۷ کاری که چینی ها برای حفظ جوانی بدن و ذهن خود انجام می دهند

۷ کاری که چینی ها برای حفظ جوانی بدن و ذهن خود انجام می دهند

عمر طولانی لزوماً با سلامتی همراه نیست. حفظ جوانی و فعال نگه داشتن بدن و ذهن از اهمیت زیادی برخوردار است. و چینی ها به این مهم دست یافته اند.

در ادامه می خواهیم ببینیم چینی ها برای حفظ جوانی بدن و ذهن خود از چه چیزهایی بهره می گیرند.

۱- از گیاهان دارویی استفاده می کنند

چینی ها برای حفظ سلامت بدن خود از گیاهان دارویی استفاده می کنند. این گیاهان مواد معدنی مورد نیاز بدن را تأمین می کنند و می توانند خاصیت سم زدایی هم داشته باشند. این گیاهان دارویی عبارتند از:

  • جینسنگ مانند یک آداپتوژن یا سازش زا به بدن در واکنش به استرس کمک می کند. (آداپتوژن ها گیاهان دارویی ای هستند که به بدن کمک می کنند تا در برابر آثار ناشی از استرس محیط سازش کرده و از خود دفاع کند. آن ها سبب افزایش ظرفیت عمومی بدن در مقابله با موقعیت های استرس زا شده و به این جهت سبب می شوند تا جسم در برابر بیماری تولید شده به علت استرس شدید، سپر محافظتی تولید کند.)
  • هانگ ژی از دستگاه ایمنی بدن همزمان با بالا رفتن سن محافظت می کند.
  • لینگ ژی به تولید انرژی، تقویت حافظه و حفظ سلامتی همزمان با بالا رفتن سن کمک می کند.
  • گوجی بری همچون یک آنتی اکسیدان به کاهش رادیکال های آزاد یا موادی که باعث وارد شدن استرس به بدن می شوند، کمک می کند.

۲- از کوردیسپس استفاده می کنند

کوردیسپس نوعی قارچ است که از پیشینه ی ویژه ای در طب سنتی چین برخوردار است. این قارچ می تواند با تحریک سلول ها و مواد شیمیایی که به مبارزه با سلول های سرطانی و کوچک شدن تومورها کمک می کنند، باعث بهبود دستگاه ایمنی بدن می شود. امروزه پیدا کردن کوردیسپس طبیعی بسیار دشوار است، به همین دلیل آن را در آزمایشگاه تولید می کنند. از این قارچ برای درمان اختلالات کلیوی و مشکلات کبدی هم استفاده می شود.

۳- در آب سرد شنا می کنند

یک بلاگر مشهور چینی به نام لیو یلین هست که گرچه ۵۰ سال دارد اما ۳۰ ساله به نظر می رسد. جدا از ورزش روزانه، او توصیه می کند در آب سرد هم شنا کنید. یلین می گوید: «من در دریاچه شنا می کنم و هر روز وزنه می زنم. کاری که خیلی دوست دارم شنا در فضای باز در زمستان است. با آن اراده و استقامتم را محک می زنم. خیلی اوقات خودم را مجبور به انجامش می کنم.»

۴- ورزش را با چی گونگ ترکیب می کنند

تمرینات چی گونگ، از جمله مدیتیشن، برای تکمیل تمرینات ورزشی و بهبود عملکرد خود بسیار عالی هستند (چی کونگ یک روش بسیار قدیمی کنترل و استفاده از انرژی درونی در چین باستان است. در این روش فرد می آموزد که چگونه انرژی «چی» محیط را دریافت کند، ذخیره سازد و در هنگام نیاز به جریان اندازد. برای دستیابی به این هدف روش های خاصی برای تمرین وجود دارد. این روش ها به ۳ دسته ی مراقبه های تنفسی، مراقبه های حرکتی و مراقبه های ذهنی تقسیم می شوند). این تمرینات به ذهن و بدن تعادل می بخشند، به همین دلیل اضطراب کمتری تجربه می کنید. هر چه حال روحی بهتری داشته باشید، خواب بهتری خواهید داشت و ظاهر بهتری هم پیدا خواهید کرد. به علاوه، ورزشکارها می توانند از این تمرینات برای سرعت بخشیدن به روند التیام خود در صورت آسیب دیدگی استفاده کنند.

۵- به ساعت بدن چینی توجه دارند

بر اساس طب سنتی چین، تنها چیزی که می خوریم اهمیت ندارد، بلکه زمان غذا خوردن مان هم مهم است. مثلاً برای صبحانه بهتر است مواد غذایی گرم و مرطوب خورد، چیزی که خیلی چرب، شور یا شیرین نباشد. بهترین زمان برای خوردن وعده ی صبحانه بین ۹ تا ۱۱ صبح است.

ناهار باید بین ۱۱ صبح تا ۱ ظهر خورده شود و یک غذای داغ و ادویه دار به همراه غلات کامل باشد. شام باید بین ۵ تا ۷ عصر خورده شود، به همین دلیل به مواد غذایی مغذی، سبک و تازه نیاز دارید. خوردن گوشت و ماهی کبابی هم برای این زمان مجاز است.

۶- گروهی زندگی می کنند

آداب و رسوم، خانواده و داشتن ارتباطات خانوادگی از اهمیت زیادی برخوردارند. بسیاری از اوقات چندین نسل از یک خانواده با یکدیگر زندگی می کنند و به ندرت پدر و مادرهای مسن را به خانه سالمندان می برند. در اغلب موارد، هر روز صبح با یکدیگر چای می نوشند. اگر جدا از یکدیگر زندگی می کنند، رسم است که دست یک بار در هفته برای نوشیدن چای دور هم جمع می شوند.

۷- در سن پایین بچه دار نمی شوند

در یکی از روستاهای چین که مردم آن عمدتاً عمر طولانی ای دارند، مردم اغلب اولین بار در حدود ۲۷ سالگی بچه دار می شوند و فرزند آخر خود را معمولاً در حدود ۴۲ یا ۴۳ سالگی به دنیا می آورند. آن ها همچنین پروتئین کمتر و سبزیجات بیشتری مصرف می کنند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود