ممنوعیت «استفاده ابزاری» از زنان؛ شرط جدید وزارت ارشاد برای حضور زنان در تبلیغات

ممنوعیت «استفاده ابزاری» از زنان؛ شرط جدید وزارت ارشاد برای حضور زنان در تبلیغات

روز گذشته خبری در رسانه ها و فضای مجازی منتشر شد که تعجب بسیاری از افراد را برانگیخت. خبر کوتاه بود: «هرگونه استفاده از زن در تبلیغات ممنوع است.» این جمله‌ای است که در نامه‌ای به امضای سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز خطاب به آموزشگاه های آزاد هنری و سینمایی به چشم می‌خورد.

محدودیت جدید وزارت ارشاد برای حضور زنان در تبلیغات

در این نامه تاکید شده است که این تصمیم با توجه به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ مصوبات عفاف و حجاب و بنا به ماده ۱۱ آیین نامه کانون های آگهی و تبلیغات گرفته شده است و طی آن هرگونه تبلیغات محیطی-مجازی با حضور بانوان ممنوع است.

محدودیت جدید وزارت ارشاد برای حضور زنان در تبلیغات

گویا قضیه از این قرار است که کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی-اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی نامه ای خطاب به صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صمت و قوه قضائیه نوشته و چنین ممنوعیتی را ابلاغ کرده است.

محدودیت جدید وزارت ارشاد برای حضور زنان در تبلیغات

اما کمی بعد دفتر تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد منظور «ممنوعیت استفاده ابزاری» از زنان بوده است و احتمالا باید این‌طور تصور کنیم که کلمه «ابزاری» در نامه خانم خزعلی از قلم افتاده افتاده و این جنجال ها را رقم زده است.

در اطلاعیه دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این‌طور آمده است:

مطابق قوانین و مقررات تبلیغاتِ تجاری در کشور، هرگونه «استفاده ابزاری» از زنان، مردان و کودکان ممنوع است؛ چنانچه در مجموعه قوانین تبلیغاتی کشور به این مهم بدین‌گونه اشاره شده: «در تبلیغ کالا، خدمات و محصولات استفاده ابزاری از زنان و مردان و کودکان ممنوع است» همچنین در آیین‌ نامه اجرایی ماده ۷ قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان نیز با صراحت از جمله مصادیق «تبلیغ خلاف واقع و نادرست» آمده: استفاده ابزاری از زنان، مردان و کودکان که نقش اصلی را در معرفی کالا و خدمات ایفا مینماید.

محدودیت جدید وزارت ارشاد برای حضور زنان در تبلیغات

گفتنی است پیش از این برخی تبلیغات ازجمله دو تبلیغ شرکت بستنی سازی دومینو جنجال برانگیز شده و از سوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر با شکایت قضایی روبه‌رو شده بودند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • خسته مرداد ۲, ۱۴۰۱

    دست و پا نزنین دوستان جمع کنین تا میتونین برین مثل ممدرضا و رفقاش…تیر خلاص رو دو سال پیش به این ملت زدین و با این کارا این مردم رنج و سختی کشیده رو فقط و فقط دارین تحریک میکنین.