مزایای انرژی هم‌جوشی هسته‌ای یا فیوژن چیست؟ + اینفوگرافیک

مزایای انرژی هم‌جوشی هسته‌ای یا فیوژن چیست؟ + اینفوگرافیک

همانطور که مردم جهان در حال به پایان رساندن ذخایر انرژی زمین هستند، بشریت به منابع انرژی پایدار و مقرون به صرفه نیاز فوری دارد. در حوزه استفاده از منابع انرژی‌ای تجدیدپذیر و پاک، تقریبا هیچ انرژی قابل مقایسه با انرژی «فیوژن» (fusion) نیست. هم‌ جوشی یا فیوژن، فرایند معکوسی است که در نیروگاه‌های هسته‌ای با عنوان شکافت یا «فیشن» مورد استفاده قرار می‌گیرد. در فرایند هم‌جوشی دو هسته اتمی سبک با هم جوش می‌خورند تا یک هسته سنگین‌تر ایجاد شود؛ چنان که هم‌جوشی دو ایزوتوپ هیدروژن باعث ایجاد هلیوم می‌شود. این فرآیندی است که در برخی ستارگان از جمله خورشید مدام در حال رخداد است.

انرژی هم‌ جوشی یا فیوژن چیست؟

فیوژن توجه دولت ها و شرکت های خصوصی مانند شورون (Chevron) و گوگل را به خود جلب کرده است. برآورد شده است که ارزش بازار فیوژن در نهایت ممکن است به ۴۰ تریلیون دلار برسد.

در این اینفوگرافیک که براساس داده های جنرال فیوژن (General Fusion) است، به مزایای همجوشی به عنوان یک منبع انرژی پاک می پردازیم:

انرژی هم‌ جوشی یا فیوژن چیست؟

منبع نهایی انرژی
همجوشی به خورشید و ستارگان نیرو می‌دهد و نیروی عظیم گرانش، پلاسمای هیدروژن را فشرده و گرم می‌کند و آن را با هلیوم می‌آمیزد و مقادیر زیادی انرژی آزاد می‌کند. در اینجا روی زمین، دانشمندان از ایزوتوپ های هیدروژن – دوتریوم و تریتیوم – برای همجوشی استفاده می کنند.

انرژی فیوژن مزایای بسیاری دارد:

انرژی هم‌ جوشی یا فیوژن چیست؟

۱. منابع فراوان
هر دو اتم لازم برای همجوشی هسته ای در زمین فراوان یافت می شود: دوتریوم در آب دریا یافت می شود، در حالی که تریتیوم را می توان از لیتیوم تولید کرد.

۲. پایداری
تولید متراکم انرژی مانند همجوشی نیاز به منابع انرژی طبیعی زمین را به حداقل می رساند و می تواند جایگزین زیرساخت های قدیمی مانند نیروگاه های قدیمی شود.

انرژی هم‌ جوشی یا فیوژن چیست؟

۳. انرژی پاک

هیچ CO2 یا سایر گازهای خطرناک و مخرب اتمسفر از فرآیند همجوشی حاصل نمی شود.

۴. مقیاس پذیر
نیروگاه های همجوشی به طور موثر می توانند در تناسب با محیط کوچکی که در نزدیکی شهرها قرار دارند، طراحی شوند.

انرژی هم‌ جوشی یا فیوژن چیست؟
۵. مزیت ایمنی
بر خلاف شکافت اتمی، همجوشی هیچ گونه زباله هسته ای رادیواکتیو با عمر طولانی ایجاد نمی کند. مشخصات تشعشع آن مشابه آنچه در درمان های پزشکی و صنعتی استفاده می شوند مانند سیکلوترون ها برای درمان سرطان هستند.

۶. قابل اعتماد
انرژی فیوژن قابل تنظیم بر اساس تقاضا و مستقل از شرایط آب و هوایی است که آن را به گزینه ای عالی و قابل اعتماد برای تولید برق تبدیل می کند.

تجاری سازی انرژی فیوژن

انرژی هم‌ جوشی یا فیوژن چیست؟
در حال حاضر بیش از ۱۳۰ کشور برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و رساند آن به صفر تا سال ۲۰۵۰ تلاش می کنند و یا در حال بررسی آن هستند. در همین حال، انتظار می رود تقاضای جهانی انرژی در ۳۰ سال آینده تا ۴۷ درصد افزایش یابد.

انرژی هم‌ جوشی یا فیوژن، زمانی که به صورت تجاری اجرا شود، می‌تواند انرژی پاک، فراوان، قابل اعتماد و مقرون به صرفه را ارائه دهد.

بیشتر بخوانید:

ساخت یک «خورشید مصنوعی» با دمای ۷ برابر خورشید واقعی توسط محققان کره جنوبی

توربین غول پیکر ۳۳۰ تنی ژاپن برای تولید انرژی نامحدود در عمق اقیانوس

منبع: visualcapitalist
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • فرشاد آبان ۲۴, ۱۴۰۱

    لعنت به شرکتهای نفتی که مافیاتور نمیزارن و نذاشتن این روش زودتر از اینا توسعه پیدا کنه
    واقعا سواله که چرا شرکتهای خیلی بزرگ مثل اپل و مایکروسافت و تسلا و گوگل سرمایه گذاری نمیکنن روش