گشت ارشاد مردان هم به راه افتاد؛ اعلام مصادیق بدپوششی برای آقایان

گشت ارشاد مردان هم به راه افتاد؛ اعلام مصادیق بدپوششی برای آقایان

طرح جدیدی با هدف بهبود وضعیت حجاب و عفاف در خراسان رضوی آغاز به کار کرده است که بر اساس آن آقایان هم مشمول بدپوششی می شوند و در صورت رعایت نکردن اصول پوششی مورد نظر، با آن ها هم برخورد خواهد شد.

«قرارگاه ۲۱ تیر» در خرداد ماه امسال به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد، قرارگاهی که با ابلاغ شاخص‌ های عفاف و حجاب به دستگاه‌ ها و نظارت بر حسن اجرای آن‌ ها بنا دارد تا ۲۱ تیر ماه که روز عفاف و حجاب در کشور است، طبق آنچه در متن مکتوب طرح ذکر شده، «بهبود وضعیت حجاب و عفاف در دستگاه‌ ها» را پیگیری کند.

بر اساس آنچه در متن قرارگاه ۲۱ تیر ذکر شده، عفاف به عفاف در نگاه، عفاف در گفتار، عفاف در حرکات و سکنات، عفاف در معاشرت، عفاف در پاکدامنی و عفاف در پوشش تقسیم‌ بندی می‌ شود.

حجاب برای خانم‌ ها شامل ویژگی‌ هایی در چادر و مقنعه، مانتو، شلوار، جوراب، کفش و رنگ لباس است و از نگاه این قرارگاه در حجاب و پوشش آقایان هم از کروات، پاپیون و سایر نمادهای غربی، تی‌ شرت، پیراهن تنگ و کوتاه، لباس‌ های بدن‌ نما و وصله‌ دار، طلا و زیورآلات، شلوارهای زاپ‌دار و… نباید استفاده شود.

این طرح همچنین برخی ویژگی‌ های مشترک هم برای زنان و مردان برشمرده است؛ عدم استفاده از عکس‌ های غیر مجاز و بدون پوشش اسلامی در فضای مجازی به‌ عنوان عکس پروفایل، خودداری از به کارگیری بانوان در پست و محل‌ های سازمانی ویژه ی آقایان و برعکس، به کارگیری منشی و یا مسئول دفتر مرد برای مدیران مرد و زن برای مدیران زن و… از مهم‌ ترین ویژگی‌ های مشترک است. همچنین در تبصره‌ ای ذکر شده که به کارگیری منشی زن بدحجاب تخلف مضاعف محسوب می‌ شود.

مهدی رضایی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی، با بیان اینکه از سال ۸۵ طبق مصوبه ۴۲۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی ۳۲ دستگاه موظف شدند وظایفی را در حوزه ی عفاف و حجاب انجام دهند، تصریح کرد:

«یکی از دستگاه‌ های مذکور در آن مصوبه که حکم قانون را دارد، ستاد امر به معروف و نهی از منکر است و ستاد موظف شده بود تا شاخص‌ های عفاف و حجاب را احصا و به ادارات و دستگاه‌های مختلف ابلاغ نماید.

این مصوبه از آن زمان تا الان مغفول مانده بود و در نهایت حدود آبان سال ۱۴۰۰ این شاخص‌ ها تدوین و ابلاغ شد. از آنجا که مدیر هر اداره، رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر هم هست، وظیفه دارد این موارد را پیگیری نماید.

موضوع پوشش و مقررات در همه جای دنیا وجود دارد و فردی هم که در جمهوری اسلامی کار می‌ کند و حقوق می‌گیرد، باید دستورالعمل‌ و شاخص‌ هایی را در پوشش خود رعایت کند. البته اگرچه پیش‌ بینی می‌ کردیم وضعیت فجیع باشد اما پس از بازدید و ارزیابی‌ ها مشخص شد که مشکل خاصی نیست؛ اکثر افراد خودشان رعایت می‌ کنند و پوششی خارج از عرف نداشتیم.»

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی در پاسخ به سؤالی درباره ی روند اجرایی و گستره ی جغرافیایی و عملیاتی این طرح بیان کرد: «همه ی مکان‌ ها از جمله درمانگاه‌ ها، داروخانه‌ ها، ادارات، سازمان‌ ها، بانک‌ ها، دفاتر پیشخوان دولت و… مورد بازدید قرار می‌ گیرند؛ مشکلی در تأمین نیروی انسانی بازرسان و ارزیابان وجود ندارد و چنانچه نیاز باشد می‌ توانیم این ۱۰۸ تیم را افزایش دهیم.

در حوزه ی خارج از مشهد و سایر شهرهای خراسان رضوی موضوع خاصی وجود ندارد و شاید در شهرستان‌ های بزرگ تر مانند نیشابور و سبزوار طرح به طور جدی‌ تری دنبال شود که هنوز گزارش جمع‌ بندی شهرستان‌ ها را دریافت نکرده‌ ایم.»

رضایی درباره گشت‌ های نامحسوس عفاف و حجاب اظهار کرد:

«قرارگاه ۲۱ تیر در قالب دستورالعمل‌های کشوری دنبال می‌شود. در این دستورالعمل گفته شده که بازرسی‌ها سه مرحله دارد. مرحله اول خودارزیابی دستگاه‌ها است؛ مدیران دستگاه‌ها وظیفه دارند پس از این که شاخص‌های عفاف و حجاب به آن‌ها ابلاغ شد، اگر احساس می‌کنند که در زیر مجموعه‌شان مشکلی وجود دارد، آن ایراد را برطرف و فرم‌های خودارزیابی را برای ستاد ارسال کنند. مرحله دوم مراجعه و بررسی حضوری ناظران و ارزیابان ستاد امر به معروف و نهی از منکر است و فقط سازمان مذکور را بازدید می‌کنند و حتی اگر آقا یا خانمی موردی را رعایت نکرده بود، بنا نیست به آن فرد تذکر دهند و پس از بازدید حضوری، چنانچه مشکلی وجود داشته باشد به صورت حضوری برای مدیر دستگاه ارسال می‌شود.

از طرف دیگر از آنجا که برخی افراد از بازرسی حضوری خوش‌شان نمی‌آید و ممکن است مثلا مرخصی بگیرند تا آن روز در مجموعه حضور نداشته باشند، در دستورالعمل‌های کشوری پیش‌بینی شده است که نظارت غیرمحسوس هم وجود داشته باشد تا موردی مغفول نماند. سازمان‌های نظارتی، بسیج کارمندان و… از جمله دستگاه‌هایی است که در این زمینه با ستاد امر به معروف و نهی از منکر همکاری دارند.»

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ناظران غیرمحسوس شامل همان تیم‌های ۱۰۸ نفره هستند یا خیر، بیان کرد: «نظارت‌های نامحسوس از آن گروه‌ها جدا است و نظارت‌های نامحسوس تیم‌بندی نیست. عوامل و افرادی هستند که به صورت جداگانه در جاهای مختلف فعالیت می‌کنند و گزارش می‌دهند. البته تا این لحظه هنوز گزارشی از سمت ناظران نامحسوس به ما تحویل داده نشده است.»

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی درباره ی انتشار تصویری در فضای مجازی که در توضیح آن نوشته شده بود ناظران امر به معروف در حال بررسی لاک دست خانم‌ها هستند، عنوان کرد: «شاخص‌هایی که مورد بررسی قرار می‌گیرد در متن ابلاغ شده به دستگاه‌ها وجود دارد؛ مواردی مانند تنگی یا گشادی لباس، اندازه لباس، کفش پاشنه بلند و … لاک را به طور مشخص در این موارد دقت نکردم اما هر آن چیزی که از یک کارمند زن مسلمان ایرانی بازخورد منفی بسازد، در این شاخص‌ها قرار می‌گیرد. در خصوص آرایش چهره هم فقط آرایش غلیظ منع شده است.»

رضایی با اشاره به بررسی پوشش مردان گفت: «در حوزه آقایان هم گزارش‌های تخلف وجود دارد که البته تعداد کمتری داشته‌اند. از جمله این گزارش‌ها پوشیدن شلوار زاپ‌دار بوده است.»

وی در پاسخ به سوالی درباره بررسی مجرد یا متاهل بودن افراد اضافه کرد: «وضعیت تاهل و تجرد افراد بررسی نمی‌شود و قرارگاه ۲۱ تیر و ناظران این ستاد به این مسائل کاری ندارند.»

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۲ نظر

ورود

 • رضا تیر ۱۲, ۱۴۰۱

  جمع نشد هیچ، بیشترم شد.خخخخخ

 • فرهاد تیر ۱۲, ۱۴۰۱

  هفته قبل با تیشرت و یه شلوار اسلیم فیت رفتم بیرون گیر دادن.
  اما میشناسم خانواده ایی رو تو جی زندگی میکرد. اثاث ریختن تو کوچه. بسیج محل هیچ کاری نکرد. پلیس همکاری کرد تو ریختن اثاث تو کوچه. بعد دو روز یه وانت اوردن رفتن نمیدونم کجا.
  خودشو همسرش و یه نوزاد ۲ ساله با یه دختر ۵ ساله.
  تو سوعد شهرداری اصلا نمیزاره کسی تو خیابون بخوابه. تمام کسایی که بیخوانه مان و خیابون خواب هستن تو سوعد دلشون نمیخواد . بیمار روانی هستن یا دوست دارن اینطوری زندگی کنن. یا معتاد و الکلی هستن و پولی که میگیرن رو خرج مواد و الکل میکنن.
  تازه کلیسا و صلیب سرخ جا خواب میده. تازه اینا برا افراد تنها و مجرده. متاهل باشه طرف و بچه داشته باشه شهرداری میبرنش هتل تا یه اپارتمان براش گیر بیارن.
  به هر حال لعنت به کفر خارج و درود به اسلام ما.

  https://www.worldscientific.com/doi/10.2202/1524-5861.1680
  طبق این مقاله که علمی و اکادمیک هست اسلامی ترین کشورای دنیا کشورای غربی هستن. نیوزلند رتبه یک برای اجرای قوانین اسلامی رو داره. اونا بویی از اسلام نبردن اما اسلام رو اجرا میکنن.
  چیزی هم ندارن بدبختی. اما همین یه ذره درامدشون رو تقسیم میکنن باهمدیگه و همشون ثروتمندن. کشورای اسلامی رو ببین. نفت و معدن و همه چی دارن. کاخ ها دارن. اینجا اقازاده ها و اونجا شاهزاده ها.
  تو تهران جولان مازراتی میبینیم . تو ایتالیا اینقدر مازراتی نداره.
  دویچه وله گزارش داده بود پورشه هایی که تو تهرانه تو المان نیست.
  اره ما مسلمونیم. و فرار میکنیم میریم کشورای غیر مسلمون از دست مسلمونا.

  • علی تیر ۱۲, ۱۴۰۱

   یعنی شست و شوی مغزی تا این حد دیگه نوبره!
   ۱- از نظر این جناب سوئد کارتن خواب نداره
   حالا ایشون چطور کارتن خواب ها رو توجیه می کنه؟
   با گفتن اینکه اونا دیوونن!
   این توهینتون به شدت از روی تعصب هست
   ۲- اجرای اسلام شاخص های متعددی داره که با اونها کاری ندارم. اصلا اونها اسلام پرست. فقط یه سوال، با چه منطقی و با چه ازادی عقیده ای پوشیدن بورکینی و حجاب ممنوعه؟ با چه منطقی لهستان و مجارستان از سمت اتحادیه اروپا زیر فشار برای تغییر قوانینشون در رابطه با همنجس گرایی هستند؟ ایا بازخواست یک بازیکن فوتبال برای اینکه چرا از همجنس گرایی حمایت نکرده منطقیه؟ (ادریسا گانا گه‌یه)
   ۳-اونها پولشون رو با هم تقسیم می کنند و اختلاف طبقاتی ندارند؟ والله اگه اینجا اختلاف طبقاتی در حد هزار میلیارد تومانه اونجا در حد میلیارد ها دلاره. آمریکا که در حد ۱۰۰ ۲۰۰ میلیارد دلاره!
   ۴- اونهایی هم که فرار می کنند غرب زده اند.
   تنها نتیجه ای که الان می تونم بگیرم اینه که متاسفم خیلی متعصب هستید. حسابی تزریق ایدئولوژی شده اید.

   • Hosein تیر ۱۵, ۱۴۰۱

    علی جان علی یارت ان شاء اللّٰه با امام علی مشهور بشی تو قیامت آقایان حامد و خدا شفا بده اگر آرزوی سوار شدن بی ام دبلیو و خونه لاکچری دارین به آمریکا و اسرائیل فحش بدین وگرنه تو خود آمریکا هم فساد هست بدتر از همه جا هم هست پس چرا روغنفکران خیال می کنند بهشته چون رسانه ی قوی دارن ، به نظرم باید جلوی اینستا و لاکی و امثالهم رو گرفت به جای این کار تا جوان ایرانی ارزش خودش رو بدونه.

 • حامد تیر ۱۴, ۱۴۰۱

  وقتی گربه گوشه اتاق گیر بیافته شروع میکنه به چنگ انداختن
  وضعیت اسفبار نظام اسلامی ما دقیقا همینه
  فقط و فساد و گرونی به بالاترین حد ممکن رسیده
  هرگوشه یه اعتراضی داره انجام میشه
  اینا شروع کردن به چنگ انداختن به مردم

 • خدا شفا بده... تیر ۱۴, ۱۴۰۱

  خداوند طراحان این طرح مسخره و مجریان آن را به راه راست هدایت کنه و شفاشون بده… واقعاً جای تاسفداره برای یک ملت به عظمت ملت ایران که یک مشت بیسواد و بیشعور و افراطی براشون از این قوانین تصویب کنن… شرم آوره… جمع کنید بساط ریا و تزویر و فسادتون رو… حال همه ما از شما متحجرین جاهل به هم می خوره….

 • .... تیر ۱۴, ۱۴۰۱

  ولی من برا این خیلی خوش حال شدم. مردا فک میکردن حجاب فقط مال زناست الان شاید بفهمن ما چه حسی داریم

  • ه تیر ۱۵, ۱۴۰۱

   برو بابا اسکل کردید همرو …هیچکاری دیگه بلد نیستید کم اووردید طرح های مسخره میاید میگید بیکارای بدبخت

  • لر تیر ۱۶, ۱۴۰۱

   همه زندگی مردها در نشون دادن بدنشون به دیگران خلاصه نمیشه. اکثرا دغدغه های مهمتری دارند تا این چیزها. اینکه بهشون گیر بدن فلان لباس رو بپوش یا نپوش توی بدبختیهاشون گمه. پس زیاد دلت رو خوش نکن.

 • علی تیر ۱۸, ۱۴۰۱

  این وضع اقتصادی وحشتناک به جای جذب توریست با ایجاد رعب و وحشت و گشت ارشاد و زشت نمایی زنان در ایران هر گونه امکان جایگزینی مقداری از درامد نفت رو هم ببندید. نمی دونید این کارهای طالبانی چه بلایی سر اقتصاد این کشور اورده

 • شهلا تیر ۲۱, ۱۴۰۱

  خوبه وقتی به جفتک انداختن میافتید یعنی فشار مردم جواب داده