۶ علامت هشداردهنده سرطان روده بزرگ که هرگز نباید نادیده بگیرید

۶ علامت هشداردهنده سرطان روده بزرگ که هرگز نباید نادیده بگیرید

کرستی الی (Kirstie Alley) هنرپیشه آمریکایی که هفته گذشته از دنیا رفت، قبل از مرگ به سرطان روده بزرگ مبتلا بود، سرطان کشنده ای که می‌تواند علائم هشدار‌دهنده واضحی را نشان دهد تا شما را نسبت به اشتباه بودن چیزی در بدنتان مطلع کند.

۶ نشانه مهم سرطان روده بزرگ که نباید نادیده گرفت

شاید فکر کنید سرطان روده بزرگ مختص افراد مسن است، اما مطالعه‌ای که در مجله موسسه ملی سرطان منتشر شده است نشان می‌دهد که بزرگسالان ۲۰ و ۳۰ ساله بیشتری نسبت به گذشته با این بیماری تشخیص داده می‌شوند.

سالانه دو میلیون نفر در دنیا به سرطان روده بزرگ که به آن سرطان رکتوم یا کولورکتال نیز گفته می‌شود، مبتلا می‌شوند که سهم ایران از این مقدار، بیش از ۱۲ هزار نفر است.

پزشکان می‌گویند صحبت کردن درباره علائم برای بیماران ممکن است ناخوشایند باشد. از طرفی این‌طور تصور می‌شود که آگاهی تا حد قابل قبولی وجود دارد اما افراد به اندازه کافی غربالگری نمی‌شوند. با وجود اینکه غربالگری به کاهش تعداد کلی موارد ابتلا کمک کرده، اپیدمی شدن چاقی نیز ممکن است به افزایش موارد در میان بزرگسالان جوان دامن بزند.

در ادامه شش علامت وجود دارد که هرگز نباید نادیده بگیرید:

۶ نشانه مهم سرطان روده بزرگ که نباید نادیده گرفت

۱. خونریزی

احتمالا شایع ترین علامت هشداردهنده خونریزی مقعدی است. اگر متوجه خون روی دستمال توالت، درون کاسه توالت یا مخلوط با مدفوع خود شدید، به پزشک اطلاع دهید. خون می‌تواند قرمز روشن یا مایل به قهوه ای تیره باشد. این خونریزی معمولا نسبت به خونریزی ناشی از بواسیر یا بریدگی در ناحیه مقعد قابل توجه تر است.

بسیاری از مردم به مدفوع خود توجه نمی‌کنند. مهم است که ببینید چه اتفاقی در حال رخ دادن است و اگر متوجه خون شدید، آن را نادیده نگیرید. این خونریزی می‌تواند متناوب باشد، بنابراین ممکن است یک روز آن را داشته باشید، چند هفته آن را مشاهده نکنید و سپس دوباره در مدفوع خود خون ببینید. بنابراین در این بین ممکن است فکر کنید مشکلی ندارید، اما در واقع این‌طور نیست.

۶ نشانه مهم سرطان روده بزرگ که نباید نادیده گرفت

۲. کم خونی ناشی از فقر آهن

هنگامی که تومورهای سرطان روده بزرگ خونریزی می‌کنند، باعث از دست رفتن آهن در بدن شما می‌شود. ممکن است افراد ندانند که در حال از دست دادن خون هستند، اما یک آزمایش خون معمولی، کم خونی یا نداشتن گلبول های قرمز سالم کافی را نشان می‌دهد.

۶ نشانه مهم سرطان روده بزرگ که نباید نادیده گرفت

۳. درد شکم

تومور می‌تواند باعث انسداد یا پارگی شده و درنتیجه باعث گرفتگی و دردهای دیگر شود. نوع ناراحتی شکمی که ممکن است تجربه کنید به آنچه در حال وقوع است بستگی دارد. درد شکمی تیز و بسیار دردناک نشان می‌دهد که احتمالا سوراخ شدگی وجود دارد.

درد همچنین ممکن است نشانه این باشد که بعضی چیزها قادر به عبور نیستند. همچنین ممکن است حالت تهوع و استفراغ و اتساع شکم را تجربه کنید.

۶ نشانه مهم سرطان روده بزرگ که نباید نادیده گرفت

۴. مدفوع باریک

پزشکان از این حالت به عنوان تغییر در کالیبر مدفوع یاد می‌کنند. اگر مدفوع شما عموما بسیار نازک‌تر از قبل است، ممکن است نشان دهنده وجود تومور در روده بزرگ باشد. مراقب تغییرات دیگر در عادات روده خود مانند یبوست نیز باشید.

۶ نشانه مهم سرطان روده بزرگ که نباید نادیده گرفت

۵. اضطرار بی ثمر به اجابت مزاج

تنسموس به احساسی گفته می‌شود که فکر می‌کنید باید روده هایتان را خالی کنید، اما وقتی تلاش می‌کنید، مدفوعی دفع نمی‌شود. این حالت می‌تواند ناشی از توموری باشد که در رکتوم شما وجود دارد.

۶ نشانه مهم سرطان روده بزرگ که نباید نادیده گرفت

۶. کاهش وزن بدون دلیل

این مورد همواره دلیلی برای در نظر گرفتن سرطان روده بزرگ یا به طور کلی هر سرطانی است. به نظر می‌رسد که به اندازه کافی غذا می‌خورید، اما این بیماری می‌تواند نحوه استفاده بدن شما از غذا را تغییر دهد و مانع از جذب تمام مواد مغذی شود.

۶ نشانه مهم سرطان روده بزرگ که نباید نادیده گرفت

چه زمانی باید غربالگری برای سرطان روده را شروع کنید؟

غربالگری تاثیر زیادی در کاهش تعداد موارد سرطان روده بزرگ داشته است. انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند اگر در معرض متوسط ​​خطر ابتلا به سرطان روده هستید غربالگری را از ۴۵ سالگی شروع کنید و اگر سابقه خانوادگی بیماری یا سایر عوامل خطر را دارید زودتر این کار را انجام دهید.

کولونوسکوپی رایج ترین آزمایش غربالگری برای تشخیص سرطان روده بزرگ است؛ با این حال روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد، بنابراین برای دانستن این نکته که کدام روش برای شما مناسب‌تر است با پزشک متخصص گوارش مشورت کنید.

بیشتر بخوانید:

با سرطان های مردانه و علائم و نحوه درمان آن ها آشنا شوید

علت سیاه بودن مدفوع چیست؟

چه چیزی باعث وجود خون در مدفوع می‌شود؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود