۱۲ واقعیت ناخوشایند و باورنکردنی که آرزو می کنید کاش از آن ها مطلع نمی شدید

۱۲ واقعیت ناخوشایند و باورنکردنی که آرزو می کنید کاش از آن ها مطلع نمی شدید

آیا شده تابحال کسی چیزی را به شما بگوید که می گفتید کاش هرگز نمی دانستید؟ دنیای ما جای زیبایی است اما مملو از واقعیت های ترسناک و ناخوشایند. گاهی اوقات هزینه دانستن بسیار تکان دهنده است و بی اطلاعی نیز بدون شک شما را از بسیاری از موضوعات آزار دهنده دور نگه می دارد. شاید به همین خاطر باشد که هر چه افراد بیشتر بدانند و آگاه تر باشند، روانی آشفته تر داشته و بیشتر در تشویش و اضطراب و نگرانی به سر می برند، هر چند دغدغه مندی و احساس مسئولیت جلوه مثبت آگاهی است. اما در طرف مقابل، افرادی که کمتر می دانند بسیار سبک بال تر هستند، زندگی راحت تری دارند و اعصاب و فکرشان آسوده تر است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۲ واقعیت هولناک و ناخوشایندی آشنا کنیم که بدون شک دستکم تعدادی از آن ها خواب خوش را از شما خواهند گرفت. نگویید که به شما هشدار ندادیم!

12 واقعیت تلخ و ناخوشایندی که دانستنشان خواب را از شما می گیرد

۱- در قرن هجدهم میلادی، ثروتمندان دندان های خرابشان را برداشته و با دندان های سالم انسان های فقیر جایگزین می کردند

تا دهه ۱۷۰۰، کشیدن دردناک دندان تنها راه برای خلاصی از دندان درد بود. تا پیش از آن، تلاش واقعی برای درک علم دندانپزشکی صورت نگرفته بود و به همین خاطر دانش افراد در مورد اینکه چطور سلامت دندان هایشان را حفظ کنند محدود بود. در سال ۱۷۷۱، یک پزشک شکست خورده به نام جان هانتر کتابی پیشرو به نام تاریخچه طبیعی دندان انسان منتشر کرد که راه حلی علمی برای مشکلات دندانی مردم را پیشنهاد کرده بود. در این کتاب، او ایده پیوند دندان را پیشنهاد کرد که به سرعت در میان ثروتمندان مورد توجه قرار گرفت. او پیشنهاد داد که دندان های سالم از انسان های زنده یا مرده را می توان برای جایگزین کردن دندان های خراب به کار گرفت. این ایده خیلی زود توسط ثروتمندان به کار گرفته شد و در سال ۱۸۱۵ به اوج محبوبیت رسید به طوری که دندان های سربازان مرده ای که در جنگ واترلو کشته شده بودند کنده شدند تا به مردم ثروتمند فروخته شوند.

12 واقعیت تلخ و ناخوشایندی که دانستنشان خواب را از شما می گیرد

۲- در آفریقای جنوبی باور عمومی بر این است که داشتن رابطه جنسی با یک باکره باعث درمان بیماری ایدز می شود

آفریقای جنوبی کشوری است که در فقر، بیکاری و خشونت غرق شده است. اما همانند کشورهای دیگر قاره آفریقا، این کشور نیز نرخ ابتلا به ایدز بالایی دارد و از دیرباز یک باور عمیق و رایج در میان مردم این کشور وجود داشته که بر اساس آن، دختران باکره می توانند مردانی که به ایدز مبتلا بوده یا به ویروس اچ آی وی آلوده شده اند را درمان کنند. به همین خاطر مردان بالغ به امید درمان شدن، دست به تجاوز به دختران خردسال باکره ای می زنند که برخی از آن ها به سختی ۹ سال دارند. به این باور عمومی در آفریقای جنوبی «افسانه پاک کننده بودن باکره» گفته می شود. آفریقای جنوبی در سال ۲۰۰۱ بالاترین تعداد افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی را داشت. به همین خاطر در این دوره خشونت جنسی علیه کودکان شدت یافته و برخی کودکان با سن حتی ۹ سال نیز مورد تجاوز گروهی مردان مبتلا به اچ آی وی قرار می گرفتند با این امید که درمان شوند. در اکثر موارد، قربانیان خود نیز به اچ آی وی مبتلا شده و به خاطر این بیماری جانشان را از دست می دادند.

۳- در طول جنگ جهانی دوم، ارتش ژاپن دست به آزمایشات هولناکی روی انسان ها زد، مانند تشریح انسان های زنده

ارتش امپراطوری ژاپن در دوران پیش از جنگ جهانی دوم و در بحبوحه این درگیری ویرانگر، جنایت های هولناکی را مرتکب شد. ارتش این کشور دست به آزمایش های بسیار بیرحمانه ای روی انسان ها زد، از جمله کالبد شکافی اسرای زنده، تزریق عوامل بیماری زا به بدن آن ها در قالب واکسیناسیون، منجمد کردن دست و پای اسرا برای تحقیق در مورد اثرات آن، قطع کردن دست و پای اسرا و پیوند زدن آن ها به دیگر قسمت های بدنشان و از این قبیل. ارتش ژاپن یک مرکز تحقیقات و توسعه جنگ افزارهای شیمیایی و بیولوژیکی ساخته بود که واحد ۷۳۱ نامیده می شد. فهرست کارهای هولناکی که در واحد ۷۳۱ انجام می شد بسیار طولانی است. این آزمایش ها و تحقیقات غیرانسانی تحت نظارت فرمانده شیرو ایشی انجام می شد. پس از پایان جنگ جهانی دوم، فرمانده شیرو ایشی توسط مقامات آمریکایی مصونیت قضایی دریافت کرد و در سن ۶۷ سالگی در اثر سرطان گلو درگذشت.

12 واقعیت تلخ و ناخوشایندی که دانستنشان خواب را از شما می گیرد

۴- وقتی کسی آلوده به اچ آی وی با کسی دیگر که او نیز مبتلا به اچ آی وی است رابطه جنسی داشته باشد، نوع متفاوتی از ویروس ایدز شکل می گیرد که شکست ناپذیر است

وقتی کسی مبتلا به اچ آی وی با فرد دیگری که او نیز آلوده به این ویروس اما از سویه متفاوتی است رابطه جنسی برقرار می کند، هر دوی آن ها «سوپرمبتلا» می شوند. بدترین بخش ماجرا این است که افراد سوپرمبتلا در مقابل داروهای ضد اچ آی وی ایمن هستند. این نوع ابتلا باعث می شود که عوارض و نشانه های ابتلا به اچ آی وی به شدت پیشرفت کند. اما این نوع از ابتلا به ایدز بسیار نادر است و تا سال ۲۰۰۲ تنها ۱۶ مورد از آن به ثبت رسیده بود. مطالعات نشان داده اند که ۹۵ درصد از موارد سوپرابتلا در جریان اولین سه سال از شیوع ایدز به وقوع پیوسته است. غیر از رابطه جنسی، استفاده از سرنگ مشترک برای تزریق نیز می تواند به سوپرمبتلا شدند به ایدز نیز منجر شود.

۵- تا سال ۱۹۸۶ پزشکان فکر می کردند که نوزادان درد را حس نکرده و بدون بیهوشی، روی کودکان جراحی قلب باز انجام می دادند

بی تفاوتی پزشکان به درد و بیماری بیمارانشان چالش و اتهامی است که از دیرباز متوجه این بخش از جامعه بوده است. پیش از دهه ۱۹۸۰، و در روزهای بی تفاوتی پزشکان، آن ها این واقعیت را رد می کردند که نوزادان نیز می توانند درد را حس کنند. در نتیجه، نوزادان حتی ۱۵ ماهه نیز بدون استفاده از داروهای بیهوش کننده در کشورهای پیشرفته ای مانند ایالات متحده مورد جراحی قرار می گرفتند. آزمایش روی نوزادان از آغاز قرن نوزدهم در دانشگاه ها شروع شد. در نهایت مشخص شد که نه تنها نوزادان درد شدید را حس می کنند بلکه این جراحی های بدون استفاده از مواد بیهوش کننده می تواند اثرات ویرانگر فیزیکی و روانی روی آن ها داشته باشد.

۶-پریاپیسم یا نعوظ مانا حالتی است که در آن نعوظ مردان می تواند تا ۴ ساعت ادامه یابد

پریاپیسم (Priapism) نوعی اختلال در نعوظ مردان است که در آن نعوظ آلت تناسلی ممکن است تا ۴ ساعت ادامه داشته باشد. درمان این اختلاف بسیار دردناک است، جایی که از سوزن ها برای سوراخ کردن آلت تناسلی به منظور بیرون کشیدن خون راکدی که باعث این حالت شده، استفاده می شود. اگر این درمان نیز موثر نباشد، سپس سوراخ کوچکی روی قسمت بالای آلت ایجاد شد و خون از طریق آن تخلیه می شود. پریاپیسم اختلالی است که بعد از نعوظ، آلت تناسلی مردان از بازگشت به حالت طبیعی شل خود خودداری می کند.

وقتی نعوظ مانا رخ می دهد، خون موجود در آلت راکد می ماند و این موضوع باعث می شود که آلت برای مدت طولانی از دسترسی به اکسیژن محروم شود. در ادامه آلت به مدت ۴ تا ۵ ساعت در حالت نعوظ باقی می ماند که اختلال نعوظ یا تغییر شکل آن و حتی قانقاریای آلتی را در پی دارد. انگار که این شرایط به اندازه کافی ترسناک نیست، برای درمان این اختلال، اورولوژیست ها سوزنی را در آلت ایجاد کردهو خون راکد را بیرون می کشند. در موارد معدودی نیز باید جراحی انجام شود که شامل ایجاد حفره ای کوچک روی نوک آلت و خارج کردن خون است.

۷- در دهه ۱۹۵۰، دولت ایالات متحده از اسپری های رادیواکتیو روی مردم استفاده کرد

در دهه ۱۹۵۰ و در دوران شروع رقابت تسلیحاتی بین ایالات متحده و شوروی، دولت آمریکا گفت که در سنت لوییز برای حفاظت از مردم در مقابل حملات هوایی شوروی از صفحات دود استفاده می کند. اما در واقع آن ها در حال اسپری کردن ذرات رادیواکتیو روی شهروندان و بررسی اثرات آن بودند. ارتش ایالات متحده مدعی شده بود که این ها ذرات بی خطر سولفید زینک کادمیوم هستند اما پروفسور لیزا مارتینو تیلور، جامعه شناس کالج سنت لوییز که این ماجرا را بررسی کرده بود، مدعی شد مواد رادیواکتیوی نیز به این ترکیب اضافه شده بود. پروفسور لیزا سال ها سعی کردند اسناد مربوط به این آزمایش دولتی را فاش کنند. این عملیات در خفا انجام شده و حتی دولت محلی نیز از آن بی اطلاع بود. قربانیان اغلب خانواده های کم درآمد و از اقلیت های قومی بودند.

۸- خدمه شاتل فضایی چلنجر تا زمانی که کپسول آن ها با سرعت ۲۰۷ مایل بر ساعت سقوط کرده و درون اقیانوس افتاد، کاملاً هوشیار و از سقوط خود مطلع بودند

بازرسان فاجعه پرتاب شاتل فضایی چلنجر به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد خدمه در حال اجرای رویه های ریکاوری اضطراری بودند در شرایطی که کپسول حامل آن ها به سمت زمین در حال سقوط بود. آن هاوقتی همانند ستاره ای در حال سقوط به سمت زمین می آمدند زنده بوده و از مرگ قریب الوقوعشان خبر داشتند. خدمه شاتل فضایی چلنجر نماد کامل روح انسانی هستند که شانسی برای بقا ندارد اما همچنان تا آخرین نفس برای زنده ماندن تلاش می کند. در ۲۸ ژانویه ۱۹۸۶، شاتل فضایی چلنجر ۷۳ ثانیه پس از پرتاب، در ارتفاع ۱۴ کیلومتری از سطح زمین، بر فراز اقیانوس اطلس منفجر شد و هر هفت خدمه آن کشته شدند که اولین حادثه مرتبط با برنامه فضایی ایالات متحده تا آن زمان بود.

۹- جنین انسان در داخل رحم نیز می تواند بترسد و گریه کند اما صدای آن ها شنیده نمی شود

جنین انسان می تواند در داخل رحم در اثر هر گونه عاملی احساس ترس کرده و گریه کند اما از آنجایی که ریه ها و راه های تنفسشان تا زمان تولد با مایع پر شده، صدای درماندگی و گریه آن ها شنیده نمی شود. نوزادنی که ۲۸ هفته سن دارند در داخل رحم مادر گریه می کنند. این کشف از رفتار قبلاً نامفهوم جنین انسانی از طریق اسکن های التراسوند صورت گرفته است. یک مطالعه نشان داد وقتی نوزاد در مقابل صدای با دسی بل پایین در سطح شکم مادر قرار می گیرند، رفتار مرسوم شبه گریه را از خود نشان می دهند که شبیه باز کردن دهان، منقبض کردن زبان، نفس نفس زدن نامنظم و حتی لرزندان لب پایین است.

۱۰- کفتار خالدار ماده دارای یک «شبه آلت» است که بلندتر از آلت تناسلی کفتار نر است و از طریق آن جفتگیری و وضع حمل می کند

شاید باورش برایتان دشوار باشد اما کفتار خالدار ماده به جای واژن، دارای اندام تناسلی شبیه آلت تناسلی کفتار نر و بلندتر از آن است که از همان برای جفتگیری استفاده کرده و نوزاد نیز از طریق آن بیرون می آید. در حالی که ۶۰ درصد توله های کفتار به دلیل خفگی در همین شبه آلت در هنگام تولد می میرند اما پاره شدن آن برای کفتار ماده مرگبار است. کفتار ماده از طریق همین شبه آلت ادرار کرده و جفتگیری می کند، شبه آلتی که نعوظ نیز دارد. کفتارهای خالدار یک جامعه مادر سالار هستند، جایی که کفتارهای بالغ نر بسیار مطیع و البته ترسو هستند. طبیعتاً رابطه جنسی بین دو آلت دشوار است از این رو کفتارهای نر باید به دقت خود را در شرایطی قرار دهند که آلتشان به سمت بالا باشد تا داخل آلت تناسلی کفتار ماده شده و جفتگیری ممکن شود. زایمان از طریق این شبه آلت برای کفتار ماده بسیار خطرناک است و توله یک کیلویی از طریق این لوله باریک بیرون می آید، لوله ای که ضخامت آن تنها یک اینچ است و پاره شدن آن می تواند برای کفتار ماده مرگبار باشد.

۱۱- خرس های کوآلا می توانند با ادرار کردن روی شما باعث ابتلا به بیماری مقاربتی عفونت کلامیدیا شوند

بیماری مقاربتی کلامیدیا (chlamydia) برای مدتی هیچ نشانه ای ندارد تا اینکه دیگر خیر دیر می شود. این بیماری باعث کوری، ناباروری و نوعی عفونت به نام «دم کثیف» می شود، جایی که مجرای ادرار ملتهب شده و بزرگ می شود که بسیار دردناک است. کلامیدیا یک بیماری مقاربتی شایع است اما کلامیدیای کوآلاها از سویه متفاوتی است که در صورت انتقال به انسان می تواند باعث اپیدمی ویرانگری شود. در میان کوآلاهای استرالیا شیوع کلامیدیا بسیار گسترده است و در برخی از نقاط این کشور، شیوع کلامیدیا به بیش از ۹۰ درصد می رسد. بدترین نکته ماجرا اینجاست که این بیماری از طریق تماس مستقیم می تواند به انسان منتقل شود، مثلاً زمانی که یک کوآلا را نوازش می کنید و او روی شما ادرار می کند.

۱۲- گفته می شود نبش قبر تیمور لنگ توسط استالین باعث حمله هیتلر به شوروی شد

تیمور لنگ یکی از ترسناک ترین و معروف ترین جنگ افروزان تاریخ است که لرزه بر اندام دشمنانش می انداخت. تیمور لنگ در داخل قبر خود لوحی با این جمله دارد: «وقتی از مرگ برخیزم، جهان خواهد لرزید». در داخل کلاهخود او در داخل قبرش نوشته ای به این مضمون قرار دارد: «هر کس مزاحم گور من شود، مهاجمی بدتر از من را رها خواهد کرد». استالین در تاریخ ۱۹ ژوئن ۱۹۴۱ دستور داد که جنازه تیمور لنگ را از قبر بیرون بیاورند. سه روز بعد آدولف هیتلر عملیات بارباروسا علیه روسیه را آغاز کرد. به همین خاطر مردم روسیه به آن «نفرین تیمور لنگ» می گویند. بسیاری بر این باورند که نبش قبر تیمور لنگ ارتباط مستقیمی با حمله هیتلر به شوروی داشت. عملیات نبش قبر تیمور لنگ پس از حمله هیتلر به سرعت متوقف شده و بقایای تیمور برای مطالعه به مسکو فرستاده شد. در ادامه، بقایای تیمور با تشریفات کامل اسلامی در نوامبر ۱۹۴۲ به خاک سپرده شد و پس از آن بود که شوروی در نبرد استالینگراد پیروز شد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود