این نشانه ها می گوید همیشه به دنبال راضی نگه داشتن دیگران هستید

این نشانه ها می گوید همیشه به دنبال راضی نگه داشتن دیگران هستید

خوشحال کردن دیگران و تلاش برای مثبت نگری در زندگی اجتماعی حتماً خوب است، اما تنها تا یک جایی. این امر اگر شکلی افراطی پیدا کند، می تواند تبدیل به عادتی ناخوشایند و مخرب شود و از شما شخصی بسازد که همیشه سعی بر راضی نگه داشتن دیگران دارد. ممکن است یکباره به خودتان بیایید و ببینید که نیازهای خودتان را نادیده گرفته اید، فراموش کرده اید باید وقتی را به خودتان اختصاص دهید و خودتان را تحت فشار قرار داده اید، تنها برای اینکه مطمئن باشید اطرافیان تان حال خوبی دارند.

در ادامه به نشانه هایی خواهیم پرداخت که به شما می گویند همیشه به دنبال راضی نگه داشتن دیگران هستید و می خواهیم ببینیم چطور می توان از این کار دست کشید.

۱- نه گفتن برایتان دشوار است

همیشه به دیگران کمک می کنید، کارهایشان را سر و سامان می دهید یا صرفاً لطفی در حق شان می کنید. علتش ساده است: قدرت نه گفتن به درخواست هایشان را ندارید. شاید می ترسید که اگر قبول نکنید، عصبانی شوند یا فکر کنند که اهمیتی برایتان ندارند. به علاوه، نه گفتن به شما احساس گناه می دهد. برای جلوگیری از آن، هر درخواستی را می پذیرید و با این کار حتی اجازه می دهید دیگران وقت آزادتان را بگیرند.

راه حل: اهمیت نه گفتن را درک کنید. شاید در ابتدا سخت باشد، اما در نهایت، نتیجه می دهد. نپذیرفتن کاری که دائماٌ وقت آزادتان را می گیرد، شما را آدم خودخواهی نمی کند. برعکس، با این کار، با عشق و احترام با خود رفتار می کنید.

۲- می خواهید همه ی اطرافیان تان شما را دوست داشته باشند

ترس از طرد شدن یکی دیگر از ویژگی های رایج کسانی است که سعی می کنند دیگران را راضی نگه دارند. شما می ترسید که دیگران دوست تان نداشته باشند و تنهایتان بگذارند. درنتیجه، سعی می کنید هر کاری انجام دهید تا جلوی وقوع چنین اتفاقاتی را بگیرید. شما رفتار خود را به نفع دیگران تغییر می دهید و ممکن است اطرافیان تان متوجه این موضوع شوند و از شما سوء استفاده کنند.

راه حل: مطمئن شوید بازیچه ی دست دیگران نشده اید. اگر دیگران متوجه شوند حاضرید هر کاری برایشان انجام می دهید، بیشترشان برای استفاده از این موقعیت درنگ نمی کنند. ممکن است از لحنی مثبت برای بیان خواسته های خود استفاده کنند، مثلاً اینکه: «ولی تو تنها کسی هستی که می تواند این کار را انجام دهد» و با این کار شما را مجبور به پذیرفتن خواسته ی خود کنند. به محض اینکه متوجه چنین چیزی شدید، بهتر است خودتان و وقت شخصی تان را در اولویت قرار دهید.

۳- احساسات منفی دیگران رویتان اثر می گذارد

پرهیز از دعوا و بردن تغییر جو با یک شوخی ساده ایرادی ندارد. اما آن هایی که اغلب به دنبال راضی نگه داشتن دیگران هستند، توان مدیریت هیچ نارضایتی ای را ندارند، حتی اگر آن نارضایتی از آن ها نباشد. کسانی که می خواهند همیشه دیگران را راضی نگه دارند، وقتی با احساسات منفی شخص مقابل مواجه می شوند تصور می کنند آن شخص از خود آن ها هم ناراضی است. برای تغییر این وضعیت، تقصیر را به گردن می گیرند و راه حل هایی ارائه می دهند تا او را خوشحال کنند.

راه حل: این را درک کنید که دعوا امری اجتناب ناپذیر است و می تواند حتی مفید هم باشد. چرا که به آدم ها این امکان را می دهد که احساسات و عقاید خود را ابراز کنند و درباره ی چیزهایی که آن ها را آزار می دهد، صحبت کنند. سرکوب کردن احساسات خود و دیگران کار ناسالمی است، چون همه ی ما باید گاهی خود را تخلیه کنیم.

 ۴- احساس گناه می کنید و برای همه چیز عذرخواهی می کنید، حتی زمانی که لازم نیست

اگر چیزی طبق برنامه پیش نرود، اولین واکنش شما این است: «ببخشید!» فرقی نمی کند چه اتفاقی رخ دهد، شما همیشه سعی می کنید تقصیر را به گردن بگیرید و عواقبش را بپذیرید. این از میل درونی شما برای خوب و مؤدب بودن نشأت می گیرد، اما در نهایت، نتیجه ای جز بیشتر صدمه دیدن اعتماد به نفس تان ندارد و می تواند تبدیل به یک عادت شود.

راه حل: به چیزی که انجام می دهید، می گویید و احساس می کنید، توجه کنید. سعی کنید متوجه شوید که چرا و چه زمانی شروع به معذرت خواهی می کنید. علاوه بر این، دقت کنید که این کار را با چه کسانی انجام می دهید. در بسیاری از مواقع، نیازی به توضیح بیشتر و پیدا کردن مقصر نیست، بنابراین می توانید به راحتی به خودتان اجازه ی  دهید از این موقعیت گذر کنید.

۵- نیازها و خواسته های خودتان را کنار می گذارید

ذهن تان آنقدر درگیر احساسات دیگران است که اغلب فراموش می کنید به احساسات خودتان فکر کنید. شما این توانایی را دارید که در لحظه احساسات خودتان را کنار بگذارید و خواسته ی واقعی تان را فراموش کنید. ممکن است در یک لحظه حتی خودتان را دیگر خیلی خوب نشناسید. این وضعیت می تواند حتی به جایی برسد که صحبت درباره ی احساسات تان و انتخاب چیزی که به صلاح تان است برایتان دشوار شود.

راه حل: به خودتان بیشتر گوش کنید. وقت بگذارید و ببینید که چه چیزی را می پسندید و چه چیزی می خواهید. می توانید فهرستی از اولویت هایتان و چیزهایی که خوشحال تان می کند تهیه کنید.

۶- بخشیدن را به دریافت کردن ترجیح می دهید، حتی اگر به بهای از دست رفتن راحتی خودتان باشد

برای کسانی که دائماً سعی در راضی نگه داشتن دیگران دارند، فداکاری های روزانه برای دیگران می تواند به یک قاعده تبدیل شود. مثلاً گرفتار یک رابطه ی سمی شده اید که در آن بیشتر از آنچه که دریافت می کنید، می بخشید. شاید امیدوارید که طرف مقابل تان متوجه این موضوع شود و قدردان آن شود، اما دیگران معمولاً به در دسترس بودن تان عادت می کنند و در نهایت چیزی برای خودتان باقی نمی ماند.

راه حل: به اولویت هایتان فکر کنید. آن چیزی که بالاترین اهمیت را برای خودتان و نه دیگران دارد را مشخص کنید. می توانید زمان محدودی را مشخص کنید و در آن مدت برای کمک به دیگران به طور کامل در دسترس باشید. مثلاً شب های پنجشنبه و جمعه. با این کار، مطمئن می شوید که برای کارها و سرگرمی های خودتان هم وقت دارید.

۷- خودتان را در برابر احساس دیگران مسئول می دانید

شما متوجه همه ی احساسات و تغییرات خلقی خانواده و دوستان تان می شوید و این امر همیشه نگران تان می کند. در شرایط سخت، ممکن است حتی خودتان را به خاطر اینکه نمی توانید کسی را آرام و خوشحالش کنید، سرزنش کنید. اما حقیقت این است که وظیفه ی کنترل احساس هر کس بر عهده ی خودش است.

راه حل: از عبارات همدلانه استفاده کنید. ایرادی ندارد که سعی کنید متوجه شوید دیگران چه احساس و خواسته ای دارند، اما مثلاً بگویید: «درک می کنم که خشمت از چیست، اما تنها کاری که از دستم برمی آید این است که کنارت باشم.»

۸- سعی می کنید خودتان را با اطرافیان تان هماهنگ کنید

کسانی که همیشه به دنبال راضی نگه داشتن دیگران هستند، ممکن است از نشان دادن شخصیت واقعی خود به دیگران ترس داشته باشند. آن ها تصمیم می گیرند همرنگ جماعت شوند و خودشان را تغییر دهند تا مثل دیگران رفتار کنند. ممکن است تصور کنند با این کار اطرافیان شان آن ها را بیشتر دوست خواهند داشت و جو راحت تری به وجود خواهد آمد.

راه حل: یاد بگیرید که در کنار دیگران خودتان باشید. گرچه ممکن است شباهت زیادی با اطرافیان تان داشته باشید، اما سعی کنید تفاوت هایتان را بشناسید و به آن ها احترام بگذارید. شما به عنوان یک شخص، با همان علائق و نظرات مخصوص به خودتان خوب هستید. چیزهای زیادی هست که شما را منحصر به فرد می کند و لزومی ندارد که آن ها را پنهان کنید.

