چرا هرگز نباید با اسفنج ظرف بشوریم؟ بهترین جایگزین چیست؟

چرا هرگز نباید با اسفنج ظرف بشوریم؟ بهترین جایگزین چیست؟

یک دانشمند پژوهشی ادعا کرده است که استفاده از اسفنج برای شستن ظرف ها می‌تواند وضعیت بشقاب‌هایتان را بدتر کند، زیرا تجمع باکتری ها آنها را کثیف تر می‌کند.

اگر به جای استفاده از ماشین ظرفشویی، ظرف‌هایتان را با دست می‌شورید، به احتمال زیاد ابزاری که برای این کار استفاده می‌کنید یک اسفنج یا ابر اسکاچ است. اما آیا می‌دانستید که با استفاده از اسفنج می‌توانید باکتری‌های بیشتری را روی ظروف‌تان پخش کنید؟ این ادعایی است که توسط یک دانشمند محقق مطرح شده که می‌گوید هرکسی که هنوز از اسفنج برای شستن ظرف‌هایش استفاده می‌کند باید هرچه سریع‌تر از شر آن خلاص شود.

چرا باید اسفنج ظرفشویی تان را همین حالا دور بیندازید؟ بهترین جایگزین چیست؟

تروند مورترو، دانشمند پژوهشی یک موسسه تحقیقاتی مواد غذایی در نروژ درباره این ابزار تمیزکننده می‌گوید سالمونلا و سایر باکتری‌ها مستعد رشد در اسفنج ها هستند، زیرا اگر هر روز از اسفنجتان استفاده کنید، احتمال اینکه این اسفنج به‌طور کامل خشک شود بسیار کم خواهد بود. درنتیجه، وضعیت مرطوب درون اسفنج مکان مناسبی برای رشد باکتری هاست و با آنکه بیشتر باکتری‌ها برای انسان مضر نیستند، استفاده از اسفنج می‌تواند منجر به افزایش انتشار باکتری سالمونلا شود که ممکن است باعث بروز بیماری و مسمویت شود.

تروند می‌گوید: «یک اسفنج می‌تواند تعداد باکتری هایی بیش از تعداد آدم‌های روی زمین را در خود جای دهد. اسفنج مرطوب است و عموما وظیفه جمع کردن باقیمانده غذاها را دارد که خود، غذایی برای باکتری ها محسوب می‌شوند و به رشد سریع آنها کمک می‌کنند.»

این محقق معتقد است تمیز کردن ظروف با اسفنج بی‌فایده است و تنها راه برای اطمینان از رعایت بهداشت در صورت استفاده از اسفنج ظرفشویی، تعویض هرروزه آن است که علاوه بر هزینه، برای محیط زیست هم مضر خواهد بود.

چرا باید اسفنج ظرفشویی تان را همین حالا دور بیندازید؟ بهترین جایگزین چیست؟

بهترین جایگزین اسفنج برای تمیز کردن ظروف چیست؟

تروند می‌گوید بهترین چیزی که می‌توانید برای پاک کردن باقیمانده غذاهای سرسخت از روی ظروف از آن استفاده کنید یک برس پاک کننده است، زیرا موهای برس با سرعت بالایی خشک می‌شوند و باکتری‌ها را به سرعت از بین می‌برند. به علاوه، برس های ظرفشویی برخلاف اسفنج، دسته دارند و این موضوع دست‌هایتان را از تماس مستقیم با باکتری‌ها دور نگه می‌دارد.

چرا باید اسفنج ظرفشویی تان را همین حالا دور بیندازید؟ بهترین جایگزین چیست؟

او توضیح می‌دهد: «از آنجایی که برس ها خیلی زود خشک می‌شوند، باکتری های مضر از بین می‌روند. من عموما مردم را تشویق می‌کنم دفعه بعد که نیاز به تعویض اسفنج ظرفشویی‌شان دارند، به جای آن، برس را امتحان کنند. برس ها از نظر بهداشتی بهترین انتخاب برای تمیز کردن ظروف هستند.»

با این اوصاف شاید بهتر است همین حالا اسفنج ظرفشویی‌تان که یک هفته است به خیال خودتان ظرف‌ها را با آن تمیز می‌کنید، راهی سطل زباله کنید.

بیشتر بخوانید:

آیا شستن دست ها با مایع ظرفشویی زیان آور است؟

ماشین ظرفشویی را چطور تمیز کنیم؟

۴ روش برای باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

  • اسماعیل خرداد ۲۸, ۱۴۰۱

    نگران نباشید .اسفنجو میزارم روی چایی ساز به جای قوری.

  • یاس خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

    باشکر از مقاله ی خوب شما . راه حل بهتری هم وجود دارد . ایکنه پس از پایان کار ظرفشوی ( هرچه می خواهد باشد ) شسته شود و فشرده شود . و از آب جوشی که در هر آشپزخانه ای وجود دارد در پایان روز وکارهای شستشوی برای شستن آن استفاده شود . باکتری ها کمتر خواهد بود . راه حل های بهتر .

  • بی نام تیر ۱, ۱۴۰۱

    به نظر دیگر این مقاله خیلی سخت گرفته…یک عمر هست همه دارند با اسفنج ظرفها رو تمیز می کنند،هیچ اتفاق خاصی برای کسی نیفتاده….