جنجالی شدن پاسخ های شهردار تهران به دانشجویان معترض دانشگاه شریف + ویدئو

جنجالی شدن پاسخ های شهردار تهران به دانشجویان معترض دانشگاه شریف + ویدئو

جلسه پرسش و پاسخ علیرضا زاکانی، شهردار پرحاشیه ی تهران با دانشجویان دانشگاه شریف که به مناسبت روز دانشجو ترتیب داده شده بود، به جنجال کشیده شد.

ویدئوهای منتشر شده از مطرح شدن انتقاداتی تند از سوی دانشجویان و عصبانیت زاکانی در این جلسه حکایت دارد.

در ادامه خلاصه ای از گزارش خبرگزاری ایسنا از این جلسه ی خبرساز را می خوانید.

این جلسه با صحبت های نمایندگان تشکل‌های مختلف دانشجویی آغاز شد.

در بخشی از جلسه نماینده شورای صنفی دانشجویان با بیان برخی انتقادات در شیوه انتخاب شهردار تهران، خطاب به زاکانی گفت: نخبگانی که چون فضایی در کشور پیدا نکردند، دست به مهاجرت می‌زنند، شما برای تدبیر این موضوع با افزایش هزینه‌های خروج از کشور، مانع مهاجرت آنها می‌شوید. خود می‌دانید چه ساخته‌اید که مجازات افراد ماندن در این کشور است؟.

وی ادامه داد: هنوز رشوه در سراسر شهرداری به چشم می‌خورد و شما در شهر هیچ امکانی را برای اعلام اعتراض‌ها فراهم نکردید. اگر دم از گفت‌وگو و تضارب آراء می‌زنید چقدر امکان شنیدن صداها را فراهم کرده‌اید.

نماینده شورای صنفی دانشجویان با اشاره به بازداشت‌های گسترده دانشجویان از یک سو و نشنیدن صدای مردم از سوی دیگر، عنوان کرد: چه زمانی می‌خواهید صدای مردم و دانشجویان را بشنوید؟.

در میان صحبت‌های نماینده شورای صنفی دانشجویان شعارهای باشرف باشرف از سوی دانشجویان حاضر در سالن سر داده شد.

در میان صحبت‌های زاکانی در خصوص قرارگیری کشورمان به عنوان سد در مقابل عملیاتی شدن خواسته‌ها و برنامه‌های آمریکا برخی از دانشجویان حاضر در جلسه به تمسخر صحبت‌های زاکانی جملاتی را عنوان کردند که زاکانی در پاسخ گفت: خوب گوش کنید ببینید آمریکایی‌ها چه می‌گویند. شب و روز می‌سوزند که نتوانسته‌اند به ما ضربه بزنند البته صد بار آسیب خوردیم ولی بلند شدیم. هیجان زده نشوید قطعا آخرش خوش است. امروز چه شده که دشمن تمام توجه خود را به کشور ما معطوف کرده و ابایی ندارد که اعلام کند می‌خواهد ایران را تجزیه کند و نمی‌خواهد در ایران پیشرفت اتفاق بیفتد و خدمت به مردم ارائه شود و تمام قد بر علیه کشور ما بلند شده است و یک مشت عناصر داخل و خارج بر اثر غفلت یا مرعوب شدن ادامه حرف او را تکرار می‌کنند.

وی تاکید کرد: چه شده که امروز چنین برافروخته شده، علت این است که تمام اهدافی را که دنبال می‌کرده به شکست منجر شده، روزی بن سلمان اعلام کرد درگیری را به داخل ایران می‌بریم و اینترنشنال بلندگوی آشوب در کشور شده، او به فکر زن ما، زندگی ما و آزادی ما است!

در پاسخ به این صحبت‌های زاکانی یکی از دانشجویان با صدای بلند اعلام کرد که شما به فکر هستید؟

زاکانی ادامه داد: ممنونم از اینکه درست حدس زدید. یادم باشد جایزه‌ای به شما بدهم. امروز عده‌ای در حال گرفتن انتقام از مردم و انقلاب ما هستند. ما در خدمت ملت هستیم. بی تردید عده‌ای خارج از مرزها با دروغ سعی در ایجاد اختلاف بین ما هستند و نشان داده‌اند که به هیچ کس رحم نمی‌کنند.

در ادامه زاکانی گفت: من چون دکتر هستم توصیه می‌کنم زیاد داد نکشید گلویتان می‌گیرد و شب دچار مشکل می‌شوید. قطعا اشکال در کشور هست. هر کس بگوید نیست، یا ابله است یا خائن و هر کس بگوید اشکال هست و باید زد زیر میز ابله، خائن یا چیز دیگری است. صحبت از مبارزه با فساد شد. لااقل ۶۰ یا ۷۰ بار برای مبارزه با فساد به دادسرا رفتم. هفت بار دادگاه رسمی برای مبارزه با فساد رفتم. اگر افرادی که با آنها مبارزه کردم اسم ببرم ممکن است، اتفاقی بیفتد.

در اینجا دانشجویان با فریادهای مکرر از زاکانی درخواست کردند که اسم افرادی که در مبارزه با فساد مقابل آنها ایستاد را بیان کند.

زاکانی در پاسخ به این درخواست دانشجویان شریف گفت: وزیر اطلاعات را به صحن مجلس آوردم. سه بار دادگاه رفتم. مرتضوی دادستان تهران با دو معاون رئیس جمهور با وزیر نفت، با کسانی که فیل را می‌خوردند و هاضمه آنها نفخ هم نمی‌کرد. آیا شما برای مبارزه با فساد حاضرید یک سیلی بخورید.

یکی از دانشجویان با فریاد خطاب به زاکانی گفت: این چه نظامی است که سرتا پا فساد است.

وی در پاسخ گفت: اصلا اینطور نیست. نظامی که سر تا پا فساد است آمریکاست. شما تنها شعار فساد می‌دهید. من ۲۰ سال است برای مبارزه با فساد به دادگاه می‌روم. خائن کسی است که از محیط دانشگاه استفاده می‌کند. به ارکان نظام فحش می‌دهد و خائن کسی است که چاقو می‌گذارد و به درون دانشگاه می‌آید. شما گروه فشار هستید.

پس از صحبت‌های تند شهردار تهران تعدادی از دانشجویان به نشانه اعتراض سالن جلسه را ترک کردند که زاکانی خطاب به آنها گفت: شما گروه فشار هستید، فرار نکنید. بنشینید و بشنوید. با شعار و گروه فشار کسی به جایی نمی‌رسد.

وی افزود: فساد هست، مرد باشید بیایید به میدان یقه آنها را بگیرید و به پایین بکشید. امروز کشور نیاز به قیام دارد و شماها بهترین کس برای این قیام هستید. قیام علیه کسانی که فساد کردند و شما امروز ناراحتید و حق دارید. بی تردید ما نسبت به تحقیر حساس هستیم. هر کسی کارنامه‌ای دارد و هر کس مدعی است کارنامه خود را روی میز بگذارد. من مسئول خوابم می‌برد. اگر شما فریاد نزنید مشکلات دو چندان می‌شود. امروز به واسطه غفلت مسئولین شرایط به سمتی رفته که مشکلات بسیاری برای مردم ایجاد شده است. قطعا شما دانشجویان باید علیه این مفسده‌ها قیام کنید.

شهردار تهران تاکید کرد: در سال ۱۳۸۰ رهبری خطاب به سران سه قوه برخورد با مفسده‌ها را خواستار شدند. چرا این موضوع در دانشگاه‌ها دنبال نشد. امروز راه باز است، شما قیام کنید. امیدوارم پیام ۱۶ آذر امسال قرارگیری جنبش دانشجویی در جایگاه خود به عنوان قطب نمای ملت باشد و دانشجویان بر علیه پستی و پلشتی‌ها چه داخلی و خارجی قیام کنند. امیدوارم جنبش دانشجویی ما به گذشته خود برگردد و افتخار آفرین باشد. امیدوارم آینده درخشان کشور رقم بخورد. هر چند که در مشکلات هستیم ولی در حال گذر از این مشکلاتیم. من در مورد مشکلات کشور فریاد زدم و جزو اولین‌ها بودم و به لطف خدا در مبارزه با فساد یک بار هم محکوم نشدم چرا که مستند حرف می‌زنم.

وی تاکید کرد: جریان دانشجویی باید قدر خود را بداند و صدای حق خواه ملت باشد و هر کس که کوتاهی کرده و امروز آثار آن را می‌بینیم و یا امروز کوتاهی می‌کند. باید یقه‌اش را بگیریم.

شهردار تهران در خصوص شایسته سالاری نیز گفت: شایسته سالاری امری است که در هر جامعه‌ای مفقود شود آن جامعه با مشکلات بسیاری روبرو می‌شود. از من پرسیدید که چکاره هستم؟ من سیاستمدار هستم. ۱۳ سال در مجلس حضور داشتم اما شغل من پزشکی است. چه نسبتی با شهرداری دارد؟ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها دو بند ناظر بر سلامت جامعه است. البته شهرداری جامعیتی دارد که همه ابعاد در آن وجود دارد مور قانون در مورد من اجرا شد و دیوان عدالت اداری دو بار شکایتی که انجام شده بود را رد کرد.

او در ادامه گفت: شهرداران بالای یک میلیون نفر مستثنی هستند و مدرک در موضع شهردار تهران ملاک نیست. چرا که یک جایگاه سیاسی است. در گذشته ما وزیری داشتیم که با فوق‌دیپلم وزیر شده بود و امروز در جریان‌های مخالف قرار دارد. عده‌ای نمی‌خواستند من به شهرداری بروم. چرا که در سال گذشته ۹۰۰۰ میلیارد تومان از سرمایه‌های شهرداری را برگرداندم. بنده نامزدی بودم که شورای نگهبان تشخیص داد که می‌توانم کاندید شوم و سعی کردم فیلم بازی نکنم. سال ۹۶ و ۱۴۰۰ که در انتخابات شرکت کردم ایده من شکل گیری انقلاب سوم بود.

در این هنگام یکی از دانشجویان با فریاد اعلام کرد: ما می‌خواهیم انقلاب کنیم شما نمی‌گذارید!

زاکانی در پاسخ به این دانشجو گفت: انقلاب خیلی کلمه بالایی است. انقلابی که به رفتگر ما رحم نمی‌کند و آتش نشان ما را می‌زند، این چه انقلابی است.

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه تنها یک آپارتمان ۹۳ متری به عنوان سرمایه دارد، افزود: هر چیز دیگری که شما پیدا کردید برای خودتان. من موضوع مسکن را با ساخت سالی ۱۸۰ هزار واحد مسکونی دنبال می‌کنم و با راه اندازی فروش متری در صدد حل مشکل مسکن هستم. ۵۵۰ واحد برای اساتید همین دانشگاه شریف بر اساس یک توافقنامه‌ای امضاء شده مسکن خواهیم ساخت. امشب نیز با آموزش و پرورش جلسه داریم برای معلمانی که خانه ندارند. بی تردید مسکن باید از دغدغه زندگی شما بیرون بیاید.

در ادامه جلسه نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل در طرح سوال خود با اشاره به شعار مبارزه با فساد در انتخابات ریاست جمهوری که توسط زاکانی مطرح شده بود، گفت: شما اعلام کردید در صورت پیروزی بستگان خود را روی کار نمی‌آورید اما به محض گرفتن سهم خود از دولت سیزدهم داماد خود را روی کار آوردید.

زاکانی در پاسخ به این سوال گفت: در مناظرات ناظر به خویشاوندان صحبت کردم. افراد و بستگانی که برای آنها به دنبال شغل نیستم. من ناظر به برادر رئیس جمهوری صحبت کردم که امروز در زندان است و بستگانی که در کشور شبکه فسادی را شکل داده‌اند. کل مدیران در شهرداری تهران در کانون ارزیابی انتخاب شدند و ۹۷ درصد آنها نیز از درون شهرداری بودند. ناظر به حوزه فناوری تجربه‌ای داشتیم که تشخیص دادم دامادم در اینجا می‌تواند منشا جهش شود. لذا بدون حقوق حکم مشاور برای او زدم. کسی که فارغ التحصیل شریف است ولی آنقدر شرایط بالا و پایین شد که عملا مضمون درست حرف بنده که عدم ایجاد شغل برای اطرافیانم بود فهم درستی از آن منعکس نشد. لذا ایشان را برداشتم ولی هنوز هم ایشان در این زمینه به من کمک می‌کند.

شهردار تهران در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص مشروطی و تجدید در دوران تحصیل گفت: من یک ترم مشروطی داشتم و با افتخار این را اعلام می‌کنم. چرا که در آن هنگام دو بچه داشتم و با غیرت مسافرکشی می‌کردم. دو تجدیدی هم در زمان جنگ در دوران تحصیل داشتم. من با زد و بند درس نخواندم تجدیدی مال مرد است در حالیکه به دیگران می‌گویم چرا میلیاردی خورده‌اید به من می‌گویند دو تجدیدی داشته‌ای و این موضوع را از پرونده من درآورده‌اند. در دوره‌ای معاون رئیس جمهور یک ربع وقت گذاشت تا برای اساتید دانشگاه علوم پزشکی بگوید که من دو تجدیدی داشته‌ام.

یکی دیگر از دانشجویان در طرح پرسشی در مورد تجاوز در زندان‌ها از زاکانی پرسید که وی در پاسخ گفت: از این دروغ‌ها زیاد شنیدیم. یک موقعی از سوی مجلس مامور شدیم و پیش آقایان موسوی، کروبی و دو بار پیش مرحوم هاشمی رفسنجانی رفتیم. ادعاهایی در این خصوص مطرح بود که به چهار نفر تجاوز شده، برای این موضوع کارگروهی تشکیل دادیم که یکی از موارد پسری بود که مادر وی چنین ادعایی را مطرح کرده بود. به صورت جداگانه با آنها صحبت کردیم. مادر با آب و تاب شروع به تعریف موضوع کرد سپس به صورت مجزا با پسر گفت‌وگو کردیم که اعلام کرد مادر من یک بیماری روانی دارد و با تخیلات خود آبروی مرا نیز برده، در مورد دیگری خانمی آمد و اعلام کرد در حین دستگیری دست من را گرفته‌اند و این تجاوز به من است. این همه دروغ گفته شد و از خارج از کشور نیز این دروغ‌ها ارائه شد. در سال ۸۸ سه نفر در کهریزک با بی‌تدبیری دادستان وقت تهران به رحمت خدا رفتند و سردمدار رسیدگی به این موضوع نیز ما بودیم.

وی ادامه داد: در مورد دیگری سال ۷۷ آقای کرباسچی را گرفتند. سردر دانشگاه تهران اعلام شد خانم‌هایی را با چاقو می زنند. در آن هنگام من و سید نظام (موسوی) که امروز نماینده مجلس است به آنجا رفتیم و اعلام کردیم ما جلوی این موضوع می‌ایستیم و باید ما را بزنند. یک ساعت بعد همین افراد جای دیگری له کرباسچی شعار می‌دادند اما اینکه کسی جرات کند در دانشگاه چاقو بیاورد این خیانت به دانشجو است. قطعا دانشگاه جای علم، شعور، منطق و جای شعارهای درست است.

در ادامه این جلسه یکی دیگر از دانشجویان حاضر در جلسه در طرح پرسش خود به موضوع جنگ ایران و عراق و استفاده ایران از تسلیحات نظامی که توسط شاه خریداری شده بود اشاره کرد و افزود: هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت و دو روز شما در صدا و سیما تحلیل کردید که این اتفاق به لحاظ علمی امکانپذیر نیست و پس از آن با فشار جهانی واقعیت را اعلام کردید.

زاکانی در پاسخ به این دو پرسش‌ نیز گفت: در جنگ با ۴۳ کشور درگیر شدیم. این موضوع بر طبق اسناد است که ۴۳ کشور با پول و سلاح‌شان به میدان آمده بودند و در مقابل اعتقاد ما شکست خوردند. نباید با افتخارات ملی خود بد برخورد کنیم. بی تردید ترور هنر نیست وقتی صحبت از امنیت می‌کنید سوریه، لبنان، افغانستان، عراق و … را ببینید و این در شرایطی است که بدون اراده ما در خلیج فارس نمی‌توانند کاری بکنند و با ما به فارسی صحبت می‌کنند. در چنین شرایطی ترور دانشمندان ما قطعا هنر نیست. تمام نقشه‌های دشمن را ناکام گذاشتیم اما در این میان آسیب هم خوردیم. دشمن به چیزی جز عبور از همه خطوط قرمز شما به چیز دیگری قائل نیست.

وی در خصوص موضوع هواپیمای اوکراینی نیز گفت: در شرایطی که رئیس جمهور وقت آمریکا اعلام کرده بود که ۵۲ نقطه تهران را خواهد زد این اتفاق که بسیار بد بود و هیچکس به چنین موضوعی راضی نبوده و نیست روی داد. بزرگترین ژنرال ما آمد و موضوع را اعلام کرد، خطا پذیرفته شد، عذرخواهی شد و مقرر شد غرامت هم پرداخت شود اما شما با جانیانی طرف هستید که ناو آمریکایی هواپیمای مسافربری ما را مورد اصابت موشک قرار داد و به فرد مسئول مدال دادند.

زاکانی در پاسخ به پرسشی در خصوص قانون حجاب در کشور گفت: قانون حجاب قانونی مترقی است و تا وقتی قانون است لازم الاجرا است. اگر کسی دریافتی از این قانون و قانونمداری ندارد باید در چهارچوب‌های ذهنی خود اصلاح را صورت دهد. اگر ضوابط نباشد سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. مبنای این قانون اسلام است. بی تردید آرمان‌های ما آزادی‌، معنویت، استقلال و پیشرفت است. ما میانه راه هستیم ولی ما باید مقایسه کنیم خود را با انقلاب‌های بزرگ جهان.

پس از پایان جلسه علیرضا زاکانی با شماری از دانشجویان و همراهان مسیر منتهی به در خروجی دانشگاه را به صورت پیاده طی کرده و با برخی دیگر از دانشجویان نیز گفت‌وگو کرد. در طول این مسیر نیز برخی از دانشجویان که در محوطه دانشگاه حضور داشتند، اقدام به سردادن برخی شعارها در اعتراض به وی کردند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

 • aa آذر ۱۶, ۱۴۰۱

  وقاحت و دروغ پیش این آدم سرافکنده میشه
  خودش سرکرده گروه سرکوب در کوی دانشگاه بوده، الان به مردم میگه گروه فشار.این عمله استبداد هست

 • فرشاد آذر ۱۶, ۱۴۰۱

  تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل!!
  شما فقط ببین تفاوت واقعیات جامعه و حکومت رو که با گوشت و پوستمون هر روز داریم احساس میکنیم، با توهماتی که مسئولین کاربلد و حرفه ای کشور دارن و باهاش قصه میبافن!
  قبول اشتباه اولین قدمه برای اصلاح که متاسفانه تو همچین حکومتهایی هیچوقت انجام نمیگیره!!
  سیستم بدون اصلاح هم محکوم به نابودیه!!
  خود خدا،سیستم خلقت خودش رو با ۱۲۴هزار پیغمبر اصلاح کرد و اپدیت کرد،خود خدااااا!!!