مکمل های بسیار مقرون به صرفه و موثری که جایگزینی برای کاشت موی پرهزینه هستند

مکمل های بسیار مقرون به صرفه و موثری که جایگزینی برای کاشت موی پرهزینه هستند

کاشت مو که هزینه بالایی هم دارد اخیرا به عنوان راهی برای مقابله با طاسی محبوبیت زیادی پیدا کرده است اما تحقیقات نشان می‌دهد که مکمل های به مراتب ارزان‌تر هم می‌توانند تا مقدار زیادی از ریزش مو جلوگیری کنند.

ریزش مو زنان و مردان بسیاری را تحت تاثیر قرار می‌دهد، با این حال در مردان شایع‌تر است و با افزایش سن بدتر و شایع‌تر می‌شود.

بررسی محققان بوستون و میامی نشان داد که برخی داروهای بدون نسخه مانند روی، روغن دانه کدو تنبل و پروبیوتیک ها به ضخیم شدن، حفظ یا رشد مجدد مو در ۹۳ درصد از مردان کمک می‌کنند. مکمل‌های روغن امگا، سرکه سیب و ویتامین‌های رشد مو نیز فوایدی دارند.

این یافته‌ها می‌تواند به صنعت گران قیمت کاشت مو ضربه وارد کند، جایی که بسیاری از مردان هزینه های هنگفتی پرداخت می‌کنند و خطر خونریزی، زخم و عفونت را برای تقویت مجدد موهایشان به جان می‌خرند.

کاشت مو را فراموش کنید؛ مکمل ها در ۹۳ درصد مردان از ریزش مو جلوگیری می کنند

بررسی دانشمندان علاوه بر مکمل های طبیعی شامل داروهایی نظیر Viviscal ،Nourkrin ،Nutrafol ،Lambdapil ،Pantogar ،Capsaicin و isoflavone نیز بود.

این مکمل ها اغلب حاوی مواد مغذی، ویتامین ها و پروتئین هایی هستند که باعث تقویت مو شده و از شکستن یا غیرفعال شدن فولیکول های آن جلوگیری می‌کنند.

چندین حالت از ریزش مو وجود دارد. آلوپسی آندروژنتیک که معمولا به آن طاسی با الگوی مردانه نیز گفته می‌شود، شایع‌ترین نوع ریزش مو است. تلوژن افلوویوم، ریزش مو ناشی از استرس است که اغلب موقتی است. آلوپسی آره آتا نیز یک بیماری خودایمنی است که باعث طاسی تکه ای می‌شود و تقریبا در هرجایی از بدن می‌تواند اتفاق بیفتد.

رایج ترین درمان برای آلوپسی آره آتا، کورتیکواستروئیدها هستند که سیستم ایمنی را سرکوب کرده و از ریزش مو جلوگیری می‌کنند.

افرادی که طاسی را تجربه می‌کنند ممکن است از ماینوکسیدیل که بیشتر با نام روگین (Rogaine) شناخته می‌شود استفاده کنند که روی پوست سر گذاشته می‌شود و می‌تواند فولیکول های غیرفعال مو را دوباره فعال کند.

کاشت مو را فراموش کنید؛ مکمل ها در ۹۳ درصد مردان از ریزش مو جلوگیری می کنند

در این میان افراد زیادی هم گزینه کاشت مو را انتخاب می‌کنند که در آن فولیکول های سالم مو از یک ناحیه از سر به مناطقی که دچار کچلی شده‌اند منتقل می‌شوند.

مکمل ها بسیار مقرون به صرفه تر هستند و با آنکه مشکل را به سرعت برطرف نمی‌کنند اما نشان داده شده است که ریزش مو را کاهش می‌دهند و حتی به رشد مجدد مو کمک می‌کنند.

در مطالعات انجام‌شده پروبیوتیک ساخته شده از کیمچی و سویای تخمیرشده بعد از چهار ماه باعث بهبود ضخامت مو در ۹۳ درصد بیماران شد. پس از شش ماه درمان، بیماران دریافت کننده ViviScal ۳۸ درصد افزایش در رشد مو را نشان دادند. میانگین رشد موی افرادی که Nourkrin، یکی دیگر از داروهای بدون نسخه را به مدت شش ماه مصرف کردند نیز بیش از ۳۷ درصد افزایش یافت.

کاشت مو را فراموش کنید؛ مکمل ها در ۹۳ درصد مردان از ریزش مو جلوگیری می کنند

مکمل Nutrafol به زنان کمک کرد تا در کمتر از دو ماه بدون عوارض جانبی شاهد رشد دوباره موهای خود باشند. شش ماه مصرف Lambdapil نیز به ریزش موی افراد کمک کرد. Pantogar Capsaicin و isoflavone نیز به کاهش ریزش مو و همچنین افزایش تولید هورمونی که در رشد مو نقش دارد تاثیرگذار بود.

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نیز نشان داد که تقریبا ۹۰ درصد از افراد مورد آزمایش که مکمل‌ های امگا ۳ و ۶ حاوی آنتی ‌اکسیدان‌ ها را به مدت شش ماه مصرف کردند، کاهش ریزش مو را گزارش کردند.

در همین حال، مواد مغذی سیب به افراد کمک کرد رشد مو را تا ۱۱۸ درصد، وزن مو را تا ۳۷ درصد و محتوای کراتین را تا ۳۵ درصد در دو ماه افزایش دهند.

کاشت مو را فراموش کنید؛ مکمل ها در ۹۳ درصد مردان از ریزش مو جلوگیری می کنند

از ۳۷ نفری که مکمل روی مصرف کردند، ۲۲ نفر تا پایان سال شاهد رشد مجدد کامل موهای خود بودند.

در همین حال، ۳۵ بیمار که مکمل های توکوترینول مصرف کردند، پس از ۸ ماه رشد مجدد موی بیشتری نسبت به گروه کنترل مشاهده کردند. روغن دانه کدو تنبل نیز در تقویت رشد مجدد مو نیز موثر بود.

تمام مکمل های در نظر گرفته شده در این گزارش دارای عوارض جانبی خفیف تا بدون عوارض بودند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود