کشف استفراغی که ۱۵۰ میلیون سال پیش توسط یک حیوان شکارچی بالا آورده شده است

کشف استفراغی که ۱۵۰ میلیون سال پیش توسط یک حیوان شکارچی بالا آورده شده است

فسیلی که اخیرا در جنوب شرقی ایالت یوتا آمریکا کشف شده نوع طعمه‌ای را نشان می‌دهد که جانوران شکارچی در عصر دایناسورها و زمانی که این منطقه مثل امروز کاملا بیابانی نبود از آن تغذیه می‌کردند.

دیرینه شناسان یوتا انبوهی از استخوان های دوزیستان را کشف کردند که به گفته آنها به نظر می‌رسد توسط نوعی حیوان شکارچی بالا آورده شده است. به گفته آنها این استفراغ ماقبل تاریخ ۱۵۰ میلیون سال قدمت دارد.

جان فاستر، متصدی موزه پارک ایالتی تاریخ طبیعی یوتا و یکی از نویسندگان این مطالعه در بیانیه‌ای گفت: «این فسیل نگاهی اجمالی و نادر به تعاملات جانوران در اکوسیستم های باستانی به ما ارزانی می‌کند.»

باستان شناسان این فسیل را حین بررسی تشکیلات موریسون کشف کردند؛ یک مکان دیرینه شناسی معروف به خاطر فسیل هایش از اواخر عصر ژوراسیک، که مربوط به حدود ۱۴۸ میلیون تا ۱۵۵ میلیون سال پیش هستند. آنجا بیشتر به خاطر استخوان های دایناسورها معروف است اما دانشمندان انواع دیگری از حیوانات نظیر ماهی، سمندر و قورباغه ها را نیز در آن پیدا کرده‌اند.

کشف فسیل نادر یک استفراغ ۱۵۰ میلیون ساله در ایالت یوتا

بخش جنوب شرقی یوتا در این مکان بیشتر دارای گیاهان ماقبل تاریخ نظیر کهن داریان، مخروطیان و سرخس هاست. با این حال، دیرینه شناسان، دوزیستان و کمان باله ها را نیز در آنجا پیدا کرده‌اند. به دلیل همین اکتشافات است که آنها معتقدند این منطقه زمانی محل یک برکه یا دریاچه کوچک بوده است.

اما طی یک مطالعه که اخیرا انجام شده، این تیم یک فسیل با چیدمانی عجیب کشف کردند. دسته‌ای استخوان که شامل اجزای حداقل یک قورباغه کوچک یا بچه وزغ و کوچک‌ترین نمونه سمندر گزارش شده در این مکان بود. برخی از این استخوان‌ها تنها ۳ میلی متر طول داشتند که می‌توان آنها را از کوچک‌ترین استخوان‌های یافت شده درون این تشکیلات دانست.

ساختار شیمیایی و استخوانی این فسیل نشان می‌دهد که یک فسیل استفراغ شده است. تیم باستان شناسان اشاره کرد که این اولین کشف در نوع خود در تشکیلات موریسون و همچنین دوره ژوراسیک آمریکای شمالی است.

در این میان چیزی که بعد از ۱۵۰ میلیون سال هنوز مشخص نیست این است که چه موجودی این گونه را کُشته و بالا آورده است. فاستر اشاره می‌کند که تحقیقات گذشته نشان می‌دهد که در آن زمان کمان باله ها در آن منطقه کشف شده‌اند و می‌گوید: «اگرچه نمی‌توانیم شکارچیان دیگر را در این زمینه رد کنیم، اما کمان باله مظنون اصلی ماست.»

بیشتر بخوانید:

فسیل ۱۳۹ میلیون ساله ۴ متری با چند نوزاد در شکمش در شیلی کشف شد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود