چطور می‌توان میزان نفقه را محاسبه کرد و شرایط دریافت آن چیست؟

چطور می‌توان میزان نفقه را محاسبه کرد و شرایط دریافت آن چیست؟

پرداختن نفقه به زن تکلیفی است که مطابق قانون به عهده مرد است. به همین دلیل شوهر موظف است تمامی مخارج و هزینه‌های زندگی همسر را تامین کند. اما آیا می دانید میزان نفقه چقدر است؟

نفقه چیست؟

براساس تعریف قانون مدنی، نفقه هزینه لازم برای زندگی و همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن است که شامل هزینه مسکن، خوراک، پوشاک، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض می شود.

میزان نفقه

نفقه، به دو گروه از افراد، یعنی زن و فرزندان و خویشاوندان نسبی در خط عمودی تعلق می گیرد. میزان نفقه، مبلغ ثابتی ندارد و محاسبه آن خیلی راحت نیست. اگر زن و شوهر در خصوص آن به توافق نرسند، دادگاه و کارشناس آن میزان نفقه را بر مبنای شئونات خانوادگی زن و عرف و عادت ساکنان هر منطقه و وضع مالی مرد مشخص می کند.

رابطه نشوز و نفقه

فلسفه تعیین نفقه برای زن، استحکام خانواده و زندگی مشترک است. زن در صورتی مستحق نفقه است که بدون دلیل از وظایف زناشویی امتناع نکند. اگر زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند، مستحق نفقه نخواهد بود. در اصطلاح حقوقی و فقهی، به این زن ناشزه گفته می شود و ناشزه نفقه ندارد.

 

 

شرایط پرداخت نفقه

 • عقد دائم: نفقه برای عقد ازدواج دائم است و در عقد موقت زن مستحق نفقه نیست.
 • عدم نشوز زن: همین که زن حاضر به ایفای وظایف زناشویی باشد، مستحق نفقه خواهد بود. در صورت امتناع زن از وظائفی که قانوناً بر عهده اوست، مستحق نفقه نخواهد بود.

ضمانت اجرای نفقه

برای دریافت نفقه، زن و مرد باید توافق داشته باشند. اصولاً در روابط خانوادگی اخلاق و توافق مقدم بر مسائل قضایی است ولی اگر شوهر از پرداخت نفقه خودداری کرد، زن می تواند به دو صورت حقوقی و کیفری نسبت به حق خویش اقدام نماید:

 1. کیفری: شکایت کیفری به دادسرا به اتهام ترک انفاق که پس از بررسی و اثبات آن، دادگاه مردی را که با داشتن استطاعت از پرداخت نفقه خودداری می‌کند طبق ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس محکوم می‌کند.
 2. حقوقی: زن با ارائه دادخواست مطالبه نفقه به دادگاه خانواده، ‌شوهر را ملزم به پرداخت نفقه می کنند. در صورت عدم اعسار (توانائی مالی) زوج و توانایی بر پرداخت نفقه، زوج ملزم به پرداخت می شود. نفقه زوجه نه تنها شامل ایام جاری زندگی می شود، بلکه نفقه ایام گذشته نیز از طریق ارائه دادخواست حقوقی به دادگاه خانواده قابل مطالبه است و در صورت محکومیت مرد، مشمول قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی می‌شود.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

طلاق امراه ، خواننده مشهور ترکیه، با پرداخت ۶۰ میلیون تومان نفقه در ماه

همه چیز درباره تغییرات جدید قانون مهریه؛ زنان نفع می برند یا مردان؟

از سامانه تصمیم برای طلاق توافقی چه می‌دانید؟

چگونه طلاق توافقی انجام می شود؟ مراحلش چیست؟

چگونه می توان مهریه را از همسر گرفت؟ مراحل و مدارک دریافت مهریه

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

 • مهدی شهریور ۲, ۱۴۰۱

  ازدواج = بدبختی تو این وضعیت !

 • ازدواج یعنی بدبختی. دقیقا درسته شهریور ۳, ۱۴۰۱

  الان ازدواج دقیقا بدبختیه. چه دختر چه پسر. فرقی نداره.
  خواهر دوستم طلاق گرفت. چطور؟ شوهرش یه ادم کلاش معتاد خلافکار بود. تازه زن دیگه داشت که و پسر ازش اورده بود. دلیل طلاق همین بود.
  حالا بدی قضیه این بود الان ترکیه هست. نه مهریه نه خرجی هیچی. ۱۰ سال پیش رفت ترکیه یعنی فرار کرد. تو بازار بود. دسته چکشو اب کرد. ۱۰۰ میلیونی به جیب زد . بعدم فرار.
  با یه اسم دیگه و مشخصات دیگه تو ترکیه میگرده. خواهر دوستم بگم محتاج نفقه نیست. خانوادش بگی نگی پولداره. تو دهکده المپیک خونه برا خودشون دارن. پدره تو بازاره. خودشم تو ازمایشگاه کار میکنه. تو همین اوضاع کرونا دستمزدش به ماهی ۳۰ میلیون رسید . فقط ازمایش کرونا انجام میدادن. هفت هشت تا پیک موتوری خریدن. ۲۴ ساعته ازمایشگاهیشون بازه. چند ماه قبل هم کلی تجهیزات از عراق وارد کردن. از کردستان عراق

  و دوست خودم ازدواج کرد بعد ۲ سال طلاق. همسرش عاشق یکی دیگه شد. توافقی طلاق گرفتن. مهریه اما بخشید. فکر کن ازدواج کردی بعد همسرت با یکی دوست میشه عاشقش میشه میره باهاش سکس میکنه به خودت میگه بیا طلاق بگیریم چون با یکی دیگه سکس میکنم و عاشق یکی دیگم. خوبیش این بود بچه نداشتن.

  و خودم. بعدش عاشق نبودیم. طلاق. ۱۱۴ تا سکه بود همون موقع یعنی ۷ سال قبل با قرض و قوله جور کردم دادم. بچه نداشتیم. خودش عروسی کرده الان. یه ارایشگاه زد با صدقه سری من که مهریه رو یکجا دادم. یه ایکس۲۲ زیرپاشه الان. اما من. بیکار زیرزمین خونه پدرم. پدرم فردا خدای نکرده فوت کنه ۴ تا ارث خور هست. از خونه شاید ۳۰۰ میلیون برسه به هرکدوم. خونه هنوز قسطش تموم نشده. پیک موتوری ام فعلا. برا اسنپ . مهریه باید برعکس باشه. اونی که ضعیفتره اوضاع مالیش، باید مهریه بگیره. مثلا من باید ۱۱۴ تا سکه میگرفتم نه برعکس. نفقه باید به من داده بشه. اما خب. مرد همینه. بعد سگ و زن و محیط زیست مرد بعدیشه.
  یه سر خیابون میری. مرد میبینی مثل سگ کار میکنن. مثل خر بار میبرن. از سر ساختمون اویزون شدن و شیشه تمیز میکنن. سوار موتور تو گرما عرق میریزن و پیتزا میبرن. دوست پسر داشتن حق زن شده. مرد با یه خانوم بخنده طلاق و مهریه و نفقه باید بده. زن بخنده حق اجتماعیشه.
  تو این چند ساله با هرکی دوست شدم شوهر داشت. یا حداقل از ۱۰ تا ۸ تاش شوهر داشت. اما خب اینا حق زن شده.
  ۱۱۴ تا سکه حقه. نفقه حقشه. اما کار نه. حضور تو اجتماع نه. فعالیت تواجتماع نه. انگل بودن حقه.
  مرد اما تو کارگاه که خر توش تلف میشه کار میکنه. تو فاضلاب خودشو میندازه تا اب بند نیاد. تا خللی به اجتماع وارد نشه. تا کار این اجتماع لنگ نمونه. اینا شده وظیفه مرد و قدردانی نمیشه. اما زن میشینه تو خونه.
  الان خانومای کمی هستن که واقعا مثل قدیم باشن. کسی مخالف حضور نیست. کسی مخالف فعالیت نیست. کسی مخالف نیست. اما این نوع دیدگاه اشتباهه. تو کشورای غربی فکر نکنم اینطوری باشه.