گزارش جدید سنا از منشأ کرونا؛ به احتمال فراوان کووید-۱۹ ساخته آزمایشگاهی در چین است

گزارش جدید سنا از منشأ کرونا؛ به احتمال فراوان کووید-۱۹ ساخته آزمایشگاهی در چین است

بر اساس تحقیق صورت گرفته از سوی سنای آمریکا درباره ی منشأ کرونا، این ویروس به احتمال زیاد از آزمایشگاهی در چین به بیرون درز یافته است.

این گزارش که توسط اعضای جمهوری خواه کمیته ی بهداشت مجلس سنا منتشر شده می گوید شواهد کافی در اثبات نظریه ی انتقال کرونا از حیوان به انسان وجود ندارد و از مؤسسه ویروس شناسی ووهان ِ چین به عنوان منشأ احتمالی این ویروس نام برده است.

در این گزارش آمده که بررسی های انجام شده بر روی اطلاعاتی که در دسترس عموم قرار گرفته است، نشان می دهد همه گیری کرونا به احتمال زیاد در اثر وقوع یک حادثه در حین انجام یک پژوهش به وجود آمده است.

هم چنین در این گزارش آمده که ممکن است با انتشار اطلاعاتی جدید، این ارزیابی دستخوش تغییر شود، با این حال، نظریه ی حیوانی و طبیعی بودن منشأ کرونا دیگر شایستگی تردید یا محتمل شمردن را ندارد.

به گفته ی جمهوری خواهان کمیته ی بهداشت مجلس سنا، در مؤسسه ویروس شناسی ووهان تحقیقات پرریسکی درباره ی ویروس کرونا در حال انجام بوده و شواهد به دست آمده از وجود مشکلات زیست ایمنی مداوم در این آزمایشگاه، آن ها را به این نتیجه رسانده که این ویروس از این آزمایشگاه به بیرون درز یافته است.

این کمیته پی برده مؤسسه ویروس شناسی ووهان پیش از آغاز همه گیری اقدام به خریداری تجهیزات متعددی از جمله یک سیستم ضدعفونی کننده ی هوا کرده بود، امری که نشان می دهد این آزمایشگاه مشکلاتی در رابطه با ویروس های هوابرد پیدا کرده بود. این کمیته همچنین به شواهدی دال بر کمبود دیگر تجهیزات ایمنی در این آزمایشگاه دست یافته است.

بر اساس این گزارش، نمونه ویروس های کرونای جمع آوری شده از خفاش ها توسط محققان مؤسسه ویروس شناسی ووهان، از جهت ژنتیکی شباهتی ۹۶/۸ درصدی به ویروس عامل همه گیری داشتند. به علاوه، این گزارش می گوید محققان این آزمایشگاه بارها بدون استفاده از پوشش های حفاظتی مناسب اقدام به جمع آوری نمونه از خفاش ها کرده بودند.

در نتیجه گیری این گزارش آمده که نظریه ی حیوانی بودن منشأ کرونا بعید است، چرا که هنوز هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد، پیش از آغاز همه گیری کرونا در سال ۲۰۱۹، حیوانی به ویروس کووید-۱۹ یا حتی ویروسی نزدیک به آن آلوده شده بود.

و با آنکه این گزارش می گوید احتمالاً یک خفاش نعل اسبی منشأ ویروس کرونا بوده، اما روشن نیست که این خفاش چگونه هزاران مایل از جنوب چین را تا شهر ووهان پیموده بود، مگر اینکه توسط محققان ویروس شناس به آنجا آورده شده بود.

همچنین در این گزارش آمده که عدم شفافیت دولت چین مانع از دستیابی به یک نتیجه گیری قطعی تر شده است.

بر اساس این گزارش، در صورتی که اطلاعات بیشتری در دسترس قرار گیرد، ممکن است در نتایج آن تجدیدنظر شود.

منبع: nypost
یک نظر

ورود

  • درسته آبان ۸, ۱۴۰۱

    درسته. المان هم تو تحقیقاتش به این نتیجه رسیده که حتما تو ازمایشگاه درست شده. چون ویروس اینطوری نیست رفتارش و ساختارش