همه چیز درباره تغییرات کنکور ۱۴۰۲؛ از تاثیر قطعی سوابق تحصیلی تا نحوه ثبت نام

همه چیز درباره تغییرات کنکور ۱۴۰۲؛ از تاثیر قطعی سوابق تحصیلی تا نحوه ثبت نام

همیشه کنکور نقطه عطف و سرنوشت ساز زندگی جوانان ایرانی بوده است. سرمایه های مالی، زمانی و حتی روانی که خانواده ها و جوانان متحمل می شوند تا با یک آزمون، آینده موفق خود را رقم بزنند. فارق از اینکه امروزه تاثیر موفقیت در کنکور و موفقیت در زندگی رفته رفته در حال فاصله گرفتن از هم است، خبر خوش این است که سرانجام بعد از سال‌ها، وعده مسئولان که می‌خواستند استرس را از کنکور حذف کنند تا حدودی عملی می‌شود و کنکوری ها در سال ۱۴۰۲ آزمونی متفاوت را پشت سر می گذارند. آنها در ۲ نوبت دی ماه و تیرماه می توانند شانس خود را برای ورود به دانشگاه محک بزنند.

زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس مصوبه سرنوشت ساز شورای عالی انقلاب فرهنگی از امسال زودتر از سال های گذشته به استقبال کنکور ۱۴۰۲ و ثبت نامش رفته است. ثبت نام در این آزمون از عصر یکشنبه ۸ آبان آغاز شده و تا ۱۴ آبان ماه در درگاه الکترونیکی این سازمان ادامه می یابد.

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از کش و قوس ها و حاشیه های فراوان که دامان کنکور سراسری را فرا گرفته بود، در تیرماه امسال فارق از نظرات مخالفان و موافقان، آزمون سراسری کنکور را دستخوش تغییراتی اساسی کرد. طبق مصوبه کنکوری این شورا که توسط رییس جمهوری ابلاغ شد، چهار تغییر جدی و کاملاً متفاوت از جمله حذف دروس عمومی، تاثیر قطعی سوابق تحصیلی، حذف زیر گروه ها و برگزاری ۲ بار در سال در کنکور ۱۴۰۲ رقم خورد.

تعیین تکلیف سوابق تحصیلی 

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

همچنین طبق مصوبه دیگر این شورا که در قالب یک ماده واحده ابلاغ شد، تکلیف سوابق تحصیلی هم برای کنکوری ها مشخص شد.

این ماده واحده می گوید: سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌های پرمتقاضی در سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۴ – ۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تأثیر قطعی و برای سال تحصیلی ۱۴۰۵ – ۱۴۰۶ و بعد از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود.

۲ آزمون برای یک پذیرش

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس تصمیم گیری های شورای عالی انقلاب فرهنگی، برنامه زمانبندی برگزاری آزمون سراسری را طوری مدیریت کرد که داوطلبان یک بار در دی ماه و یک بار در تیرماه بتوانند شانس خود را برای پذیرش در دانشگاه بسنجند. این مصوبه هر چند دیر اما در حالی ابلاغ شد که فشار چهار ساعت کنکور نفس گیر را از روی کنکوری ها و خانواده هایشان حذف می کند.

اما ماهیت متفاوت آن باز هم، نگرانی های عدیده ای را برای داوطلبان به دنبال می آورد.

هر چند ۲ بار کنکور به فاصله هفت ماه برگزار می شود اما به معنای آن نیست که پذیرفته شدگان آزمون دی ماه می توانند از بهمن وارد کلاس های درس شوند. بلکه این پذیرش فقط برای مهرماه سال ۱۴۰۲ صورت می گیرد. این روند برای آزمون تیرماه هم تکرار می شود و قبولی های آزمون تیرماه از مهرماه وارد کلاس های درس می شوند.

هزینه ثبت نام کنکور

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

هزینه ثبت نام در مرحله اول کنکور سراسری ۱۴۰۲ مبلغ ۱۳۰ هزار تومان به اضافه سه هزار تومان خدمات پیامکی است که این مبلغ براساس مصوبه دولت دریافت می شود.

زمان بندی ثبت نام کنکور دی ماه

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

طبق تقویم زمانی کنکور که سازمان سنجش آموزش کشور پیش از این در اختیار داوطلبان قرار داده بود، آزمون سال ۱۴۰۲ در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ همچنین در روزهای ۱۴ و ۱۵ تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می شود.

متقاضیان از بعد از ظهر امروز یکشنبه ۸ آبان ماه با مراجعه به درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

در نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ ، آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی در صبح روز ۲۹ دی ماه و آزمون گروه آزمایشی زبان های خارجی بعد از ظهر همان روز برگزار می شود.

داوطلبان ۲ گروه آزمایشی علوم انسانی و علوم ریاضی و فنی صبح روز ۳۰ دی ماه به رقابت می پردازند. بعد از ظهر ۳۰ دی ماه نیز کنکور هنر برای داوطلبان برگزار می شود.

زمان و ثبت نام نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲

ارسال کد ۶ رقمی اختصاصی

داوطلبانی که قصد شرکت در نوبت کنکور سراسری ۱۴۰۲ دارند، باید طبق روند آزمون دوره اول، در روزهای ۱۵ تا ۲۱ فروردین ماه در درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور ثبت نام کنند. آزمون نوبت دوم روزهای ۱۴ تیرماه با رقابت داوطلبان گروه های علوم انسانی در نوبت صبح و علوم ریاضی و فنی و هنر در نوبت بعد از ظهر برگزار می شود.

در دومین روز از دومین نوبت کنکور ۱۴۰۲ نیز، داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی و در بعد از ظهر متقاضیان زبان های خارجی وارد رقابت سرنوشت ساز می شوند.

داوطلبانی که در کنکور دی ماه شرکت می کنند، اجازه حضور در کنکور تیرماه را هم دارند.

طبق زمانی که برای ثبت نام کنکور در نظر گرفته شده است، افرادی که تا ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۲ دیپلم خود را بگیرند، امکان شرکت در آزمون دی ماه دارند. ملاک سازمان سنجش آموزش کشور این است که در مردادماه سال آینده که قرار است محاسبات نمره انجام شود، سوابق تحصیلی داوطلبان تکمیل شده باشد.

زمان اعلام نتایج هر ۲ آزمون

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

بر اساس برنامه ریزی های سازمان سنجش آموزش کشور، نتایج اولیه مرحله اول کنکور ۱۴۰۲ که در دی ماه برگزار می شود، پیش از پایان سال ۱۴۰۱ و نتایج اولیه مرحله دوم که در تیرماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد، در مردادماه اعلام می شود.

اختصاص پروفایل به داوطلبان در سازمان سنجش

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همزمان با نزدیک شدن به ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ از یک تغییر مهم و اختصاص پروفایل به داوطلبان خبر داد و گفت: «سازمان سنجش آموزش کشور برای نخستین بار، سیستم جامع برای آزمون سراسری راه اندازی کرد. بر این اساس، هر داوطلب دارای یک صفحه اختصاصی یا منزل‌گاه اینترنتی می شود و تا همیشه، همه اطلاعات آزمون های خود را بر اساس کد ملی در آن ثبت می کند.»

نحوه تاثیر سوابق تحصیلی

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

رییس سازمان سنجش همچنین اعلام کرد که در کنکور سال آینده، تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به میزان ۴۰ درصد و تاثیر نمره کنکور سراسری هم ۶۰ درصد تعیین شده است. مجموع این ۲ مورد، نمره و رتبه داوطلب را تشکیل می دهد.

این مسأله البته برای داوطلبان نگرانی هایی به دنبال دارد. تا سال گذشته تاثیر سوابق تحصیلی مثبت بود. به این معنا که اگر سوابق تحصیلی فرد خوب نبود، در کنکور تاثیر نمی گذاشت و اگر فرد دارای سوابق تحصیلی مناسبی بود، در کنکور اثر مثبت می گذاشت.

از سال آینده، سوابق تحصیلی خوب یا بد در کنکور تاثیر قطعی دارد. بنابراین داوطلبانی که سوابق تحصیلی خوبی نداشته باشند با چالش مواجه می شوند.

یک نکته برای معدل ترمیمی ها

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

با توجه به اینکه ۴۰ درصد پذیرش در کنکور به سوابق تحصیلی با تاثیر قطعی صورت می گیرد، داوطلبانی که قصد ترمیم نمره یا ایجاد سوابق تحصیلی دارند، می توانند در آزمون های آموزش و پرورش که دی ماه، خردادماه و شهریورماه برگزار می شود، شرکت کنند و این روند را مرتب تکرار کنند تا سوابق تحصیلی برای آنها ایجاد شود.

ارسال کد ۶ رقمی اختصاصی

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

از دیگر تغییراتی که کنکوری ها برای کنکور سال آینده با آن روبه‌رو می شوند، داشتن شماره موبایل مشخص است تا داوطلبان کد ۶ رقمی تایید ورود به سامانه جامع آزمون ها را دریافت کنند.

پورعباس در این باره تاکید کرد که این اطلاعات برای ادامه فعالیت های داوطلبان مهم و حیاتی است.

یکی از دلایلی که سازمان سنجش بر داشتن یک شماره موبایل مشخص تأکید کرد، این است که داوطلب در هر مرحله یک پیامک دریافت می کند تا در انتها ثبت نام را انجام دهد.

آموزش گام به گام نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

۱. اولین مرحله برای ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲، ورود به سایت سازمان سنجش یعنی جستجو آدرس sanjesh.org در گوگل می باشد.

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

۲. کلیه متقاضیان پس از ورود به سایت سازمان سنجش با فرض اینکه نسبت به دانلود دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ اقدام کرده و هزینه ثبت نام کنکور سراسری را پرداخت کردند، از سه مسیر مطابق تصویر زیر می توانند وارد مرحله ثبت نام شوند:

مسیر اول: ستون های رنگی سمت راست که داوطلبان با کلیک بر روی گزینه سراسری می توانند وارد سایت صفحه سراسری شده و روی لینک ثبت نام کنکور سراسری۱۴۰۲ کلیک نمایند.

مسیر دوم: ستون سمت چپ (دسترسی سریع)

مسیر سوم: در ستون وسط گزینه سراسری را پیدا کرده و بر روی گزینه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ کلیک نمایید.

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

۳. در این بخش داوطلبان بعد از ورود به صفحه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ در مرحله اول می بایست نوع نظام آموزشی تحصیلی خود را مشخص نمایند بنابراین:

داوطلبان بعد از ورود به صفحه ثبت نام جدید با سه نظام آموزشی ( نظام قدیم، سالی واحدی و نظام آموزشی جدید ) رو به رو می شوند که با توجه به وضعیت تحصیلی خود یکی از گزینه ها را می بایست انتخاب نمایند. همچنین شماره سریال خریداری شده و عبارت امنیتی داخل کادر را وارد نموده و پس انتخاب گزینه تایید وارد مرحله بعد ثبت نام شوند.

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

با توجه به اینکه ثبت نام کنکور سراسری مستلزم پرداخت هزینه است، لذا پیش از تکمیل فرم ثبت نام هر فرد می بایست اقدام به پرداخت هزینه ثبت نام نماید. برای اطلاع از نحوه پرداخت هزینه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ مطالعه مقاله زیر توصیه می شود.

۴. متقاضیان بعد از تعیین نظام آموزشی می بایست نسبت به تعیین رشته تحصیلی خود ( نظری و یا فنی ) اقدام نمایند.

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

۵. کلیه ی داوطلبان بعد از مشخص کردن نظام آموزشی و تعیین وضعیت خود، وارد مرحله بارگذاری عکس می شوند.

داوطلبان برای آپلود عکس می بایست بر روی گزینه browse کلیک کرده و عکس خود را انتخاب نمایند و بعد از انتخاب عکس بر روی گزینه ارسال عکس کلیک کنند. در صورتی که عکس شما مطابق توضیحات تصویر زیر مشکلی نداشته باشد بر روی صفحه قرار می گیرد و شما برای ادامه مسیرثبت نام باید گزینه تایید و ادامه را انتخاب نمایید.

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

بعد از آپلود عکس در سایت ثبت نام کنکور سراسری، داوطلبان وارد فرم اینترنتی ثبت نام می شوند که در ادامه این مقاله نحوه تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام ارائه شده است.

وجه داشته باشید داوطلبان برای تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام کنکور سراسری به یکسری مدارک نیاز دارند که عکس یکی از آن ها بود. متقاضیان می توانند برای اطلاع از کلیه ی مدارک و اطلاعلات لازم مقاله زیر را مطالعه کنند.

متقاضیانی که قصد ثبت نام آزمون سراسری را دارند، می توانند برای جلوگیری از خطا و اشتباه و همچنین بالا رفتن سرعت عمل خود در تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام، فرم نام نویسی کنکور را از آخر دفترچه ثبت نام دانلود و با دقت تکمیل کنند تا در زمان ثبت نام اینترنتی با مشکلی برخورد نکنند.

تغییرات و نحوه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

متقاضیان ثبت نام کنکور دی ۱۴۰۲ دقت داشته باشند در صورتی که ثبت نام شما در سایت سازمان سنجش با موفقیت انجام شود، در نهایت سیستم یک شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام به شما ارائه می دهد که این اطلاعات در مراحل بعدی مانند دریافت کارت ورود به جلسه، انتخاب رشته، اعلام نتایج و … نیاز است.

همچنین داوطلبانی که بعد از تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام متوجه ایراد یا اشکالی در پروسه ثبت نام می شوند و یا اطلاعات خود را به اشتباه وارد کرده اند، می توانند در یکی از زمان های ثبت نام، تمدید یا مهلت مجدد ثبت نام وارد سایت سنجش شده و از قسمت ” ویرایش اطلاعات ” ویرایش ثبت نام خود را انجام دهند.

بیشتر بخوانید:

سهمیه بندی های کنکور چگونه است؟ کدام گروه ها از سهمیه های کنکور برخوردارند؟

حقایقی خواندنی درباره مدارس ژاپن؛ از اصول پوششی سختگیرانه تا درس آمادگی برای زندگی

بدون نظر

ورود