۱۱ باور غلط درباره بدن انسان که باید فراموش کرده و به فرزندانتان منتقل نکنید

۱۱ باور غلط درباره بدن انسان که باید فراموش کرده و به فرزندانتان منتقل نکنید

تحقیقات لزوم خود مراقبتی را به اثبات رسانده است. با این حال، مراقبت از خود و آگاهی درباره ی بدن مان باید نشأت گرفته از اطلاعاتی باشد که بر پایه ی علم و واقعیت هستند، نه افسانه ها و اظهارنظرها.

در ادامه از برخی باورهای غلطی خواهیم گفت که درباره ی بدن انسان وجود دارد.

۱- شکستن قولنج باعث آرتروز می شود

برای صدای تقی که هنگام شکستن قولنج هایمان می شنویم دلایل مختلفی هست، اما شایعه ای که درباره ی این کار وجود آورد چندان سنخیتی با واقعیت امر ندارد. شکستن مکرر قولنج گرچه ممکن است باعث آسیب شود، اما دانشمندان می گویند ریسک ابتلا به آرتروز را بیشتر نمی کند.

۲- خوردن غذا پیش از خواب باعث چاقی می شود

دیر غذا خوردن هنگام شب ممکن است با افزایش وزن مرتبط باشد. این حرف تا حدی درست است، به ویژه زمانی که صحبت از خوردن غذای اضافه بعد از شام باشد. با این حال، اگر شام خود را نخورده باشید و به جایش چند ساعت بعد از زمان معمول شام، غذای خود را بخورید، ایرادی ندارد.

در واقع تحقیقات نشان داده بیشتر، مقدار غذایی که می خورید مهم است تا زمان خوردن آن، چون برای داشتن یک وزن سالم، مقدار کالری دریافتی تان اهمیت دارد.

۳- شکلات باعث جوش می شود

برای داشتن یک پوست شاداب و درخشان باید در کنار کار مراقبت از پوست، رژیم غذایی مناسبی هم داشت. یکی از مواد غذایی که معمولاً در به این خاطر از آن پرهیز می شود، شکلات است.

ما بیشتر اوقات تصور می کنیم خوردن شکلات باعث چرب شدن و جوش زدن پوست به ویژه در قسمت صورت می شود. به همین دلیل، کسانی که اهمیت زیادی به پوست صورت خود می دهند از خوردن این خوراکی خوشمزه خودداری می کنند. با این حال، شواهد علمی ای در اثبات این ادعا وجود ندارد و نتایج تحقیقات در اینباره مختلف بوده است.

۴- تیغ موها را ضخیم می کند

اصلاح موهای زائد بدن در سال های اخیر از محبوبیت بیشتری پیدا کرده و تلاش ها برای حذف این موها باعث ایجاد روش های جدیدی در این زمینه شده است. با این حال، یک روش هست که شایعات خوبی درباره ی آن وجود ندارد: اصلاح با تیغ، به ویژه در قسمت های حساس بدن.

اما تیغ زدن اصلاً روش بدی برای اصلاح موهای زائد بدن نیست. شاید بعد از تیغ زدن اینگونه به نظر برسد که تارهای مو تیره تر و ضخیم تر شده اند، اما در واقع علتش این است که تیغ تارهای مو را پهن برش می زند، به همین دلیل وقتی مو دوباره بلند می شود، ضخیم تر به نظر می رسد. به علاوه، موی تازه بلند شده، هنوز در معرض عوامل محیطی مثل نور آفتاب و شوینده ها که باعث نازک تر شدن آن می شود، قرار نگرفته است.

 ۵- دندانی سالم است که سفید باشد

در تقریباً همه ی تبلیغ ها مدل هایی را می بینیم که دندان هایشان از سفیدی برق می زند. به همین دلیل است که دلمان می خواهد دندان هایمان را به روش های مختلف سفید کنیم. با این حال، دقیقاً عکس این موضوع است که نشان می دهد شما از دندان های سالمی برخوردارید.

شاید داشتن دندان های سفید و درخشان وسوسه انگیز و زردی دندان ها باعث خجالت باشد، اما آن زردی مختصر دندان ها به خاطر وجود ماده ای به نام دنتین (Dentin) است که از لایه ی بیرونی دندان ها محافظت می کند.

