۷ سوال مهم و کلیدی که در فصل چهارم سریال Stranger Things پاسخ داده شدند

۷ سوال مهم و کلیدی که در فصل چهارم سریال Stranger Things پاسخ داده شدند

هشدار اسپویل: در ادامه این مطلب بخش هایی از داستان فصل چهارم سریال Stranger Things فاش خواهد شد.

بعد از به پایان رسیدن فصل اول سریال Stranger Things در سال ۲۰۱۶، طرفداران سریال با سوالاتی روبرو شدند که بی پاسخ ماندنشان آزار دهنده بود، به ویژه در مورد دنیای وارونه، دکتر مارتین برنر و دیگر کودکانی که در آزمایشگاه های هاوکینز نگهداری می شدند. در حالی که فصول دوم و سوم این سریال به داستانی ادامه دادند که در فصل اول طرح ریزی شده بود، برخی از مهم ترین و بزرگ ترین سوالات کل سریال همچنان بدون پاسخ باقی مانده بودند.

تاکنون ۷ اپیزود از بخش اول فصل چهارم سریال Stranger Things منتشر شده و در این اپیزودها به برخی از بزرگ ترین سوالاتی که از فصل اول در ذهن طرفداران شکل گرفته بود پاسخ داده شد و البته برخی از رازهای فصول بعدی نیز افشا شد. برخی از این پاسخ هایی که در فصل چهارم Stranger Things داده شد کاملاً واضح به سوالات پاسخ دادند و برخی دیگر راه را برای رازها و پیچیدگی های بیشتر باز کردند. در ادامه این مطلب قصد داریم به ۷ سوال مهم و بزرگی بپردازیم که در بخش اول فصل چهارم سریال Stranger Things به آن ها پاسخ داده شد.

سوالات مهمی که در فصل چهارم Stranger Things پاسخشان داده شد

۱- چه اتفاقی برای دیگر کودکان نگهداری شده در آزمایشگاه هاوکینز افتاد؟

یکی از قدیمی ترین سوالاتی که از همان ابتدا طرفداران سریال Stranger Things داشتند به سرنوشت دیگر کودکان ابرقهرمانی- غیر از الون- بود که دکتر برنر در آزمایشگاه هاوکینز روی آن ها آزمایش انجام می داد. در فصل دوم دیدیم که چه اتفاقی برای شخصیت کالی/هشت رخ داد اما سرنوشت دیگر کودکان آزمایشگاه هاوکینز تا فصل چهارم بدون پاسخ باقی مانده بود. اکنون طرفداران سریال چیزهای عجیب می دانند که دیگر کودکان به شکلی هولناک توسط هنری کریل/وان به قتل رسیده اند. بعد از رد کردن درخواست وان برای پیوستن به او، الون در یک دوئلن تله کینتیک او را شکست داده و به دنیای وارونه تبعید می کند، جایی که وی به هیولای وکنا تبدیل می شود. علم به اینکه الون تنها بازمانده آزمایشگاه هاوکینز است، وزن بیشتری به این موضوع می بخشد که چرا برنر و همکارانش چنین برای بازگرداندن او به آزمایشگاه بعد از فرارش در فصل اول تلاش می کردند.

سوالات مهمی که در فصل چهارم Stranger Things پاسخشان داده شد

۲- کودک ۰۰۱ که بود؟

غیر از الون و کالی، مخاطبان هویت دیگر کودکانی که پیش از فصل چهارم در آزمایشگاه های هاوکینز نگهداری می شدند را نمی دانستند، چه برسد به اینکه اولین کودکی که دکتر برنر روی او آزمایش می کرد چه کسی بود. اپیزودهای بخش اول فصل چهارم سریال Stranger Things فاش می کنند که هنری کیل اولین موش آزمایشگاهی دکتر برنر در هاوکینز بوده است. حتی پیش از اینکه توسط برنر تحت آزمایش های غیرانسانی قرار گیرد نیز هنری دارای قدرت های دورجنبانی (telekinetic) بوده است. او از این قدرت خود برای کشتن و مثله کردن حیوانات اطراف خانه اش و همچنین شکنجه روانشناختی خانواده اش استفاده می کرده است.

مادر هنری که از کارهای هولناک پسرش مطلع بود با دکتر برنر تماس می گیرد تا پسرش را برده و درمان کند. در مقابل، هنری مادر و خواهرش را می کشد، قتل هایی که پدرش ویکتور به خاطر آن ها زندانی شده و عواقب آن را متحمل می شود. هنری به کما رفته و وقتی از کما خارج می شود می بیند که دکتر برنر و تیمش مشغول مراقبت از او هستند. وی بعدها به شخصیت وان در آزمایشات برنر روی کودکان تبدیل می شود.

سوالات مهمی که در فصل چهارم Stranger Things پاسخشان داده شد

۳- آیا دکتر برنر هنوز زنده است؟

دکتر برنر ظاهراً در انتهای فصل اول سریال ظاهراً توسط دموگورگون کشته می شود. فصل دوم اشارات قوی به این موضوع دارد که دکتر برنر شاید هنوز زنده باشد. اما بازگشت برنر در فصل چهارم Stranger Things تایید می کند که او از دست دموگورگون جان سالم به در برده و ظاهراً غیر از چند زخم سطحی روی صورتش، آسیبی ندیده است. همچنین در ادامه مشخص می شود که دکتر برنر با دکتر سم اوونز در پروژه نینا همکاری دارد، پروژه ای که به الون امکان می دهد توانایی هایی که در انتهای فصل سوم و بعد از رویارویی با خاطرات دردناک گذشته اش از دست داده بود را بازیابد. به نظر می رسد که برنر و اوونز مدت طولانی است با هم همکاری داشته و این بدان معناست که برنر آنطور که در فصول دوم و سوم به نظر می رسید، از داستان غایب نبوده و پشت پرده مشغول فعالیت بوده است. به جای اینکه شخصیت منفی اصلی داستان بوده و الون را تحت آزمایش های ترسناک و بیرحمانه اش قرار دهد، دکتر برنر اکنون از نوآوری های علمی خود برای کمک به الون استفاده می کند.

سوالات مهمی که در فصل چهارم Stranger Things پاسخشان داده شد

۴- الون چگونه می تواند قدرت هایش را بر می گرداند؟

بدنبال از دست دادن قدرت هایش در اپیزود پایانی فصل سوم سریال Stranger Things، به نظر می رسد که بازیافتن قدرت های الون در بخشی از داستان اجتناب ناپذیر است. سوال اما این نبود که چقدر از قدرت های او باز می گردند یا آیا این قدرت ها را باز خواهد یافت یا خیر بلکه سوال این بود که این قدرت ها چگونه بازیابی می شوند. پاسخ به این سوال پروژه نینا است. از طریق کارهای دکتر برنر و دکتر اوونز و دیگر دانشمندان، پروژه نینا الون را مجبور به رویارویی با برخی از خاطرات تروماتیک گذشته اش می کند.

این اتفاق زمانی می افتد که الون در داخل یک محفظه محروم شدن از احساس قرار می گیرد در حالی که نمایشگرهای تلویزیونی اطرافش تصاویری از خاطرات دردناک دوران حضور در آزمایشگاه هاوکینز را برای او پخش می کنند. قدرت های الون موقتاً باز می گردند، زمانی که نگهبانان آزمایشگاه  زیرزمینی تلاش می کنند او را مهار کنند. وقتل الون با خاطرات اتفاقاتی که در جریان کشتار آزمایشگاه هاوکینز رخ داده روبرو می شود، به نظر می رسد که در مسیر بدست آوردن کامل توانایی هایش قرار دارد که به او اجازه می دهد در نیمه دوم فصل چهارم سریال با وکنا روبرو شود.

سوالات مهمی که در فصل چهارم Stranger Things پاسخشان داده شد

۵- دنیای وارونه در چه سالی است؟

طرفداران سریال Stranger Things مدت هاست می دانند که که دنیای وارونه یک بعد زمانی موازی است که بسیار تاریک تر و ترسناک تر از دنیای شهر هاوکینز است. چیزی که طرفداران سریال نمی دانستند این بود که این دنیای وارونه در چه سالی اتفاق می افتد. وقتی نانسی در فصل چهارم به نسخه خانه اش در دنیای وارونه می رود، در می یابد که دنیای وارونه در تاریخ ۶ نوامبر سال ۱۹۸۳ گیر کرده است. این همان روزی است که الون به شکلی ناخواسته دروازه جهان وارونه را باز کرده و وقتی که ویلی بایرز ناپدید می شود و این یعنی اینکه دنیای وارونه در گذشته مانده است. از این رو، تنها جاها یا چیزهایی که در تاریخ مذکور در هاوکینز بوده اند را می توان در دنیای وارونه یافت. هر چیز یا مکانی که در آن تاریخ در هاوکینز نبوده، در دنیای وارونه نیز وجود ندارد. بسیار جالب است که ببینیم آیا دنیای وارونه برای همیشه در این تاریخ گرفتار مانده یا به دوره تاریخی متفاوتی خواهد رفت.

سوالات مهمی که در فصل چهارم Stranger Things پاسخشان داده شد

۶- آیا نانسی هنوز به استیو علاقه دارد؟

نانسی ویلر و استیو هرینگتون در انتهای فصل اول سریال Stranger Things با هم نامزد کرده بودند اما خیلی واضح بود که نانسی به جاناتان بایرز علاقه ای قلبی دارد. مدت زیادی طول نکشید تا نانسی با استیو در فصل دوم به هم زده و در یکی از رمانتیک ترین لحظات کل سریال، علاقه ای زیبا بین او و جاناتان شکل بگیرد. او و جاناتان از آن زمان در کنار هم بوده اند. به نظر می رسد که رابطه آن ها بخشی از بازی پایانی سریال بوده و استیو باید جای دیگری به دنبال عشق باشد. برای کسانی که هنوز فکر می کنند شاید نانسی به استیو علاقه داشته باشد، فصل چهارم چیزهای عجیب به شکلی واضح پاسخ داد و پاسخ نیز مثبت بود.

نانسی به دنبال استیو و بدون درنگ به درون دریاچه پریده و وارد دروازه آبی می شود، بعد از آنکه استیو به درون دنیای وارونه کشیده شده و این نشانه ای بود از احساسی که نانسی هنوز به استیو دارد. در حالی که نانسی از دست جاناتان خسته شده و یک فصل کامل را دور از هم بوده اند، او و استیو در اکثر روایت های فصل چهارم در حال کار کردن در کنار هم بوده و بار دیگر به هم نزدیک شده اند. آن ها لحظات شاد و پرمعنای زیادی در فصل چهارم با هم داشته که نشان می دهد استیو تنها کسی نیست که در این رابطه احساسات عاشقانه دارد.

سوالات مهمی که در فصل چهارم Stranger Things پاسخشان داده شد

۷- آیا چیزهای بیشتری در مورد داستان مرگ سارا هاپر وجود داشت؟

از فصل اول Stranger Things، تئوری های زیادی در مورد مرگ دختر جیم هاپر، سارا، وجود داشت. برخی طرفداران سریال متقاعد شده بودند که داستان های بیشتری در مورد این تراژدی وجود دارد در حالی که برخی دیگر مدعی بودند مرگ سارا به دنیای وارونه یا آزمایشات دکتر برنر در ارتباط است. وقتی هاپر محبوس شده در فصل چهارم با دیمیتری صحبت می کند، فاش می شود که مرگ او داستان های زیادی دارد اما هیچ ارتباطی با دکتر برنر و دنیای وارونه نداشته است. هاپر می گوید که وقتی به جنگ ویتنام اعزام شده، در گروه نیروهای متخصص در حملات شیمیایی قرار گرفته و شرایط کاری ترسناک و غیرایمن خود و دیگر سربازان را تشریح می کند که چاره ای جز پذیرش آن نداشته اند.

بعد از پایان جنگ ویتنام، بسیاری از فرزندان همقطاران او سقط می شوند. هاپر نیز از خطر بچه دار شدن با توجه به شرایط گذشته اش و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی در جریان جنگ ویتنام آگاه است و خوب می داند که چه اتفاقاتی برای فرزندان همرزمانش افتاده است اما این اطلاعات را از همسرش مخفی نگه می دارد. به همین دلیل است که هاپر خود را در مرگ دخترش مقصر می داند، که باعث می شود ترومای او بسیار بدتر از آن چیزی باشد که طرفداران سریال تا به این نقطه از داستان تصور می کردند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود