علائم هشدار دهنده در چشم ها که می توانند نشانه مشکلات جدی سلامتی باشد

علائم هشدار دهنده در چشم ها که می توانند نشانه مشکلات جدی سلامتی باشد

چشم ها همیشه راست می گویند؛ و نه تنها در مفهوم عاطفی، بلکه از نظر فیزیکی نیز صدق می کند. چراکه چشمان ما قادر به آشکار کردن انواع مشکلات مزمن سلامتی است که احتمالاً شما از بسیاری از آنها بی اطلاع هستید.

علائم مشکلات سلامتی در چشم ها چیست؟

مشکل در چشم های شما گاهی اوقات می تواند نشان دهنده مشکلات جدی مانند کلسترول بالا، سکته مغزی یا حتی پرکاری تیروئید باشد. اما سایر علائمی که باید از آنها آگاه باشید چیست؟

پنج علامت در داخل و اطراف چشم که می‌تواند علائم مشکلات سلامتی باشد:

۱. توده های سفید یا زرد در نزدیکی چشم

علائم مشکلات سلامتی در چشم ها چیست؟

اگر توده های سفید یا زرد رنگی در نزدیکی پلک ها یا بینی دارید، این می تواند نشانه ای از کلسترول بالا باشد. به این رسوبات زانتلاسما می گویند. این‌ علائم می‌تواند نشانه‌ای از کلسترول بالا باشد و در صورت مشاهده ارزش آن را دارد که سطح کلسترول خود را با آزمایش خون بررسی کنید.

علائم مشکلات سلامتی در چشم ها چیست؟

سطوح بالای کلسترول اگر کنترل نشود، می‌تواند در دیواره‌های سرخرگ رسوب کند و جریان خون به قلب را محدود کند. این امر خطر تشکیل لخته در اطراف بدن را افزایش می دهد و همچنین احتمال بیماری عروق کرونر قلب را افزایش می دهد.

طبق وب سایت NHS، سطوح بالا می تواند منجر به موارد زیر شود:

– تنگ شدن عروق (آترواسکلروز)

– سکته

– حمله قلبی

– بیماری شریان محیطی (PAD)

– حمله ایسکمیک گذرا (TIA) – اغلب به عنوان «سکته مغزی کوچک» شناخته می شود.

۲. چشمان زرد

علائم مشکلات سلامتی در چشم ها چیست؟

اگر سفیدی چشم شما زرد شود، معمولاً نشان دهنده سطح بالای بیلی روبین در خون شماست که زردی نامیده می شود. زردی می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از سنگ کیسه صفرا گرفته تا عفونت کبد یا حتی سرطان زمینه ای. خیلی مهم است که اگر رنگ زرد جدیدی در چشمان خود مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

۳. رنگ روشن پلک پایین به

علائم مشکلات سلامتی در چشم ها چیست؟

پلک پایینی خود را به سمت پایین بکشید، باید رنگ آن قرمز/صورتی باشد. اما اگر خیلی روشن باشد، می تواند نشانه کم خونی باشد. کم خونی دارای طیف وسیعی از علائم از جمله خستگی، تپش قلب، تنگی نفس و احساس ضعف است. کم خونی اغلب به دلیل کمبود آهن ایجاد می شود ودر زنان شایع تر از مردان است.

علائم مشکلات سلامتی در چشم ها چیست؟

اگر این عارضه درمان نشود، می تواند شما را در برابر عفونت و بیماری آسیب پذیرتر کند، زیرا کمبود آهن بر سیستم دفاعی طبیعی بدن تأثیر می گذارد. کم خونی ناشی از فقر آهن حاد ممکن است خطر ابتلا به عوارضی مانند نارسایی قلبی یا تپش قلب را افزایش دهد.

۴. اشکال در حرکات چشم و کاهش میدان دید

علائم مشکلات سلامتی در چشم ها چیست؟

کاهش میدان دید گاهی اوقات می تواند علامت سکته مغزی باشد. بینایی یک فرآیند عصبی پیچیده با یک منطقه اختصاصی در مغز و همچنین چندین عصب است که حرکات چشم و مردمک ها را کنترل می کند. اگر یکی از این نواحی دچار سکته مغزی (خونریزی مغز یا کمبود خون در قسمتی از مغز) شود، بینایی شما تحت تأثیر قرار می گیرد.

علائم مشکلات سلامتی در چشم ها چیست؟

اشکال در حرکات چشم، به دلیل عدم هماهنگی حرکت هر دو چشم، می تواند علامت دوبینی باشد. بسته به اینکه کدام قسمت از مغز آسیب دیده است، سکته مغزی می تواند اثرات مختلفی بر بدن داشته باشد. اگر فردی مشکوک به سکته مغزی باشد، ضروری است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند.
۵. چشم های برآمده

علائم مشکلات سلامتی در چشم ها چیست؟

برآمدگی چشم ها می تواند یک علامت ناراحت کننده باشد و اغلب نشانه پرکاری تیروئید است. از هر سه نفری که غده تیروئید پرکار دارند، یک نفر به بیماری تیروئید چشمی – که به عنوان بیماری گریوز چشمی نیز شناخته می شود – مبتلا می شود. خوشبختانه، بسیاری از موارد نسبتاً خفیف هستند و با درمان پرکاری تیروئید، بهبود می یابند. اما از هر ۲۰ تا ۳۰ مورد، در یک مورد خطر نابینایی وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

رنگ چشم هایتان درباره شما و اجدادتان چه می گوید؟

قانون طلایی ۲۰-۲۰-۲۰ برای کاهش فشار چشم ناشی از کار با کامپیوتر و گوشی

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود