جزئیات حمله فرد مسلح به سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانمارک + ویدیو

جزئیات حمله فرد مسلح به سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانمارک + ویدیو

روز گذشته (جمعه ۱۵ مهر) سفارت ایران در دانمارک مورد حمله فردی ناشناس مجهز به سلاح سرد قرار گرفت. فرد مهاجم مسلح به چاقو بود و به گفته سفیر ایران در دانمارک سعی در ایجاد رعب و وحشت داشت و به خودروهای درون پارکینگ خسارت وارد کرد.

در پی این حادثه، پلیس دانمارک اعلام کرد که یک مرد ۳۲ ساله تبعه ایران را که با چاقو وارد محوطه سفارت شده بود دستگیر کرد. بیانیه پلیس دانمارک حاکی از این بود که یکی از کارمندان سفارت مانع ورود این مرد به ساختمان سفارت شده بود. قرار است فرد مهاجم امروز در دادگاه به جرم خشونت، دو فقره تخریب اموال و نقض قانون جزایی مربوط به جرم علیه افراد دارای موقعیت دیپلماتیک، تفهیم اتهام شود.

جزئیات حمله با سلاح سرد به سفارت ایران در دانمارک + ویدیو

وزیر امور خارجه ایران در اینستاگرام خود درباره حمله این فرد مسلح به محوطه سفارت ایران در دانمارک و پیگیری این حادثه از طریق تماس تلفنی با افسانه نادی پور، سفیر ایران در دانمارک توضیحاتی ارائه داد. حسین امیرعبداللهیان نوشت:

در پی ورود غیرقانونی یک مهاجم مسلح به سلاح سرد به محوطه سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانمارک و حمله وی به خانم نادی پور سفیر کشورمان در کپنهاگ، با ایشان به‌صورت تلفنی گفت‌وگو کردم. الحمدلله حال عمومی -و نه وضع روحی- خانم سفیر و سایر اعضای سفارت خوب است. بر اساس اظهارات خانم نادی‌پور، فرد مهاجم پس از ورود به محوطه سفارت، در حالی‌که سلاح سرد در دست داشت ضمن تهدید ایشان، اقدام به ایجاد رعب و وحشت و وارد آوردن خسارات به خودروهای مستقر در پارکینگ کرد.

متاسفانه به‌رغم هشدارهای رسمی قبلی، پلیس دانمارک به موقع در محل حاضر نشد. مایه تاسف است که در قلب اروپا چنین تعرضی به یک خانم و آن هم سفیر دارای مصونیت دیپلماتیک می‌شود و پلیس به‌موقع در محل حضور پیدا نمی‌کند. عدم تامین امنیت سفیر و سفارت کشورمان در کپنهاگ بر عهده دولت دانمارک بوده است.

جزئیات حمله با سلاح سرد به سفارت ایران در دانمارک + ویدیو

احضار سفیر دانمارک در ایران به وزارت امور خارجه

در پی حمله روز گذشته یک مهاجم به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کپنهاک، سفیر دانمارک توسط مدیرکل اروپای غربی به وزارت امور خارجه احضار شد تا اعتراض رسمی نسبت به عدم تامین امنیت سفارت و دیپلمات های کشورمان به اطلاع سفیر دانمارک در تهران برسد.

به سفیر دانمارک در ایران تأکید شد وفق کنوانسیون وین مسئولیت دولت میزبان در این باره روشن است و انتظار می‌رود دولت دانمارک به تعهدات بین المللی خود در مورد تامین امنیت اماکن دیپلماتیک پایبند باشد. سفیر دانمارک در پاسخ، ضمن عذرخواهی بابت این اتفاق، تاکید کرد تمهیدات امنیتی پس از این حادثه تقویت شده و ادامه خواهد یافت و مراتب را سریعا به کپنهاگ منعکس خواهد کرد.

جزئیات حمله با سلاح سرد به سفارت ایران در دانمارک + ویدیو

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به حادثه حمله به سفارت ایران در دانمارک

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران جمعه شب در توییتر در خصوص تعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانمارک و برخی دیگر از نمایندگی های ایران در اروپا نوشت:

امروز در یک حادثه امنیتی جدی در سفارت ما در کپنهاگ، یک مهاجم تلاش کرد تا سفیر ما را که اتفاقا یک زن هم هست، با چاقو مورد حمله قرار دهد و خوشبختانه در این کار ناکام ماند.

این تعرض به مکان دیپلماتیک، تازه‌ترین مورد از اقدامات خشن و غیرقانونی اخیر علیه ایران در اروپا است. اخیرا تعرض‌های خشونت‌آمیز دیگری هم به مقرهای دیپلماتیک ما در اروپا صورت گرفته است. ارتباط این حملات با حمایت سیاسی غرب از اغتشاشگران غیرقابل‌ کتمان است. دولت‌های میزبان نسبت به حفاظت از اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌ها تعهد قانونی دارند. انتظار می‌رود که بدون فوت وقت، چنین کنند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود