۱۹ حقیقت شگفت انگیز درباره بچه های حیوانات که حتماً نشنیده اید

۱۹ حقیقت شگفت انگیز درباره بچه های حیوانات که حتماً نشنیده اید

دنیای حیوانات دنیای شگفت انگیزی است و چیزهای زیادی درباره ی آن وجود دارد که از آن ها بی خبر هستیم. بچه های حیوانات هم از این قاعده مستثنی نیستند.

۱- بچه زرافه ها هنگام تولد از ارتفاعی ۲ متری روی زمین می افتند

بچه های انسان واقعاً خوش شانس اند! چرا که در میان دست هایی منتظر و با انجام اقدامات پزشکی مختلفی به دنیا می آیند، از جمله بریدن بند ناف و زدن به پشت نوزاد برای کشیدن اولین نفس خود. بچه زرافه ها اما از ارتفاعی ۲ متری روی زمین سقوط می کنند. با این کار هم بند ناف شان جدا می شود و هم بعد از برخورد با زمین، شروع به نفس کشیدن می کنند.

۲- بچه فیل ها نمی دانند چطور باید از خرطوم شان استفاده کنند

بچه فیل ها مثل بچه ی اغلب دیگر پستانداران عظیم الجثه ی خشکی، در هنگام تولد دست و پا چلفتی اند. آن ها نه تنها باید نحوه ی ایستادن، راه رفتن و انجام دیگر کارهای فیل ها، بلکه نحوه ی استفاده ی از خرطوم شان را هم باید یاد بگیرند.

۳- جوجه طوطی ها اسم مخصوص به خودشان را دارند

تحقیقات نشان داده طوطی ها جوجه های خود را با آواز صدا می زنند و این آواز برای هر یک از جوجه ها متفاوت است. تحقیقات همچنین نشان داده این آواز تا پایان عمر ثابت است.

۴- از شیر گرفتن بچه اورانگوتان ها ۸ سال طول می کشد

بچه ی انسان حدود ۶ ماه از شیر مادر خود تغذیه می کند. اما بچه اورانگوتان ها تا ۸ سال شیر مادر می خورند.

۵- بچه دلفین ها می توانند زیر آب شیر بخورند

دلفین ها و نهنگ ها پستانداران آبی هستند. آن ها نه تنها بچه های خود را زیر آب به دنیا می آورند، بلکه به آن ها زیر آب شیر هم می دهند. این امر به دلیل تو رفته بودن نوک پستان ها و ارادی بودن ترشح شیر در دلفین ها میسر می شود.

۶- بچه کوالاها هنگام تولد به اندازه ی یک آبنبات اند

کوالاها نماد عشق مادرانه در دنیای حیوانات اند. آن ها هم مانند کانگوروها، یک کیسه ی مخصوص دارند که بچه ی خود را در آن نگه می دارند و این کیسه مانند یک دستگاه انکوباتور طبیعی عمل می کند. بچه کوالاها در هنگام تولد به اندازه ی یک آبنبات اند و طول بدن شان به زحمت به ۲ سانتیمتر می رسد و تنها یک گرم وزن دارند.

۷- بچه مارموست های کوتوله مثل بچه ی انسان حرف های نامفهوم می زنند

مارموست های کوتوله کوچک ترین میمون های دنیا هستند، به طوری که وزن یک مارموست کوتوله ی بالغ اندکی بیش از ۱۰۰ گرم است. نوزادان و بچه های این گونه از میمون بسیار کوچک ترند، اما اصلی ترین ویژگی متمایز آن ها تلاش شان برای صحبت کردن است. بچه مارموست های کوتوله مانند بچه ی انسان حرف های نامفهوم می زنند.

۸- نوزادان خزندگان یک دندان مخصوص برای شکستن تخم خود دارند

خزندگان، پرندگان و دیگر حیواناتی که از تخم بیرون می آیند، یک دندان مخصوص کوچک برای شکستن تخم خود دارند. این دندان یک برآمدگی است که در انتهای پوزه یا در بالای منقارشان قرار دارد و به کمک آن می توانند تخم خود را بشکنند و از آن بیرون بیایند. این دندان بعداً جذب بدن می شود.

۹- بدن بچه سمورهای دریایی به قدری کرک دارد که ممکن نیست غرق شوند

بدن بچه سمورهای دریایی در هنگام تولد به قدری کرک و پرز دارد که ممکن نیست غرق شوند. برخلاف سمورهای آب های شیرین که در خشکی زایمان می کنند، سمورهای دریایی بچه های خود را داخل آب به دنیا می آورند، به همین دلیل این ویژگی کمک می کند بچه سمورها به طور طبیعی روی آب شناور می مانند.

۱۰- جوجه فلامینگوها مثل جوجه اردک زشت، خاکستری به دنیا می آیند

در داستان معروف هانس کریستین اندرسون، جوجه اردک زشت تبدیل به یک قو می شود. اما با توجه به رنگ خاکستری جوجه فلامینگوها، جوجه ی داستان هانس کریستین اندرسون می توانست یک فلامینگو هم باشد. در حقیقت، آن رنگ صورتی زیبای فلامینگوها به خاطر تغذیه ی همیشگی شان از جلبک ها و میگوهای شورآب ها است. جوجه فلامینگوها در حقیقت سفید – خاکستری هستند.

۱۱- توله سگ ها می توانند دوقلوهای همسان باشند

مدتی زمان برد تا دنیا به این حقیقت پی ببرد، اما حتی توله سگ ها هم می توانند دوقلوهای همسان باشند. شبیه بودن توله های یک مادر به یکدیگر امر رایجی است، اما توله های همسان به طرز شگفت انگیزی مانند هم هستند.

۱۲- بچه پانداها هنگام تولد هم وزن یک قالب کره اند

جثه ی بچه پانداها هنگام تولد یک نهصدم جثه ی مادرشان است و تنها ۹۰ تا ۱۳۰ گرم، یعنی تقریباً به اندازه ی یک قالب کره وزن دارند. به علاوه، رنگی صورتی دارند، مدام تکان می خورند و نابینا هستند. به همین دلیل یکی از بیشترین اختلاف ها میان جثه ی نوزاد و بالغ مربوط به پانداها است.

۱۳- هر ساعت ۴/۵ کیلوگرم به وزن بچه نهنگ های آبی اضافه می شود

نهنگ های آبی بزرگ ترین پستانداران زنده ی دنیا هستند، به طوری که طول آن ها به ۳۰ متر می رسد. بچه نهنگ های آبی گرچه در مقایسه با مادر خود کوچک هستند، اما روزانه ۲۲۷ لیتر شیر پر چرب می خورند. به همین دلیل هر ساعت حدود ۴/۵ کیلوگرم به وزن آن ها اضافه می شود.

۱۴- گوزن های تازه به دنیا آمده قدرت استتار دارند

گوزن ها در فصل شکار متولد می شوند و طبیعتاً در برابر حمله ی موجودات شکارچی آسیب پذیرند. با این حال، آن ها با یک محافظ طبیعی متولد می شوند. این محافظ لکه های سفید رنگی است که روی بدن آن ها قرار دارد و مانند نور و سایه ی روی شاخ و برگ درختان است. این ویژگی به آن ها کمک می کند خود را از چشم موجودات شکارچی پنهان کنند.

۱۵- رنگ بدن بچه میمون های لانگور با پدر و مادرشان متفاوت است

رنگ بدن نوزاد انسان شبیه به پدر و مادرش است، اما میمون های لانگور با رنگ پوست متفاوتی متولد می شوند. برای مثال، در گونه های داسکی لیف لانگور، رد لانگور و فرانسوا لانگور، رنگ بدن نوزادان با بالغ ها متفاوت است. این امر به ماده های گروه کمک می کند بچه ها را به راحتی شناسایی و از آن ها مراقبت کنند.

۱۶- بچه کرگدن ها در هنگام تولد شاخ ندارند

شاخ کرگدن ها از جنس کراتین است، همان ماده ای که موها و ناخن های ما از آن ساخته شده است. اما کرگدن ها هنگام تولد شاخ ندارند. در فاصله ی یک ماهگی تا دو ماهگی یک برآمدگی کوچک روی سر بچه کرگدن ظاهر می شود که کم کم رشد می کند و در نهایت تبدیل به شاخ می شود.

۱۷- بچه میمون های ماکاک با هر چیزی بازی می کنند

بچه های نخستی سانان بازیگوش اند و بچه میمون های ماکاک از این قاعده مستثنی نیستند. بازی کردن آن ها با چوب و سنگ امری طبیعی است، اما ماکاک های ژاپنی کمی متفاوت اند. آن ها برف بازی هم می کنند.

۱۸- بچه پلاتیپوس ها از تخم بیرون می آیند

پلاتیپوس نوک اردکی یک پستاندار تخم گذار است. تنها پستاندار تخم گذار دیگر، مورچه خورک است.

۱۹- بچه لاکپشت ها می توانند از داخل تخم با یکدیگر صحبت کنند

محققان مدعی اند بچه لاکپشت ها می توانند از داخل تخم با یکدیگر صحبت کنند. این محققان یک میکروفون در کنار تخم های لاکپشت ها قرار دادند و در کمال تعجب متوجه صداهایی شدند. از قرار معلوم، بچه لاکپشت ها با یکدیگر برای بیرون آمدن از تخم خود و کوچ نهایی شان به سوی آب برنامه ریزی می کنند.

منبع: brightside
بدون نظر

ورود