کالری ها را در زمان خاصی از روز به طور متفاوتی مصرف می کند.

این تئوری ادعا می کند دیر غذا خوردن برخلاف ریتم شبانه روزی شما است – ریتم شبانه روزی همان چرخه ۲۴ ساعته ای است که به بدن شما می گوید چه زمانی بخوابد، غذا بخورد و بیدار شود.

طبق ریتم شبانه روزی شما، شب برای استراحت است نه غذا خوردن.

با این حال، همه مطالعات انسانی از این مفهوم پشتیبانی نمی‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که لزوماً زمان غذا خوردن مهم نیست، بلکه این مهم است که چقدر غذا می خورید.

مطالعه ای روی بیش از ۱۶۰۰ کودک انجام گرفت. در این تحقیق، هیچ ارتباطی بین غذا خوردن بعد از ساعت ۸ شب و اضافه وزن پیدا نکرد.

یک تحقیق دیگر عادات غذایی ۵۲ بزرگسال را دنبال کرد و نشان داد کسانی که از ساعت ۸ بعد از ظهر به بعد غذا می‌خورند، مجموع کالری بیشتری نسبت به افرادی که قبل از این ساعت غذا می‌خورند، مصرف می‌کنند. کالری اضافی می تواند به مرور زمان منجر به افزایش وزن شود.

به طور کلی، به نظر نمی رسد که افزایش وزن صرفاً در نتیجه غذا خوردن در شب اتفاق بیفتد؛ یعنی زمانی که کل کالری دریافتی در حد نیاز روزانه شما باشد.

کسانی که دیر غذا می‌خورند بیشتر غذا می‌خورند

به گفته برخی، افرادی که دیروقت غذا می خورند، نسبت به کسانی که در زمان قبلی غذا می خورند، کالری بیشتری مصرف می کنند.

محققان دریافته‌اند افرادی که وعده غذایی نزدیک‌تر به زمان خواب خود می‌خورند، در کل کالری بیشتری نسبت به افرادی که زودتر غذا می‌خورند، مصرف می‌کنند.

مطالعه دیگری نشان داد کسانی که بین ساعت ۱۱ شب تا ۵ صبح غذا می‌خورند، تقریباً ۵۰۰ کالری بیشتر در روز نسبت به افرادی که در ساعات روز غذا می‌خورند، مصرف می‌کنند و در طول زمان ۴.۵ کیلوگرم بیشتر وزن اضافه می‌کنند.

صرف نظر از زمان، دیر غذا خوردن در شب تنها در صورت مصرف کالری اضافی ممکن است منجر به افزایش وزن شود.

کسانی که دیر غذا می‌خورند، انتخاب‌های غذایی بدتری دارند

کسانی که دیرتر غذا می خورند ممکن است انتخاب های ناسالم تری داشته باشند و غذاهایی را انتخاب کنند که ارزش غذایی کمی دارند.

ممکن است دلایلی برای این امر وجود داشته باشد، مانند دسترسی محدود به غذای سالم در شب.

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند افرادی که در شیفت شب کار می‌کنند، تمایل دارند برای راحتی دسترسی، از غذاهای ناسالم استفاده کنند. زیرا ممکن است گزینه‌های غذایی سالم در دیرهنگام در دسترس نباشد.

خوردن احساسی عامل دیگری است که منجر به انتخاب‌های غذایی ضعیف‌تر در شب می‌شود و بسیاری از وعده‌های غذایی بعداً به دلیل استرس، اضطراب، کسالت یا غم مصرف می‌شوند.

خستگی به دلیل تغییرات هورمونی که بر اشتها در طول کم خوابی تأثیر می گذارد، با افزایش مصرف غذا و تمایل به غذاهای پرکالری مرتبط است.

شب‌ها چه چیزی بخورید؟

وقتی صحبت از افزایش وزن به میان می‌آید، آنچه می‌خورید بسیار مهم‌تر از زمانی است که می‌خورید، تا زمانی که کالری مورد نیاز روزانه خود را مصرف کنید.

توصیه می شود اگر بعد از شام واقعا گرسنه هستید، غذاهای غنی از مواد مغذی را انتخاب کنید. برخی از گزینه های عالی عبارتند از:

 • هویج و ساقه کرفس با هوموس
 • برش های سیب با مقدار کمی از کره آجیل مورد علاقه خود
 • پاپ کورن ساده هواپز
 • یک مشت انگور منجمد

زمان و دفعات غذا خوردن

بر اساس برخی مطالعات، ممکن است راه هایی برای تنظیم اشتهای شما از طریق زمان بندی و دفعات وعده های غذایی وجود داشته باشد.

به عنوان مثال، تحقیقات ارتباطی بین خوردن صبحانه پر کالری نشان داده اند تا احتمالاً از هوس خوردن و پرخوری در شب جلوگیری کند.

خوردن وعده های غذایی کوچکتر به دفعات بیشتر ممکن است به شما کمک کند اشتهای خود را مدیریت کنید و احساس گرسنگی را در طول روز کاهش دهید.

اگر کالری مورد نیاز روزانه خود را مصرف کنید، صرفاً با خوردن دیرهنگام وزن اضافه نمی‌کنید. اما تغییر دفعات وعده‌های غذایی ممکن است میزان کالری دریافتی شما را کاهش دهد.

به شما پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

۱۲ غذای مفیدی که خوردنشان در زمان نامناسب برایتان مضر است؛ از موز تا پنیر

رژیم غذایی ۱۶:۸ چیست و چطور به کاهش وزن کمک می‌ کند؟

کدام غذاها باعث التهاب های آسیب زا می شوند؟

اگر فقط یک وعده غذا در روز بخوریم چه اتفاقی رخ می دهد؟

منبع: mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

 • دی جی خرداد ۱, ۱۴۰۱

  کو غذا اخه. مجبور شدم وسایلمو تو سایت بفروشم تا لنگ نمونم.
  حدودا ۳۰ سال. ارشد اهنگسازی تهران.

  بگذریم
  ما بدیم اخرش. مقصر ماییم