دستمزد حسن یزدانی برای کشتی گرفتن در لیگ چقدر است؟

دستمزد حسن یزدانی برای کشتی گرفتن در لیگ چقدر است؟

حسن یزدانی کشتی گیر سرشناس ایرانی در هفته های اخیر بسیار خبرساز بوده است. صحبت های پدر وی پس از باخت سنگین به دیوید تیلور در مسابقات قهرمانی جهان بیش از پیش این کشتی گیر را به حاشیه برد و تا همین امروز خبر می رسید که وی در مسابقات کشتی لیگ قهرمانی کشور نیز دستکم تاکنون بدون تیم مانده است. اما اکنون مربی تیم کشتی صنایع مازندران از عقد قرارداد با حسن یزدانی برای حضور در لیگ برتر امسال خبر داده است. به نقل از مهر، هادی حبیبی با تأیید این خبر گفت:

یزدانی به عنوان پُرافتخارترین کشتی گیر ایران با ثبت قراداد یک میلیارد تومانی به جمع ما پیوست تا در رقابت‌های لیگ برتر کشتی آزاد با دوبنده تیم صنایع مازندران به میدان برود. تیم ما به عنوان قهرمان دوره گذشته لیگ برتر برنامه‌های مدونی برای تکرار قهرمانی دارد و مطمئناً حضور یزدانی و کشتی گیران مطرح دیگر می‌تواند ما را در رسیدن به این هدف یاری کند.

به گفته حبیبی، رحمان عموزاد قهرمان وزن ۶۵ کیلوگرم رقابت‌های جهانی ۲۰۲۲ صربستان و محمد حسین محمدیان آزادکار وزن ۹۷ کیلوگرم کشورمان از دیگر ملی پوشان تیم صنایع هستند. بر اساس آئین نامه لیگ کشتی در سال جاری هر تیم می‌تواند با ۳ ملی پوش رقابت‌های جهانی ۲۰۲۲ صربستان قرارداد امضا کند که کامران قاسم پور، امیرمحمد یزدانی و محمد نخودی با تیم انبوه سازان هوتن و امیرحسین زارع، یونس امامی و علیرضا سرلک با تیم پتروپالایش بلیش تاکستان قرارداد بستند.

بیست و دومین دوره رقابت‌های لیگ برتر کشتی آزاد جام یادگار امام (ره) از روز ۲۲ مهرماه آغاز می‌شود که طبق برنامه تیم پترو پالایش بلیش تاکستان در دو دیدار رفت و برگشت در گروه A به مصاف تیم نیروی زمینی ارتش خواهد رفت. تیم صنایع مازندران در گروه B با تیم‌های ستارگان ساری، شهدای پاس ساری و مقاومت البرز هم‌گروه است.

برخی گمانه زنی ها از دستمزد درخواستی بسیار بالای حسن یزدانی برای کشتی گرفتن در لیگ به عنوان مانع اصلی عقد قرارداد تیم های کشتی با وی خبر داده بودند و روزنامه شرق نیز در مطلبی به دستمزد نجومی مورد درخواست این کشتی گیر اشاره کرده بود. در مطلب روزنامه شرق در مورد دستمزد درخواستی حسن یزدانی و دیگر کشتی گیران داخلی چنین آمده بود:

حسن یزدانی قهرمان پرآوازه کشتی ایران روزهای حساسی را در زندگی حرفه‌ای‌اش سپری می‌کند. او درست در شرایطی که انتظار می‌رفت در فینال رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان بتواند دوباره از سد دیوید تیلور آمریکایی عبور کند، شکستی سنگین و ناباورانه خورد تا در یک کشتی دور از انتظار، طلا از کفش برود.

دستمزد درخواستی حسن یزدانی برای کشتی گرفتن در لیگ چقدر است؟

حسن یزدانی به‌عنوان سرشناس‌ترین چهره کشتی ایران، کشتی‌گیر گران‌قیمتی است و به این سادگی‌ها نمی‌توان انتظار داشت کسی بتواند توقعات مالی او را برآورده کند. پس، نه وضعیت روحی حسن و نه حتی اظهارات پدرش علیه علیرضا دبیر، هیچ‌کدام نقشی در بدون تیم ماندن حسن یزدانی نداشته و ندارند. حسن یزدانی چند فصلی می‌شود که گران‌ترین کشتی‌گیر لیگ ایران است. این موضوع هم بجاست؛ با توجه به قدرت و محبوبیتی که حسن در ایران دارد، هر باشگاهی که بتواند او را به خدمت بگیرد، علاوه بر اینکه بخت رسیدن به مدال طلا در وزن حسن یزدانی را دارد، می‌تواند امیدوار باشد که اسپانسر چرب‌تری هم نصیبش شود.

بااین‌حال، این موضوع هم یک روی سکه است؛ چون حسن یزدانی برای مثال در دوره قبلی با وجود بستن قرارداد با یکی از باشگاه‌های داخلی روی تشک حاضر نشد تا آن تیم از داشتن یزدانی محروم بماند. همان زمان هم شایعات درباره رقم دریافتی حسن یزدانی زیاد شد. مدیران باشگاه مربوطه گفتند حسن یزدانی فقط ۱۰ میلیون تومان قرارداد بسته ولی شایعات خبر از این می‌دادند که دو طرف برای دریافتی ۳۰۰ میلیون تومانی که در قرارداد قید نشده بود، به توافق رسیده بودند. اگرچه این شایعه هرگز مورد تأیید واقع نشد ولی در همین هم حد هم کافی بود که امسال تیمی بی‌گدار برای جذب حسن یزدانی به آب نزند.

دستمزد درخواستی حسن یزدانی برای کشتی گرفتن در لیگ چقدر است؟

با مرور ساده همین اتفاق و قیمتی که حسن یزدانی دارد، مشخص است که این کشتی‌گیر منتظر دریافت بالاترین رقم در لیگ ایران است. اتفاق جدیدتر ولی مربوط به افزایش درخور توجه قیمت ستاره‌های تیم ملی کشتی آزاد ایران در لیگ است. اگر تا پیش از این رقم قیمت کشتی‌گیران مطرح ایرانی به نیم‌میلیارد تومان هم نمی‌رسید ولی امسال رقم قراردادها به یک‌میلیارد تومان نزدیک شده است. شاید در مقایسه با دریافتی قرارداد بازیکنان فوتبال که بعضا نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان برای یک فصل می‌شود، این عدد برای کشتی‌گیران تیم ملی ایران عدد بسیار پایینی باشد ولی واقعیت چیز دیگری است.

اگر یک کشتی‌گیر بخواهد در لیگ ایران از مرحله مقدماتی تا فینال روی تشک برود، نهایتا باید ۱۰ کشتی بگیرد. این بدان معنی است که او در بدترین حالت باید ۶۰ دقیقه کشتی بگیرد و قریب به یک میلیارد تومان عایدی داشته باشد. تقسیم این دو عدد به یکدیگر و میانگین آن نسبت به پولی که بازیکنان فوتبال می‌گیرند، ثابت می‌کند که اوضاع ملی‌پوشان کشتی ایران چندان بد هم نیست. در روزهای اخیر رسانه‌های مختلفی از قرارداد چهره‌های برتر تیم ملی کشتی ایران در لیگ پرده برداشته و مشخص شده که تعدادی از آنها قراردادهایی به ارزش ۶۰۰، ۷۰۰ و ۸۰۰ میلیون تومان بسته‌اند. البته این‌طور نیست که آنها بخواهند در همه مسابقات کشتی دهند. بعضا در قراردادها قید شده که رقابت آنها از مرحله حذفی شروع می‌شود.

همین موضوع درباره حسن یزدانی هم صدق می‌کند. یکی، دو روز گذشته خبر رسیده که یکی از تیم‌های کشتی لیگ ایران قراردادی ۶۰۰ میلیون تومانی پیش پای حسن یزدانی گذاشته است. این رقم سریعا از سوی حسن رد شده و او خواستار دریافت بالاترین رقم شده است. شایعه شده که همان باشگاه پیشنهادی ۸۰۰ میلیون تومانی به حسن یزدانی ارائه داده است. این بخش با توجه به اینکه قرارداد چند ملی‌پوش دیگر هم در همین حدود است، چندان جای تعجب ندارد ولی مسئله اینجاست که طبق ادعای ایسنا، یزدانی قرار است فقط در دو مسابقه برای تیم مدنظر به میدان برود. این به آن معنی است که حسن یزدانی به ازای هر مسابقه ۴۰۰ میلیون تومان عایدی خواهد داشت!

وقتی پای حسن یزدانی در میان باشد، نباید زیاد تعجب کرد. او همان‌طور‌که در بالا عنوان شد، سرشناس‌ترین کشتی‌گیر این روزهای ایران است و طبیعی است که باید برایش خرج کرد ولی شرط و شروط گذاشتن مبنی بر اینکه فقط در دو مسابقه حاضر شود یا اینکه حتما باید با مربی اختصاصی‌اش هم قرارداد منعقد شود، از آن بندهای بحث‌برانگیز است. اگرچه هنوز چنین قراردادی نهایی نشده ولی اگر چنین شود و همه چیز امروز و فردا نهایی شود، آن‌وقت حسن یزدانی بهترین قرارداد مالی را منعقد کرده است.

واقعیت امر این است که حسن یزدانی نیازی به گرفتن ۱۲ دقیقه کشتی برای دریافت ۸۰۰ میلیون تومان ندارد. او در ایران بی‌همتاست و بعید است اجازه دهد کشتی‌هایش حتی از سه دقیقه هم تجاوز کند. با نگاهی به کشتی‌هایی که حسن یزدانی در بازی‌های جهانی بلگراد گرفت و به فینال رسید، مشخص است که او به‌طور میانگین به دو دقیقه زمان برای برتری مقابل حریف نیاز دارد. آنجا مسابقات جهانی بود و سطح کشتی‌گیران، حداقل یکی، دوتای آنها از سطح دیگر کشتی‌گیرانی که قرار است در ایران روبه‌روی حسن یزدانی قرار بگیرند، بالاتر است.

تصور اینکه کشتی‌گیری در ایران بتواند بیش از دو دقیقه مقابل حسن یزدانی دوام بیاورد، دشوار است. پس حسن یزدانی در بدترین حالت ممکن برای رسیدن به برتری در دو مسابقه‌ای که قرار است برای باشگاه موردنظرش به میدان برود، به چهار دقیقه زمان نیاز دارد؛ چهار دقیقه ۸۰۰ میلیون تومان یعنی هر دقیقه ۲۰۰ میلیون تومان! به‌راستی آیا در مقام مقایسه، هنوز هم قرارداد بازیکنان فوتبال که باید در طول فصل بدون درنظرگرفتن بازی‌های حذفی و آسیایی تقریبا ۳۰ مسابقه ۹۰ دقیقه‌ای به میدان بروند، زیاد است؟

مطالب مرتبط
۴ نظر

ورود

 • کشتی مظلومه مهر ۱۶, ۱۴۰۱

  فقط یک میلیارد تومن؟
  پر افتخار ترین فدراسیون کشور همین کشتیه. گرچه همین فدراسیون کلی فساد داره و کل زحمات و افتخار رو کشتی گیرها به تنهایی میکشن.
  بعد یکی از بهترین کشتی گیراش فقط یک میلیارد تومن ارزش قراردادشه؟

  همین دیوید تیلور حدود ۱۵ میلیون دلار سرمایه داره. از خانواده ایی که از قشر متوسط هست. یعنی اینکه درامد پدر مادرش باهم حدود سالی ۷۰ هزار دلاره.
  خود دیوید تیلور ۳۲ سالشه فکر کنم. یعنی با همین کشتی ۱۵ میلیون دلار درامد داشته.
  و جایزه هایی که میگیره هم حدود ۲۰۰ هزار دلاره. و درامد قراردادهاش هم یک میلیون و هفتصد هزار دلاره تو یک سال.
  حالا حرف من این نیست مثل امریکا حقوق بدن یا درامد داشته باشه. اما به اندازه زحماتش که باشه.
  خودم کشتی کار کردم از نوجوانی و تا دانشگاه هم میرفتم مرتب بعد مشغله های زندگی و کنار گذاشتم. مهندس عمران هستم تو یه شرکت خصوصی کار میکنم. ماهی حدود ۲۰ میلیون درامدمه. تو امریکا یه مهندس عمران با سابقه و تحصیلات و همرده ی من حدود ۲۱۵ میلیون تومن تو یک ماه درامد داره.نرخ دلار رو ۳۲۰۰۰ محاسبه کردم. یعنی حدود ۱۰ برابر بیشتر از من.
  به همین مقدار نسبت بگیریم یعنی ۱ به ده، حسن یزدانی حقشه حداقل پنج میلیارد و پانصد میلیون تومن سالانه بگیره. یک به ده حساب کردم.

 • علیرضا مهر ۱۶, ۱۴۰۱

  روزنامه شرق میگه چون کلا یزدانی در یک فصل ۶۰ دقیقه مسابقه میده ولی بازیکنهای فوتبال ۳۰ تا ۹۰ دقیقه مسابقه میدن اگر مبلغ به دقیقه رو حساب کنیم از اونها داره بیشتر پول میگیره. آخه چقدر احمق می تونه باشه یک نفر؟! اون برای همون ۶۰ دقیقه اش باید شبانه روز تمرین کنه. به خدا اگر یکی از همین فوتبالیستهای مفت خور نصف امثال یزدانی وقت و انرژی بذارند برای تمرین کردنشون. بعد این فوتبالیستها تا حالا چه مقامی به دست آوردند برای ایران. نهایت کارشون رفتن به جام جهانی بوده که اونهم یک ماه دیگه می بینیم چقدر مفتضحانه مثل دوره های قبل حذف میشن. تیمهای باشگاهیمون که حتی توی آسیا هم حرفی برای گفتن ندارند.

 • س مهر ۱۷, ۱۴۰۱

  “یک میلیارد تومان”
  خدا وکیلی با یک میلیارد اخه می شه یک پراید خرید؟!
  منظورم اینه اگه یک میلیارد رو بدی دست بچه قبولش نمی کنه
  واقعا حیفه قهرمان ملی دست مزدش اینقدر باشه
  ولی کاری به مبلغش ندارم بازم خدایی شما که این مبلغ رو رسانه ای کردی برو از خود برادر قهرمان مون بپرس که ایا این مبلغ رو بهش دادن یا نه بعد بیا اینجا بگو یک میلیارد
  الان یک ماشین چینی هم بهت نمی دن با این پول چه برسه خونه

 • ابوریحان ایرانی مهر ۱۷, ۱۴۰۱

  اولا که فوتبال هیچ افتخار درست و حسابی برای ایران نداشته است و نهایت آمال و آرزوی ما این است که بتواند مرحله اول جام جهانی را تازه رد کند. دوم که در کشتی فرد از اول تا آخر یک تنه برای مدال باید کشتی بگیرد ولی در فوتبال حداقل ۱۱ نفر در زمین حضور دارند. سوم برای برد فوتبالی فقط یک نفر بازیکن هزینه ندارد و حداقل مجموع بازیکنان را در نظر گرفت. حال کادر مربی و استادیوم و … را کنار بگذاریم.