طرح اولین آسمانخراش «فوق بلند» سنگاپور رونمایی شد

طرح اولین آسمانخراش «فوق بلند» سنگاپور رونمایی شد

سنگاپور قرار است از اولین آسمانخراش «فوق بلند» (upertall) خود استقبال کند. «فوق بلند»، اصطلاحی است که برای توصیف ساختمان‌هایی با ارتفاع بیش از ۳۰۰ متر استفاده می‌شود. آسمانخراش سنگاپور که با نام «شنتون وی ۸» (۸ Shenton Way) شناخته می‌شود، از سال ۲۰۲۸ بر فراز سنگاپور در آسیای جنوب شرقی به چشم خواهد آمد. این آسمانخراش دارای دفاتر اداری، یک هتل و ۳۴ طبقه اقامتگاه مسکونی لوکس است.

ماجرای آسمانخراش «فوق بلند» سنگاپور چیست؟
شرکت SOM، طراح این برج با رونمایی از برنامه های خود گفت که طراحی این برج الهام گرفته از جنگل های بامبو است. رندرهای دیجیتال طرح این برج، مجموعه‌ای از فرم‌های مستطیل شکل آبشاری را نشان می‌دهند که در بالای آن تراس‌های روی پشت بام قرار دارند. این پروژه شامل بیش از ۳۲۶۱۳ متر مربع فضای سبز مرتفع با گیاهانی است که به طور خاص برای جذب پرندگان و پروانه ها انتخاب شده اند. بیش از نیمی از محوطه این برج، در دسترس عموم خواهد بود.

ماجرای آسمانخراش «فوق بلند» سنگاپور چیست؟
شرکت SOM اعلام کرد که «شنتون وی ۸» یکی از پایدارترین آسمانخراش‌های آسیا خواهد بود.
مصطفی آبادان، شریک طراحی SOM گفت که صرفه جویی در مصرف انرژی از طریق ترکیبی از رویکردها، از جمله نمای ساخته شده از سفال و بامبو تقویت شده و شیشه ها حاصل می شود. باله های افقی و عمودی که در امتداد بیرونی برج قرار دارند، در عین حال نور خورشید را منحرف می کنند و به خنک نگه داشتن این سازه در آب و هوای گرمسیری سنگاپور کمک می کنند.
این برج همچنین به سیستم خنک کننده منطقه ای شهر متصل خواهد شد و شبکه ای زیرزمینی از لوله ها که آب سرد را به واحدهای تهویه مطبوع ساختمان ها وارد می کند تا مصرف برق را کاهش دهد.

ماجرای آسمانخراش «فوق بلند» سنگاپور چیست؟
آسمانخراش سنگاپور در مکانی ساخته می‌شود که در حال حاضر توسط برج استوانه‌ای AXA اشغال شده است، که در سال ۱۹۸۶ افتتاح شد. کار تخریب در حال حاضر آغاز شده است و ساختمان جدید بخشی از فونداسیون موجود را مجدداً مورد استفاده قرار می‌دهد.
با وجود اینکه سنگاپور یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان است، خط افق سنگاپور در مقایسه با شهرهایی مانند هنگ کنگ، شانگهای و شنژن نسبتاً کم ارتفاع است. این کشور با مساحتی کمتر از نصف لندن، دو فرودگاه غیرنظامی و چندین پایگاه هوایی نظامی را در خود جای داده است و گزارش‌های گسترده‌ای مبنی بر محدودیت ارتفاع ساختمان به میزان ۲۸۰ متر در مناطق مرکزی شهر وجود دارد.

ماجرای آسمانخراش «فوق بلند» سنگاپور چیست؟

علاوه بر برج خلیفه، SOM دو ساختمان از ۱۰ ساختمان بلند دیگر جهان را طراحی کرده است؛ «مرکز مالی سی اف تی» (CTF Finance Centre) در چین و «مرکز تجارت جهانی وان» (One World Trade Center) نیویورک. طراحی این شرکت برای «شنتون وی ۸» با همکاری شرکت محلی سنگاپور DCA Architects صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید:

با ۱۰ آسمانخراش برتر جهان در سال ۲۰۲۲ آشنا شوید + تصاویر

تصاویر جدید از فضای داخلی جذابِ آسمانخراش افقی و ۱ تریلیون دلاری عربستان + ویدیو

منبع: cnn
دیجیاتو
بدون نظر

ورود