۶- خنده ی زیاد باعث چین و چروک می شود

با بالا رفتن سن، خطوط نازکی که به آن ها خط لبخند و پای کلاغ گفته می شود، روی صورت واضح تر می شوند. ما بیشتر اوقات خندیدن را باعث و بانی این چین و چروک ها می دانیم، تصوری که کاملاً اشتباه نیست. با هر اخم و خنده ی ما این چین و چروک ها بیشتر و بیشتر می شوند.

خنده هم تأثیر دارد اما دلیل اصلی این چین و چروک ها کاهش خاصیت کشسانی پوست و کلاژن آن است. بالا رفتن سن و همچنین عوامل محیطی مانند پرتوهای مضر خورشید هم در ایجاد این چین و چروک ها تأثیر دارند.

۷- یوگا مشکلات بدنی را رفع می کند

وعده ی بهره مندی از فوایدی بی شمار تنها با کش دادن ماهیچه ها و تنفس برایمان کافی است تا به سراغ یوگا برویم و آن را امتحان کنیم. اما بعضی وعده ها برای شکستن هستند.

اگر دچار مشکلاتی مانند آسم باشیم، انجام یوگا کمک به حل نمی کند. اما ناامید نشوید. یوگا به تسکین دردهای مزمن غیر قابل تحمل کمک می کند. کافی است آن را به عنوان یک درمان مکمل در نظر داشته باشید و فراموش نکنید که نباید برایتان اذیت کننده باشد.

۸- پوشیدن کفش پاشنه بلند باعث انحراف شست پا می شود

کفش های پاشنه بلند قرن ها یکی از اجزای اصلی پوشش ما بوده اند. با این حال، ما معمولاً احساس خیلی خوبی به آن ها نداریم. شاید به این خاطر که هنوز هم می ترسیم در نهایت ما را گرفتار انحراف شست پا یا همان بونیون کنند.

برخلاف این باور رایج، علت انحراف شست پا پوشیدن کفش پاشنه بلند نیست، گرچه استفاده از این مدل کفش باعث تشدید این مشکل می شود. علت انحراف شست پا در واقع ژنتیک و بیماری هایی مثل آرتروز است که باعث ورم مفصل ها می شوند. کفش ها تنها زمانی مضر هستند که به انگشتان پا فشار وارد کنند.

۹- بدن ما به سم زدایی روزانه نیاز دارد

مدهای جدیدی مانند رژیم های سم زدا، اسموتی های پاک سازی کننده، قطره های ویتامین و غیره، این تصور را برای ما به وجود می آورند که بدن ما برای اینکه بتواند از درون تمیز و از بیرون متناسب بماند، به کمک مواد غذایی سالم مختلف و زیادی نیاز دارد. شاید امیدوارکننده به نظر برسند، اما ما واقعاً به همه ی آن ها نیاز نداریم.

در حقیقت، بدن ما خود از یک ماشین پاک سازی درونی برخوردار است و نیازی به «پاک کننده» ندارد. کبد خود هر آنچه جذب بدن می شود را تصفیه می کند و تنها کاری که باید انجام دهیم مراقبت از آن است. به علاوه، امتحان کردن رژیم های غذایی بدون نظارت متخصص می تواند به کبد صدمه بزند.

۱۰- خروپف امری طبیعی است

خروپف شاید یکی از بخش های ناخوشایند زندگی روزمره باشد، اما نباید به آن بی توجه بود. در حقیقت، در صورت شدت گرفتن تدریجی خروپف، ممکن است مشکلات جسمانی ای در پس آن وجود داشته باشد. این مشکلات عبارتند از مسدود شدن مجاری تنفس در بینی، کمبود خواب و اختلال وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب.

۱۱- اثر انگشت ما منحصر به فرد و با دیگران متفاوت است

همه ی ما شنیده ایم که اثر انگشت هر کسی منحصر به خود او است و این موضوع را در فیلم های پلیسی و جاسوسی هم دیده ایم.

شاید عجیب به نظر برسد، اما این موضوع کاملاً درست نیست. چون شاید اثر انگشتان دیگر مدرک قابل اتکایی برای حل جرایم نباشد. دلیلش این است که اثر انگشت بعضی افراد ممکن است شبیه به هم باشد.

منبع: brightside
دیجیاتو
بدون نظر

ورود