۸ ترفند ساده و کاربردی برای رهایی از گرما در تابستان

۸ ترفند ساده و کاربردی برای رهایی از گرما در تابستان

از آغاز امسال تاکنون موج های گرمای زیادی در سرتاسر دنیا به ثبت رسیده و برخی کشورها حتی بالاترین دما در تاریخ خود را تجربه کرده اند. گرما به طرق مختلفی می تواند بر زندگی روزمره ی ما اثر بگذارد. به همین دلیل می خواهیم چند ترفند به شما یاد دهیم که در عین سادگی می توانند در روزهای گرم تابستان نجات بخش باشند.

۱- پرده ها را بکشید

درست است که با یک دستگاه خنک کننده ی مناسب می توان مشکل گرما را فوراً حل کرد، اما اگر به آن دسترسی نداشته باشید، می توانید خنک کردن محیط را با کشیدن پرده ها یا بستن کرکره ها شروع کنید. با این کار جلوی افتادن نور خورشید به داخل را می گیرید و فضا خنک تر می شود. این اولین قدم است و با این کار ممکن است در مصرف انرژی و در نتیجه، هزینه هایتان هم صرفه جویی شود.

۲- کولر دستساز درست کنید

استفاده از پنکه برای خنک کردن خود بهترین و ساده ترین راه است. با این حال، وقتی گرمای محیط شدید باشد، باد پنکه هم گرم می شود. در اینصورت می توانید یک کاسه پر از یخ جلوی پنکه بگذارید و کنار آن بنشینید. باد گرم پنکه پس از برخورد با یخ ها رفته رفته خنک می شود.

۳- خریدهایتان را اول وقت انجام دهید

بیشتر افراد با خودروی شخصی خود به خرید می روند، اما دمای یک خودروی دربسته می تواند به بیش از ۹۳ درجه سانتیگراد برسد. درست است که می توانید از کولر خودرو استفاده کنید، اما با این کار حجم زیادی از بنزین تان مصرف می شود. به همین دلیل بهتر است صبح زود که ماشین هنوز خنک است به خرید بروید. موکول کردن خرید به ساعات بعدی روز فکر خوبی نیست چون خودرویتان همه ی گرمایی که از ابتدای روز تا آن موقع بوده را به خود جذب کرده است.

۴- از نوشیدن قهوه خودداری کنید و به جایش آب بخورید

نوشابه و نوشیدنی های کافئینی و انرژی زا به جای کمک به خنک شدن تان، باعث از دست رفتن آب بدن تان می شوند. بهترین کار نوشیدن آب خنک است، حتی اگر احساس تشنگی نکنید. چون گرمای هوا باعث تعریق و بنابراین، از دست رفتن آب بدن می شود. اگر این آب از دست رفته را پیشاپیش جبران نکنید، ممکن است بدن تان بعداً دچار کمبود آب شدید شود.

۵- در ساعات اوج گرما ورزش نکنید

خیلی از ما برای انجام ورزش به نزدیک ترین باشگاه می رویم که معمولاً به دستگاه های خنک کننده هم مجهز است، اما بعضی هم هستند که ورزش در هوای آزاد را ترجیح می دهند. چه قصد دویدن در پارک را داشته باشید و چه انجام یوگا، انجام ورزش را باید به بعد از رفتن آفتاب یا صبح زود موکول کنید. چون ورزش در هوای گرم فشار اضافه ای به بدن وارد می کند و باعث بالا رفتن دمای مرکزی آن می شود. خستگی، گرفتگی عضلات بر اثر گرما و گرمازدگی برخی از مشکلاتی هستند که ممکن است به آن ها دچار شوید.

۶- استفاده از ابزارهای محافظ در برابر نور خورشید را فراموش نکنید

زدن کرم ضدآفتاب ضروری است، حتی اگر می خواهید فقط برای خرید یک بطری آب تا فروشگاه نزدیک تان بروید. اما این تنها محافظی نیست که به آن نیاز دارید. یک کلاه هم می تواند بهترین دوست شما باشد. با این حال، اگر احساس می کنید برایتان کافی نیست، می توانید از چتر استفاده کنید. سایه ای که چتر ایجاد می کند، نه تنها از سر، بلکه از کل بدن محافظت می کند.

۷- مواد غذایی بخورید که مملوء از مواد مغذی هستند

خیلی از ما در تابستان کم اشتها می شویم و نمی توانیم به اندازه ی همیشه غذا بخوریم که علت آن گرما است. بهترین کاری که در این مورد می توان کرد این است که حجم وعده های غذایی خود را کمتر و تعداد آن ها را بیشتر کنیم. به علاوه، بهتر است از مواد غذایی استفاده کنید که سرشار از مواد مغذی هستند، به خصوص میوه و سبزی که آب زیادی دارند. از مصرف مواد غذایی قندی که چیزی جز کربوهیدرات پوچ ندارند هم پرهیز کنید.

۸- هوشمندانه لباس بپوشید

مشکل لباس های تیره، به خصوص لباس های سیاه رنگ این است که گرمای خورشید را به خود جذب می کنند. به همین دلیل است که توصیه می شود لباس های نازک و روشن که نور خورشید را بازتاب می دهند، بپوشید. لباس های گشاد هم بهتر هستند، چون لباس های تنگ گرما را در خود نگه می دارند و باعث می شوند عرق کنید.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود