پخش بازی های جام جهانی با کیفیت ۴K؛ چگونه شبکه ۴K «فراتر» را دریافت کنیم؟

پخش بازی های جام جهانی با کیفیت ۴K؛ چگونه شبکه ۴K «فراتر» را دریافت کنیم؟

نزدیک به دو سال است که شبکه فراتر یا IRIB UHD با کیفیت ۴K توسط صدا و سیما راه اندازی شده است که البته بر روی تمامی تلویزیون ها قابل پخش نیست. با این همه قرار است بازی ها و حواشی جام جهانی از این شبکه با بالاترین کیفیت صدا و تصویر پخش شود.

شبکه IRIB UHD که از سال ۱۳۹۹ کار خود را به‌صورت آزمایشی آغاز کرد اولین شبکه فارسی زبان جهان با کیفیت ۴K و فناوری رنگی HDR است. این شبکه قابلیت پخش صدای دالبی را نیز داراست و در تمامی مراکز استان ها با تلویزیون یا گیرنده‌ های ۴K قابل دریافت است.

تصاویر ۴KUHD با رزولوشن ۲۱۶۰×۳۸۴۰ پیکسل، چهار برابر تصاویر Full HD رزولوشن دارند. یعنی بیشتر از هشت میلیون پیکسل.

چگونه شبکه 4K «فراتر» را دریافت کنیم؟

چطور شبکه IRIB UHD را دریافت کنیم؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، شبکه فراتر بر روی تمامی تلویزیون‌ها قابل پخش نیست و دسترسی به این شبکه نیاز به آن دارد که تلویزیون شما از قابلیت‌ها و ویژگی‌های مورد نیاز برای دریافت شبکه ۴K پشتیبانی کند.

شبکه فراتر مانند هر شبکه دیگر با جستجو درمیان کانال‌ها پیدا می‌شود. برای دریافت این شبکه، گیرنده تلویزیونی شما باید 4K باشد و امکان دریافت DVB-T2 و کدک HEVC 10bit را داشته باشد. همچنین این شبکه از فناوری HDR HLG بهره می‌برد که گیرنده می‌بایست این امکان را نیز باید پشتیبانی کند.

دیگر قابلیت این شبکه، سرویس HbbTV است که در صورت پشتیبانی گیرنده، می‌توانید از امکانات این سرویس استفاده کنید.

فرکانس شبکه IRIB UHD 4K در ماهواره چیست؟

این شبکه ۴K از طریق ماهواره بدر ۵ با موقعیت ۲۶ درجه شرقی، نرخ سمبل ۳۰۰۰۰ و فرکانس ۱۲۳۲۲ عمودی و نیز در کانال‌یابی در شهرهای مختلف طبق جدول زیر در کانال‌ UHF دریافت می‌شود.

چگونه شبکه 4K «فراتر» را دریافت کنیم؟

توجه داشته باشید که به دلیل پهنای باند موردنیاز شبکه ۴K باید از آنتن مرغوب استفاده کنید؛ آنتن‌هایی که اکتیو هستند، توانایی بیشتری برای دریافت این شبکه دارند.

ممکن است پس از دریافت این شبکه تنها صدا را دریافت کنید ولی تصویر نداشته باشید، یا آنکه تصویر کیفیت بالایی نداشته باشد، مشکلات این‌چنینی به دلیل آن است که تلویزیون شما از یک یا چند قابلیت شبکه فراتر پشتیبانی نمی‌کند.

چگونه شبکه 4K «فراتر» را دریافت کنیم؟

مشخصات فنی شبکه تلویزیونی فراتر

این شبکه تلویزیونی پس از مطالعات فراوان متخصصین رسانه ملی، با کیفیت UHD (2160P) یا به اصطلاح ۴K با فناوری رنگی WCG و HDR-HLG، صدای محیطی چندکاناله و فناوری فشرده‌سازی HEVC Main 10 (10 بیتی) و نرخ فریم ۵۰ در ثانیه راه‌اندازی شده که بالاترین سطح استانداردهای حال حاضر پخش برودکست در جهان را داراست.

چگونه شبکه 4K «فراتر» را دریافت کنیم؟

همچنین شبکه فراتر مجهز به فناوری بومی تلویزیون ترکیبی یا HBBTV نیز است که ضمن ایجاد بسترهای تعامل با مخاطبین، جذابیت‌های آن را دوچندان می‌کند.

چگونه شبکه 4K «فراتر» را دریافت کنیم؟

پخش بازی های جام جهانی با کیفیت ۴k

پخش بازی‌ها و حواشی جام جهانی در کانال آزمایشی شبکه فراتر به‌صورت ۴k از اقدامات جدید سازمان صداوسیماست. قرار است تمام بازی‌ های جام جهانی به‌صورت زنده از این شبکه پخش شده و خلاصه بازی‌ها هم به‌صورت ۳۰ دقیقه‌ای دو روز بعد صبح بازپخش شود.

ابوالفضل صالحی مدیر شبکه فراتر (شبکه ۴K) در این خصوص گفت: «پخش زنده اینترنتی شبکه فراتر یا همان شبکه ۴K صداوسیما در بستر سپهر آغاز شد، البته برای تلوبیون هم این اتفاق خواهد افتاد که قول هفته آینده را داده‌اند، این فرصت مغتنمی است برای آن دسته از کسانی که به‌دلیل نداشتن امکانات لازم و نداشتن تلویزیون هوشمند نمی‌توانند تماشاگر شبکه ۵۰ در تلویزیون منزل‌شان باشند از طریق اینترنت، شبکه ۴K را دنبال کنند یا شبکه سه و شبکه ورزش را می‌توانند به‌صورت HD دنبال کنند.»

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۶ نظر

ورود

 • هادی آذر ۴, ۱۴۰۱

  سلام. تلویزیون ما سونی ۴k هست.. با گیرنده دیجیتال خود تلویزیون شبکه فراتر پیدا شده ولی نشون نمیده… قطع و وصل میشه.. فرکانس موجود نیست وچند ثانیه هم ک وصل میشه کیفیت رنگ پایینی ویا کم رنگ داره!

 • رضا آذر ۶, ۱۴۰۱

  الکیه اصلا پیدا نمیشه با وجود فول بودن تلوزیون

 • محمد آذر ۷, ۱۴۰۱

  واسه ما بالا میاره

  • zahra آذر ۷, ۱۴۰۱

   سلام خب میشه بگید چه جوری انجام دادید؟؟

  • اشکان آذر ۲۵, ۱۴۰۱

   برای ما استفراغ میکنه ولی بالا نمیاره

 • مهدی آذر ۸, ۱۴۰۱

  فقط تلویزیون های ال جی این قابلیت HDR HLG رو داره و نه هیچ تلویزیونی