برخی از اعضای خانواده «سوپرانوهای وحشت» نیز در ترور ایمن الظواهری کشته شده اند

برخی از اعضای خانواده «سوپرانوهای وحشت» نیز در ترور ایمن الظواهری کشته شده اند

به گفته برخی منابع، اعضای خانواده مافیایی ترین خانواده طالبان که به آن لقب «سوپرانوهای وحشت» (The Sopranos of Terror) داده شده، در حمله موشکی سازمان سیا به ایمن الظواهری رهبر القاعده، کشته شده اند. رهبر ۷۱ ساله گروه القاعده اوایل هفته گذشته در حمله با دو موشک نقطه زن هلفایر در بالکن خانه امنش در کابل کشته شد، خانه ای که توسط شبکه حقانی در اختیار او گذاشته شده بود. اما علیرغم ادعاهای ایالات متحده مبنی بر اینکه هیچ غیرنظامی در اثر برخورد موشک های نینجای هلفایر با محل زندگی الظواهری کشته نشده، برخی منابع مدعی هستند که چندین عضو شبکه حقانی یا بستگان اعضای این شبکه در اثر این حمله کشته شده اند.

کشته شدن اعضای خانواده شبکه حقانی در جریان حمله به ایمن الظواهری

ایمن الظواهری در خانه ای سکونت داشت که سراج الدین حقانی رهبر شبکه قدرتمند حقانی و نفر دوم طالبان برای او تهیه کرده بود. اکنون به نظر می رسد که در حمله موشکی سازمان سیا به این خانه، برخی از بستگان و نزدیکان سراج الدین حقانی نیز کشته شده اند و اکنون از بیم کشته شدن به شکلی مشابه ایمن الظواهری، رهبران ارشد شبکه حقانی از افغانستان گریخته و باعث درگیری بر سر قدرت در این کشور شده اند. منابع خبری به میرور گفته اند که بعد از کشته شدن الظواهری، درگیری های خشونت باری بین حقانی ها و گروه یعقوبی ها در قندهار رخ داده است. رهبران افغانی طالبان که از اقامت رهبر کهنه کار القاعده در کابل اظهار بی اطلاعی کرده اند نیز دچار اختلاف و درگیری شده اند. الظواهری در حمله دو موشک نقطه زن R9X  هلفایر با شش تیغه کشته شد که نسخه موسم به «نینجا» بوده و بعد از برخورد با هدف، آن را تکه تکه می کند.

کشته شدن اعضای خانواده شبکه حقانی در جریان حمله به ایمن الظواهری
سراج الدین حقانی رهبر کنونی شبکه حقانی

گفته می شود که در کشتن محمد اموازی با لقب جان جهادی در سال ۲۰۱۵ که سلاخ داعش بود نیز از همین نوع موشک استفاده شده بود. در حمله روز یکشنبه گذشته برای کشتن ایمن الظواهری از دو موشک استفاده شده و همین موضوع می تواند کشته شدن چند نفر از اعضای شبکه حقانی در این حمله را نیز توجیه کند. برخی شاهدان عینی می گویند که در این حمله هیچ انفجاری رخ نداده است اما اگر از دو موشک استفاده شده، پس موشک دوم باعث کشته شدن افراد دیگری در خانه شده است، پس از آن که موشک اول باعث مرگ الظواهری در بالکن شد. مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که کشتن الظواهری بزرگ ترین ضربه به شبکه القاعده در بیش از یک دهه گذشته و پس از کشتن اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ در پاکستان است. با کشته شدن الظواهری، طالبان دست به پاکسازی و تحقیقات گسترده ای در کابل برای پیدا کردن شبکه مخفی جاسوسان سازمان سیا کرده اند.

کشته شدن اعضای خانواده شبکه حقانی در جریان حمله به ایمن الظواهری

گمان طالبان بر این است که همین شبکه نفوذی، سازمان سیا را از مخفیگاه الظواهری و نزدیکی او به شبکه حقانی مطلع کرده اند. یک تحلیل گر اطلاعاتی غربی به وبسایت میرور گفته است: «باور ما بر این است که سراج الدین با الظواهری دیدارهایی داشته است اما به احتمال فراوان در زمان ترور در خانه نبوده است. اطلاعاتی که ما داریم این است که اعضای خانواده او نیز در این حمله کشته شده اند اما هویت آن ها را در اختیار نداریم و شاید هرگز این اطلاعات را بدست نیاوریم». یک رهبر طالبان در کابل فاش کرده است که شبکه حقانی دست به تخلیه گسترده کابل زده و جلسات حل بحران متعددی برای واکنش به این حمله ترتیب داده است. یکی از مقامات طالبان گفته است که در حال تحقیق در مورد «ادعاهای» مربوط به کشته شدن ایمن الظواهری در حمله پهپادی ایالات متحده به پایتخت افغانستان هستند. در بیانیه طالبان تاکید شده است که آن ها اطلاعی از ورود یا اقامت الظواهری در افغانستان نداشته اند.

کشته شدن اعضای خانواده شبکه حقانی در جریان حمله به ایمن الظواهری

کشته شدن طالبان بیش از پیش روابط بین طالبان و غرب را دشوار کرده است، به ویژه در شرایطی که حاکمان کنونی افغانستان برای مدیریت بحران اقتصادی کشور به پول نقد کشورهای غربی نیاز دارند. طالبان در توافق دوحه با ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ قول داده بود که هرگز به اعضای القاعده یا کسانی که قصد حمله به آمریکا را دارند پناه نداده و با آن ها همکاری نخواهند کرد. اما طالبان مدعی تلاش برای شناسایی جاسوسان آمریکا شده و «به آژانس های اطلاعاتی و شناسایی دستور داده تا تحقیقات جدی و جامعی در مورد جنبه های جدی حادثه ذکر شده انجام دهند». همچنین در بیانیه طالبان به غربی ها اطمینان مجدد داده شده که «هیچ خطری از قلمرو افغانستان برای هیچ کشوری از جمله آمریکا وجود ندارد».

کشته شدن اعضای خانواده شبکه حقانی در جریان حمله به ایمن الظواهری

طالبان تاکید کرده که خواستار اجرای توافق دوحه است. در حمله اوایل صبح روز یکشنبه به منطقه شیرپور، منطقه ای قدیمی در قلب کابل که در سال ۲۰۰۳ ویران شد و به جای خانه های قدیمی، خانه های لوکس برای مقامات افغان مورد حمایت غرب و ساختمان هایی برای سازمان های خیریه بین المللی ساخته شد، حمله شد. بعد از عقب نشینی نیروهای آمریکایی در آگوست ۲۰۲۱، مقامات ارشد طالبان به برخی از خانه های تخلیه شده در این منطقه نقل مکان کردند. مقامات آمریکایی معتقدند که ایمن الظواهری در خانه سراج الدین حقانی سکونت داشته است که معاون رهبر طالبان و وزیر داخله دولت کنونی افغانستان است. او همچنین رهبری شبکه حقانی را بر عهده دارد که بخشی قدرتمند و شاید قدرتمندترین بخش حکومت کنونی طالبان به شمار می آید.

 

کشته شدن اعضای خانواده شبکه حقانی در جریان حمله به ایمن الظواهری

شبکه حقانی یکی از خشن ترین بخش های طالبان با تفکرات بنیادگرایانه اسلامی است که رهبران ارشد آن را اعضای خانواده حقانی تشکیل می دهند و در پاکستان نیز استقرار دارند. در دهه ۱۹۸۰، شبکه حقانی با نیروهای شوروی جنگید و در ۲۰ سال گذشته نیز با نیروهای ناتو به رهبری آمریکا و سربازان دولت سابق افغانستان درگیری داشته است. دولت ایالات متحده جایزه ای ۱۰ میلیون دلاری برای کشتن سراج الدین حقانی تعیین کرده است. حقانی ها از منطقه شرقی خوست در افغانستان می آیند و با رهبران طالبان که عمدتاً از مناطق جنوبی هلمند و قندهار هستند بر سر بدست گرفتن قدرت در کابل درگیری دارند. دیگر مقامات طالبان از حملات شبکه حقانی علیه غیرنظامیان در کابل و دیگر نقاط کشور در دوران عملیات پارتیزانی علیه نیروهای دولت قبلی افغانستان شکایت داشتند.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد موشک Hellfire R9X ؛ قاتل ایمن الظواهری موسوم به «جینسوی پرنده»

چطور خانواده ایمن الظواهری، سازمان سیا را به مکان اختفای رهبر القاعده هدایت کردند؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود