تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که یکی در آمریکا و دیگری در کره جنوبی بزرگ شده است

تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که یکی در آمریکا و دیگری در کره جنوبی بزرگ شده است

دوقلوهای همسانی که در کره و ایالات متحده بزرگ شده اند ویژگی های شخصیتی مشابه اما ضریب هوشی بسیار متفاوتی دارند.

در مطالعه ای که به تازگی منتشر شده، محققان دانشگاه کوکمین در سئول و دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، ویژگی های زنی را که در کره جنوبی بزرگ شده با خواهرش که در آمریکا رشد یافته مقایسه کردند.

این خواهران دوقلو در سال ۱۹۷۴ در سئول به دنیا آمدند، اما وقتی دو ساله بودند، یکی از آنها گم شد و همین موضوع باعث جدایی این دو از یکدیگر و بزرگ شدن آنها در محیط های متفاوت شد. زیرا به رغم تلاش‌های فراوان، جستجوی والدین این دخترها بی‌نتیجه ماند و در نهایت یکی از آنها توسط یک زوج امریکایی به فرزندی پذیرفته شد.

دوقلوهایی که در دو کشور مختلف بزرگ شدند، ضریب هوشی بسیار متفاوتی دارند

این فرزندخوانده بدون آنکه از خواهر و برادرهایش اطلاعی داشته باشد بزرگ شد، تا اینکه در یک برنامه دولتی کره جنوبی که در آن اعضای خانواده ها را دوباره گرد هم جمع می‌کرد شرکت کرد. در سال ۲۰۲۰ او از طریق نتایج دی ان ای خود متوجه شد نه تنها یک دوقلوی همسان، بلکه یک برادر و خواهر بزرگ‌تر دارد.

مدتی بعد از پیوند دوباره این دوقلوها، این دو قبول کردند در مطالعه ای شامل تست های هوش، ویژگی های شخصیتی، سلامت روان و سابقه پزشکی شرکت کنند.

در این مطالعه، خواهری که در کره بزرگ شده بود زندگی در یک خانواده دوست داشتنی و مسالمت آمیز را تجربه کرده بود، در حالی که قُل دیگر که در آمریکا بزرگ شده بود در خانه با درگیری های والدین و در نهایت طلاق والدینی که به فرزندی قبولش کرده بودند مواجه بود.

دوقلوهایی که در دو کشور مختلف بزرگ شدند، ضریب هوشی بسیار متفاوتی دارند

یکی از شباهت های این دوقلو سابقه پزشکی‌شان بود، زیرا هر دو تحت عمل جراحی برداشتن تومور از تخمدان هایشان قرار گرفته بودند.

بر اساس نتایج تست هوش، خواهری که در آمریکا بزرگ شده ۱۶ امتیاز کمتر از خواهری که در کره بزرگ شده بود کسب کرد. موضوعی که این یافته ها را قابل توجه کرد این بود که مطالعات قبلی روی دوقلوهای تک تخمکی که از هم جدا شده بودند منجر به تفاوت میانگین ضریب هوشی هفت امتیازی یا کمتر شده است.

محققان اشاره کردند که این نکته که دوقلوها تفاوت های قابل توجهی در توانایی های شناختی که با تاثیر قوی ژنتیکی مرتبط است نشان دادند، قابل توجه است.

با آنکه مشخص نیست که آیا تربیت متفاوت این خواهران بر چنین اختلافی در سطح هوش تاثیر گذاشته است یا خیر، محققان اشاره کردند خواهری که در ایالات متحده بزرگ شده بود، پیش از این متحمل سه ضربه مغزی شده بود که می‌توانست توانایی های شناختی اش را تحت تاثیر قرار دهد.

تفاوت دیگری که در این مطالعه فاش شد این بود که زنی که در آمریکا بزرگ شده بود دیدگاه های فردگرایانه تری داشت، در حالی که خواهر ساکن کره ارزش های جمع گرایانه تری را دنبال می‌کرد. جالب اینجاست که نتایج آزمون عزت نفس و سلامت روان آنها یکسان بود.

شباهت های خلق و خویی و شباهت در پیکربندی کلی شخصیت‌های این خواهران دوقلو نیز نشان می‌دهد که با وجود محیط های متفاوت، ژنتیک تاثیر و نقش خود را در تمایلات عاطفی افراد می‌گذارد.

بیشتر بخوانید:

تولد دوخواهر دوقلو از دو مادر جداگانه با ۸ هفته و ۱،۲۰۰ کیلومتر فاصله

مطالب مرتبط
۳ نظر

ورود

  • یکی تیر ۵, ۱۴۰۱

    چه جالب 🙂

  • مهرسا تیر ۱۰, ۱۴۰۱

    واقعا جالب بوددد

  • Maryam تیر ۱۰, ۱۴۰۱

    نگید ک این عکسا هم قبل از گمشدنشون بطور کاملن اتفاقی گرفته شده?