راه‌هایی برای داشتن یک زندگی سالم و موفق 

راه‌هایی برای داشتن یک زندگی سالم و موفق 

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

تمامی ما در ابتدای سال نو با خود عهد می‌بندیم که بیشتر بر اهداف خود تمرکز کنیم. گویا که می‌خواهیم تحولات چشم‌گیری را در سبک زندگی خود رقم بزنیم. ولی این عادت همیشگی ما است و چند روزی که از ابتدای سال نو گذر می‌کند، به سرعت زیر تمامی عهد و پیمان‌های خود می‌زنیم. ما به دنبال تجربه‌ی شادی بیشتر در زندگی خود می‌باشیم. مگر نه؟ بسیاری از ما فکر می‌کنیم که برای تجربه‌ی شادی بیشتر باید منتظر یک معجزه در زندگی خود باشیم. گاهاً هم فکر می‌کنیم که شادی زیاد یعنی پول بسیار! ولی نباید از خاطر ببرید که اگر از درون شاد نباشید و انگیزه و انرژی موردنیاز را نداشته باشید، به هر میزان که پول هم داشته باشید، خشنود نخواهید بود.

«بررسی راه‌هایی برای داشتن زندگی سالم و موفق»

بیان عادت‌هایی برای مراقبت از خود

آیا شما هم دوست دارید زندگی سالمی داشته باشید! آیا شما هم مایل هستید بیشتر با جملات انگیزشی آشنا شوید؟ پس لازم است از خودتان مراقبت‌های موردنیاز را انجام بدهید. ما تنها درباره‌ی ماساژ دادن‌های گاه و بی‌گاه با شما سخن نمی‌گوییم. مراقبت از خود یعنی هرگونه اقدامی‌که به منظور حفظ و بهبود سلامت، خوشنودی، محقق گردیدن آن انجام می‌دهید. اگر شما از خود مراقبت نکنید، به طبع نمی‌توانید از دیگران هم مراقبت کنید.

خود مراقبتی یعنی چه!

خود مراقبتی یعنی کاری که باید انجام گردد تا خودِ شما بتوانید متعادل و پر از انرژی باشید. این‌گونه می‌توانید به آن‌چه که از زندگی می‌خواهید دست پیدا کنید. مراقبت از خود می‌تواند ذهن، بدن حتی روح شما را تغذیه نماید و شما رشد خواهید کرد. شادابی و قدرت شما را بیشتر خواهد کرد، قدرت در موفقیت و کیفیتِ زندگی و ارتباط شما با دیگران را ارتقاء می‌بخشد.

ما در این مطلب چندین روش برای تمرین مراقبت از خود را بیان کرده‌ایم. قطعاً که شما با مطالعه این مسائل و موضوعات می‌توانید زندگی خود را بهتر از پیش کنید. این‌گونه خواهد بود که حس و حال یک زندگی سالم را تجربه خواهید کرد.

نفسِ عمیق!

نفس کشیدن عمیق با راه دادن اکسیژن به ماهیچه‌‌ها، مغز، گردش خون شما را بیشتر خواهد کرد. این افزایش مقدار اکسیژن موجب بیشتر شدن انرژی خواهد شد و اندام‌ها، بافت‌ها، ماهیچه‌ها سالم‌تر به حیات خود ادامه می‌دهند.

ما در سبک زندگی سالم دائماً بر این موضوع پافشاری می‌کنیم که نفسِ عمیق بکشید. اکنون قطعاً شما خیلی از هوا را درون ریه‌های خود فرو برده و به بیرون پرتاب می‌کنید! ما خوشحال هستیم که شما در مسیر تمرین یک زندگی سالم گام گذاشته‌اید.

آب بنوشید؛

بدن آدمی از پنجاه الی شصت و پنج درصد آب تشکیل شده است. بعضی از بخش‌های بدن ما چون؛ مغز، قلب، ریه‌ها بیشتر از هفتاد درصد آب در بطن خود دارند. نوشِ جان کردن آب شیوه‌‌ای بسیار ساده و تأثیرگذار به منظور مراقبت از خود است. اصلِ موضوع این است که شما هشت لیوان آب در طول روز بنوشید. پس کار سختی پیش روی شما نیست. تنها کافی است یک لیوان را برداشته و کار خود را از همین حالا شروع کنید.

