«مرگ سفید»؛ تک تیرانداز فنلاندی که یک تنه ۵۰۰ سرباز روس را در جنگ زمستانی کشت

«مرگ سفید»؛ تک تیرانداز فنلاندی که یک تنه ۵۰۰ سرباز روس را در جنگ زمستانی کشت

ولادیمیر پوتین تمایل خود را برای بازگرداندن کشورش به دوران شکوه اتحاد جماهیر شوروی به عنوان یک ابرقدرت، پنهان نمی کند. اما بیش از یک دهه قبل از تولدش، ارتش سرخ محبوب او توسط یک تک تیرانداز فنلاندی ملقب به «مرگ سفید» وحشت زده شد. در سال ۱۹۳۹ زمانی که اتحاد جماهیر شوروی به فنلاند حمله کرد، درست سه ماه قبل از شروع جنگ جهانی دوم، سیمو هایها (Simo Hayha) بیش از ۵۰۰ سرباز روسی را در طول جنگ زمستانی به ضرب گلوله کشت.

«مرگ سفید» که بود و چگونه 500 سرباز روس را کشت؟

این درگیری باعث بدنامی شوروی شد، چراکه سربازان شجاع فنلاند توانستند ارتش بسیار بزرگتر روسیه را با ۷۰,۰۰۰ کشته فنلاندی در مقایسه با تقریبا ۴۰۰,۰۰۰ کشته شوروی، از بین ببرند. «مرگ سفید» با پوشیدن لباس برفی کلاهدار سفید، خود را در میان برف ها پنهان می کرد و تا زمانی که طعمه خود را نمی دید، بی حرکت می ماند. این تیر انداز جسور که توانایی های خود را با شکار حیوانات در جنگلی که در آن بزرگ شده بود به کمال رسانده بود، با صبر و حوصله در دمای گزنده ۴۰ – درجه سانتیگراد در کمین نیروهای دشمن می ایستاد.

«مرگ سفید» که بود و چگونه 500 سرباز روس را کشت؟

او در نهایت پس از اصابت گلوله به گونه اش از خط مقدم با سورتمه بیرون کشیده شد. او به طور میانگین روزانه پنج نفر را می کشت. اگرچه شلیک روس ها به صورت و فک او آسیب رساند ولی او زنده ماند و تبدیل به تصویری شد که همچنان در ذهن آنها باقی مانده است.

«مرگ سفید» که بود و چگونه 500 سرباز روس را کشت؟

شاهکار باورنکردنی او در جنگ زمستانی هنوز در فنلاند جشن گرفته می شود. به نظر می رسد که تاریخ، ممکن است در حال تکرار باشد، زیرا تهاجم ناموفق پوتین به اوکراین دوباره محدودیت های ارتش روسیه را برجسته کرده است. عملکرد کند و تاکتیک های قدیمی آنها به دشمنشان اجازه می دهد تا به راحتی از آنها پیشی بگیرند.

«مرگ سفید» که بود و چگونه 500 سرباز روس را کشت؟

اگرچه روی کاغذ تعداد سربازان روسی به طرز چشمگیری از اوکراینی ها و فنلاندی های آن زمان در طول جنگ زمستانی بیشتر است، اما تشکیلات جنگی آنها دست و پا گیر است. هر دو درگیری برای روسیه تلفات سنگینی داشت، چون آنها سلاح را به تاکتیک ترجیح می دهند. به نظر می رسد پوتین در مورد حمله به همسایگان خود مانند ژوزف استالین بسیار خوش بین است و گمان می کند که آنها به سرعت مغلوب خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

ولادیمیر پوتین پارانوئید است، روان پریشی دارد و در سر خود صداهایی می‌شنود!

ولادیمیر پوتین با چه روش‌هایی از ترور محافظت می‌شود؟

دیجیاتو
بدون نظر

ورود