چگونه از خود در برابر آبله میمون محافظت کنیم و در صورت ابتلا به آن چه باید کرد؟

چگونه از خود در برابر آبله میمون محافظت کنیم و در صورت ابتلا به آن چه باید کرد؟

شیوع آبله میمون باعث نگرانی های تازه ای در سطح جهانی شده است. آبله میمون یک بیماری نادر است که توسط ویروس آبله میمون ایجاد می‌شود که از خانواده ویروس آبله است. علائم اولیه آبله میمون شامل تب، سردرد، درد عضلانی، تورم و کمردرد است. بثورات و ضایعات پوستی، معمولاً در عرض یک تا پنج روز روی صورت، دست‌ها، پاها، چشم‌ها، دهان یا دستگاه تناسلی ظاهر می‌شوند. این بثورات به تاول هایی با مایع سفیدی درونشان تبدیل می‌شوند. بسیاری از علائم ویروس را می توان به راحتی با سایر بیماری ها مانند آبله مرغان، تبخال یا سیفلیس اشتباه گرفت، بنابراین تأیید پزشکی مهم است.

برای جلوگیری از شیوع آبله میمون چه باید کرد

شیوع اخیر آبله میمون در سراسر ایالات متحده، اروپا، استرالیا و خاورمیانه کارشناسان بهداشت را گیج کرده است و نگرانی‌هایی را در مورد شیوع این بیماری، ایجاد کرده است. اکثر موارد جدید از طریق رابطه جنسی گسترش یافته اند و شیوع آن در میان مردان همجنسگرا، بسیار بیشتر است. با این حال، سازمان بهداشت جهانی (WHO) هشدار داده است که هر کسی ممکن است در معرض خطر ابتلا به این ویروس باشد. کودکان، زنان باردار و به ویژه افراد دارای نقص ایمنی در معرض خطرند.

در صورت ابتلا به آبله میمون چه باید کرد؟

با توجه به سرعت شیوع و عدم شفافیت در مورد علت آن، سازمان بهداشت جهانی از مردم خواست تا برای کمک به کنترل شیوع آبله میمون، بهداشت را رعایت کرده و رابطه جنسی ایمن داشته باشند. اقدامات احتیاطی متعددی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال ابتلا به ویروس انجام دهید.

در صورت ابتلا به آبله میمون چه باید کرد؟

– از تماس با افرادی که اخیراً به این ویروس مبتلا شده اند یا افرادی که ممکن است آلوده شده باشند خودداری کنید.

–  در تماس نزدیک با فردی که علائم دارد از ماسک استفاده کنید.

– اگر اخیراً شریک جنسی خود را تغییر داده اید از کاندوم استفاده کنید و مراقب علائم باشید.

– از تماس با حیواناتی که ممکن است ناقل ویروس باشند خودداری کنید. حیوانات بیمار یا مرده و به ویژه آنهایی که سابقه عفونت دارند، مانند میمون ها، جوندگان و سنجاب زمینی (Prairie Dog).

– بهداشت دست را به‌ویژه پس از تماس با حیوانات یا انسان‌های آلوده یا مشکوک به عفونت رعایت کنید.

– هنگام مراقبت از بیماران تایید شده مبتلا به عفونت یا مشکوک به آبله میمون از تجهیزات محافظ شخصی استفاده کنید.

– فقط گوشتی بخورید که کاملا پخته شده باشد.

– آبله میمون همچنین می تواند از طریق سطوح و مواد منتقل شود، بنابراین از دست زدن به موادی که در تماس با انسان یا حیوان بیمار بوده است خودداری کنید.

– اگر مشکوک هستید که ممکن است به آبله میمون مبتلا شده باشید، باید از تماس فیزیکی با دیگران خودداری کنید و فوراً با پزشک تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید:

آبله میمون چیست و از چه راهی منتقل می شود؟

تفاوت ها و شباهت های علائم آبله میمون و بیماری زونا

بدون نظر

ورود