۸ علامت هشداردهنده که بدنتان به شما نشان می‌دهد و نباید نادیده بگیرید

۸ علامت هشداردهنده که بدنتان به شما نشان می‌دهد و نباید نادیده بگیرید

بدن ما به طرق مختلف با ما صحبت می‌کند، اما ما اغلب به آن گوش نمی‌دهیم. در واقع بدن ما نه تنها قادر به برقراری ارتباط با ماست، بلکه ترفندهای پنهان خود را نیز دارد. در مواقع اضطراری حتی می‌تواند از طریق بروز تغییرات مختلف با ما سخن بگوید؛ چشم‌های ما می‌توانند ناگهان تغییر رنگ بدهند و یا برجستگی‌هایی در جاهای خاصی از بدن ظاهر شوند. تنها کاری که ما باید انجام بدهیم این است که به این تغییرات توجه داشته باشیم و هرچه سریع‌تر وارد عمل شویم.

در اینجا بعضی پیام‌های مهمی را که بدنتان برایتان ارسال می‌کند ترجمه می‌کنیم تا به سلامتتان کمک کنیم.

۸ نشانه که به شما می‌ گویند بیمار هستید

۱.پوست مایل به زرد

رنگ پوست مایل به زرد بیشتر به دلیل زردی و مشکلات کبدی ایجاد می‌شود. سطوح بالای بیلی روبین (یکی از رنگدانه های زردرنگ صفرا) باعث می‌شود بدن شما نتواند آن را به عنوان مواد زائد دفع کند. درنتیجه دوست و سفیدی چشم‌ها رنگ زرد به خود می‌گیرند.

۸ نشانه که به شما می‌ گویند بیمار هستید

۲.نقاط سفید روی ناخن

این دانه های سفید ممکن است در اثر آسیب و یا جویدن ناخن ظاهر شوند. با این حال اگر هیچ کدام از این‌ها در مورد شما صادق نیست و همچنان شاهد بروز آنها روی ناخن‌هایتان هستید ممکن است یک مشکل سلامتی پنهان داشته باشید. در اغلب اوقات کمبود روی، کلسیم یا پروتئین را می‌توان عامل بروز نقاط سفید روی ناخن دانست.

۸ نشانه که به شما می‌ گویند بیمار هستید

۳.ترک خوردگی گوشه های لب

ترک ها یا تاول ها در گوشه های لب می‌توانند به دلایل زیادی ظاهر شوند. شاید دچار کم آبی شده باشید یا بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفته باشید. به علاوه حتی یک خمیر دندان یا رژ لب معمولی هم می‌تواند مقصر این موضوع باشد.

۸ نشانه که به شما می‌ گویند بیمار هستید

۴.چماقی شدن ناخن

ناخن های خمیده در اطراف انگشتان در افرادی که مشکلات مزمن ریوی دارند شایع است. این مشکل همچنین می‌تواند به دلیل برخی بیماری های گوارشی رخ دهد. اگر به موقع به پزشک مراجعه نکنید و به فکر درمان نباشید، ناخن ها بزرگ شده و به سمت پایین خم می‌شوند.

۸ نشانه که به شما می‌ گویند بیمار هستید

۵.آفت دهان

زخم های دردناک داخل دهان می‌توانند به دلیل تغییرات هورمونی یا اضطراب عاطفی ایجاد شوند. به علاوه این موضوع می‌تواند در خانواده شما وجود داشته باشد و شما مستعد آن باشید. کمبود ویتامین ب-۱۲ یکی دیگر از دلایلی است که ممکن است باعث ظاهر شدن این زخم‌های کوچک دردناک شود.

۸ نشانه که به شما می‌ گویند بیمار هستید

۶.برآمدگی روی پلک

به جوش های کوچک روی پلک گل مژه می‌گویند. این برآمدگی ها معمولا بسیار نزدیک به مژه ها رشد کرده و پلک زدن را دردناک می‌کنند و همچنین ممکن است باعث بروز خارش شوند. اگر دیابت یا پوست خیلی خشکی دارید، عموما شاهد بروز این دانه ها خواهید بود. همچنین گل مژه می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که باید لنزهایی که استفاده می‌کنید و یا برس های آرایشی‌تان را عوض کنید.

۸ نشانه که به شما می‌ گویند بیمار هستید

۷.حلقه دور قرنیه

اگر نگاه دقیق‌تری به قرنیه چشمتان بیاندازید و حلقه‌ای مایل به آبی، سفید یا خاکستری در اطراف آن مشاهده کنید به این معنی است که به قوس پیری یا arcus senilis مبتلا شده‌اید. این حلقه ها درواقع رسوبات چربی هستند. سطوح بالای کلسترول باعث می‌شود که این حلقه ها دور قرنیه چشمتان ظاهر شود. همه در نهایت با افزایش سن شاهد این حلقه‌ها خواهیم بود اما اگر در جوانی متوجه آن شدید، بهتر است به پزشک مرجعه کنید.

۸ نشانه که به شما می‌ گویند بیمار هستید

۸.رنگ قرمز روشن زبان

زبان قرمز نه تنها نشانه عفونت، بلکه علامت آکنه و کمبود ویتامین است. یکی دیگر از دلایل احتمالی، مخملک است که می‌تواند باعث رنگ‌پریدگی زبان با دانه های قرمز روشن شود. علاوه بر این تبخال نیز ممکن است باعث روشن شدن رنگ زبان شود.

بیشتر بخوانید:

سرطان روده: نشانه‌هایی که خبر از ابتلا به این بیماری می‌دهند

۵ مورد از علائم سرطان که هرگز نباید آن ها را نادیده بگیرید

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود