طالبان پوشاندن صورت را برای مجریان زن شبکه های تلویزیونی افغانستان اجباری کرد

طالبان پوشاندن صورت را برای مجریان زن شبکه های تلویزیونی افغانستان اجباری کرد

مجریان زن در شبکه های خبری برجسته افغانستان، یک روز پس از سرپیچی از دستور طالبان برای پوشاندن صورت خود در تلویزیون، یکشنبه، با صورت های پوشیده روی آنتن رفتند. از زمان به قدرت رسیدن طالبان در سال گذشته، محدودیت‌های زیادی بر جامعه مدنی اعمال شده است، که بسیاری از آنها بر از بین بردن حقوق زنان و اجبار آنها برای تبعیت از اصول سخت‌گیرانه این گروه تمرکز دارد. بعد از اینکه هیبت الله آخوند زاده، رهبر افغانستان دستور داد زنان در ملاء عام، با برقع به طور کامل صورت خود را بپوشانند، وزارت امر به معروف و نهی از منکر به مجریان زن تلویزیون دستور داد که از روز شنبه صورت های خود را بپوشانند.

طالبان مجریان زن افغانستان را مجبور به پوشاندن صورت هایشان کرد

سونیا نیازی، مجری طلوع نیوز می گوید که آنها مقاومت کردند و با پوشیدن ماسک مخالف بودند. اما طلوع نیوز تحت فشار قرار گرفت و به او گفتند که هر مجری زنی که بدون پوشاندن صورتش در تلویزیون ظاهر شود، اخراج خواهد شد. زنان مجری قبلاً فقط ملزم به پوشیدن روسری بودند.

طالبان مجریان زن افغانستان را مجبور به پوشاندن صورت هایشان کرد

خپلواک سافی، مدیر طلوع نیوز گفت که این شبکه مجبور شده است کارکنان خود را وادار به اجرای این دستورات کند. با او تماس گرفته شده و با ادبیات متخاصمانه به او گفتند که باید این کار را انجام دهد. روزنامه نگاران مرد و کارمندان طلوع نیوز در دفاتر این شبکه در کابل، برای حمایت و همراهی با مجریان زن، به صورت هایشان ماسک زدند. سایر زنان کارمند این شبکه ها می توانند بدون پوشاندن صورت کار کنند.

طالبان مجریان زن افغانستان را مجبور به پوشاندن صورت هایشان کرد

محمد آکیف صادق مهاجر، سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که مقامات مخالف فعالیت مجریان زن در این شبکه ها نیستند. فرمان آخوندزاده به مقامات دستور می دهد که در صورت عدم رعایت قوانین پوششی، زنان کارمند دولت را اخراج کنند. مردانی که در دولت کار می کنند نیز در صورت عدم رعایت اصول پوششی طالبان توسط همسران یا دخترانشان در خطر تعلیق قرار می گیرند. به دستور مقامات طالبان، شبکه های تلویزیونی نمایش فیلم ها و سریال هایی با حضور زنان را متوقف کرده اند.

بیشتر بخوانید:

رهبر طالبان پوشیدن برقع در بیرون از خانه را برای زنان افغانستان اجباری کرد

گردن زدن مانکن ها در افغانستان به دست نیروهای طالبان + ویدیو

منبع: france24
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود