انتقاد تند و بی سابقه رییس جمهور تاجیکستان از ولادیمیر پوتین در برابر چشمان وی + ویدیو

انتقاد تند و بی سابقه رییس جمهور تاجیکستان از ولادیمیر پوتین در برابر چشمان وی + ویدیو

در تازه ترین تهدید برای ولادیمیر پوتین، رییس جمهور تاجیکستان سخنرانی انتقادآمیزی از سیاست های کرملین در برابر چشمان پوتین ایراد کرد که نشان می دهد رییس جمهور روسیه دیگر احترام و اثرگذاری گذشته در حیات خلوتش را ندارد. امامعلی رحمان رییس جمهور دیکتاتورمآب تاجیکستان که از سال ۱۹۹۴ رهبری این کشور ۹ میلیون نفری را در اختیار دارد، در جریان نشست اخیر آستانه تفکر خود در مورد حمله روسیه به اوکراین را به گوش رییس جمهوری روسیه می رساند. پوتین نیز در حالی که به صحبت های رییس جمهور تاجیکستان گوش می دهد به وضوح غافلگیر شده و در حالی که روی صندلی اش به پشت خم شده و ژست عجیبی می گیرد به سخنرانی ۷ دقیقه ای رحمان گوش می دهد.

انتقاد بی سابقه رییس جمهور تاجیکستان از ولادیمیر پوتین مقابل خود وی

امامعلی رحمان در صحبت های خود که انتقاد به سیاست های روسیه است چنین می گوید: «بله درست است که ما ملت های کوچکی هستیم، ما ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون جمعیت نداریم اما تاریخ و فرهنگ داریم. دوست داریم، می خواهیم که به ما احترام گذاشته شود. ما چیزی نیاز نداریم جز اینکه به ما احترام گذاشته شود». در این سخنرانی آتشین و انتقادی نسبت به ولادیمیر پوتین، رهبران آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان، ترکمنستان و آذربایجان نیز حضور داشتند. رییس جمهور تاجیکستان در ادامه می گوید: «چرا باید [به روسیه] التماس کنیم تا در یک نمایشگاه کوچک در تاجیکستان شرکت کند؟ من دستوراتی را به وزارت امور خارجه دادم. حتی با شما صحبت کردم تا از روسیه بخواهم دستکم در سطح وزیر شرکت کند. نشد حتی در سطح معاون وزیر. آیا لیاقت تاجیکستان همین است. یک شریک استراتژیک؟».

انتقاد بی سابقه رییس جمهور تاجیکستان از ولادیمیر پوتین مقابل خود وی

این اولین باری نیست که دوستان و متحدان پوتین در آسیا در انظار عمومی به او انتقاد می کنند، بعد از اینکه شکست سیاست های پوتین در اوکراین باعث شده آن ها نیز ضعف کرملین را حس کنند. در ماه گذشته و در نشستی در سمرقند، ازبکستان، شی جین پینگ رییس جمهور چین در مراسم شام با پوتین شرکت نکرد در حالی که نارندرا مودی، نخست وزیر هند نیز در برابر دوربین ها به پوتین گفت: «اکنون زمان جنگ نیست». رجب طیب اردوغان،رییس جمهور ترکیه نیز با منتظر گذاشتن روسیه به مدت ۳۰ ثانیه در برابر دوربین ها برای اینکه پیش از گفتگوها با وی دست بدهد نیز تحقیر دیگری را برای رییس جمهور روسیه رقم زد. امامعلی رحمان در ادامه صحبت های خود سقوط پوتین را پیش بینی کرده و مدعی شد که روسیه همان اشتباهی را می کند که منجر به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شد.

انتقاد بی سابقه رییس جمهور تاجیکستان از ولادیمیر پوتین مقابل خود وی

وی همچنین گفت که تاجران روسی به کشورش آمده و از منابع طبیعی این کشور برای خود ثروت ساخته اند اما تمایلی به سرمایه گذاری در تاجیکستان ندارند. رحمان خطاب به پوتین گفت: «ما پول شما را نمی خواهیم. ما می خواهیم آنطور که شایسته ماست مورد احترام قرار بگیریم. ما میزبان پایگاه های نظامی شما هستیم. هر کاری که از ما بخواهید را انجام می دهیم، ما واقعاً تلاش می کنیم دقیقاً همان چیزی باشیم که وانمود می کنید برای ما هستید، متحدان استراتژیک. اما هرگز مانند شرکای استراتژیک با ما رفتار نشده است. قصد توهین ندارم اما می خواهیم به ما احترام گذاشته شود». شرایط جنگ در اوکراین جایگاه پوتین در میان متحدانش در داخل و خارج از کشور را تضعیف کرده است.

انتقاد بی سابقه رییس جمهور تاجیکستان از ولادیمیر پوتین مقابل خود وی

در کنار تحقیرهای اخیر در میدان نبرد، پوتین اعلام کرد که بسیج نسبی که قرار بود ۳۰۰,۰۰۰ سرباز ذخیره روسی را به میدان نبرد در اوکراین بفرستد تا دو هفته دیگر به پایان خواهد رسید در حالی که شواهد از به نتیجه نرسیدن آن بر طبق انتظارات خبر می دهند. پوتین مدعی شده که تاکنون ۲۲۲,۰۰۰ نفر در قالب این بسیج عمومی به خدمت گرفته شده اند در حالی که کارشناسان از نداشتن توانایی در تامین نیازهای این نیروهای ذخیره خبر می دهند و گفته می شود که بدون آموزش و تجهیزات کافی به خط مقدم نبرد فرستاده می شوند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • احسان مهر ۲۵, ۱۴۰۱

    از این دیدگاه نگاه کنیم که شکست های پوتین شاید باعث بشه از بمب اتم استفاده کنه و ایجاد یک جنگ هسته ای کنه که واقعا وحشتناک هستش

    • حامد مهر ۲۶, ۱۴۰۱

      روسیه جرات همچین کاری رو نداره