محمد زارع فومنی کیست و چه اتهامی دارد؟

محمد زارع فومنی کیست و چه اتهامی دارد؟

محمد زارع فومنی، روحانی فعال سیاسی که مهر ماه امسال بازداشت شده بود، از سوی دادگاه ویژه روحانیت به حبس محکوم شد.

فومنی در گذشته در جریان سیاسی اصلاحات فعالیت می‌کرد اما در سال‌های پس از ۱۳۸۸ مواضعی متفاوت اتخاذ کرد و در انتخابات سال ۱۴۰۰ از حامیان ابراهیم رئیسی بود. او در ماه‌های اخیر مواضع منتقدانه‌ای در پیش گرفته بود.

فومنی حالا با حکم قطعی به اجرای ۵ سال حبس و تبعید به زندان کرمان محکوم شده است.

اتهامات او « ۱ – نشر اکاذیب علیه مسئولین نظام جمهوری اسلامی به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق سامانه رایانه ای، ۲ – اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و ۳ – اقوا و تحریک مردم به اغتشاش به قصد برهم زدن امنیت کشور» اعلام شده بود که حکم صادر شده از شعبه دو دادگاه تجدید نظر به این شرح است:

برای اتهام ردیف اول، دو سال حبس و ۱۵۰ میلیون ریال جزای نقدی، برای اتهام ردیف دوم به تحمل پنج سال حبس تعزیری و برای اتهام ردیف سوم هم پنج سال حبس تعزیری. اما طبق قانون بیشترین محکومیت یعنی پنج سال حبس اجرا خواهد شد.

در ادامه این حکم آمده که در جهت جلوگیری از ادامه فعالیت‌های مجرمانه متهم باید ۲ سال از حبس خود را در زندان کرمان تحمل کند.

حکم بدوی توسط شعبه دوم دادگاه ویژه روحانیت ۱۵ روز پیش صادر شده بود که پس از اعتراض آقای فومنی، پرونده به شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر ویژه روحانیت ارسال شد و پس از بررسی همان حکم دادگاه بدوی تایید شد.

وی به مدت یک ماه در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین و ممنوع الملاقات بود و در حال حاضر در بند ویژه روحانیت این زندان اوین است.

همچنین پرونده قبلی او با هفت اتهام در تاریخ ۲۷ آذر ماه جاری در شعبه دوم دادگاه رسیدگی می‌شود.

به گفته‌ی فرزند فومنی، قرار است پرونده ۱۲ شکایت هیئت نظارت بر مطبوعات از روزنامه صدای اصلاحات به مدیر مسئولی محمد زارع فومنی در تاریخ ۵ دی ماه سال جاری در شعبه ۲ دادگاه ویژه روحانیت برگزار شود.

محمد زارع فومنی کیست؟

حجت الاسلام محمد زارع فومنی متولد ۱۳۵۲، دبیرکل حزب مردمی اصلاحات و صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامه صدای اصلاحات است.

وی از شاگردان آقایان منتظری، صانعی، موسوی تبریزی، موسوی اردبیلی، بیات زنجانی بوده و چندین دوره مسئولیت ستاد‌های انتخاباتی هاشمی رفسنجانی را در سطح کشور عهده‌دار بوده‌است.

فومنی در سال ۹۶ نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری شد. او ضمن «نواصلاح طلب» خواندن خود درباره ی برنامه اش برای پس از پیروزی در انتخابات گفته بود: «کابینه من جوان، پر از نشاط، انقلابی‌گری، قدرتمند و نیمی از اعضای کابینه‌ام زنان خواهد بود و اعلام می‌کنم معاون اول من زن است.»

با این حال، وی پس از گذشت چند روز در نامه‌ای خطاب به ستاد انتخابات وزارت کشور و شورای نگهبان از کاندیداتوری انصراف داد.

حزب مردمی اصلاحات به دبیر کلی محمد زارع فومنی در سال ۱۳۹۰ شروع به فعالیت کرد. این حزب در سال ۱۳۹۲ با صدور بیانیه‌ ای از نامزدی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی برای ریاست جمهوری حمایت کرد.

محمد زارع فومنی در کنار سیاست وارد عرصه ی ورزش نیز شد و مدتی مدیریت تیم فوتبال گل ریحان البرز را بر عهده داشت. اما حواشی و جنجال های فومنی باعث شد تا از این سمت برکنار شود.

در جریان دیدار تیم گل ریحان البرز مقابل شهرداری آستارا در تیر ماه ۱۴۰۰ که به شکست تیم تحت مدیریت فومنی انجامید، وی در اعتراض به داوری در نظم بازی اخلال ایجاد کرد که پس از این درگیری، تصاویری منتشر شد که نشان می داد فومنی در آنجا یک قبضه اسلحه کمری به همراه داشت. در ادامه نیروی انتظامی اعلام کرد اسلحه ی فومنی قلابی بود.

پس از این اتفاق، رضا رضایی، مدیرعامل باشگاه گل ریحان البرز، محمد زارع فومنی را برکنار کرد. فومنی همچنین ۲ سال از فعالیت های فوتبالی محروم و ۵۰ میلیون تومان جریمه شد.

فومنی در گفتگویی تلفنی با برنامه تلویزیونی «فوتبال یک» توضیحاتی درباره ی این اتفاق ارائه کرد. او به همراه داشتن اسلحه با خود را تخلف نیروی انتظامی قلمداد کرد و سپس مدعی شد به دلیل حمایت از ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، توسط منافقین و شبکه منو تو تهدید به قتل شده بود. او همچنین قلابی بودن اسلحه ی خود را رد کرد و گفت آن اسلحه بادی بود و تیر ساچمه ای داشت.

فومنی مدتی بعد از مجتبی پوربخش، مجری برنامه «فوتبال یک» به اتهام انتشار تهمت و اهانت، شکایت کرد.

محمد زارع فومنی که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ از حامیان ابراهیم رئیسی بود، در ماه های اخیر مواضع متفاوت و منتقدانه ای در پیش گرفته بود.

فومنی نخستین بار چند ماه پیش از شروع اعتراضات اخیر در کشور دستگیر شده بود. به گفته ی فرزند وی، او پس از احضار به وزارت اطلاعات بازداشت شد و اتهام او تشویق به تجمع، تشویش اذهان عمومی، توهین به مقامات، عضویت در گروه‌های معاند (احتمالا در کلاب هاوس) و مصاحبه با تلویزیون‌های خارجی عنوان شده بود.

این روحانی مدتی بعد به قید وثیقه آزاد شد و منتظر حکم دادگاه خود بود که با شروع اعتراضات اخیر در کشور بار دیگر بازداشت شد.

فومنی پیش از بازداشت دومش ویدئویی از خود گرفته و در آن گفته بود: «صحیح و سالم می‌روم، نه اهل خودکشی هستم و نه عمل قلب کرده‌ام!»

مطالب مرتبط
۳ نظر

ورود

  • kian آذر ۲۳, ۱۴۰۱

    نقشش رو به عنوان یه آخوند اصلاح طلب و منتقد خوب بازی کرد, در کلاب هاوس خیلی جولان میداد ولی مشخص بود که از طرف اطلاعاتی ها حرف میزنه.

  • محمد رضایی آذر ۲۳, ۱۴۰۱

    روزیاتو، حرف دهنتو بفهم
    اعتراضات درسته نه اغتشاش