ثروت روسای جمهور ایالات متحده؛ از جورج واشنگتن تا جان اف کندی و جو بایدن

ثروت روسای جمهور ایالات متحده؛ از جورج واشنگتن تا جان اف کندی و جو بایدن

کشور آمریکا از زمان تأسیسش تاکنون ۴۶ رئیس جمهور داشته است که در این مطلب مروری بر ثروت مشهورترین آن ها خواهیم داشت. ارقام تخمینی هستند و با در نظر گرفتن تورم محاسبه شده اند. نکته ی جالب توجه این است که بررسی ثروت نخستین رئیس جمهورهای آمریکا نشان می دهد بسیاری از آن ها ثروت خود را از طریق زمین داری به دست آورده بودند که عمدتاً کارگران برده بر روی آن ها کار می کردند. یکی دیگر از منابع ثروت آن ها ارثیه ای بود که نیروهای برده هم شامل آن می شد.

جورج واشنگتن

جورج واشنگتن، اولین رئیس جمهور آمریکا ۵۲۵ میلیون دلار ثروت داشت. ثروت او نه تنها از درآمد ناشی از منصبش به عنوان یک ژنرال ارتش و رئیس جمهور، بلکه از مزرعه ای هم بود که از برادر خود به ارث برده بود.

توماس جفرسون

توماس جفرسون ۲۱۲ میلیون دلار ثروت داشت. او در نوجوانی مقدار قابل توجهی زمین از پدر خود به ارث برد که بعدها به ملک معروف مانتیسلو تبدیل شد. این ملک خانه ی شخصی و آرامگاه جفرسون را در خود جای داده است. اینطور که گفته می شود جفرسون علیرغم ثروتی که داشت، مقروض از دنیا رفت.

آبراهام لینکلن

آبراهام لینکلن ۱/۳۶ میلیون دلار ثروت داشت. لینکلن در یک کلبه ی چوبی بزرگ شد و در آنجا به کارهای یدی مشغول بود. او پیش از رئیس جمهور شدن، وکیل بود و تلاش کرد فروشگاهی با همه نوع کالایی راه بیاندازد، اما موفق نشد.

فرانکلین دی. روزولت

فرانکلین دی. روزولت ۶۰ میلیون دلار ثروت داشت که بیشتر آن از ثروت خانواده اش بود. همسر روزولت، النور هم پول به ارث برده بود که به ثروت این زوج افزود.

دوایت دی. آیزنهاور

دوایت دی. آیزنهاور ۸ میلیون دلار ثروت داشت که ارثیه نبود. او بیشتر دوران کاری خود را در ارتش خدمت کرده بود و بعد از آن رئیس دانشگاه ِ کلمبیا شد. او مزرعه ی بزرگی هم در پنسیلوانیا داشت.

جان اف. کندی

جان اف. کندی از ذینفعان تراست خانواده ی کندی بود که یک میلیارد دلار ارزش داشت و میان اعضای خانواده ی کندی تقسیم شد. این صندوق را پدرش به راه انداخت که با فعالیت در بورس و شراکت از طریق سرمایه گذاری در حوزه ی املاک، از توفیق مالی برخوردار شده بود.

ریچارد نیکسون

ریچارد نیکسون ۱۵ میلیون دلار ثروت داشت. او هیچ پولی به ارث نبرده بود و عمده ی ثروت میلیون دلاری اش را بعد از کناره گیری از ریاست جمهوری، از طریق درآمد حاصل از کتاب خاطرات و مصاحبه های اختصاصی اش به دست آورده بود.

جیمی کارتر

جیمی کارتر ۸/۲ میلیون دلار ثروت داشت. کارتر بعد از مرگ پدرش، مزرعه کشت بادام زمینی خانوادگی شان را به ارث برد. این مزرعه در ابتدا با مشکلاتی رو به رو بود و کارتر و همسرش مجبور شدند به یک خانه ی سازمانی نقل مکان کنند. کارتر بعدها این مزرعه را تبدیل به یک کسب و کار موفق کرد، تا اینکه به ریاست جمهوری رسید. در دوران ریاست جمهوری اش، این مزرعه ورشکسته شد و کارتر را زیر بار قرض برد. کارتر بعد از پایان ریاست جمهوری با انتشار بیش از ۳۰ کتاب توانست دوباره به لحاظ مالی سرپا شود.

رونالد ریگان

رونالد ریگان که ۱۳ میلیون دلار ثروت داشت، پیش از رئیس جمهور شدن، به مدت بیش از ۲ دهه به کار بازیگری مشغول بود. او بعد از پایان دوران ریاست جمهوری اش، از طریق انتشار کتاب زندگینامه اش میلیون ها دلار کسب درآمد کرد، کتابی که پس از انتشار، به بالاترین درآمد فروش برای یک نویسنده تا به آن زمان دست یافت.

جورج اچ. دبلیو. بوش

جورج اچ. دبیلو. بوش ۲۶/۶ میلیون دلار ثروت داشت، ثروتی که آن را از خانواده ی ثروتمند خود به ارث برده بود. بوش یک شرکت حفاری هم راه اندازی کرد و در حوزه ی املاک سرمایه گذاری می کرد تا اینکه برای ریاست جمهوری انتخاب شد.

بیل کلینتون

بیل کلینتون که ۷۵ میلیون دلار ثروت دارد، ثروتمند به دنیا نیامد. او ثروت خود را از طریق سخنرانی هایش به دست آورد. در سال ۲۰۰۵، کلینتون از فروش کتاب زندگینامه اش درآمدی ۱۵ میلیون دلاری کسب کرد. در سال ۲۰۱۴، همسرش، هیلاری کلینتون نیز ۱۴ میلیون دلار از طریق انتشار کتاب خاطرات خود کسب درآمد کرد.

جورج دبلیو. بوش

جورج دبلیو. بوش ۴۰ میلیون دلار ثروت دارد. او بخشی از این ثروت را به ارث برده بود اما از طریق فعالیت در صنعت نفت، پیش از رسیدن به ریاست جمهوری، هم کسب درآمد کرده بود. بوش مدتی مالک یک تیم بیسبال هم بود. بوش از زمان پایان ریاست جمهوری اش میلیون ها دلار درآمد از طریق فروش کتاب هایش و انجام سخنرانی داشته است.

باراک اوباما

باراک اوباما ۱۳۵ میلیون دلار ثروت دارد. عمده ی ثروت اوباما بعد از پایان ریاست جمهوری وی به دست آمده است، از جمله قرارداد ۵۰ میلیون دلاری او با سرویس نتفلیکس. همچنین در سال ۲۰۱۷، باراک و همسرش میشل، یک قرارداد ۶۵ میلیون دلاری برای تألیف کتاب خاطرات خود امضا کردند.

دونالد ترامپ

دونالد ترامپ ۳/۲ میلیارد دلار ثروت دارد. او پیش از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا، از طریق کار در حوزه ی املاک به ثروتی رسید که از آن برای شروع چندین تجارت دیگر استفاده کرد. گرچه بعضی از این تجارت ها با شکست رو به رو شده، ترامپ کماکان ثروت قابل توجهی به شکل ملک دارد.

جو بایدن

جو بایدن ۸ میلیون دلار ثروت دارد. بایدن تقریباً همه ی دوران کاری خود را در دولت آمریکا سپری کرده است. او در فاصله ی سال های فعالیتش به عنوان معاون رئیس جمهور و سپس رئیس جمهور، ۱۷/۳ میلیون دلار طریق فروش کتاب هایش و انجام سخنرانی به دست آورد.

منبع: yahoo
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • ایرانی هستم آذر ۲۷, ۱۴۰۱

    مال بایدن رو اشتباه نوشتی ! چند ده میلیارد هست ! که پسر فاسدش با همکاری پدرش از طریق چین و اوکراین بدست آوردن !
    البته اون همه پولی هم که از طریق درست کردن آنتیفا و بی ال ام بدست آوردن که به کنار !