خواب باکیفیت؛

ممکن است برخی از افراد به خود افتخار کنند! من زیاد نمی‌خوابم هم جمله‌ای باشد که از آن‌ها به گوش شما می‌خورد. با این وجود، مطالعات به‌سزایی برروی دستیابی به خواب باکیفیت و حیاتی‌تر از آن، نتایج حاصل از آن هنگامی‌که شما نمی‌دانید، طرح می‌گردند. خواب باکیفیت را در الویت سبک زندگی خود برای داشتن یک زندگی سالم قرار بدهید.

ارتباط با پزشک؛

آیا برای رفتن به پزشک وقت می‌گذارید! درد ثابت در وجود خود را پشت سر می‌گذارید؟ گاهاً ممکن است با درد خود به گونه‌ای برخورد کنید که اصلاً درست نیست! بله، در سبک زندگی سالم زمانی‌‌که مشکل‌ها سریع تشخیص داده شوند، آسان و سهل می‌شوند. اگر درد خود را تحمل کنید، روبه‌رویی با مشکلات سخت و سخت‌تر خواهد شد. پس حرف ما را پشت گوش ننداخته و همین حالا با پزشک متخصص تماس حاصل فرمایید.

مکمل مصرف کنید؛

تحقیقات خود را شروع کنید. از پزشک خود بپرسید که کدام‌یک از ویتامین‌ها و مواد معدنی یا گیاهان می‌توانند در سبک زندگی سالم به شما کمک کنند. به عنوان نمونه؛ افرادی که در بدن خود با کمبود ویتامین B-12 روبه‌رو می‌باشند به احتمال بسیار دچار اضطراب و استرس می‌شوند. از سویی کمبود ویتامین D می‌تواند شما را با انواع مشکلات مواجه نماید.

فرزند، همسر و افراد نزدیک به خود را در آغوش بکشید؛

در آغوش کشیدن‌ها مقدار اکسیتوسین را افزایش می‌دهد «که هورمون عشق می‌باشد». سروتونین را بیشتر خواهد کرد «بهبود روحیه و انگیزه و افزایش شادی». سیستم ایمنی بدن و اعتماد به نفس قوا می‌گیرند، فشار خون کم، سیستم عصبی متعادل می‌شود. پس شما با به آغوش کشیدن‌ها می‌توانید تنها در عرض چند ثانیه حالت مثبت را در وجود خود احساس کنید.

«تجربه مدیتیشن در راستای شروع و امتداد زندگی پرانرژی»

مدیتیشن را تجربه کنید؛

در سبک زندگی سالم مدیتیشن را از خاطر نبرید. ممکن است شما فکر کنید که نمی‌توانید مدیتیشن انجام بدهید. امّا این موضوع کاملاً اشتباه است. بنابراین، بهتر است از عذر و بهانه آوردن‌ها دوری کرده و این کار را انجام دهید.

کار با بدن؛

بله، ماساژ تنها راه موجود برای مراقبت از بدن خود نمی‌باشد. ولی ما می‌توانیم بگوییم که از جمله بهترین‌ها است. شاید آن‌چه که بتواند شما را از زندگی پرچالش امروزی نجات دهد، کار با بدن باشد. بهتر است به سخنان ما گوش فرا دهید تا زندگی خود را به صورت آزادانه طراحی کنید و شکل دهید. این موضوع به شما کمک خواهد کرد چهارچوب‌های خود را بشکافید و بر چالش‌های زندگی خود به خوبی غلبه کنید.

بدن ما تنش‌های حاصل از روابط عاطفی را به حالتی ذخیره می‌نماید که حتی به ذهن ما هم خطور نمی‌کند. پس اگر که شما با بدن خود کار کنید، می‌توانید این تنش‌ها را به خوبی رها نمایید‌.

پیاده روی را فراموش نکنید؛

پیاده روی، جریان خون را بهبود خواهد بخشید. تمامی ما خوبی‌های ورزش را درک می‌کنیم. ورزش می‌تواند دربرگیرنده؛ دویدن، پیاده روی، رهسپار شدن به سمت و سوی سالن ورزشی و یوگا باشد. شما هرکاری را که در پیش گیرید، جریان خون شما را افزایش می‌دهد.

 

«تجربه شادی بیشتر در کنار دوستان صمیمی خود»

ارتباط خود را با افرادی که دوستشان دارید، افزایش دهید؛

در سبک زندگی سالم یک شب رویایی با همسر خود رقم بزنید. یک روز به‌خصوص با عزیزان خود و ساعتی شگفت‌انگیز با دوستان قدیمی خود! ما به لحاظ زیست شناختی به روابط و تعاملات نیازمند هستیم. این موضوع را مطالعات به اثبات رسانده است که افرادی که بیشتر تعاملات دارند، شادی بیشتری را هم تجربه می‌کنند. البته بهتر است بگوییم که همیشه لازم نیست ارتباط خود را به صورت حضوری رقم بزنید. گاهاً تنها یک تماس تلفنی می‌تواند حال شما را خوبِ خوب کند!

طبیعت را از خاطر نبرید!

مطالعات بیانگر این موضوع بوده است که پشت سر گذاشتن زمان در گستره‌ی طبیعت طیف وسیعی از فواید سلامتی بدن چون کاهش سطح استرس را به همراه خواهد داشت‌. چرا از خانه‌ی خود به بیرون نمی‌روید؟ طبیعت، جنگل، ساحل گاهاً پیاده‌ روی را انتخاب کنید. راه رفتن‌های پابرهنه می‌تواند تسکین دهنده دردهای شما باشد.

استحمام به اندازه؛

یک راه ارزان قیمت و البته ساده برای مراقبت از خود، حمام کردن می‌باشد. اندکی نمک اسپوم، همراه با روغن‌های گیاهی را به وان حمام خود بی‌افزایید. دراز کشیده و یک شمع جهت التیام روح خود روشن کنید، استراحت نموده و انرژی موردنیاز بدن خود را از فضا دریافت نمایید. این نیز یکی از روش‌های سبک زندگی سالم توسط متخصصان معرفی می‌شود.

موضوعات جدید را تجربه کنید؛

ما به عنوان یک انسان لازم است موضوعات جدید را تجربه کنیم، ما زندگی می‌کنیم تا رشد کنیم و کامل شویم. فراگیری قسمت بزرگی از حس و حال انرژی و زنده بودن خواهد بود. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم یک کتاب جدید بخوانید! به یک موسیقی جدید گوش فرا دهید.

                                 «کمک به دیگران در سبک زندگی موفق»

کنکاش کنید؛

از مناطق یک‌نواخت و تکراری زندگی خود به بیرون آیید، شجاع و نترس باشید و خود را با چالش‌های زندگی روبه‌رو کنید. ممکن است این چالش از سبک زندگی در یک سفر و کوله پشتی خلاصه شود. گاهاً هم در یک فعالیت جدید جای گیرد. لازم است شما در طول زندگی خود حس غرور، اعتماد به نفس و توانمندی را داشته باشید.

روح خود را تغذیه کنید؛

ما چگونه می‌توانیم تغذیه روح خود را در پیش گیریم؟! این نیز می‌تواند هرچیزی باشد که با احساسی که به خود نام روح گرفته است، مرتبط باشد. شما باید با موضوعاتی که باعث می‌شود احساس نزدیکی به مسائلی بزرگ‌تر، بالاتر، بهتر و عمیق‌تر به خود نمایید، ارتباط داشته باشید. ما می‌توانیم چند نمونه آن را در؛ مدیتیشن، مطالعه روحی و مطالعه مذهبی خلاصه کنیم.

مبتکر و خلاق باشید؛

تمامی ما نیازمند رشد هستیم. شاید که از خلاقیت خود بتوانیم استفاده نموده و خود را ثابت کنیم. شما باید در سبک زندگی سالم پیش به سوی خروجی خلاقیت خود گام بگذارید. نقاشی گاهاً رقص و عکس گرفتن می‌تواند اثرگذار باشد! آیا شما از نظر هنر، چندان خلاق نیستید؟ چرا مشکل را حل نکرده و چیزی نمی‌سازید؟

دختری را می‌شناسم که عاشق نقاشی است! زمانی‌که وی طرح‌هایی را در ذهن خود مجسم می‌کند. آن‌ها را برروی تابلوهای نقاشی پیاده می‌کند، به طور چشم‌گیری شادتر و با اعتماد به نفس‌تر به زندگی خود ادامه می‌دهد.

با خودتان صادق باشید!

صداقت و راستگویی در راستای تجربه‌ی زندگی موفق و سالم موضوعی غیر قابل انکار است! اگر که شما می‌خواهید از خود مراقبت کنید، این موضوع را از جمله گزینه‌های بسیار مهم در ذهن خود مورد توجه قرار دهید.

در زندگی خود مرزهایی را تعیین کنید؛

در دنیای بیان جملات انگیزه بخش مرزها به منظور داشتن روابط سالم، حس قدرتمند اعتماد به نفس و زندگی موفق، حیاتی است. شما باید بدانید اصلاً در زندگی خود چه کاری را می‌خواهید و کدام یک را نمی‌خواهید؟ چه انرژی از زندگی شما متصاعد می‌شود؟ تا به هنگامی‌که شما چیزی برای دادن و سخنی برای بیان کردن نداشته باشید، کلمه «بله» به منظره «نه» خواهد بود. آیا می‌خواهید همچنان رنج بکشید؟ چرا به سمت و سوی سبک زندگی موفق گام نمی‌گذارید؟ بدانید و آگاه باشید، بهتر است به چهارچوب‌های خود اعتراف نمایید. شما باید از نظر فیزیکی و احساسی به تمامی آن‌ها احترام بگذارید.

«تماشای فیلم مورد علاقه خود را تجربه کنید»

گاهاً از همه چیز فرار کنید!

اجتناب و دوری همیشگی می‌تواند برای شما مضر باشد. امّا گاهی اوقات یک فرار کوچک می‌تواند باتری شما را به خوبی شارژ کند. پس بهتر است تنهای تنها به تماشای تلویزیون بنشینید، به سینما بروید یا کتاب بخوانید!

برای تجربه زندگی سالم و موفق بهانه‌های زیر را نیاورید؛

  • من برای آن زمان ندارم؛

شما، بله خودِ شما، چند ساعت در روز زمان خود را صرف تماشای تلویزیون و گشت و گذار در رسانه‌های اجتماعی می‌کنید؟ برخی از مطالعات انجام شده چنین نشان می‌دهد که بزرگسالان به طور متوسط روزانه، چهار ساعت از زمان خود را پای تلویزیون نشسته یا در رسانه‌های اجتماعی وقت تلف می‌کنند.

  • خسته و بی‌حالم!

بهتر است چرت بزنید. قطعاً این‌گونه شما برای سپری نمودن روزی خاطره‌انگیز آماده خواهید شد. بهتر است خواب را جایگزین قهوه تلخ کنید. ما مطمئن هستیم برای رفع خستگی، خواب بهترین گزینه است.

نتیجه گیری

اگر که شما سعی می‌کنید شادتر و سالم‌تر باشید، ایجاد تغییرات ضروری در سبک زندگی برعهده خود شما است. کار خود را با موضوعاتی شروع کنید که برای شما جذابیت دارد. یک دفتر یادداشت برای خود تهیه کنید و تغییراتی که در زندگی خود رقم زده‌اید درون آن بنویسید. زمانی‌که امید خود را از دست می‌دهید مطالبی را که نوشته‌اید، مرور کنید تا به خود یادآوری نمایید که چه کارهایی را انجام داده‌اید. شما فکر می‌کنید چه کارهای دیگری را می‌توان برای تجربه‌ی زندگی سالم و موفق انجام داد؟ آیا شما برای شادتر زندگی کردن نکات دیگری را در نظر دارید که در این منبع به آن اشاره نشده است!

دیجیاتو
بدون نظر

ورود