۹- دوست دارید دیگران تحسین تان کنند

کسانی که دوست دارند دیگران را راضی نگه دارند، همیشه به دنبال تحسین دیگران هستند. این امر بیشتر اوقات از یک اعتماد به نفس نسبتاً پایین ناشی می شود. تأیید دیگران باعث می شود احساس کنید دوستی داشتنی، خواستنی و ارزشمند هستید. از دید شما، ممکن است اینگونه به نظر برسد که دیگران توجه زیادی به شما دارند و تحسین تان می کنند و این در نهایت، باعث می شود احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا کنید.

راه حل: وقتش رسیده که دیگر به دنبال تأیید دیگران نباشید. سعی کنید متوجه شوید که برای گرفتن تحسین دیگران چه کاری انجام می دهید. این کار می تواند پست گذاشتن های مداوم در شبکه های اجتماعی باشد یا تماس مکرر با خانواده برای صحبت درباره ی آخرین دستاوردهای خود. وقتی متوجه این موضوع شوید، به تدریج این رفتار را کنار می گذارید.

۱۰- به جریحه دار شدن احساسات تان اذعان نمی کنید

از آنجایی که همیشه سعی تان بر این است که دیگران را خوشحال کنید، همزمان فشار زیادی به خودتان وارد می کنید. شما سعی می کنید احساسات منفی تان را پنهان کنید تا دیگران اذیت نشوند. شما ناراحتی، خشم یا ناامیدی تان را پنهان می کنید و نقاب شادی به چهره می زنید. این کار می تواند باعث شود که دیگر متوجه احساسات خودتان نشوید.

راه حل: یاد بگیرید که احساسات خودتان را بشناسید. سرکوب احساسات خود می تواند فشار زیادی به بدن وارد کند و عواقب مضری داشته باشد. مراقبت از خود به اندازه ی مراقبت از دیگران اهمیت دارد. با خودتان مهربان باشید و سعی کنید نسبت خودتان و احساسات تان عشق و توجه داشته باشید.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
دیجیاتو
۱۰ نظر

ورود

 • همین که توصیف شد آبان ۱۹, ۱۴۰۱

  جالبه همه مورداش صدق میکردن خیلی دقیق و درست بود کسی میدونه چه عاملایی در به وجود اومدن این تیپ شخصیتی نقش داره؟

  • Ali آبان ۲۰, ۱۴۰۱

   بیشترین عامل نقطه ضعف در ظاهر شخصی ودر نهایت خود کم بینی درونی ایجاد خواهد شد.

  • برسام آبان ۲۲, ۱۴۰۱

   مطالب مفید و اموزنده ای بود ممنون?

 • سلام. تیپ شخصیتی فرد باعثشه که از خصوصیات ژنتیک و محیط در ما ایجاد شده. با تست "هارتمن" تیپ شخصیت و راه متعادل کردن رو از مشاور باید بپرسی آبان ۲۰, ۱۴۰۱

  بله. متاسفانه همینطوره.. دچار حس قربانی بودن میشن. باید به تیپ شخصیتش خودش آگاه بشه برای نجات

 • وصال آبان ۲۰, ۱۴۰۱

  سلام،متن مفید و قابل تاملی بود،ممنون

 • Naruto Uzomaki آبان ۲۱, ۱۴۰۱

  وییی به یه INFP بودن و کسی که همیشه سعی میکنه هنه رو راضی نگه دارهههههه افتخار میکنم ??
  فقط اونجا کهههههههه وقتی کاری از دستت برنمیاد خودتو جر میدی??

 • زهرا آبان ۲۲, ۱۴۰۱

  سلام. مطالب مفید بود
  با تشکر

 • آرشین آبان ۲۳, ۱۴۰۱

  من که همشو داشتم چه ….بخورم?

 • زینب آبان ۲۵, ۱۴۰۱

  واقعاً مطلب عالی و آموزنده بود. ممنون از لطفتون
  اینها تماماً خصوصیات شخصیت مهرطلب هستش که در خانمها خیلی قوی تر عمل میکنه، باید احساس خودارزشمندی رو تقویت کرد تا بشه از بند تأیید طلبی رها شد. کنار گذاشتن عادتهای غلط سخت هست اما غیر ممکن نیست..
  انجمن کُدا انجمنی رایگان و بی نظیر هست که به شناخت بهتر خود و کنار گذاشتن عادتهای غلط قدیمی و احساس رضایت از زندگی کمک می‌کنه.