۱۵ راز درباره زبان بدن که کمک می کند دیگران را بهتر درک کنید

۱۵ راز درباره زبان بدن که کمک می کند دیگران را بهتر درک کنید

زبان کلامی تنها راهی نیست که برای برقراری ارتباط در اختیار داریم و یک زبان غیر کلامی یا زبان بدن هم وجود دارد. منظور از زبان بدن حرکاتی و حالت های بدنی ای است که آگاهانه یا ناخودآگاه انجام می دهیم و حامل پیامی هستند.

در ادامه نکاتی درباره ی زبان بدن خواهیم گفت که به کمک آن ها می توانید درک و شناخت بهتری از دیگران پیدا کنید.

۱- تقلید

در یک تعامل وقتی یکی از افراد حرکات، تن صدا یا حتی نگرش دیگری را تقلید می کند، معنایش این است که به طرف مقابل خود علاقمند است، از او خوشش آمده یا جذب او شده است. در اغلب موارد، فردی که تقلید می کند خود از این موضوع آگاه نیست و از قرار معلوم این امر به طور ناخودآگاه رخ می دهد.

۲- خاراندن سر

خاراندن سر شاید حرکتی بسیار رایج و به دلیل یک خارش ساده باشد، اما می تواند در عین حال، نشانه ی چیزهای متعددی هم باشد. اگر کسی به طور مکرر این حرکت را انجام دهد، ممکن است نشانه ی سردرنیاوردن از چیزی، سردرگمی، اضطراب یا استیصال باشد.

۳- پلک زدن بیش از اندازه

همه ی ما پلک می زنیم و این یک نیاز فیزیولوژیک است. با این حال، گاهی بیشتر پلک می زنیم. علت این موضوع ممکن است اضطراب، نگرانی یا دروغگویی باشد.

۴- جمع کردن لب ها

انجام این حرکت با لب ها شاید رایج باشد اما محرک ها و توضیحات مختلفی برای آن وجود دارد. شاید شناخته شده ترین معنای این حرکت، مخالفت یا نارضایتی باشد، اما می تواند در عین حال، نشانه ی اضطراب یا نگرانی یا حتی تلاشی برای سرکوب یا به نوعی پنهان کردن احساسات خود باشد.

۵- گذاشتن دست ها روی کمر

دیدن کسی که دست های خود را روی کمرش گذاشته باشد، چیز غیرمعمول یا نادری نیست و این حرکت نسبتاً رایجی است که احتمالاً از دیدنش متعجب نمی شویم. برای ارزیابی این حرکت باید باقی حرکاتی که به همراه آن انجام می شود را هم در نظر گرفت، چون می تواند نشانه ی مخالفت، خشم یا رنجش باشد. این حرکت می تواند نشانه ی افتخار و اعتماد به نفس هم باشد.

۶- قفل کردن دست ها در هم در مقابل بدن

دست ها را می توان جلوی صورت، روی میز، روی ران ها، یا مقابل بدن در حالت ایستاده، در هم قفل کرد. در هر صورت، این حرکت معمولاً نشان دهنده ی منفی بودن نگرش فرد و تلاشی از سوی او برای پنهان کردن این موضوع است. فردی که این حرکت را انجام می دهد ممکن است عصبی یا مستأصل باشد، به همین دلیل سعی می کند احساس خود را پنهان کند.

۷- جهت نگاه

جهت نگاه فرد در هنگام فکر کردن، می تواند نشانه ی چیزهای بسیار مختلفی باشد. اگر فردی که با آن در حال صحبت هستیم به سمت چپ نگاه کند، ممکن است در حال تلاش برای به خاطر آوردن اتفاقات گذشته باشد. اما اگر به سمت راست نگاه کند، ممکن است در تلاش برای داستان سرایی و درنتیجه، فریب ما باشد.

۸- دست کشیدن به ابروها

اگر کسی شروع به دست کشیدن به ابروهای خود از داخل به بیرون کند، ممکن است معنای مثبتی داشته باشد، یعنی از کسی یا چیزی خوشش آمده، یا در حال تجربه ی چیز خوشایندی است یا به چیز خوشایندی فکر می کند.

۹- کج کردن سر

وقتی کسی که با او در حال صحبت هستیم سر خود را به یک سمت کج می کند، یعنی موضوع صحبت مان یا موقعیتی که در آن قرار داریم برای او جالب است. وقتی سر به این شکل کج می شود، گردن در معرض دید قرار می گیرد و آسیب پذیر می شود، بنابراین می تواند نشانه ی احترام به کسی که او را دوست داریم هم باشد.

۱۰- بزرگ یا کوچک شدن مردمک چشم ها

ما توانایی کنترل مردمک چشم هایمان را نداریم. آن ها به طور طبیعی بسته به میزان نور محیط، بزرگ یا کوچک می شوند، اما دلایل دیگری هم می تواند برای این اتفاق وجود داشته باشد. از قرار معلوم وقتی به کسی علاقمند هستیم و اگر از کسی خوش مان بیاید، مردمک چشم هایمان بزرگ می شود. برعکس، اگر به کسی علاقمند نباشیم یا از او خوش مان نیاید، مردمک چشم هایمان کوچک می شود.

۱۱- دست کشیدن به بینی

این حرکت شاید کاری بی اهمیت یا حتی یک عکس العمل غیرارادی ساده در واکنش به احساس خارش یا حسی اذیت کننده در قسمت بینی تلقی شود. با این حال، دست کشیدن به بینی می تواند معانی دیگری هم داشته باشد. اگر کسی این کار را انجام دهد، ممکن است نشان دهنده ی قانع نشدن درباره ی چیزی، اضطراب یا نگرانی باشد.

۱۲- دست کشیدن به گردن

در قسمت گردن پایانه های عصبی متعددی وجود دارد و دست کشیدن به این قسمت معمولاً باعث پایین آمدن ضربان قلب و آرام شدن فرد می شود. اگر کسی این حرکت را انجام دهد، احتمالاً احساس راحتی نمی کند یا مضطرب است و سعی دارد آگاهانه یا ناخودآگاه خود را آرام کند.

۱۳- برداشتن اجسام و بازی با آن ها

اگر در حالت ایستاده یا نشسته مشغول صحبت با فرد یا افرادی باشیم و کسی یکباره شیئی را بردارد، آن را دائماً اینور و آنور ببرد یا حتی با آن بازی کند، ممکن است نشانه ی واضحی از خسته شدن آن شخص باشد. این حرکت می تواند نشانه ی اضطراب، بی قراری، وقت نداشتن، یا حتی ناامیدی باشد.

۱۴- گرفتن یک دست با دست دیگر در مقابل بدن

گرفتن یک دست با دست دیگر در مقابل بدن تلاشی است برای ایجاد یک مانع و نشان دهنده ی این است که فرد در حالت تدافعی قرار دارد.

۱۵- کش دادن گردن

وقتی کسی گردن خود را از یک سمت به سمتی دیگر یا عقب و جلو می برد، معمولاً تلاشی برای کاهش تنش است. همانطور که پیش تر گفته شد، در قسمت گردن پایانه های عصبی زیادی وجود دارد، بنابراین انجام این حرکت ممکن است به آرام شدن فرد در یک موقعیت پرتنش کمک کند.

منبع: brightside
بدون نظر

ورود