آیا نیکا شاکرمی مواد مخدر مصرف کرده بود؟

آیا نیکا شاکرمی مواد مخدر مصرف کرده بود؟

وکیل خانواده نیکا شاکرمی درباره ی نتیجه ی آزمایشات پزشکی قانونی و تصاویر منتشر شده از وی در گزارش شبکه سی‌اِن‌اِن، توضیحاتی ارائه کرد.

نیکا شاکرمی دختر ۱۶ ساله ی اهل خرم آباد ِ لرستان و ساکن تهران بود که اواخر شهریور ماه در روزهای برگزاری اعتراضات در تهران درگذشت. همزمانی مرگ این دختر نوجوان با اعتراضات اخیر کشور، شایعات و ابهامات زیادی درباره ی علت این حادثه به وجود آورده است. در حالی که مادر نیکا شاکرمی و بخشی از افکار عمومی بر این باورند که نیکا شاکرمی در جریان اعتراضات کشته شده است، نیروی انتظامی و قوه قضاییه با انتشار ویدئوها و شواهد مختلفی مدعی هستند که مرگ نیکا شاکرمی هیچ ارتباطی با اعتراضات نداشته و خودکشی بوده است.

روزنامه شرق گفتگویی با وکیل خانواده نیکا شاکرمی درخصوص نتیجه ی آزمایشات پزشکی قانونی و گزارش شبکه خبری سی‌اِن‌اِن درباره ی مرگ این دختر نوجوان داشته است.

رضا باقری، وکیل‌ مدافع خانواده نیکا شاکرمی در گفتگو با شرق به روند پرونده اشاره می‌کند و می‌گوید: «پرونده همچنان در دادسرای جنایی تهران و در مرحله بازپرسی است و تحقیقات در مرجع محترم قضائی ادامه دارد.»

این وکیل درباره نتیجه آزمایش‌های پزشکی قانونی نیز اضافه می‌کند: «نتیجه آزمایش‌های پزشکی قانونی نشان می‌دهد نیکا مواد مخدر، الکل، دارو یا سم یا یون‌سیانید مصرف نکرده بوده است.»

باقری در پاسخ به این پرسش که در جواب پزشکی قانونی، نشانی از پرتاب‌شدن نیکا به پایین ساختمان مشاهده شده یا نه، می‌گوید: «نظریه پزشکی قانونی هنوز به من ابلاغ قانونی نشده است.»

وکیل این خانواده درباره گزارشی که هفته‌های پیش از سی‌ان‌ان منتشر شد و ادعا شده بود در آخرین تصاویر و طبق اظهارات یک شاهد عینی، مأموران به دنبال نیکا شاکرمی بودند و شاهد عینی این صحنه را دیده و در آخر در همان مناطق این دختر بازداشت شده است، می‌گوید: «درباره گزارش سی‌ان‌ان که ظاهرا بازنشر زیادی هم داشته، باید بگویم یکی اینکه فیلمی که نشان می‌دهد دختری در پناه خودرویی ایستاده و به راننده می‌گوید تکان نخور و ادعا شده نیکاست، درواقع مربوط به نیکا نیست.»

باقری اضافه می کند: «دوم اینکه در این گزارش به شهادت شاهدی به نام لادن اشاره شده که گفته دیده است که لباس‌شخصی‌ها نیکا را بازداشت کردند. خوب طبعا اظهارات چنین فرد ناشناخته‌ و مجهول‌الهویه‌ای فعلا ارزشی ندارد؛ مگر اینکه در نزد مرجع قضائی به‌عنوان شاهد اظهار شود. در‌عین‌حال اگر چنین شخصی وجود خارجی دارد و فرضا مشکلاتی برای حضور در مرجع قضائی دارد، دست‌کم به من یا انجمن ترویج حقوق شهروندی مراجعه کنند تا اظهارات‌شان را بشنویم. به هر حال ما از هر داده‌ای که قابل اعتماد و قابل استناد برای کشف حقیقت باشد، استقبال می‌کنیم.»

بیشتر بخوانید:

واکنش صدا و سیما به گزارش جنجالی سی‌ان‌ان درباره مرگ نیکا شاکرمی + ویدئو

روایت تازه از خودکشی نیکا شاکرمی؛ آخرین پیام او برای مادرش و انتشار عکس جدیدی از وی

ویدیوی لحظات آخر زندگی نیکا شاکرمی و صحبت های خاله و دایی وی + ویدیو

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود