همه چیز درباره مرگ آیلار حقی و روایت های مختلف از علت جان باختن او + ویدیو

همه چیز درباره مرگ آیلار حقی و روایت های مختلف از علت جان باختن او + ویدیو

در پی حوادث اخیر در کشور، پس از مطرح شدن نام برخی از کشته شدگان، روایت های دیگری مطرح می شود که در نهایت مرگ آنان را با ارتباط یا بی ارتباط با این حوادث نشان می دهند. بعضا اختلاف روایت هایی بین نزدیکان متوفیان و آنچه اقوام درجه یک در مصاحبه های تلویزیونی می گویند وجود دارد. یکی از این نام ها، آیلار حقی است. او دانشجوی سال چهارم رشته پزشکی در دانشگاه آزاد تبریز بود که نامش به عنوان یکی از کشته شدگان اعتراضات اخیر در تبریز، در فضای مجازی منتشر شد. اما تصاویر ویدیویی و مصاحبه های منتشر شده در صدا و سیما، روایت دیگری را مطرح می کند.

آیلار حقی کیست و ماجرای مرگش چه بود؟

ادعاها حاکی از آن بود که شامگاه ۲۵ آبان آیلار حقی در جریان اعتراضات تبریز با شلیک مستقیم به پشت سرش جان باخته است. اما پدرش در مصاحبه‌ای تلویزیونی، اظهار کرد که پیگیری مرگ دخترش را به مراجع قضایی سپرده و درخواست کرد که از این ماجرا سو استفاده نشود.

روز جمعه ۲۷ آبان، مراسم تشییع جنازه آیلار حقی برگزار شد. حضور جمعیت بسیاری که در این مراسم شرکت کرده بودند منجر به مشکلاتی شد که به دنبال آن پدر آیلار حقی در مصاحبه دیگری با تاکید دوباره براینکه پیگیری مرگ دخترش را به مراجع قضایی سپرده است و از افرادی که در برگزاری مراسم خاکسپاری دخترش، اخلال ایجاد کردند اعلام بیزاری کرد.

ورود دادستانی به ماجرای مرگ آیلار حقی

محبوب علیلو دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان آذربایجان‌شرقی برای رسیدگی ویژه به موضوع سقوط زن جوانی به محل گودبرداری در گلشهر تبریز خبر داد.

محبوب علیلو اظهار داشت که با توجه به ‌وقوع حادثه سقوط دختر جوانی به محل گودبرداری در شب گذشته در جنب برج شهران تبریز دستور ویژه ای برای رسیدگی به علل وقوع حادثه صادر کرده است.

این مقام قضایی تاکید کرد: «به تمام دستگاه‌های اجرایی و پیمانکاران ساختمانی ابلاغ شده در ایمن‌سازی پروژه‌های ساختمانی باید اهتمام بیشتری داشته باشند تا از وقوع هرگونه اتفاق و حوادث به علت سوء استفاده رسانه‌های معاند و بیگانه جلوگیری گردد.»

روایت نگهبان برج شهران از مرگ آیلار حقی

آیلار حقی کیست و ماجرای مرگش چه بود؟

یوسف عبادزاده، نگهبان برج شهران در مصاحبه‌ای با اشاره به زمان حادثه که حدود ساعت ۹ شب ۲۵ آبان‌ماه بود، می‌گوید: «دیشب نگهبان لابی بودم؛ برای صرف شام به نگهبانی آمدم، حدود چند دقیقه بعد یک خودرو ۲۰۶ نوک‌مدادی که برایم ناشناس بود داخل آمد؛ همکارم آقای کرم‌شایان نیز که نگهبان درب برج شهران است همراه من مشغول صرف شام بود، به همکارم گفتم که این خودرو ناشناس است و به دوربین ورودی پارکینگ نگاه کردم که دیدم خانمی از ماشین پیاده شد و رفت؛ من نیز از اتاق بیرون آمدم تا از راننده در این خصوص سوال کنم؛ از وی پرسیدم که این چه کسی بود داخل آوردی؟ وی نیز جواب داد: من همیشه ایشان را این‌جا پیاده میکنم، تو کی هستی؟… بعد یک اسمی به من گفت که یادم رفت، من نیز بعد از یک ربع به لابی رفتم.»

یوسف عبادزاده در ادامه تعریف می‌کند: «همکارم زنگ زد زود بیا نگهبانی؛ من نیز رسیدم و دیدم که باعجله به طرف برج فایند که فونداسیونش ریخته شده و قصد ساخت مجتمع تجاری دارند می‌روند؛ آنجا من هم از لابی محوطه رفتم و پایین را نگاه کردم که در تاریکی خانمی را از دور دیدم و همکارم با ۱۱۰ و اورژانس و آتش نشانی صحبت کرد؛ لحظاتی بعد آگاهی به محل حادثه آمده و وقتی دوربین را چک کرد،دیدیم که ۲۰۶ این خانم را پیاده کرده و رفته است و اون خانم هم از طرف ورودی پارکینگ داخل برج نشده و پشت ساختمان رفته است.»

روایت کارشناس اورژانس حاضر در محل حادثه مرگ آیلار حقی

آیلار حقی کیست و ماجرای مرگش چه بود؟

سوی دیگر گزارش ها خبر مربوط به فوت آیلار حقی توسط اورژانس را در نقطه ای که اصلا تجمعی در ۵۰ روز گذشته نبوده سقوط در محل گودبرداری جنب برج شهران (برج مسکونی ۳۱ طبقه) تبریز می دانند.

وحید شادی‌نیا سخنگوی اورژانس آذربایجان‌شرقی نیز در این ارتباط گفته بود: «حوالی ساعت ۲۲:۰۰ چهارشنبه با گزارش سقوط در محل گودبرداری و مصدومیت شدید زن جوان به مرکز اورژانس اطلاع و بلافاصله نزدیکترین آمبولانس عازم محل شد.»

وی افزود: «کارشناسان اورژانس موقع رسیدن با پیکر بی‌جان مصدوم مواجه شدند و سریعا اقدامات احیا را شروع کرده و مصدوم را به مرکز درمانی انتقال دادند، طبق پیگیری احیا قلبی ریوی نتیجه‌ای نداشت و فوت زن جوان تأیید شد.»

کارشناس اورژانس استان نیز با اشاره به این‌که حدود ساعت ۲۲ شب یک مورد سقوط غیر همتراز اعلام شد که ۱۰ دقیقه بعد به محل حادثه رسیده اند توضیح داد: «حادثه دیده تنفس داشت ولی فاقد هوشیاری و روبه شکم افتاده بود و شکمش متورم شده و خونریزی داخلی داشت.»

وی ادامه می‌دهد: «با کمک عوامل آتش‌نشانی داخل آمبولانس گذاشته و دیدیم که ایست قلبی_تنفسی کرده و با سی.پی.آر به بیمارستان شهدا انتقال دادیم که نبض مریض برگشت اما لحظاتی بعد فوت کرد.»

دستگیری ۳ نفر در ارتباط با حادثه فوت این دختر جوان تبریزی

آیلار حقی کیست و ماجرای مرگش چه بود؟

ابراهیم محمودی رئیس پلیس آگاهی استان آذربایجان شرقی با اشاره به حادثه افتادن دختر جوان تبریزی به نام آیلار حقی در محل گودبرداری جنب برج شهران تبریز اظهار کرد: «به محض اطلاع از وقوع حادثه از طریق مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ در صحنه حضور یافته و با هماهنگی و دستورات ویژه دادستان عمومی و انقلاب تبریز و با شکایت خانواده متوفی تیم مجربی از کارآگاهان پلیس آگاهی براساس وظایف ذاتی و قانونی تحقیقات لازم در این خصوص آغاز و تا این لحظه سه نفر از مرتبطین در این حادثه شناسایی و دستگیر و تحقیقات پلیسی در حال انجام می باشد که اخبار تکمیلی متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

وی افزود: «با بررسی مدارک و شواهد و مستندات در محل حادثه مشخص شده متوفی از یک دستگاه خودرو سواری در جلوی پارکینگ ساختمان پیاده شده و پس از دقایقی حادثه برای وی رخ داده است».

تصاویری از دوربین های مدار بسته برج شهران تبریز نشان می دهد آیلار حقی شب ۲۵ آبان توسط یک خودروی سواری مقابل مجتمع پیاده می شود. گفته می شود وی به دلیل مصرف برخی اقلام غیر مجاز در حالیکه تعادل ندارد، به سمت محوطه مجتمع می رود و متاسفانه به داخل گودال بزرگ ساختمانی که در مجاورت مجتمع در حال ساخت و ساز است سقوط می کند.

محمودی گفت: «با توجه به موج سواری رسانه‌های معاند در خصوص موضوعات اخیر کشور و بهره‌برداری معاندین از حوادث روزمره برای تشویش و فریب افکار عمومی، مردم عزیز به اخبار رسانه های ضد انقلاب توجه نکرده و اخبار از رسانه های موثق دنبال کنند.»

مطالب مرتبط
۵ نظر

ورود

 • کو سند آبان ۲۸, ۱۴۰۱

  با یه دوستم میحرفیدم. میگفتم غیر ممکنه دولت بیاد بچه بکشه. یا ادم بکشه اصلا سودش چیه؟ چه سودی میرسه به دولت ونظام؟
  ولی متاسفانه از بس این جنگ رسانه یی رو سطح پایین دیدن مسئولین الان داعش بیاد با شمشیر گردن مردمو بزنه، مردم میگن نه کار دولته میخواد هواس ها رو پرت کنه.
  همین دوست چیز خلم تو فکش نمیرفت. میگفت اینا کشته سازی دولته. و این حرفا. حتی شاهچراغو هنوز قبول نداره میگه دولت و نظام با داعش هماهنگ کرده. پول داده اونم به صورت کریپتو که ردیابی نشه و داعش بیانیه رو به عهده بگیره

  یعنی تا این حد سطح تصورات مردم افت کرده.

  • PH آبان ۲۸, ۱۴۰۱

   بیشتر این افراد مغزشون به تکامل نرسیده و قدرت تجزیه و تحلیل رو ندارن فقط حرف های بقیه رو کپی پیست میکنن

  • زرتشت آبان ۲۸, ۱۴۰۱

   هواپیمای اکراینی رو هم لابد کار عمه من بوده فیلماش هست کمتر ماله بکش دستات زخم میشه

  • حامد آبان ۲۹, ۱۴۰۱

   بعد دیدن این همه جنایت از این نظام اگر هنوز طرفدارشی چیزخل که هیچی از هر جونوری حقیر تری

  • علی آبان ۲۹, ۱۴۰۱

   خاک بر سر دوستت که با مزدور ماله کشی مثه تو دوسته