۱۰ واقعیت جذاب و خواندنی در مورد کارتون تام و جری؛ از خالقان تا تغییرات شخصیت ها

۱۰ واقعیت جذاب و خواندنی در مورد کارتون تام و جری؛ از خالقان تا تغییرات شخصیت ها

شما نیز دلتان برای تماشای موش و گربه ای که با بلاهایی که سر همدیگر می آوردند ما را سرگرم می کردند تنگ شده است؟ اگر شما نیز از بزرگسالانی هستید که بارها سریال کارتونی تام و جری (Tom and Jerry) را تماشا کرده اید بدانید که تنها نیستید. کارتون تام و جری محبوب ترین کارتون بسیاری از کودکان و بزرگسالان است و شکی ندارد که همه این کارتون کودکانه را دوست داشته اند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد کارتون تام و جری آشنا کنیم که بدون شک کمتر کسی از آن ها مطلع است.

10 واقعیت جالب و خواندنی در مورد کارتون تام و جری که بدون شک نمی دانستید

۱- سریال کارتونی تام و جری در سال ۱۹۴۰ توسط ویلیام هانا و جوزف باربرا خلق شد که سابقه ساخت کارتون های محبوبی مانند Yogi Bear, Top Cat, Scooby-Doo, The Smurfs, The Flintstones را در کارنامه داشتند

کارتون تام و جری به عنوان یکی از محبوب ترین و مشهورترین کارتون ها در سراسر جهان، هرگز از سرگرم کردن طرفداران خود دست برنداشت. شاید بسیاری از شما فکر کنید که ساخت این سریال کارتونی همچنان ادامه دارد اما باید بدانید سال هاست که تولید آن متوقف شده است. کارتون تام و جری سال ها قبل آغاز شد و اولین بار در سال ۱۹۴۰ توسط ویلیام هانا و جوزف باربرا خلق شد. هانا و باربرا عضو استودیو کارتونی مترو گلدوین مایر بودند و از اوایل دهه ۱۹۳۰ در این استودیو فعالیت می کردند. وقتی کارتون کمیک استریپی Captain and the Kids از این استودیو به شکل بی سابقه ای موفق شد، هانا و باربرا برای کارگردانی فیلم های کارتونی به هم ملحق شدند.

باربرا که یک داستان سرای قهار بود، پیشنهاد ساخت یک کارتون کمدی موش و گربه ای را داد و نامش را Puss Gets the Boot گذاشت. اگر چه دیگر اعضای استودیو کارتونی مترو گلدوین مایر این ایده را جدید و اورجینال نمی دانستند اما هانا و باربرا با قاطعیت آن را ادامه دادند. البته خود هانا و باربرا نیز به موفقیت Puss Gets the Boot چندان باور نداشتند و به همین دلیل به کارگردانی فیلم های کوتاه غیرموش و گربه ای مانند Gallopin’ Gals (1940) و Officer Pooch (1941) پرداختند. اما همه چیز زمانی تغییر کرد که کارتون Puss Gets the Boot در سالن های تئاتر محبوب شده و بعدها در سال ۱۹۴۱ نامزد دریافت جایزه بهترین کارتون کوتاه اسکار شد.

10 واقعیت جالب و خواندنی در مورد کارتون تام و جری که بدون شک نمی دانستید

اگر چه این کارتون موفق به کسب جایزه اسکار نشد اما مترو گلدوین مایر هانا و باربرا را ترغیب کرد که ایده موش و گربه خود را توسعه دهند. آن ها در ادامه ۱۱۵ قسمت کوتاه از این سریال کارتونی را در دوره اول انتشارش کارگردانی کردند. هانا و باربرا کارتون های محبوب دیگری مانند تام و جری تولید کردند که شامل Yogi Bear, The Flintstones, Wacky Races, The Jetsons, Scooby-Doo  و The Smurfs بودند. با هم، این دو هفت جایزه اسکار، هشت جایزه امی، یک جایزه گلدن گلوب، یک جایزه گاورنر و یک ستاره در پیاده روی هالیوود به خاطر یک عمر دستاورد کسب کردند.

۲- نام اصلی کارتون تام و جری، Jasper and Jinx بود

وقتی اولین قسمت کوتاه سریال کارتونی تام و جری منتشر شد، نام موش و گربه آن جینکس و جاسپر بود. در این اپیزود، جاسپر گربه ای نر بود که از اذیت و آزار موشی به نام جینکس نهایت لذت را می برد. همچنین این اپیزود زنی به نام مادر دو کفشی را در خود داشت که صاحب جاسپر بود و به خاطر بدکاری و خرابکاری هایش او را تنبیه و سرزنش می کرد. بعد از موفقیت اولین اپیزود از این کارتون، خالقان آن، هانا و باربرا، تصمیم گرفتند که نام دو شخصیت اصلی را تغییر دهند. به همین خاطر، رقابتی درون استودیویی راه اندازی کردند و از کارکنان مترو گلدوین مایر خواستند نام های مورد نظر خود برای این دو شخصیت را پیشنهاد دهند. جان کار که از انیماتورهای استودیو بود نام تام و جری را پیشنهاد داده و ۵۰ دلار جایزه گرفت. در آن دوران تام و جاری نام یک نوشیدنی ترکیبی مختص روزهای کریسمس بود.

10 واقعیت جالب و خواندنی در مورد کارتون تام و جری که بدون شک نمی دانستید

۳- کارتون تام و جری در کل ۱۶۳ اپیزود داشت که اولین آن ها در ۱۰ فوریه ۱۹۴۰ و آخرین آن ها در ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۵ منتشر شد

سریال کارتونی تام و جری سه دوره پخش شد. اولین دوره که توسط ویلیام هانا و جوزف باربرا تولید شده بود متشکل از ۱۱۴ اپیزود بود که در سینماها منتشر شده و انتشار آن ها از ۱۰ فوریه ۱۹۴۰ تا ۱ گوست ۱۹۵۸ به طول انجامید. دوره دوم به کارگردانی جین دیچ بود. او در کل ۱۳ اپیزود از کارتون تام و جری را کارگردانی کرد که در زمره بدترین قسمت های این کارتون محبوب قرار دارند. انتشار این اپیزودها از ۷ سپتامبر ۱۹۶۱ آغاز شد و تا ۲۱ دسامبر ۱۹۶۲ ادامه یافت. سومین و آخرین دوره انتشار کارتون تام و جری به تهیه کنندگی چاک جونز صورت گرفت.

او ۳۴ اپیزود از این کارتون را تولید کرد که از ۲۷ جولای ۱۹۶۳ تا ۸ سپتامبر ۱۹۶۷ منتشر می شد. بدین ترتیب طی سه دوره، در مجموع ۱۶۱ اپیزود از کارتون Tom and Jerry منتشر شد. در ۶ آوریل ۲۰۰۱ بود که قسمت کوتاه دیگری ای از این کارتون با نام The Mansion Cat برای پخش در تلویزیون ساخته شد که کارل تورگ کارگردانی آن را بر عهده داشت. آخرین اپیزود کوتاه کارتون تام و جری در ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۵ منتشر شد و The Karate Guardنام داشت که توسط جوزف باربرا و اسپایک برانت کارگردانی شد. علیرغم اینکه در نهایت ۱۶۳ اپیزود از این کارتون منتشر شد، همچنان اولین اپیزود با نام Puss Gets the Boot طولانی ترین اپیزود این کارتون به طول ۹ دقیقه و هشت ثانیه است.

۴- مترو گلدوین مایر بعد از اپیزود اول قصدی برای ادامه کارتون تام و جری را نداشت زیرا ایده موش و گربه در کارتون ها بسیار کلیشه ای و متداول بود

وقتی باربرا ایده یک سریال کمدی کارتونی موش و گربه ای را مطرح کرد، هیچ یک از کارکنان استودیو انیمیشن مترو گلدوین مایر ذوق زده نشدند. آن ها فکر می کردند که این ایده اورجینال نبوده و وقتی پای کارتون ها در میان باشد بسیار کلیشه ای و رایج است. از این رو بعد از انتشار اپیزود اول در سینماها، هم باربرا و هم هانا روی پروژه های دیگری که ربطی به موش و گربه نداشتند تمرکز کردند. تنها یک سال بعد بود که اولین اپیزود کوتاه Tom and Jerry به شهرت رسید و بعد از آن بود که باربرا و هانا بار دیگر برای کار روی تام و جری به هم پیوستند.

۵-در تمام اپیزودهای کارتون، چهره شخصیت مادر دو کفشی، صاحب تام، تنها یک بار و برای مدتی بسیار کوتاه نشان داده شد

مامان دو کفشی یا مادر دو کفشی (Mammy Two Shoes) که در کارتون تام و جری نقش صاحب تام را بازی می کند بیشتر به خاطر پاهایش شناخته می شود تا صورتش. در تمام طول مدت پخش این کارتون، چهره این زن تنها یک بار نمایش داده می شود. صورت این زن تنها یک بار برای مدتی کوتاه در اپیزود Saturday Evening Puss به نمایش در می آید که در ۱۴ ژانویه ۱۹۵۰ منتشر شد. مادر دو کفشی عنصری بحث برانگیز در این کارتون بود زیرا یک خدمتکار سیاهپوست فقیر به تصویر کشیده می شد که یک لهجه بسیار عامیانه سیاهپوستی داشت. برخی این تصویرسازی از شخصیت مادر دو کفشی را نژادپرستانه می دانستند و به همین خاطر بود که بعدها صدای او تغییر داده شد و در ادامه نیز یک زن سفید پوست لاغر را جایگزین ان کردند. هر چند بعدها بار دیگر همان زن سیاهپوست جایگزین شده و از ووپی گلدبرگ خواسته شد در مورد اهمیت این تصویرسازی آفریقایی-آمریکایی برای کارتون تام و جری صحبت کند.

۶- در اپیزودهای اولیه، تام به مانند یک گربه واقعی روی چهار دست و پا راه می رفت و بعدها به راه رفتن روی پاهایش روی آورد

شخصیت تام در کارتون تام و جری تغییرات بسیاری در طول این سریال کارتونی متحمل شده است. وقتی این سریال در دهه ۱۹۴۰ آغاز شد، او شبیه یک گربه واقعی بود و روی چهار دست و پایش راه می رفت. علاوه بر این او موهای کلفت و ژولیده ای داشت، روی صورتش چروک های متعددی دیده می شد و نقطه هایی نیز روی ابروهایش وجود داشت.

10 واقعیت جالب و خواندنی در مورد کارتون تام و جری که بدون شک نمی دانستید

در انتهای دهه ۱۹۴۰، چهره شخصیت تام بسیار تغییر کرد و جذاب تر شد اما شخصیت جری در تمام طول سریال تقریباً تغییر چندانی را متحمل نشد و مانند همان چیزی بود که در ابتدای سریال برایش طراحی شده بود.

۷- در یکی از اپیزودهای جنجال برانگیز سریال تام و جری دست به خودکشی می زنند

یکی از فیلم های کوتاه تام و جری به نام Blue Cat Blues در ۱۶ نوامبر ۱۹۵۶ منتشر شد. این اپیزود با صحنه ای شروع می شود که در آن تام در حالتی افسرده روی ریل قطار نشسته است. جری دوستش را نگاه می کند، ظاهراً از روی پلی که به ریل قطار مشرف است و در ادامه اتفاقاتی که قبل از این برای تام افتاده و باعث شده او به خودکشی فکر کند را روایت می کند. این اپیزود تام و جری را دوستانی بسیار نزدیک به تصویر می کشد، بعد از آنکه یک گربه سفید ماده و زیبا، تام را افسون می کند. این گربه ماده به عشق تام پاسخ می دهد و رابطه ای عاشقانه بین این دو شکل می گیرد. اما مانند همیشه، یک شخصیت منفی وارد داستان می شود که مستر باچ نام دارد و یک گربه ثروتمند است که همسایه گربه ماده سفید است.

وی با استفاده از ثروت خود، همسایه ماده اش را وسوسه کرده و از تام دور می کند. در ادامه مشخص می شود که این گربه ماده تنها یک گربه فرصت طلب است و تام را به خاطر این گربه ثروتمند رها می کند. اگر چه تام به غیرواقعی و مادی بودن گربه سفید ماده پی می برد اما دست از تلاش بر نداشته و تمام دارایی اش را علیرغم توصیه جری، صرف بازگرداندن گربه ماده می کند. اما باچ همیشه یک قدم از تام جلوتر بوده و البته ثروت بیشتری نیز دارد. باچ و گربه ماده در نهایت ازدواج می کنند در حالی که تام تمام پس اندازش را از دست داده و بی خانمان و افسرده شده است. بعد از تمام این اتفاقات، جری به یاد نامزد خود توتس می افتد که همیشه به او وفادار بوده است. اما در همان لحظه است که او نیز می بیند نامزدش به سراغ موش دیگری رفته و با او ازدواج می کند.

جری که قلبش شکسته، به تام می پیوندد که روی ریل قطار نشسته است. آن ها منتظر قطار هستند تا به زندگی شان پایان دهد. در حالی که کارتون به پایان می رسد، صدای صوت قطار از فاصله نزدیک و با قدرت بیشتری شنیده می شود و بدین ترتیب مخاطب به این باور می رسد که تام و جری خودکشی کرده اند. جنجال های بسیاری در مورد این اپیزود وجود دارد و از آنجایی که این دو از بلاهای بسیار بیشتری جان سالم به در برده اند، کمتر کسی باور می کرد خودکشی آن ها محقق شود.

10 واقعیت جالب و خواندنی در مورد کارتون تام و جری که بدون شک نمی دانستید

۸- تام و جری اسپین آف های بسیاری داشت؛ از جمله The Tom and Jerry Show, The Tom and Jerry Comedy Show, Tom and Jerry Kids, Tom and Jerry Tale و بسیاری دیگر

سریال های بسیاری بر اساس سری انیمیشن اورجینال تام و جری ساخته شد. برخی از این سریال های تلویزیونی عبارتند از he Tom and Jerry Show (1975), The Tom and Jerry Comedy Show (1980–۸۲), Tom and Jerry Kids (1990–۹۳), Tom and Jerry Tales (2006–۰۸), and The Tom and Jerry Show (2014–تاکنون). جدای از این اسپین آف ها، شخصیت های تام و جری حضورهای کوتاه دیگری در برنامه های دیگر نیز داشته اند. در سال ۱۹۴۵، جری در موزیکالی به نام Anchors Aweigh از استودیو مترو گلدوین مایر حضور یافت. در این فیلم، جری به طور مدام با شخصیت جین کلی می رقصد و برای گرفتن این سکانس ها از جلوه های ویژه استفاده شده است. تام نیز در Anchors Aweigh حضور کوتاهی دارد، جایی که برای جری غذا می برد. در سال ۱۹۵۳، تام و جری در Dangerous When Wet ظاهر شدند، جایی که در سکانس مربوط به رویا با استر ویلیامز ظاهر می شوند.

۹- کارتون تام و جری برنده هفت جایزه اسکار شد و شش بار دیگر نیز نامزدی این جایزه را کسب کرد

تام و جری تنها محبوب نسل های متعددی از مخاطبان کارتون و تلویزیون نبودند بلکه داوران اسکار نیز علاقه خاصی به آن داشتند، این سری انیمه تا به امروز در بخش بهترین موضوع کوتاه: کارتون ها هفت بار برنده جایزه اسکار شده و شش بار دیگر نیز نامزد شده است که تعداد نامزدی های کل مجموعه را در مراسم اسکار به ۱۳ مورد می رساند. اپیزودهایی که برنده جایزه اسکار شدند شامل این اپیزودها بودند: “The Yankee Doodle Mouse در سال ۱۹۴۳, Mouse Trouble در سال ۱۹۴۴, Quiet Please! در سال ۱۹۴۵, The Cat Concerto در سال ۱۹۴۶, The Little Orphan در سال ۱۹۴۸, The Two Mouseketeers در سال ۱۹۵۲ و Johann Mouse در سال ۱۹۵۳. در اپیزود The Cat Concerto که در سال ۱۹۴۶ برنده جایزه اسکار شد نیز تام راپسودی مجارستانی شماره ۲ Liszt را اجرا می کند.

10 واقعیت جالب و خواندنی در مورد کارتون تام و جری که بدون شک نمی دانستید

۱۰- تام و جری عمدتاً ساکت بودند اما همیشه این طور نبودند

همه بر این باورند که تام و جری شخصیت هایی کاملاً صامت بودند اما برای همیشه اینطور نبود. در تمام طول سری فیلم های کوتاه تام و جری، این دو صداهایی نامفهوم از خود تولید می کنند. مشهورترین دیالوگی که در این کارتون به زبان می آید از جانب تام است بعد از آن که در یک انفجار هسته ای که موش عامل آن است گرفتار شده و به دوربین خیره می شود و می گوید: «باورکردنی نیست». اما اولین باری که این دو صحبت می کنند، خواندن ترانه ای به نام «تو عزیز من هستی یا نیستی» است. اولین باری که این دو به طور کامل در اپیزودی صحبت می کنند، در فیلم Tom and Jerry در سال ۱۹۹۲ است که از ابتدا تا پایان اپیزود این دو حرف می زنند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۸ نظر

ورود

 • محسن مرداد ۱۵, ۱۴۰۱

  یعنی اسکار هم تو زن داشت.چطور شده قبول کردن هردو با هم نامزدع اسکار بشن.?

 • اسی مرداد ۱۵, ۱۴۰۱

  جوری تیتر زدین گفتم حالا میخاین چی بگید
  اینکه تام اصلا مرد نبوده ترنس بوده یا شایعه های دیگه ?????

  • آدمین مرداد ۱۵, ۱۴۰۱

   چقد تو مغز خطرناکی داری؟ ??

  • رجب صفروف مرداد ۱۶, ۱۴۰۱

   ترنس ؟بیجا میکنه.کارتونش که هست ترنس چی پیشنهاد میکنم کارتون بدون سانسورش نگاه کنی نویسنده

 • فرزام مرداد ۱۵, ۱۴۰۱

  جالب بود . ممنون

 • mreza مرداد ۱۵, ۱۴۰۱

  در کل ۱۶۳ اپیزود ؟ ?
  من قسم میخورم بچه بودم حداقل ۵۰۰ قسمت ازش دیدم

  • نادیا مرادی مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

   چه جالب بود واقعا من تازه فهمیدم تولیدش متوقف شده?

   اما خدای کارتون خیلی جذابی هستش

  • مهدی مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

   تکراری بودن یادت رفته قبلا ‌دیدی

  • باشگاه هواردان تام و جری مرداد ۲۱, ۱۴۰۱

   مجموعه اصلی ۱۶۳ قسمت بود ولی مجموعه های دیگه هم مثل Tom and jerry kids و Tom and jerry Tals و Tom and Jerry Show و البته ده فیلم خانگی و دو فیلم سینمایی هم از این شخصیت ها ساخته شد که روی هم رفته شاید بالای ۵۰۰ بوده باشه.

 • رجب صفروف مرداد ۱۶, ۱۴۰۱

  اینکه چیزتازه ای نیست ی کارشناس کارتونی پیدا شده به اسم رائفی پور از شب تا صبح کارتون تام وجری نگاهدمیکنه مخصوصا قیمتهای سانسور شده اش بعد میاد پشت تریبون دوزاری با آب وتاب ازش صحبت میکنه.دست فراستی رو از پشت بسته این بنده خدا

  • یوسف مرداد ۱۶, ۱۴۰۱

   بخدا اگه تو بتونی ۲ دقیقه مثل اینها حرف بزنی

  • امیرال مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

   والا رائفی پور آدمی نیست که مردم باهاش مشکل داشته باشن از خود مردمه…تنها کسایی که مشکل دارن مزدور های اصلاح طلب های فاسد و سلبریدی های وطن فروش هستند یحتمل تو هم یکی از همون دسته ها هستی?

   • زکی مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

    کی گفته مردم باهاش مشکل ندارند شما نکنه فکر کردید یه انتخابات را با بیست درصد مشارکت مردمی بردین یا اینکه چهارتا نامزد آوردین تا اونی که میخواستید انتخاب بشه یعنی مردم با شما هستند؟ زهی خیال باطل! (شما اگر رای آوردین بخاطر قهر مردم با انتخابات بود که معلوم شد اشتباهه!)
    رائفی پور را مردم مشکل دارندچون از حد منطق عقلانی میگذره و وارد اوهامات خودش میشه
    شما هم بهت توصیه میکنم بیشتر از این سمتش نری چون یه وقت حقایق که برملا بشه کلا زندگیت نابود میشه و شکست عاطفی بدی میخوری!
    بالاخره به یک فردی ایمان داشته باشی و معلوم بشه حرفاش پوچ بوده خیلی سنگینه! (حاج آقا ازغدی میگن سوپر حزب اللهی ها در این موارد یا گوشه گیر میشن یا میشن مرتد!)
    کی گفته اصلاح طلبان مزدور هستند اینو یه عده منفعت طلب که هدفشون نابودی کشوره به خورد شما دادن تا منافع حزبیشون را تامین بکنند و از اون بدتر با حذف رقیب عملا نظام را در خطر یک قطبی بودن قرار بدن تا دشمن براحتی به اهدافش که تجزیه کشوره برسه!
    همین الانش هم رئیسی جونتون هیچ کاری نتونسته بکنه از وقتی که اومده جز چند برابر کردن همه چیز و اختلال در اینترنت کاری ازش بر نیامده این بود اون موسی ای که میگفت من بیام کن فیکون میکنم و جوری از حل مشکلات میگفت که انگار عطای موسی داره که به یکباره بزند و سیل مشکلات کشور را مثل رود نیل از وسط بگشاید؟

    • میلاد مرداد ۲۱, ۱۴۰۱

     دمت گرم خوب توضیح دادی ولی این فریب خورده ها سالهاست خودشونو به خواب زدن

  • حمید مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

   دوزاری را خوب اومدی

  • میم مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

   چه ربط داشت آخه??

  • یه مرد مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

   به رائفی پور بیشتر اعتقاد پیدا میکنم زمانی که امثال توی دلقک در مورد ایشون چرت و پرت میگید

 • همایون مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

  من همیشه با اون تام ۱۹۵۸ حال می‌کردم
  بدترینش هم اون تام ۱۹۴۰ بود برام که من فکر می‌کردم بعدا این شکلیش کردن.