۹ وسیله ای که هر روز می بینیم اما کاربردشان را نمی دانیم

۹ وسیله ای که هر روز می بینیم اما کاربردشان را نمی دانیم

همه چیز آنطوری که به نظر می رسد نیست. و گرچه ما در زندگی روزانه ی خود به تعامل با همه ی چیزهایی که در اطراف مان قرار دارند، عادت کرده ایم، اما احتمالاً جزئیاتی هست که از آن ها غافل مانده ایم. وقتی در شیئی واقعاً دقیق شوید، کم کم متوجه ویژگی های جزئی آن می شوید و ذهن تان شروع به پرسش درباره ی دلیل و معنای پشت آن ها می کند.

در ادامه از چیزهایی خواهیم گفت که هر روز با آن ها سر و کار داریم اما کاربردشان را نمی دانیم.

۱- سوراخ درون پنجره ی هواپیماها

اگر تا به حال دقت کرده باشید، درون پنجره ی هواپیماها یک سوراخ کوچک وجود دارد، اما جای نگرانی نیست. این سوراخ ۲ کارکرد اصلی دارد. اولی، جبران تفاوتی است که با تغییر ارتفاع، میان فشار هوای درون و بیرون هواپیما به وجود می آید. و دومی، جلوگیری از بخار کردن پنجره است.

۲- پرچ های فلزی روی شلوارهای جین

ما شلوارهای جین مان را تقریباً هر روز می پوشیم اما احتمالاً تا به حال به این فکر نکرده اید که آن پرچ های کوچک فلزی روی این شلوارها چه کاربردی دارند. آن ها برای این نیستند که شلوار را شیک تر کنند، بلکه کارشان این است که جلوی پاره شدن آن را بگیرند.

استفاده از شلوارهای جین ابتدا در میان طبقه ی کارگر رواج یافت و این شلوارها از آنجایی که در شیفت های کاری طولانی و سخت مورد استفاده قرار می گرفتند، مستعد پاره شدن بودند. برای جلوگیری از این مشکل، در قسمت هایی که معمولاً دچار پارگی می شدند، پرچ های فلزی کوچکی وصل می کردند. این پرچ ها دیگر ماندگار شدند و به همین دلیل است که هنوز آن ها را روی شلوارهای جین می بینیم.

۳- سوراخ کوچک بالای در خودکارها

سوراخ کوچکی که بالای در خودکارها وجود دارد برای حفظ ایمنی هستند. اگر تا به حال پیش آمده که به خودتان آمدید و متوجه شدید در خودکار را درون دهان تان قرار داده اید، این سوراخ کوچک برای همین ساخته شده است. اگر در خودکار را تصادفاً ببلعید، این سوراخ امکان عبور هوا را فراهم می کند و جلوی خفگی تان را می گیرد.

۴- حاشیه ی دور صفحات دفترها

در دوران مدرسه، احتمالاً متوجه حاشیه ای که دور صفحات دفترهایتان وجود داشت شده بودید. شاید تصور می کردید کار این حاشیه، چارچوب دادن به صفحات است. اما دلیل اصلی اختراع آن بسیار جالب تر است.

در گذشته، موش ها مهمان ناخوانده ی بسیاری از خانه ها بودند و کاغذها را می جویدند. به همین دلیل، برای اینکه اسناد مهم به دست موش ها نابود نشوند، تولیدکنندگان کاغذ تصمیم گرفتند بخشی از کاغذ را خالی بگذارند و دور صفحات را حاشیه گذاری کنند تا اگر موش ها دور کاغذ را جویدند، محتوای آن در امان بماند.

۵- کلاه های منگوله دار

کلاه های منگوله دار در فصل سرما محبوبیت زیادی پیدا می کنند و احتمالاً شما هم یکی از این کلاه ها دارید. دلیل اضافه کردن منگوله به کلاه چیزی فراتر از بامزه کردن آن بود. این منگوله ها برای ملوان های فرانسوی کاربرد داشتند. وقتی دریا طوفانی می شد، منگوله ی روی کلاه هایشان جلوی برخورد سرشان با سقف کوتاه کابین کشتی را می گرفت.

۶- برآمدگی روی کلیدهای F و J در کیبورد کامپیوترها

شاید متوجه شده باشید که روی کلید های F و J کیبوردتان یک برآمدگی کوچک وجود دارد. کار این برآمدگی این است که وقتی انگشتان تان را روی کیبورد قرار می دهید راهنمای شما شود و کمک کند تا بتوانید بدون نگاه به کیبورد تایپ کنید.

۷- سوراخ های اضافی بالای کفش ها

بعضی کفش های کتانی در بالای ردیف بندهای خود، یک جفت سوراخ اضافه دارند که اغلب خالی می مانند. این سوراخ ها ممکن است دقیقاً در ردیف بندها نباشند و همین نشان می دهد که کاربرد خاصی برای آن ها در نظر گرفته شده است. این سوراخ های اضافه شاید در بسیاری از موقعیت ها به کار نیایند اما اگر بخواهید با سرعت زیادی بدوید، با رد کردن بند کفش از آن ها می توانید کفش را در پاهایتان ثابت نگه دارید و جلوی جا به جا شدن آن هنگام دویدن را بگیرید.

۸- برس های دو طرف پله های برقی

اگر شما هم از آن دست آدم هایی هستید که از برس های دو طرف پله های برقی برای تمیز کردن کفش های خود استفاده می کنند، باید بدانید که کاربرد این برس ها چیزی نیست که فکر می کنید. این برس ها برای حفظ ایمنی هستند و برای این طراحی شده اند که پاها را از دو طرف پله برقی دور نگه دارند و مانع گیر کردن لباس و وسایل افراد به این قسمت از پله برقی شوند.

۹- پدهای آرایش پاک کن دو طرفه

پدهای آرایش پاک کن معمولاً برای پاک کردن آرایش استفاده می شوند، اما جالب است بدانید که می توانید از آن ها برای آرایش کردن هم استفاده کنید. علت متفاوت بودن دو طرف این پدها این است که از طرف غیر صاف آن برای زدن لوازم آرایش استفاده کنید و از طرف صاف آن برای پاک کردن آرایش.

منبع: brightside
۳ نظر

ورود

 • مهدی آبان ۸, ۱۴۰۱

  جالب بود

  • مصطفی آبان ۱۰, ۱۴۰۱

   اون جیب کوچک شلوار لی هم واسه ساعت های کوچک جیبی بوده که الان دیگه کاربردی نداره

 • حسین آبان ۹, ۱۴۰۱

  یادمه به شلوار جین میگفتن شلوارمیخی. فقط مخصوص لباس کارگری بودوارزانترین بودبین لباسا