تاکنون چند دوره یخبندان داشته ایم و آیا امکان وقوع دوباره آن وجود دارد؟

تاکنون چند دوره یخبندان داشته ایم و آیا امکان وقوع دوباره آن وجود دارد؟

عصر یخبندان چیست؟

عصر یخبندان، زمانی است که زمین برای مدت طولانی، مثلا میلیون‌ها تا ده‌ها میلیون سال، دمای پایینی داشته باشد که منجر به پوشیده شدن زمین از صفحات یخی شود و یخچال‌های طبیعی مناطق وسیعی از سطح زمین را احاطه کنند.

می دانیم که زمین حداقل پنج عصر یخبندان بزرگ داشته است. اولین مورد حدود ۲ میلیارد سال پیش اتفاق افتاد و حدود ۳۰۰ میلیون سال به طول انجامید. جدیدترین مورد حدود ۲.۶ میلیون سال پیش شروع شد و در واقع، ما هنوز از نظر فنی در آن هستیم.عصر یخبندان چیست؟چرا زمین در حال حاضر پوشیده از یخ نیست؟

به این دلیل است که ما در دوره ای قرار داریم که به عنوان«بین یخبندان» شناخته می شود. در بین یخبندان، دما بین سطوح سردتر و گرمتر در نوسان است. صفحات یخ و یخچال ها در طول فازهای گرمتر ذوب می شوند و در فازهای سردتر که یخبندان نامیده می شوند منبسط می شوند. در حال حاضر ما، در جدیدترین دوره بین یخبندان گرم عصر یخبندانی هستیم که حدود ۱۱,۰۰۰ سال پیش آغاز شد.عصر یخبندان چیست؟دوران یخبندان چگونه است؟
هنگامی که بیشتر مردم در مورد عصر یخبندان صحبت می کنند، معمولاً به آخرین دوره یخبندان اشاره می کنند که حدود ۱۱۵,۰۰۰ سال پیش شروع شد و حدود ۱۱,۰۰۰ سال پیش با شروع دوره بین یخبندان فعلی به پایان رسید.

در آن زمان، سیاره زمین بسیار سردتر از الان بود. در اوج خود، زمانی که صفحات یخی بیشتر آمریکای شمالی را پوشانده بودند، میانگین دمای کره زمین حدود ۸ درجه سانتیگراد بود که ۶ درجه سانتیگراد خنک تر از میانگین سالانه جهانی امروز است.

این تفاوت ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما منجر به پوشیده شدن بیشتر مناطق آمریکای شمالی و اوراسیا با صفحات یخی شد. زمین همچنین بسیار خشک‌تر و سطح دریا بسیار پایین‌تر بود، زیرا بیشتر آب زمین در لایه‌های یخی به دام افتاده بود. استپ ها یا دشت های علف خشک رایج بودند. دشت‌های علف‌دار و صحراها گرم‌تر بودند.عصر یخبندان چیست؟بسیاری از حیوانات حاضر در عصر یخبندان برای شما آشنا هستند، از جمله خرس قهوه ای، کاریبو و گرگ. اما جانوران بزرگی نیز وجود داشتند که در پایان این دوران منقرض شدند، مانند ماموت ها، ماستودون ها، گربه های شمشیری و تنبل های غول پیکر زمینی. ایده های مختلفی در مورد علت انقراض این حیوانات وجود دارد. یکی این است که انسان ها در تماس با مگافونا آنقدر آنها را شکار کردند تا منقرض شدند.عصر یخبندان چیست؟در عصر یخبندان، انسان ها وجود داشتند؟
بله، افرادی مانند ما در عصر یخبندان زندگی کردند. از زمانی که گونه ما، هومو ساپینس ها، حدود ۳۰۰,۰۰۰ سال پیش در آفریقا ظهور کرد، ما در سراسر جهان گسترش یافته ایم. در طول این دوران، برخی از جمعیت ها در آفریقا باقی ماندند و اثرات کامل سرما را تجربه نکردند. دیگران به سایر نقاط جهان از جمله محیط های سرد و یخبندان اروپا نقل مکان کردند.عصر یخبندان چیست؟آنها تنها نبودند در آغاز این عصر، گونه‌های دیگری از انسان‌ها، گروهی که شامل اجداد نزدیک ما و نزدیک‌ترین خویشاوندان ما می‌شوند، در سرتاسر اوراسیا وجود داشتند، مانند نئاندرتال‌ها در اروپا و دنیسووان‌های مرموز در آسیا. به نظر می رسد هر دوی این گروه ها قبل از پایان عصر یخبندان منقرض شده اند.عصر یخبندان چیست؟ایده های زیادی در مورد اینکه چگونه گونه ما از این دوران جان سالم به در بردیم در حالی که پسرعموهای انسان زاده ما نتوانستند، وجود دارد. برخی فکر می کنند که علت آن به میزان سازگاری ما و نحوه استفاده از مهارت ها و ابزارهای اجتماعی و ارتباطی ربط دارد. به نظر می‌رسد که انسان‌ها در طول این دوران به مناطق جدید نقل مکان کردند.

بیشتر بخوانید:

جسد تقریبا کامل یک بچه ماموت در یخ های آمریکای شمالی پیدا شد

کشف فسیل دایناسوری که در روز برخورد سیارک با زمین کشته شد

منبع: yahoo
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود