۲۵ واقعیت جالب و کمتر شناخته شده در مورد ژان کلود ون دام که نمی دانستید

۲۵ واقعیت جالب و کمتر شناخته شده در مورد ژان کلود ون دام که نمی دانستید

ژان کلود ون دام با لقب «عضلاتی از بروکسل» (Muscles from Brussels) یکی از معدود بلژیکی هایی است که توانسته به یک ستاره بین المللی در عرصه سینما تبدیل شود. به لطف فیلم های مشهوری مانند Bloodsport, Universal Soldier و Hard Target، ون دام به یکی از بهترین و محبوب ترین ستاره هیا فیلم های رزمی و اکشن در دهه ۸۰ و اواسط دهه ۹۰ تبدیل شد و علیرغم کاهش حضورش در سطح اول سینمای رزمی در دو دهه گذشته، همچنان یکی از محبوب ترین رزمی کاران دنیای سینماست.

25 واقعیت جالب در مورد ژان کلود ون دام ستاره فیلم های اکشن و رزمی

اما واقعیت های زیادی در مورد ژان کلود ون دام وجود دارد که کمتر کسی از آن ها باخبر است، برای مثال آیا می دانستید نام واقعی او ژان کلود کامیل فرانسوا ون وارنبرگ است؟! در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۲۵ واقعیت بسیار جالب و کمتر شنیده شده در مورد ژان کلود ون دام آشنا کنیم.

۲۵- ژان کلود ون دام در سن ۱۸ سالگی کمربند مشکی کاراته را بدست آورد

گفته می شود که برای تبدیل شدن به استاد در هر حوزه ای به ۱۰,۰۰۰ ساعت تمرین نیاز دارید و به همین دلیل جای تعجب ندارد که از بسیاری جهات کمتر کسی می توان ژان کلود ون دام را شکست دهد. از کاراته تا کیک بوکسینگ، تا تمرینات وزنه ای و رقابت های بدنسازی، ون دام بیش از نیم قرن برای استاد شدن وقت گذاشته است. همه چیز وقتی که تنها ۱۰ سال داشت شروع شد، وقتی ون دام در مدرسه کاراته شوتوکان پدرش ثبت نام کرد. او به شکلی خستگی ناپذیر تمرین کرده و زمانی که تنها ۱۸ سال داشت کمربند مشکی کاراته را بدست آورد. در سن ۱۶ سالگی، ون دام در تیم ملی کاراته بلژیک حضور داشت و رکورد ۴۴ پیروزی و تنها ۴ شکست را به ثبت رساند. گاهی اوقات برخی افراد سرشناس مانند استیون سیگال رکورد ون دام را به چالش می کشیدند اما ون دام همیشه نشان داده که توانایی ثبت چنین رکوردهایی را دارد.

25 واقعیت جالب در مورد ژان کلود ون دام ستاره فیلم های اکشن و رزمی

۲۴- ون دام در جوانی رقص باله نیز تمرین می کرده است

تمرین چند ساله برای تبدیل کردن بدنتان به یک سلاح مرگبار اما کنترل شده شاید پروسه ای خشن به نظر برسد اما در مقایسه با آن، هنر رقص باله شبیه تمرین طولانی برای خلق زیبایی و جذابیت است. اما مشخص شده که این دو از آنچه که فکر می کنید بسیار شبیه تر هستند و تمرین در یک حوزه می تواند باعث شود در دیگری نیز عملکرد بهتری داشته باشید. من دام اهمیت هر دو رشته را درک کرده و از سن شانزده سالگی به تمرین رقص باله پرداخت. او تا اوایل دهه سوم زندگی اش به تمرین باله ادامه داد تا بتواند تعادل، دقت و انعطاف پذیری بدنش را افزایش دهد. او مدعی است که تمرین باله به اندازه دیگر ورزش ها سخت و از لحاظ فیزکی دشوار است.

۲۳- اولین نقش او در سینما یک سیاهی لشکر رقصنده بود

در سال ۱۹۸۲، ون دام و دوستش مایکل کیسی برای تبدیل کردن رویای بازیگری خود به واقعیت به ایالات متحده نقل مکان کردند. اولین تجربه بازیگری ون دام را کمپانی فیلمسازی Cannon Films برایش رقم زد که یک کمپانی فیلمسازی بسیار بدنام بود. فیلم Breakin’ در مورد گروهی رقصنده سبک بریک است که سعی دارند خود را نشان دهند و این اولین نقش ون دام در مقام سیاهی لشکر بود. بعدها در سال ۱۹۸۹ و در فیلم Kickboxer بود که ون دام برخی از حرکات این فیلم را تکرار کرد.

۲۲- ون دام پیش از به شهرت رسیدن دوستی نزدیکی با چاک نوریس داشت

بعد از نقل مکان به ایالات متحده، ون دام با چاک نوریس ستاره آن زمان فیلم های رزمی دوست شد و نوریس او را به عنوان نگهبان در یکی از کافه هایش استخدام کرد. ون دام همچنین یکی از اعضای تیم بدلکاری فیلم Missing in Action با بازی چاک نوریس بود. به عنوان دو ورزشکار هنرهای رزمی، نوریس و ون دام به حریف تمرینی هم تبدیل شدند. این دو در سال ۲۰۱۳ برای یک ویدیو تبلیغاتی برای ولوو با هم همکاری داشتند.

25 واقعیت جالب در مورد ژان کلود ون دام ستاره فیلم های اکشن و رزمی

۲۱- در ابتدا قرار بود ون دام نقش هیولای فیلم Predator را بازی کند اما درگیری با تهیه کننده فیلم باعث اخراجش شد

در ابتدا ژان کلود ون دام برای بازی در نقش موجود فرازمینی فیلم Predator انتخاب شده بود زیرا سازندگان این فیلم در سال ۱۹۸۶ امیدوار بودند مهارت های او در هنرهای رزمی بتواند یک موجود فرازمینی بسیار چابک را به تصویر بکشد. اما ون دام در همان روزهای اول فیلمبرداری از گرم بودن لباس خاصی که برایش طراحی شده بود و باعث غش کردنش می شد شکایت داشت و سازندگان نیز تصمیم گرفتند بازیگری قوی هیکل تر را در این نقش داشته باشند تا موجود فرازمینی ترسناک تر به نظر برسد. اگر چه دلایل بسیار بود اما در نهایت ون دام و جوئل سیلور تهیه کننده فیلم تصمیم گرفتند راهشان را از هم جدا کنند و دیگر هم با هم کار نکردند. خروج ون دام از این پروژه برای فیلم خوب بود زیرا باعث شد تغییراتی در لباس شخصیت Predator صورت گیرد و در ادامه کوین پیتر هال که قوی هیکل تر از ون دام بود جایگزین وی شد.

25 واقعیت جالب در مورد ژان کلود ون دام ستاره فیلم های اکشن و رزمی

۲۰- او در ۶ فیلم با دولف لاندگرن همبازی بوده است

بازیگری که بیشترین همبازی بودن با ون دام را داشته بازیگری است که رقیب اصلی او برای بدست آوردن بهترین و محبوب ترین ستاره اکشن دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ نیز بوده است و او کسی نیست جز دولف لاندگرن. ون دام اولین بار در سال ۱۹۹۲ و در فیلم علمی تخیلی محبوب Universal Soldier با این ستاره سوئدی همبازی شد. این دو در دو دنباله این فیلم با نام های Universal Soldier: Regeneration و  Universal Soldier: Day of Reckoning و The Expendables 2 نیز همبازی بودند. پنجمین همکاری لاندگرن و ون دام در فیلم Black Water در سال ۲۰۱۸ بود که به طور مستقیم روانه بخش تماشای خانگی رفت. تازه ترین همکاری این دو در انیمیشن مورد انتظار Minions: Rise of Gru است که بزودی شاهد انتشار آن خواهیم بود.

۱۹- به افتخار ون دام مجسمه ای از او در بلژیک ساخته شده است

مجسمه ای از ژان کلود ون دام در سال ۲۰۱۲ در شهر اندرلخت، بلژیک رونمایی شد. ون دام گفته است که این مجسه نماد رویایی یک پسربچه اهل بروکس است. او در سخنرانی خود در روز رونمایی از مجسمه اش در کشورش گفته است که اگر به اندازه کافی به چیزی اعتقاد داشته باشید، آن چیز محقق خواهد شد. البته این تنها مجسمه ای از ون دام نیست که نصب می شود زیرا در سال ۲۰۱۹ مجسمه دیگری از او در کشور آذربایجان نصب شد.

25 واقعیت جالب در مورد ژان کلود ون دام ستاره فیلم های اکشن و رزمی

۱۸-شخصیت جانی کیج در بازی های مورتال کامبت بر اساس او ساخته شده است

بازی ویدیویی اورجینال Mortal Kombat در ابتدا قرار بود شخصیتی کاملاً بر اساس شخصیت ون دام را معرفی کند اما مذاکرات دو طرف به نتیجه نرسید. به جای آن، شخصیت جانی کیج در این بازی ویدیویی مشهور خلق شد که بسیار شبیه ون دام است. لباسی که این شخصیت به تن دارد همان لباسی است که ون دام در فیلم Bloodsport به تن کرده است. حتی شخصیت این مبارز بازی های ویدیویی نیز برگرفته از شخصیت بامزه و مغرور ون دام است. حتی واژه جانی (Johnny) نیز روی سینه این شخصیت تتو شده تا مخاطبان مطمئناً به یاد جان کلود ون دام بیفتند. جالب اینکه جانی دپ بعدها بازی در نقش جانی کیج در اولین فیلم Mortal Kombat را نپذیرفته و به جای آن نقش Guile را در اقتباسی سینمایی از فرانچایز رقیب Street Fighter بازی کرد.

25 واقعیت جالب در مورد ژان کلود ون دام ستاره فیلم های اکشن و رزمی

۱۷- ون دام مدتی هفته ای ۱۰,۰۰۰ دلار مواد مصرف می کرد

در دهه ۱۹۹۰ بود که ون دام به شدت به کوکایین معتاد شد و در یک برهه باید روزی ۱۰ گرم کوکایین می کشید که هفته ای ۱۰,۰۰۰ دلار برای وی هزینه در پی داشت. بعد از اینکه تلاش های او برای ترک مواد در مراکز ترک اعتیاد نتیجه نداد، ون دام شخصاً دست به کار شد و با شروع دوباره تمرینات رزمی و ورزش اعتیادش را ترک کرد. گفته می شود در هنگام ساخت فیلم Street Fighter او به شدت تحت تاثیر مقادیر زیادی کوکایین بوده که حتی کارگردان نیز متوجه این موضوع شده بود. بدین ترتیب استودیو سازنده دستیاری را برای تحت نظر داشتن او استخدام کرد هر چند این کار نیز نتیجه نداده و بعضی وقت ها ون دام ساعت ها غیبش می زد. رائول جولیا همبازی ون دام در این فیلم در آن زمان به شدت بیمار بود و پیش از انتشار فیلم درگذشت. گفته می شود که کارگردان استیون ای دی سوزا در ابتدای هر روز از دستیاران خود می پرسید که آیا جولیا داروهایش را خورده و آیا ون دام توانسته آن روز مواد مصرف نکند یا خیر.

۱۶- ون دام ۵ بار ازدواج کرده است

ون دام به وضوح یک سلبریتی علاقمند به ازدواج های متعدد است و تاکنون ۵ بار ازدواج کرده که دو بار آن با یک زن بوده است. پیش از رسیدن به شهرت در دنیای فیلم های اکشن، ون دام با ماریا رودریگز ازدواج کرد، رابطه ای که از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ ادامه داشت. بعد از جدایی از رودریگز، در سال ۱۹۸۵ ون دام با سینثیا دردریان ازدواج کرد اما سال بعد از هم جدا شدند. او در ادامه در سال ۱۹۸۷ با یک بازیگر و بدنساز به نام گلادیس پرچگیز ازدواج کرد، ازدواجی که در سال ۱۹۹۲ به پایان رسید و ون دام در سال ۱۹۹۴ با دارسی لاپیر ازدواج کرد. بعد از این که ازدواجش با لاپیر نیز در سال ۱۹۹۷ به پایان رسید، ون دام بار دیگر با گلادیس پرچگیز آشتی کرد. ازدواج دوم این دو در سال ۱۹۹۹ رخ داد و در سال ۲۰۱۵ نزدیک بود بار دیگر از هم جدا شوند که این جدایی اتفاق نیفتاد.

25 واقعیت جالب در مورد ژان کلود ون دام ستاره فیلم های اکشن و رزمی

۱۵-ون دام هنگام ساخت فیلم Street Fighter با کایلی مینوگ وارد رابطه شد

در دوران ازدواج با دارسی لاپیر (کسی که در دوران ازدواج با گلادیس پرچگیز با او رابطه داشت)، ون دام اعتراف کرد که با یک سلبریتی دیگر رابطه داشته است. این سلبریتی کسی نبود جز کایلی مینوگ که در فیلم Street Fighter با او همبازی بود. این دو در هنگام ساخت فیلم در تایلند با هم رابطه داشتند، زمانی که لاپیر باردار بود و پسرشان نیکلاس را در شکم داشت. لاپیر تا زمانی که ون دام در سال ۲۰۱۲ به داشتن رابطه با بازیگر مشهور استرالیایی اعتراف کرد از این ماجرا خبر نداشت، یک دهه بعد از اینکه این دو از هم جدا شده بودند. در حالی که لاپیر مدعی شد ذره ای به این موضوع فکر هم نمی کرده است، ون دام در اعترافات خود گفت: «این اتفاق افتاد. در تایلند بود، ما رابطه داشتیم… رابطه نداشتن با او غیرطبیعی بود. او بسیار زیبا بود».

25 واقعیت جالب در مورد ژان کلود ون دام ستاره فیلم های اکشن و رزمی

۱۴- ون دام به بیماری شخصیت دوقطبی مبتلاست

ون دام در سال های اخیر فا کرده است که در اواخر دهه ۹۰ پزشکان تشخیص داده بودند به بیماری دو قطبی شخصیتی مبتلاست. او در این باره گفته است: «من به شدت دو قطبی شخصیتی هستم و به خاطر آن دارو مصرف می کنم. وقتی بچه بودم، از این تغییرات سریع خلق و خو رنج می بردم. صبح ها وقتی به مدرسه می رفتم آسمان آبی بود و برای من آسمان سیاه بود. خیلی بد بود». او در سال ۱۹۹۸ درمان بیماری خود را آغاز کرد، بعد از اینکه یک دهه را به مصرف شدید مواد مخدر، خوشگذرانی و خیانت در زندگی شخصی اش اختصاص داده بود. بعد از شروع درمان، ون دام متوجه شد که بسیاری از آن عادات تلاش وی برای خود درمانی بوده است یا نشانه همین بیماری بوده است. او می گوید که در دوران بیماری اش معتقد بوده همسرش به او خیانت می کند و به وی آسیب رسانده اما سبک زندگی جدیدش باعث شده بتواند با همسرش آشتی کند.

۱۳- فرانک دوکس که فیلم Bloodsport بر اساس روایت او ساخته شده از ون دام شکایت کرد

اولین فیلمی که اسم ون دام را سر زبان ها انداخت فیلم Bloodsport بود که در آن نقش یک رزمی کار واقعی به نام فرانک دوکس را بازی می کرد، شخصیتی که فیلم بر اساس روایت زندگی او ساخته شده بود. دوکس خود در ساخت فیلم مشارکت داشت، هم به عنوان مشاور و هم ترتیب دهنده صحنه های مبارزه. این دو در ابتدا رابطه خوبی داشته و دوکس کاملاً به ون دام اعتماد داشت که نقش او را به خوبی در فیلم بازی می کند اما این رابطه خوب دیری نپایید. در سال ۱۹۹۷ بود که دوکس از ون دام شکایت کرده و خواهان دریافت ۵۰,۰۰۰ دلار غرامت شد. دوکس مدعی شده بود که ون دام به مشارکت دوکس در نویسندگی و مشاوره در فیلم The Quest اشاره نکرده است، فیلمی که اولین تجربه کارگردانی ون دام بود. او همچنین مدعی شد که ون دام در مورد رکورد شخصی مبارزه اش نیز دروغ می گوید.

25 واقعیت جالب در مورد ژان کلود ون دام ستاره فیلم های اکشن و رزمی

۱۲- شکایت دوکس رد شد پس از آنکه مدعی شد مدارک او در اثر زمین لرزه از بین رفته است

در نهایت شکایت دوکس از ون دام به خاطر نداشتن مدرک رد شد. دوک مدعی شده بود که مدارک کتبی و صوتی او در یک زمین لرزه از بین رفته اند. هیئت منصفه نیز این بهانه را نپذیرفته و دادگاه به نفع ون دام رأی داد. در سال های اخیر ادعاهای دوکس در مورد مبارزه های خودش نیز زیر سوال رفته و کارشناسان می گویند که اتفاقات فیلم Bloodsport نیز هیچ وقت در واقعیت رخ نداده اند.

https://brightside.me/inspiration-relationships/8-mistakes-you-should-stop-making-to-find-your-true-love-808075/

۱۱- ژان کلود ون دام تنها یک مبارزه کیک بوکسینگ را باخته است

سلبریتی های بسیاری بوده اند که از هنرهای رزمی به بازیگری روی آورده اند و ون دام خیلی زود و در جوانی این مسیر را طی کرد. این حرکت بسیار ریسکی بود زیرا بسیاری از رزمی کاران پس از ورود به هالیوود دیگر اعتبار و قدرت ورزشی سابق را نیافتند. اما ظاهرا این موضوع در مورد ون دام صدق نمی کند زیرا او همزمان با بازیگری رکورد خارق العاده خود در زمینه کیک بوکسینگ را نیز حفظ کرد. در این عرصه، ون دام ۱۹ مسابقه حرفه ای را برده و تنها یک بار باخته و در ۱۸ برد خود توانسته با ناک اوت حریفش را ببرد. تنها باخت او نیز دیسکوالیفه شدن بوده زمانی که وی ضربه ای خطا به حریف خود وارد کرد. در واقع سرعت ضربه زدن او در کیک بوکسینگ چنان بالا بود که یکی از ضربات او هنگامی که رقیب زمین خورده بود به او برخورد کرد و به همین خاطر بازنده اعلام شد.

۱۰- ون دام در گذشته با بدلکاران فیلم هایش خشن بوده است

این روزها ون دام نماد یک بازیگر همه چیز تمام است. او عاشق همسرش است، چند فرزند دارد و با طرفدارانش بسیار مهربان است. اما او همیشه چنین مرد خانواده داری نبوده است، به ویژه در اوایل دوران حضورش در سینما. با رسیدن به شهرت در سینما، بیماری دو قطبی شخصیتی ون دام و تشخیص ندادن این بیماری باعث شده بود که فشار ستارگی باعث شود کار با وی بسیار سخت بوده و از کنترل خارج شود. در یکی از موارد، در هنگام ساخت فیلم Cyborg، او به سمت یکی از بدلکاران حمله کرده و سعی می کند چشم های او را از کاسه بیرون بیاورد. این اتفاق زمانی رخ داد که هر دوی آن ها چاقو به دست داشتند.

۹- قهرمان فیلم های اکشن او چارلی چاپلین است

ون دام یکی از معروف ترین ستاره های سینمای رزمی و اکشن است و بسیاری از هنرمندان و بازیگران خوش آتیه سینمای رزمی از او به عنوان الهام بخش خود برای ورود به این ژانر یاد می کنند. از این رو منطقی است که ون دام نیز قهرمانان خاص خود را داشته باشد که الهام بخشش بوده اند اما فردی که او به عنوان قهرمان خود نام می برد آن کسی نیست که انتظارش را دارید. ون دام بارها گفته که چارلی چاپلین ستاره الهام بخش او بوده است. اگر چه چاپلین در فیلم های کمدی خودش بازی می کرد اما به خاطر بدلکاری های خلاقانه و جدید و جلوه های ویژه خاصش شناخته می شد و به شکلی هیجان انگیز کمدی را را با درام ترکیب می کرد. اگر فیلم های ون دام را نگاه کنید، او گاهی اوقات همین سبک را در بازی هایش به کار می گیرد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 25 واقعیت بسیار جالب و کمتر شنیده شده در مورد ژان کلود ون دام آشنا کنیم.

۸- ون دام با تماشای کارتون توانست انگلیسی یاد بگیرد

لقب «عضلاتی از بروکسل» که به ون دام داده شده به خوبی کشوری که در آن به دنیا آمده و بزرگ شده را نشان می دهد. همچنین این لقب لهجه او را نیز توضیح می دهد. ون دام در کودکی با زبان های فرانسوی و هلندی آشنا شد، دو زبانی که معمولاً در بلژیک رواج دارند. علاوه بر این اغلب مردم بلژیک توانایی صحبت به زبان انگلیسی را دارند و ون دام نیز از این قاعده مستثنی نیست، اگر چه از همان ابتدا نمی توانست به این زبان صحبت کند. از آنجایی که در خانه ون دام انگلیسی صحبت نمی شد، او با تماشای کارتون های قدیمی در تلویزیون و به طور خاص کارتون The Flintstones توانست انگلیسی یاد بگیرد. علاوه بر این سه زبان، ون دام زبان اسپانیایی را خوب می فهمد اما نمی تواند به خوبی آن را صحبت کند. درک او از زبان اسپانیایی بدین دلیل است که پرستار او در دوران کودکی اسپانیایی بوده است و همیشه در خانه با این زبان با او صحبت می کرد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 25 واقعیت بسیار جالب و کمتر شنیده شده در مورد ژان کلود ون دام آشنا کنیم.

۷- قبل از به شهرت رسیدن، ون دام بی خانمان بود

اگر چه ون دام امروزه زندگی ظاهراً بی نقصی دارد اما او برای رسیدن به شرایط کنونی سختی های بسیاری کشیده است. نقل مکان او همراه با دوستش مایکل کیسی به لس آنجلس چندان ساده نبود. چندین ماه اول حضور در آمریکا برای ون دام بسیار سخت بود زیرا نه پولی داشت و نه جایی برای زندگی کردن. برای مدتی او بین تست های بازیگری اش در خیابان می خوابید و هر روز برای سیر کردن شکمش مشکل داشت. او برای سیر کردن شکمش هر کاری می کرد و سعی داشت وزن و فیزیکش را حفظ کند زیرا می دانست این فیزیک و سلامتش برای حرفه بازیگری بسیار اهمیت دارد.

۶- ون دام در یک سریال اخیر نقش خودش را بازی کرده است

ون دام در دوران حضورش در سینما نقش های متفاوت بسیاری را بازی کرده است اما در سال ۲۰۱۶ بود که نقشی دراماتیزه شده از خود را در سریالی به نام Jean-Claude Van Johnson از محصولات آمازون پرایم بازی کرد. در این سریال او زندگی دوگانه ای به عنوان بازیگر و مامور مخفی دارد و در هر اپیزود کار او دشوارتر می شود. اگر چه این سریال مخاطبان بسیاری داشت و نقدهای خوبی هم دریافت کرد اما تنها یک فصل از آن ساخته شد.

۵- والدین او شغل های بسیار ساده ای داشتند

اگر چه ژان کلود ون دام اکنون چهره ای بسیار مشهور و شناخته شده است اما همانند بسیاری از دیگر سوپراستارهای سینما از یک خانواده معمولی آمده است. در واقع این پدرش بود که او را تشویق به ورود به عرصه هنرهای رزمی و رقص کرد، رشته هایی که نقش مهمی در بازیگر شدن او داشتند. نکته جالب اینکه شغل والدین او هیچ ارتباطی با این دو ندارد. مادرش الیانا ون وارنبرگ گلفروش بود و پدرش یوجین ون وارنبرگ نیز حسابدار بود.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 25 واقعیت بسیار جالب و کمتر شنیده شده در مورد ژان کلود ون دام آشنا کنیم.

۴- ون دام به خاطر به زبان آوردن حرف های نامفهوم مشهور است

اگر چه ون دام بسیار باهوش است و دستکم به سه زبان تسلط دارد اما به گنگ حرف زدن مشهور است.، صحبت هایی که خیلی سریع قابل درک نیستند، چه به دلیل مانع زبانی و چه شخصیتی که دارد. برای مثال او یک بار به یکباره در حین مصاحبه گفته بود که کلوچه ها روح ندارند و وقتی از او خواسته شد در این باره توضیح دهد گفت: «کلوچه روح ندارد، فقط کلوچه است».

۳- ون دام در کارتون کونگ فو پاندا حضور کوتاهی داشته است

شاید تنها عرصه ای در سینما که ون دام فعالیت چندانی در آن نداشته، عرصه انیمیشن است. اما نزدیک ترین تجربه او برای حضور در یک انیمیشن تا مدت ها داشت این بود که الهام بخش شخصیت جانی کش در بازی مورتال کامبت بوده است اما همه چیز با کارتون کونگ فو پاندا یا پاندای کونگ فو کار تغییر کرد. صداپیشگی شخصیت های این کارتون را بازیگران رزمی کار مشهور بر عهده داشتند و در دومین و سومین قسمت بود که ون دام نیز در این فرانچایز صداپیشگی کرد. او صداپیشگی شخصیت استاد کروکودیل را بر عهده داشته است. همانطور که گفته شد وی در انیمیشن دنباله ای Minions: The Rise of Gru نیز صداپیشگی کرده که به زودی منتشر خواهد شد.

۲- ون دام در زمینه کارگردانی و مستند سازی نیز فعالیت دارد

اگر چه همه ون دام را به عنوان بازیگر فیلم های رزمی و اکشن می شناسند اما او در زمینه نویسندگی، کارگردانی و مستندسازی نیز فعالیت هایی داشته است. اولین تجربه کارگردانی او در سال ۱۹۹۶ در فیلم The Quest رخ داد و در سال ۲۰۰۹ بود که فیلم The Eagle Path را نیز ساخت، فیلمی که نویسندگی اش را نیز ون دام بر عهده داشت. شوربختانه فیلم اخیر او که با نام Full Love, Soldiers and Frenchy نیز شناخته می شود به دلیل مشکلات پشت صحنه هنوز منتشر نشده است. تنها حضور او به عنوان بدلکار نیز در سال ۱۹۸۴ و در فیلم Missing In Action پیش از رسیدن به شهرت بوده است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 25 واقعیت بسیار جالب و کمتر شنیده شده در مورد ژان کلود ون دام آشنا کنیم.

۱- پسر ون دام رفتارهای خشن بسیار جدی از خود نشان داده است

اغلب اوقات فرزندان سلبریتی ها رفتارهای عجیب و غریبی از خود نشان می دهند. نیکلاس ون وارنبرگ پسر ون دام نیز علاقه زیادی به دردسرسازی دارد و دستکم یک بار به دلیل رفتارهای خشن دستگیر شده است. دوربین های امنیتی دانشگاه محل تحصیل پسر ون دام او را در حال مشت زدن به دیواره یک آسانسور و نشان دادن رفتارهای خشن شکار کرده بودند. او در ادامه هم اتاقی اش را با چاقو تهدید کرده و وقتی پلیس او را دستگیر کرد، به آن ها گفت که پدرش مشهور است و زود خلاص خواهد شد. اما نیکلاس در اکتبر ۲۰۱۸ به ۱۸ ماه دوری از مشروبات الکلی و مواد مخدر محکوم شد و پس از آن بود که در دنباله Kickboxer: Retaliation اولین تجربه بازیگری اش را کسب کرد، فیلمی که دنباله ای بر فیلم Kickboxer با بازی پدرش در سال ۱۹۸۹ بود.

بیشتر بخوانید:

ژان کلود ون دام با فیلم What’s My Name از دنیای بازیگری خداحافظی می کند

۱۰ فیلم رزمی برتر تاریخ سینما؛ از «داستان پلیس» تا «اژدها وارد می‌شود» [قسمت دوم]

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۹ نظر

ورود

 • بی حیا تیر ۳۰, ۱۴۰۱

  بهترینش همونی بود با شرکت ولوو ساخت و پاهاش باز میشد روی دوتا کامیون بود

 • باباحیدری تیر ۳۰, ۱۴۰۱

  بهترین فیلمش سربازجهانی بود که بادولف لانگرین همبازی بود،یادت بخیرپیرمرد

 • mamba تیر ۳۱, ۱۴۰۱

  بهترینش ، همش، بود ، …

 • میلاد تیر ۳۱, ۱۴۰۱

  استاد ضربه چرخشی و فیلیپینی .عاشقش بودم و هستم

 • iranarmy25789 تیر ۳۱, ۱۴۰۱

  سلام، ژان کلود وندام یا همون فرانکی، واقعا یکی از بهترین بازیگرهای زمان خودش بود، البته خب سیلوستر استانوله اگه درست نوشته باشم همه راکی میشناسنش اونم عالی بود و آرنولد، درکل اول فرانکی و بعدش راکی وآخر آرنولد خوب بودن،هنوز که هنوزه فیلمهاشونو میبینه ادم کیف میکنه

  • Rozita اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۲

   همه فیلماش قشنگ ودیدنی بود

 • تعقل مرداد ۱, ۱۴۰۱

  واقعا ممنون دوران جوانی من با فیلمهای واندوم گذشت ، و تنها شخصیت رزمی ک واقعا هم سبک مبارزه هم استایلشو دوسداشتم ،،،بااحترام به بقیه رزمی کارا ،،،،،و باز هم ممنون که برای اولین بار اطلاعات منو راجع به بُعد خصوصی بازیگر مورد علاقم تاحد خیلی زیادی بالا بردید پیش ازین چیزی نمیدونسم،،مؤید باشید ،باتشکر

 • مهران آذر ۹, ۱۴۰۱

  البته در سرگذشت ون دام هرگز اشاره نشده که قبل از ده سالگی ژیمناست هم بوده چون لازمه تراز اول بودن یک رزمی کار مثل جکی چان، بروسلی و ون دام داشتن مهارت در حرفه ژیمناستیکه که فقط دیدن دوره این رشته از ابتدای دوره کودکی قبل از ده سالگی قابل تحققه یعنی اگه بخوای یه رزمی کار شش دانگ بشی حتما باید اول کودکی یه دوره کامل ژیمناستیک یاد بگیری

 • احمد فروردین ۱۴, ۱۴۰۳

  چون غیر آمریکایی بود حقش رو خوردن می تونست خیلی بیشتر از اینا مشهور بشه و جایزه بگیره