توافق ۳۰ میلیارد دلاری پنتاگون با لاکهید مارتین برای خرید ۳۷۵ فروند جنگنده F-35

توافق ۳۰ میلیارد دلاری پنتاگون با لاکهید مارتین برای خرید ۳۷۵ فروند جنگنده F-35

وزارت دفاع ایالات متحده به توافق با کمپانی لاکهید مارتین برای خرید ۳۷۵ فروند جت جنگنده F-35 در طی سه سال نزدیک شده است، در حالی که قیمت نسخه اصلی به دلیل تعداد کمتر سفارش داده شده و تورم افزایش خواهد یافت. اولین جنگنده F-35A زمانی که در سال ۲۰۰۷ از خط تولید بیرون آمد قیمتی ۲۲۱ میلیون دلاری داشت. از آن زمان به بعد، تعداد جنگنده های تولیدی افزایش یافته و ساخت آن راحت تر و کم هزینه تر شده که باعث شده ارزش این جت جنگنده پنهانکار نسل پنجمی به ۷۹ میلیون دلار به ازای هر فروند سقوط کند. در صورت نهایی شدن این توافق، قیمت نهایی فروندهایس سفارشی طی ماه ها نهایی شده و ممکن است به حدود ۳۰ میلیارد دلار برسد.

توافق 30 میلیارد دلاری پنتاگون و لاکهید مارتین برای خرید جنگنده F-35

بدنبال شیوع کرونا، لاکهید مارتین مدعی شده بود که هزینه ساخت هر فروند از جنگنده های F-35 افزایش خواهد یافت. پیش بینی های پیش از شروع کرونا به قراردادی سه ساله برای خرید ۴۸۵ فروند جت اشاره داشت اما کاهش ۲۲ درصد فروندهای سفارشی باعث می شود که هزینه کلی تولید این تعداد فروند از نوع F-35A تغییر کند که اصلی ترین و متداول ترین نمونه این جت جنگنده نسل پنجمی است. جنگنده F-35 در سه نوع تولید می شود: مدل A برای نیروی هوایی ایالات متحده و متحدانش، مدل B با توانایی تیک آف های کوتاه و فرود عمودی و نوع C که مخصوص ناوهای هواپیمابر خواهد بود.

توافق 30 میلیارد دلاری پنتاگون و لاکهید مارتین برای خرید جنگنده F-35

قرارداد پیشین پنتاگون برای خرید ۴۷۵ فروند F-35 در سال ۲۰۱۹ امضا شده بود که به لاکهید مارتین امکان می داد مقادیر بزرگتری قطعات و اجزاء را برای کاهش هزینه تولید به میزان ۸ درصد خریداری کند و بدین ترتیب هزینه نهایی به ۳۴ میلیارد دلار می رسید و قرار بود سالانه بر سر هزینه های دیگر توافق صورت گیرد. مدیران لاکهید مارتین گفته اند هر کشوری که جت F-16 داشته باشد مشتری بالقوه F-35 خواهد بود. F-35 در تعدادی از رقابت های هوایی اخیر موفقیت هایی داشته است، از جمله در فنلاند، سوییس و آلمان. از مشتریان بالقوه این جنگنده پیشرفته می توان به یونان و جمهوری چک اشاره کرد. قراردادهای نظامی خارجی برای سلاح هایی مانند F-35 به عنوان یک قرارداد کشور با کشور در نظر گرفته شده و وزارت دفاع ایالات متحده نقش میانجی را بین کمپانی تولید کننده و کشور خریدار خارجی ایفا خواهد کرد. برنامه F-35 بیش از ۲۷ درصد از درآمد کمپانی لاکهید مارتین را به خود اختصاص می دهد.

بیشتر بخوانید:

تمام اشکالات و نقص های جنگنده F-35 ؛ از باگ های کامپیوتری تا مشکل توپ داخلی

بزرگ ترین نقطه ضعف جنگنده فوق پیشرفته F-35 که آن را آسیب پذیر می‌کند چیست؟

KF-21 Boramae ؛ اولین جت جنگنده بومی کره جنوبی به پرواز درآمد + ویدیو

سلاطین آسمان‌ها؛ ۵ نیروی هوایی برتر و قدرتمند حال حاضر جهان از لحاظ کیفی و کمی

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۶ نظر

ورود

 • دانیال مرداد ۷, ۱۴۰۱

  روسیه موشک اتمی سامارت رو ساخته که قدرت بمب تزار رو داره و میتونه یک کشور رو در ۵ دقیقه تبدیل به خاکستر و زمین سوخته کنه
  اون وقت آمریکا دلش به ۴ تا اسباب بازی آشغال خوشه

  • سسس مرداد ۷, ۱۴۰۱

   میدونی چرا ما میدونیم روسیه موشک اتمی سامارت رو دراه؟ چون جاسوسهای غربی رخنه کردن و اطلاعاتشو دزدیدن و الان دنیا میدونه روسیه سامارت داره.
   اما امریکا چی؟ امریکا که اولین بمب اتم رو ساخت و ۱۰ سال جلوتره چیزی نداره؟

   برای مقایسه بگم. اف-۲۲ جنگنده پنهانکار امریکاست. میدونی امریکا کی این جنگنده رو ساخت و کی وارد خدمت کرد؟ امریکا ۳۵ سال پیش پروژه رو شروع کرد. ۲۵ سال پیش هم این جنگنده پرواز کرد. و ۱۸ ساله که این جنگنده تو ارتش امریکا داره خدمت میکنه.

   روسیه کی تونست یه جنگنده قراضه شبیه به اف۲۲ بسازه؟ ۱۲ سال پیش .
   و تازه ۲ سال هست که این جنگنده رو معرفی کرده. تنها ۲ سال. اسم جنگنده قراضه ی روسیه سوخو۵۷ هست.
   و چین ۵ سال پیش یه جنگنده قراضه تر رو شبیه اف۲۲ معرفی کرد. اسمش j-20 هست.

   حالا شما بیا بگو امریکا اسباب بازی میسازه.
   یه فامیل داریم خانوادش از قبل انقلاب امریکا زندگی میکنن. پسرش تو نیرو دریاییه. تو زیردریایی اتمی افسره.
   تا الان ۲ دوبار اومده ایران. اخرین بار ۴ سال پیش بود. میگه روسیه بهترین موشکشو شلیک کنه به طرف امریکا، همین زیردریایی موشکو تو هوا میزنه و اصلا نمیزاره نزدیک خاک امریکا بشه. زیردریاییشون همیشه تو نزدیکای قطب شمال مستقره. ۱ هفته تو راهه تا به نزدیکای قطب شمال برسه. ۵ ماه میمونه اونجا. ۱ هفته دیگه برمیگرده و یه زیردریایی دیگه میره به جاش. امریکا تو کل دنیا همچین زیردریایی داره.

   • امید مرداد ۷, ۱۴۰۱

    بی شک این سسس از مزدوران آمریکاست
    دری وری گفتن و تعریف از ارباب جنایتکارش شغلش هستش
    حالا ۲۰۰ تا دروغ و لاف و چرت و پرت گفت حرفی نیست
    ما میدونیم موشک سامارت هست چون خود روسیه این موشک رو به طور رسمی آزمایش کرد و تمام رسانه ها آزمایش این موشک رو پوشش دادند
    درضمن این موشک ضد رهگیری و رادار گریز هستش و سرعت فرا صوت داره حتی اگر پیشرفته ترین رادار غرب پیداش کنه هیچ موشک دیگری نمیتونه بهش برسه و منهدمش کنه
    و مهم تر از همه سامارت قابل تغییر جهت و کنترل از راه دور رو داره یعنی هر موشکی که بهش نزدیک بشه جهت حرکتش عوض خواهد شد
    حالا برای این کامنت پر دروغ تعریف کذایی از آمریکا چند سنت بهت پول دادند؟
    بدبخت هنوز نمیدونی نیرو های نظامی زیر دریایی کشور ها اجازه خارج شدن از اون کشور رو ندارند؟

   • حمید مرداد ۸, ۱۴۰۱

    باز افتادن علما تو بحث…
    جنابان شما به سارمات نگین سامارت کفایت میکنه دیگه تحلیل های تخصیصتون رو برای خودتون نگه دارید

   • ابوالفضل شجاعی مرداد ۸, ۱۴۰۱

    بله درسته همه این هارو داره طبق گفته شما و در حقیقت هم داره ولی برای چی ؟
    برای تزیینی با خود نمایی ؟؟؟
    اگر برای جنگ ساخته پس چرا طالبان پا برهنه از افغانستان کردنشون بیرون یا ایران چند افسرشون رو گرفت و داشتن گریه می‌کردند اگر جرعت دارند سلاح به اوکراین بدن نه پول که هیچ دردی رو دوا نمیکنه در حالی که روسیه داره با یه قاره اونم اروپا میجنگه و سلاح های خودش رو به رخ آمریکا و اروپا می‌کشه .

  • Nader مرداد ۷, ۱۴۰۱

   زرشک . عمو پوتین . مرگ بر روس و روس طلب