این ۱۵ حیوان در چه برهه ای از تاریخ اهلی شدند؟

این ۱۵ حیوان در چه برهه ای از تاریخ اهلی شدند؟

در حالی که سگ ها همیشه همراهان مطیع ما نبودند، تحقیقات نشان می دهد که آنها احتمالاً یکی از اولین حیواناتی بودند که توسط انسان اهلی شدند. در واقع، شواهد ژنتیکی نشان می‌دهد که سگ‌ها در حدود ۳۳,۰۰۰ سال پیش از اجداد گرگ‌های وحشی خود جدا شدند.

چه زمانی انسان حیوانات دیگر را اهلی کرد و چرا؟ این جدول زمانی بر اساس یافته های باستان شناسی، دوره اهلی شدن ۱۵ حیوان مختلف را به تصویر می کشد. از آنجایی که تعیین زمان دقیق دشوار است و تحقیقات در مورد موضوع در حال انجام است، این تخمین ها ممکن است هزاران سال متفاوت باشند.چرا انسان ها برخی حیوانات را اهلی کردند؟

تعریف اهلی

اهلی کردن حیوانات فرآیند خاصی است که از طریق پرورش انتخابی انجام می شود. به طور کلی، حیوانات اهلی از اکثر این معیارها پیروی می کنند:

– از نظر ژنتیکی از اجداد وحشی خود متمایز هستند و به عنوان یک صفت ژنتیکی دوستدار انسان هستند.
– برای غذا و تولید مثل به انسان وابسته هستند.
– تکثیر آنها با همتایان وحشی خود بسیار دشوار یا غیرممکن است.
– ویژگی‌های فیزیکی سندرم اهلی‌سازی، مانند جمجمه‌های کوچک‌تر، گوش‌های فلاپی یا تنوع رنگ را نشان می دهند.
چرا انسان ها برخی حیوانات را اهلی کردند؟در حالی که برخی تحقیقات نشان می دهد که حیوانات اهلی می توانند در طبیعت شکوفا شوند، حیوانات اهلی معمولاً بیشتر در معرض خطر شکارچیان قرار می گیرند زیرا آنها فاقد برخی از مزایا، غرایز یا ویژگی هایی هستند که به همتایان وحشی خود کمک می کند در طبیعت بقای خود را حفظ کنند.

دلایل کلیدی برای اهلی شدن حیوانات
انسان ها حیوانات را به چند دلیل اهلی می کنند: برخی برای غذا، کار، همراهی یا ترکیبی از هر سه. پس از سگ ها، حیواناتی مانند گوسفند، گاو و خوک تصور می شود که از اولین حیواناتی بوده اند که توسط انسان اهلی شده اند؛ که تقریباً در همان زمانی بود که بشر از سبک زندگی شکارچی به جامعه کشاورزی تغییر جهت داد.چرا انسان ها برخی حیوانات را اهلی کردند؟تصور می شود اسب ها از اولین حیواناتی باشند که برای کار اهلی شدند. تحقیقات علمی نشان می‌دهد که اسب‌های مدرن از آسیای مرکزی سرچشمه گرفته‌اند و به‌دلیل استحکام استثنایی کمرشان و انعطاف‌پذیری کلی آنها به‌طور انتخابی پرورش داده شده‌اند.

وقتی صحبت از اهلی کردن حیوانات به میان می‌آید، علف‌خواران مانند گاوها، عموماً راحت‌ترین گزینه هستند، زیرا تغذیه آنها راحت‌تر از حیواناتی است که به گوشت یا غلات متکی هستند.

اهلی شدن بشریت مدرن را شکل داده است

چرا انسان ها برخی حیوانات را اهلی کردند؟اهلی شدن گونه ها به ایجاد جامعه مدرن ما کمک کرده است. اهلی کردن گیاهان و حیوانات، دنیایی با تولید غذای پایدار ایجاد کرد که باعث شد جمعیت انسانی در سراسر جهان رشد کند.

کشاورزی به این معنی بود که افراد کمتری می‌توانستند غذای بیشتری را در مقیاس انبوه برای انسان فراهم کنند، بنابراین مردم زمان بیشتری برای تمرکز روی چیزهای دیگر مانند کارهای خلاقانه، تحقیقات علمی و غیره داشتند. این تحول به بشر زمان داد تا ابزارهایی ایجاد کند که به افزایش کارایی در کشاورزی کمک کند و به دنیایی که امروز می شناسیم هدایت شود.

بیشتر بخوانید:

دانشمندان: انسان ها سگ ها را تصادفاً اهلی کردند

حیوانات خانگی عجیب که در خانه بازیگران مشهور جا خوش کرده‌اند

منبع: visual capitalist
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • مردم ایرانی مرداد ۷, ۱۴۰۱

  سلام خود انسانها کی میخوان اهلی بشن مثل اکثر سیاست مداران سرمایه داران سلبریتیای خود تحقیر کن و صاحبخانه هایی ک هزاران خانه خالی دارند و مالیات نمی‌دهند و امثال اینها فکر نمی‌کنم هیچ وقت اهلی بشن دعا میکنم خدا انتقام ملت را از انسانهای وحشی چه داخلی و چ خارجی هم الان بگیرد

 • دو عاشق مرداد ۸, ۱۴۰۱

  چه سوال چرتی خب معلومه انسان چرا بعضی موجودات مثل

  ۱سگ
  ۲ خر
  ۳ گاو
  و ……. رو محلی میکنه
  سگ برای نگاهبانی کردن از هر جا
  خر برای جابه جا کردن چیزی
  گاو برای گرفتن شیر محلی و درست کردن ماست دوغ و چیزهایی که با شیر درست میشن و ……. هر حیوانی دلیلی داره