سید مناف هاشمی به عنوان دبیر کل کمیته ملی المپیک انتخاب شد + بیوگرافی و رزومه کاری

سید مناف هاشمی به عنوان دبیر کل کمیته ملی المپیک انتخاب شد + بیوگرافی و رزومه کاری

در دومین نشست اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک صبح امروز و با حضور اعضای جدید برگزار شد، سید مناف هاشمی که عزل او از استانداری گلستان خبرساز شده بود، به عنوان دبیر کل کمیته ملی المپیک و سید احمد بابایی به عنوان خزانه‌دار کمیته ملی المپیک انتخاب شدند. مناف هاشمى که قبلا به عنوان معاون امور مالى و پشتیبانى وزارت ورزش فعالیت مى کرد، قصد داشت به عنوان کارشناس خبره وارد انتخابات کمیته ملى المپیک شود، اما با تصمیم هیات اجرایى قبلى موفق به این کار نشد. نام سید مناف هاشمی در جریان سیل فروردین ۹۸ در استان گلستان بر سر زبان ها افتاد که به علت مسافرت خارجی در هنگام وقوع سیل توسط معاون وقت رییس جمهور از مقام خود برکنار شد، در حالی که هاشمی علت سفر خود به خارج از کشور را درمان جراحات ناشی از حمله شیمیایی در زمان جنگ ایران و عراق عنوان کرد.

وی در مرداد ماه با دستور علیرضا زاکانی، شهردار تهران، به سمت رییس هیئت مدیره شرکت بهره برداری متروی تهران منصوب شده بود. همانطور که گفته شد، مناف هاشمی در دولت حسن روحانی استاندار گلستان بود اما اوایل سال ۹۸ و در پی سیل مهیب استان گلستان با حکم اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی از کار برکنار شد. علت این برکناری غیبت او در اوج بحران سیل بود. هاشمی آن زمان در سفر خارج از کشور به سر می‌برد که این امر واکنش‌ها و انتقادات گسترده‌ای را به دنبال داشت. پس از آن، پیروز حناچی در حکمی، مناف هاشمی را به سمت مشاور شهردار تهران در امور توسعه منابع مالی پایدار منصوب می‌کند. که این حکم حناچی هم حواشی و انتقادات زیادی را در پی داشت.

سید مناف هاشمی کیست؟

سید مناف هاشمی متولد ۱ شهریور ۱۳۴۶ در روستای لمرد هزارجریب، شهرستان بهشهر است. هاشمی دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد شهرسازی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و دکترای برنامه‌ریزی شهری از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران است. سید مناف هاشمی فعالیت شغلی خود را از سال ۱۳۷۳ در شهرداری تهران آغاز کرد و از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۱ شهردار تنکابن بود. وی در فاصله سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ بعنوان معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران فعالیت می‌کرد و از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ معاونت توسعه و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان را برعهده داشت.

مناف هاشمی در دولت اصلاحات مدیرکل دفتر برنامه و بودجه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بود. هاشمی در دوران مدیریت محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران، مسئولیت‌هایی همچون معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهری، قائم‌مقام معاونت خدمات شهری، مدیرکل تشخیص و وصول درآمد را بر عهده داشت. او در سال ۱۳۹۲ برای شرکت در انتخابات شورای شهر تهران، از معاونت شهرداری تهران استعفا داد. هاشمی در دولت یازدهم، به معاونت توسعه و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان منصوب شد و در پی استعفای وزیر وقت ورزش و جوانان؛  محمود گودرزی، مدتی سرپرستی وزارت ورزش و جوانان را نیز برعهده داشت و در دولت دوازدهم، در جلسه هیئت دولت که در تاریخ نوزدهم مهرماه ۱۳۹۶ به ریاست حسن روحانی برگزار گردید، به عنوان هشتمین استاندار گلستان تعیین شد.

سید مناف هاشمی کیست؟ رییس جدید کمیته ملی المپیک

نام سید مناف هاشمی در فهرست دریافت‌کنندگان املاک نجومی، که توسط شهرداری تهران واگذار شده، دیده می‌شود. در پی وقوع سیل در بخش‌هایی از استان گلستان، در فروردین ماه ۱۳۹۸ و بروز خسارات ناشی از آن و مدیریت نامطلوب بحران و بروز مشکلات در امداد رسانی به مناطق آسیب دیده، غیبت مناف هاشمی، استاندار گلستان در جلسات مدیریت بحران و عدم حضور وی در مناطق سیل‌زده، جنجال آفرین شد. ساعاتی بعد مشخص شد که مناف هاشمی، در ایران حضور ندارد و در خارج کشور است.  عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در پاسخ به سؤالی در خصوص عدم حضور استاندار گلستان در مناطق سیل‌زده این استان گفته بود که استاندار گلستان از یک ماه پیش تقاضای مرخصی برای حضور در خارج از کشور برای حل مشکلات خانوادگی کرده بود و بنابراین به خارج از کشور اعزام شد.

سید مناف هاشمی کیست؟ رییس جدید کمیته ملی المپیک

مناف هاشمی در خصوص علت غیبت خود در روز اول فروردین ۱۳۹۸ و حضور در خارج از کشور در زمان سیل گلستان ادعا کرد که به دلیل درمان جراحات ناشی از حمله شیمیایی در زمان جنگ ایران و عراق حضور نداشته است. وی در روز سوم فرودین، به دلیل غیبت و عدم رسیدگی به سیل‌زدگان، توسط اسحاق جهانگیری از کار برکنار شد و میر محمد غراوی، معاون عمرانی استانداری گلستان، جایگزین وی شد.

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ و تنها یک ماه بعد از عزل پر حاشیه، مناف هاشمی از سوی شهردار تهران به عنوان مشاور شهردار منصوب شد. حناچی در ارتباط با انتصاب سید مناف هاشمی استاندار سابق گلستان به عنوان مشاور خود در شهردار تهران، خاطر نشان کرد: وی کارمند شهرداری بوده و از مدیرانی است که تجربه خوبی را در حوزه شهری دارد و ما نیز از این تجربه استفاده خواهیم کرد. علاوه بر این که مناف هاشمی در شهرداری‌های کشور در ارتباط با مالیات بر ارزش افزوده تلاش‌های بسیاری را داشته است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود