سفر ۴,۸۰۰ کیلومتری نهنگ گوژپشت با ستون فقرات شکسته از کانادا تا هاوایی! + ویدیو

سفر ۴,۸۰۰ کیلومتری نهنگ گوژپشت با ستون فقرات شکسته از کانادا تا هاوایی! + ویدیو

یک نهنگ گوژپشت با ستون فقرات شکسته، ۴,۸۰۰ کیلومتر از کانادا تا هاوایی را با حرکت شنای قورباغه طی کرد. این نهنگ با نام مستعار «ماه» در سواحل بریتیش کلمبیا با بدنی خمیده دیده شد که محققان معتقدند در اثر برخورد قایق به این حیوان ایجاد شده است.

مهاجرت نهنگ گوژپشت با ستون فقرات شکسته

این آسیب مانع از اتمام مهاجرت سالانه «ماه» به آب‌های گرم‌تر نشد، اما تصاویر نهنگ در سواحل مائوئی نشان می‌دهد که این سفر خسته‌کننده، او را لاغر و پوشیده از شپش نهنگ کرده است.

مهاجرت نهنگ گوژپشت با ستون فقرات شکسته
محققان بنیاد نهنگ اقیانوس آرام (MARS)، که به مدت یک دهه ردیابی «ماه» را انجام می دهد، از رسیدن او به هاوایی آسوده خاطر هستند، اما خاطرنشان کردند که او احتمالاً خواهد مرد. «ماه» برای اولین بار در ۷ سپتامبر توسط ایستگاه تحقیقاتی جزیره فین مشاهده شد و متوجه شدند پایین تنه آن به شکل غیرطبیعی S خم شده است.

مهاجرت نهنگ گوژپشت با ستون فقرات شکسته

این تیم یک پهپاد را برای بررسی دقیق تر فرستادند و آسیب شدید ستون فقرات او مشخص شد.
آنها پستی در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشتند: «تصاویر دلخراش بدن پیچ خورده او همه ما را مضطرب کرد. او احتمالاً درد قابل توجهی دارد، اما هزاران کیلومتر بدون اینکه بتواند دم خود را حرکت دهد، مهاجرت کرده است.»

در حالی که اندازه «ماه» ناشناخته است، نهنگ های گوژپشت ماده می توانند تا ۱۵ متر طول و حدود ۳۵ تن وزن داشته باشند.

مهاجرت نهنگ گوژپشت با ستون فقرات شکسته

به گفته محققان، این نهنگ در دهه گذشته هر سال مسیر مشابهی را طی کرده است که احتمالاً یک رفتار غریزی است. دانشمندان ترجیح می‌دهند برای پایان دادن به رنج این نهنگ، او را بکشنده، اما می‌ترسند که مواد سمی که برای کشتن او استفاده می شود، جانداران دریایی را که از بقایای او استفاده می کنند، مسموم کند. اگر او در خشکی بود، محققان راحت تر می توانستند مداخله کنند.

هر سال تا ۲۰,۰۰۰ نهنگ در اثر برخورد مرگبار با کشتی ها جان خود را از دست می دهند.

بیشتر بخوانید:

مرگ «صورت زخمی» مشهورترین شیر دنیا

بزرگترین ماهی آب شیرین جهان صید شد!

منبع: dailymail
دیجیاتو
بدون نظر

ورود