KF-21 Boramae ؛ اولین جت جنگنده بومی کره جنوبی به پرواز درآمد + ویدیو

KF-21 Boramae ؛ اولین جت جنگنده بومی کره جنوبی به پرواز درآمد + ویدیو

کره جنوبی اولین جت جنگنده با هدف مشخص خود را به پرواز درآورد که پیشرفتی مهم در تاریخ هوانوردی این کشور به شمار می آید. جت جنگنده KF-21 Boramae به معنای «قوش شمالی» در واقع نتیجه ۲۲ سال تلاش مهندسان نظامی کره جنوبی برای ساخت اولین جنگنده بومی این کشور بوده است. کره جنوبی قصد دارد KF-21 را نه تنها برای خود توسعه دهد بلکه به عنوان یک جت جنگنده پیشرفته روانه بازارهای بین المللی کند. نمونه اولیه جت جنگنده KF-21 به ادعای وزارت دفاع کره جنوبی از پایگاهی هوایی و نظامی در ساچئون در استان گیونگسانگنامدو به پرواز درامده و به مدت ۳۳ دقیقه در اسمان بوده و البته بدون هیچ مشکلی فرود آمده است. این جنگنده با سرعت حداکثری ۲۴۸ مایل بر ساعت پرواز کرده و پروازهای مافوق صوت را برای تست های آینده گذاشته است.

KF-21 Boramae اولین جنگنده بومی کره جنوبی به پرواز درآمد

صنایع هوافضای کره جنوبی (KAI) قصد دارد تا در مجموع ۲۲۰۰ سورتی پرواز آزمایشی را انجام داده و سپس در سال ۲۰۲۶ این جنگنده را وارد تولید انبوه نماید.کره جنوبی قصد دارد شش نمونه اولیه قابل پرواز از اولین جنگنده بومی خود بسازد و تا سال ۲۰۲۶ مراحل توسعه و تست را به پایان برساند. KF-21 یک هواپیمای چندمنظوره بوده و توانایی انجام نبردهای هوا به هوا و هوا به زمین را دارد. تولید ۴۰ فروند اول از این جنگنده کره ای به نام KF-21 Block 1 از سال ۲۰۲۶ آغاز شده و تا سال ۲۰۲۸ به پایان خواهد رسید. Block 1 هواپیمایی است که به طور ویژه برای نبردهای هوایی طراحی شده و قدرت نبردهای هوا به زمین در آن کمتر است. دسته بعدی که متشکل از ۸۰ فروند خواهد بود با نام Block 2 ساخته شده و توانایی کامل نبرد هوا به زمین داشته و تولید آن ها در سال ۲۰۲۳ به پایان خواهد رسید.

KF-21 Boramae اولین جنگنده بومی کره جنوبی به پرواز درآمد

KF-21 Boramae اولین جنگنده بومی کره جنوبی به پرواز درآمد

جنگنده کره ای KF-21 شباهت زیادی به F-35 داشته اما یک جنگنده نسل پنجمی کامل نیست. اولین جنگنده بومی کره جنوبی فاقد قدرت ضد راداری و پنهانکاری جنگنده های نسل پنجمی است و می توان آن را یک جت در کلاس نسل چهارم با توانمندی های بیشتر دانست. جنگنده Boramae در دسته جنگنده های نسل پنجم قرار نمی گیرد که مهم ترین عامل این دسته بندی نداشتن فضای درون شکمی برای جای دادن سلاح هاست، قابلیتی که به جنگنده های نسل پنجمی امکان می دهد در فضایی درونی بمب و موشک حمل کرده و شکل پنهانکار ان حفظ شود. اولین نمونه این جنگنده بومی کره ای با چهار فروند موشک هوا به هوای Meteor که به بدنه آن متصل شده بودند به پرواز درآمد. کره جنوبی به ساخت نسخه سومی به نام Block 3 فکر می کند که دارای فضایی داخلی برای جای دادن سلاح ها و مهمات بوده و بدین ترتیب به جنگنده های نسل پنجمی نزدیک تر خواهد بود.

KF-21 Boramae اولین جنگنده بومی کره جنوبی به پرواز درآمد

KF-21 Boramae اولین جنگنده بومی کره جنوبی به پرواز درآمد

قرار است جنگنده بومی KF-21 جایگزین فانتوم های F-4 و F-5 Tiger II شود که از رده خارج شده اند. نیروی هوایی کره جنوبی، همچنین در حال خرید جنگنده های آمریکایی F-35 بوده و این دو جنگنده پیشرفته به جنگنده های F-16 نیروی هوایی این کشور خواهند پیوست. از دیگر جنگنده های ارتش کره جنوبی می توان به نسخه چند نقشی Boeing F-15 Eagle و F-15K Slam Eagle اشاره کرد. کره جنوبی یکی از تجارت محورترین کشورهای جهان در زمینه روابط با دیگر کشورهاست و نزدیک به ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صادر میکند. این کشور قطعات الکترونیکی، خودرو، فولاد و مواد شیمیایی صادر کرده و اکنون قصد دارد وارد عرصه فروش سلاح نیز بشود. کره جنوبی در سال های اخیر موفقیت های قابل توجهی در زمینه صادر کردن سخت افزارهای نظامی داشته است که از آن میان می توان به تولید مشترک جنگنده سبک و آموزشی KAI/Lockheed Martin T-50 “Golden Eagle” و هوویتزر خودکششی K-9 “Thunder” اشاره کرد.

KF-21 Boramae اولین جنگنده بومی کره جنوبی به پرواز درآمد

KF-21 Boramae اولین جنگنده بومی کره جنوبی به پرواز درآمد

سلاح های ساخت کره جنوبی مدرن و مقرون به صرفه بوده و تاکید آن ها روی قیمت خوب آن هاست. هزینه ساخت جنگنده بومی KF-21 هر چقدر که باشد بسیار کمتر از ۸۰ میلیون دلار به ازای هر فروند خواهد بود. نسخه های اولیه توانایی کمتری در مقایسه با F-35 خواهند داشت اما هر کشوری به چنین جت های بسیار پیشرفته ای نیاز ندارد. در واقع تقاضای بین المللی برای جنگنده های مقرون به صرفه بسیار بیشتر از جنگنده های با بالاترین تکنولوژی های روز است که هزینه بالایی داشته و همه کشورها به آن ها نیاز ندارند.

بیشتر بخوانید:

FC-31 Gyrfalcon؛ جدیدترین جنگنده پنهانکار و نسل پنجمی چین رونمایی شد

جنگنده های نسل ششم دارای چه تکنولوژی های جدیدی خواهند بود؟

F-36 Kingsnake ؛ جنگنده جدید نیروی هوایی ایالات متحده که جایگزین F-16 می‌شود

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • سید محمد رضا حسینی مرداد ۴, ۱۴۰۱

  دمتون گرم. یک زمان کره آمدند ایران و آرزو میکردم شرکتی مثل ایران خودرو داشته باشم تا بتوانم خودرو تولید کنند. حالا دولت و ملت کره کجا هستند و ما ملت ایران کجا

  • ایران مرداد ۵, ۱۴۰۱

   فقط یک جمله می توان گفت
   باید افسوس خورد

 • علی مرداد ۶, ۱۴۰۱

  فوتوکپی اف۱۵یکم طرح جدید بهش دادن. چره قشنگ خودش بالا کشید ولی یک ذره استقلال رای نداره. کشورهایی که پایگاه خارجی توشون وجود داره کلا نظرندن بهتره شرق و غرب هم نداره…