هر آنچه باید در مورد ریشی سوناک اولین نخست‌وزیر رنگین پوست بریتانیا بدانید

هر آنچه باید در مورد ریشی سوناک اولین نخست‌وزیر رنگین پوست بریتانیا بدانید

لیز تراس، سومین نخست‌وزیر زن تاریخ بریتانیا، شش هفته پس از آغاز به کار، روز پنج‌شنبه ۲۸ مهر اعلام کرد که از مقام خود استعفا می‌دهد. او پس از هفته‌ها رقابت تنگاتنگ با ریشی سوناک، وزیر دارایی سابق بریتانیا، توانسته بود به پیروزی برسد.

خانم تراس در بیانیه‌ خود گفت که نظر به وضعیت کنونی، او قادر نیست ماموریتی را که از سوی حزب محافظه‌کار برای انجام آن گماشته شده است، به انجام برساند. در نتیجه، ریشی سوناک، وزیر دارایی پیشین بریتانیا، پس از حذف رقیب خود، پنی موردانت، در رقابت برای تصدی جایگاه رهبری حزب محافظه‌کار، اولین نخست‌وزیر آسیایی‌تبار و غیرسفیدپوست، بریتانیا شد.

تحصیلات و ازدواج ریشی سوناک

ریشی سوناک کیست؟

رهبر جدید محافظه‌کاران که قرار است مسئولیت لیز تراس را بر عهده بگیرد، در سال ۲۰۰۶ با بورس تحصیلی فولبرایت در موسسه انحصاری کالیفرنیا شرکت کرد. او کالج را با یکی از معتبرترین مدارک در جهان ترک کرد و همچنین با همسر آینده خود، آکشاتا مورتی، ملاقات کرد. این زوج در سال ۲۰۰۹ در شهر خود بنگلور در یک مراسم دو روزه با حضور ۱,۰۰۰ مهمان ازدواج کردند.

ریشی سوناک کیست؟

در زندگینامه ای که لرد اشکرافت از زندگی سوناک به نام Going for Broke نوشته است، چندین دانش آموز او را به عنوان فردی سخت کوش تحسین کردند. هم‌کلاسی هایش در زندگی‌نامه‌ او که توسط لرد اشکرافت نوشته شده بود، آنها را به عنوان زوج قدرتمند در محوطه دانشگاه، به یاد می‌آورند.

ریشی سوناک کیست؟

ریشی سوناک، قبلاً در مورد تأثیر استنفورد بر زندگی تحصیلی خود صحبت کرده است که به او آموخت بزرگتر فکر کند. اما به نظر می رسد سوناک، تأثیر کمی بر مدرسه ۱۳۷ ساله خود داشته است، و استادان سابق او، ایروینگ گروسبک و اندی راکلف اذعان کردند که او را نمی شناسند و هیچ خاطره ای از او برای گفتن ندارد. چندین نفر دیگر نیز تأیید کردند که نخست وزیر جدید بریتانیا را به خاطر نمی آورند و بسیاری گفتند که هیچ خاطره ای جز خاطره ای مبهم از یک دانش آموز بسیار باهوش ندارند.
سابقه کاری ریشی سوناک

ریشی سوناک کیست؟

آقای سوناک ۴۲ ساله، تنها چهار سال پیش اولین شغل وزارتی خود را به دست آورد. اما در سال ۲۰۲۰ در سن ۳۹ سالگی وزیر دارایی شد. او جوان‌ترین نخست‌وزیر دوران مدرن خواهد شد.

پس از بازگشت سوناک و آکشاتا به بریتانیا، آقای سوناک قبل از راه‌اندازی کسب‌وکار خود، در سال ۲۰۱۰، با سرمایه اولیه ۷۰۰ میلیون دلار، برای یک صندوق تامینی لندن کار کرد. صندوق تامینی، صندوقی که پول سرمایه گذاران را با استفاده از استراتژی های سرمایه گذاری پر ریسک و پیچیده با انتظار بازدهی قابل توجه جمع آوری می کند. او قبل از ورود به سیاست تا سال ۲۰۱۵، در ایالات متحده مستقر بود.

حواشی زندگی ریشی سوناک

ریشی سوناک کیست؟

در ماه آوریل اعلام شد که وی در زمان ریاست، گرین کارت آمریکا داشته است. اما لرد گید، مشاور استانداردهای وزارتخانه، پس از ارجاع صدراعظم برای تحقیقات، آقای سوناک را از اتهامات نادرست تبرئه کرد. همچنین در مورد وضعیت مالیاتی آکشاتا مورتی و سهامداری او در شرکت فناوری پدرش در حالی که در یک شهر بزرگ زندگی می کرد، غوغایی به وجود آمد.

ریشی سوناک کیست؟

خانم مورتی به طور قانونی با پرداخت ۳۳,۰۰۰ دلار در سال برای ثبت نام به عنوان مقیم هند، از پرداخت مالیات هنگفت در بریتانیا اجتناب کرد. این زن ۴۲ ساله متولد هند بعداً گفت که از حق خود برای پرداخت مالیات بین المللی بر دارایی خارجی خود چشم پوشی می کند. این اقدام که برای نجات حرفه سیاسی آقای سوناک طراحی شده است، احتمالاً میلیون ها دلار در سال برای خانم مورتی هزینه مالیات اضافی در پی خواهد داشت.

ریشی سوناک کیست؟

آقای سوناک اصرار داشت که کار اشتباهی انجام نداده است و منتقدانش را متهم می کند که اعتبار او را لکه دار کرده اند تا به او ضربه بزنند. در بیانیه ای در سال ۲۰۲۱، مشاور مستقل در امور منافع وزرا گفت که برنامه‌های فردی اعضای کابینه، از جمله امور مالیاتی و منافع همسرانشان را بررسی کرده است. او اظهار داشت که هیچ مشکلی وجود نداشته است.

ثروت ریشی سوناک چقدر است؟

ریشی سوناک کیست؟

ریشی سوناک و همسرش آکشاتا مورتی مجموعا بیش از ۸۲۰ میلیون دلار ثروت دارند. اوایل امسال ساندی تایمز، سوناک را در رتبه ۲۲۲ در فهرست ثروتمندترین افراد بریتانیا قرار داد. تخمین زده می شد که همسر او از ملکه الیزابت دوم ثروتمندتر باشد که در آن زمان ثروتش حدود ۳۹۵ میلیون دلار بود.

ریشی سوناک کیست؟

رقبای سیاسی به طور مداوم ریشی سوناک و آکشاتا مورتی را به خاطر ثروتشان مورد هدف قرار داده اند. گفته می شود که سوناک درست قبل از انتخابات نخست وزیری استخری شیک به ارزش بیش از ۴۵۰ هزار دلار در عمارت مجلل ۷.۹ میلیون دلاری خود اضافه کرده است. سوناک همچنین دارای مجموعه ای از چهار ملک پراکنده در سراسر جهان است که ارزش آنها بیش از ۱۶ میلیون دلار است.

ریشی سوناک کیست؟

طبق گزارشات، ثروت شخصی آکشاتا مورتی به دلیل سهام او در شرکت پدرش، به ۱.۲ میلیارد دلار می رسد. پدر آکشاتا، نارایانا مورتی، ششمین مرد ثروتمند هند و مالک شرکت بزرگ فناوری تجاری چندملیتی Infosys است.

بیشتر بخوانید:

هر آنچه که باید در مورد شاه چارلز سوم پادشاه جدید بریتانیا بدانید؛ از همسران تا تحصیلات

ملیسا رئوف اولین شرکت کننده بدون آرایش در تاریخ مسابقات دختر شایسته بریتانیا

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • بریتانیا نرین آبان ۳, ۱۴۰۱

    هندیا دارن بریتانیا رو میچاپن. چند وقت پیشم به مساجد حمله میکردن تو بریتانیا.
    یکی از کثیف ترین مردمای دنیا. نه احترام حالیشونه نه عدالت.
    همین ریشی سوناک میگه به فکر کارگر و مالیات مردم هست. اما حتی حاظر نبودن تو بریتانیا مالیات پرداخت کنن. ولی مثل یه کرم و انگل از جامعه بریتانیا تغذیه میکردن.