بیل راسل اسطوره NBA و فعال حقوق مدنی در ۸۸ سالگی درگذشت

بیل راسل اسطوره NBA و فعال حقوق مدنی در ۸۸ سالگی درگذشت

۱۱ قهرمانی بیل راسل با سلتیکس بین سال های ۱۹۵۶ و ۱۹۶۹ در یکی از دوره های پر رونق این ورزش به دست آمد. زمانی که او برای بوستون بازی می کرد، نژادپرستی و آزار قابل توجهی را تحمل کرد. اما راسل از موقعیت خود، برای احقاق برابری در طول زندگی خود استفاده کرد. قابل ذکر است، او در راهپیمایی ۱۹۶۳ واشنگتن، زمانی که مارتین لوتر کینگ جونیور سخنرانی خود را با عنوان «من یک رویا دارم» انجام داد، حضور داشت و زمانی که محمدعلی کلی به دلیل نرفتن به جنگ سرزنش شد، از اوحمایت کرد. او ابتدا در سال ۱۹۷۵ به عنوان بازیکن به تالار مشاهیر بسکتبال معرفی شد و سپس در سال ۲۰۲۱ دوباره به عنوان مربی به فعالیت خود ادامه داد. پیراهن شماره ۶ او در سلتیکس با بازنشستگی او برای همیشه با نام او کنار گذاشته شد.بیل راسل کیست؟

بیل راسل کیست؟

بیل راسل کیست؟خانواده وی روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کردند: «با قلبی اندوهگین مایلیم به همه دوستان، طرفداران و علاقه مندان بیل اطلاع دهیم: بیل راسل، پرکارترین برنده تاریخ ورزش آمریکا، امروز در ۸۸ سالگی در آغوش همسرش ژانین در آرامش درگذشت. مقدمات برگزاری مراسم یادبود وی به زودی اعلام خواهد شد.»بیل راسل کیست؟او علاوه بر فعالیت در زمینه حقوق مدنی، یکی از بزرگترین برندگان تاریخ ورزش ایالات متحده و بزرگترین بازیکن دفاعی در تاریخ NBA محسوب می شود. در سال ۲۰۱۱، مدال آزادی ریاست جمهوری، بالاترین افتخار غیرنظامی در ایالات متحده، توسط اوباما به راسل اعطا شد.بیل راسل کیست؟

بیل راسل کیست؟اوباما پس از اطلاع از مرگ وی در توییتی نوشت: «امروز انسان بزرگی را از دست دادیم. میراث او، هم به عنوان یک بازیکن و هم به عنوان یک انسان، بسیار بالاتر از جایی که بیل راسل ایستاده بود، می رود. شاید بیش از هر کس دیگری، بیل می‌دانست که چه چیزی برای برنده شدن و چه چیزی برای رهبری لازم است. در زمین، او بزرگترین قهرمان تاریخ بسکتبال بود. خارج از آن، او مبارز پیشروی حقوق مدنی بود. بیل برای چندین دهه توهین و خرابکاری را تحمل کرد، اما هرگز اجازه نداد که او را از صحبت کردن درباره آنچه فکر می کرد درست است، باز دارد. من از نحوه بازی او، روش مربیگری و شیوه زندگی او چیزهای زیادی یاد گرفتم.»بیل راسل کیست؟

بیل راسل کیست؟مجیک جانسون در توییتی نوشت: «او یکی از اولین ورزشکارانی بود که در خط مقدم برای عدالت اجتماعی و برابری حقوق مدنی مبارزه کرد. به همین دلیل است که او را بسیار تحسین می کردم و دوستش داشتم. در طول دوستی ما، او همیشه به من یادآوری می کرد که اوضاع را برای جامعه سیاه پوستان بهتر کنم.»بیل راسل کیست؟مایکل جردن در بیانیه ای گفت: «بیل راسل، به عنوان یک بازیکن، به عنوان یک قهرمان، به عنوان اولین سرمربی سیاه پوست NBA و به عنوان یک فعال اجتماعی، پیشگام بود. او راه را هموار کرد و برای هر بازیکن سیاه پوستی که بعد از او وارد لیگ شد، از جمله من الگو بود. جهان یک افسانه را از دست داده است … باشد که او در آرامش بیارامد.»

بیشتر بخوانید:

پسر شکیل اونیل با قراردادی ۶ رقمی در مسیر پدرش گام بر می دارد + ویدیو

حقایقی جالب از زندگی و تفریحات بازیکن افسانه ای بسکتبال، «مایکل جردن»

منبع: daily mail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود