سرگذشت لیونل اسکالونی؛ سرمربی موفق تیم ملی آرژانتین که دیگو مارادونا او را مسخره می کرد

سرگذشت لیونل اسکالونی؛ سرمربی موفق تیم ملی آرژانتین که دیگو مارادونا او را مسخره می کرد

دیگو مارادونا پس از انتخاب لیونل اسکالونی به عنوان سرمربی تیم ملی آرژانتین عصبانی شد و در مصاحبه ای گفت: «اسکالونی پسر خوبی است، اما او حتی نمی‌تواند تردد ماشین ها را هدایت کند. چطور ممکن است تیم ملی را به او بسپارند! همه دیوانه شده‌ایم؟» چهار سال بعد از آن گفتگو، اسکالونی در آستانه حضور در فینال جام جهانی تیم ملی کشورش ایستاده است.

لیونل اسکالونی مربی تیم ملی آرژانتین
از زمانی که اسکالونی به عنوان جانشین خورخه سامپائولی، که روابط بین مربی و بازیکنان را در جام جهانی ۲۰۱۸ به طور کامل از بین برده بود، انتخاب شد، شکل گیری دوباره این رابطه به بخشی از کار او تبدیل شد.

اسکالونی به‌عنوان یکی از دستیاران سامپائولی در کادر مربیگری آرژانتین در جام جهانی روسیه حضور داشت و او دقیقاً می‌دید که اگر برنامه‌ای برای برنده شدن وجود داشته باشد، چگونه این گروه تحت رهبری لیونل مسی را می تواند در یک تورنمنت بزرگ مدیریت کند.

لیونل اسکالونی مربی تیم ملی آرژانتین

لحظه‌ای در روسیه بود که آرژانتینی‌ها خود را در معرض خطر از بین رفتن همه دستاوردهای خود  دیدند. در حالی که تنش ها بالا گرفت، مسی به سامپائولی تاخت: «ما متوجه نمی شویم که شما چه می گویید. ما دیگر به شما اعتماد نداریم.»

نارضایتی در شکست مقابل فرانسه پایان دوره سامپائولی را به همراه داشت و در حالی که اتحادیه فوتبال آرژانتین (AFA) در مورد اینکه چه کسی جانشین او خواهد شد، بحث می کرد، اسکالونی وظیفه داشت در دو بازی دوستانه مقابل گواتمالا و کلمبیا، اوضاع را ثابت نگه دارد.

لیونل اسکالونی مربی تیم ملی آرژانتین

به سرعت AFA از او خواست تا کوپا آمریکا ۲۰۱۹ را حفظ کند. آرژانتین حتی با از دست دادن اولین بازی رقابتی خود مقابل کلمبیا برای شروع آن تورنمنت، توانست مسیری برای موفقیت خود پیدا کند. او در کوپا آمریکا ۲۰۱۹ تلاش کرد تا به انتظار ۲۶ ساله کشورش برای کسب عنوانی بدون تجربه مدیریت پایان دهد. آرژانتین در مرحله ۲۰۱۹ کوپا آمریکا سوم شد و قرارداد سه و نیم ساله به زودی روی میز اسکالونی قرار گرفت. پس از آن AFA گفت: «این پروژه در حال تکامل است و تیم ملی در حال کسب هویت جدیدی است و این چیزی است که ما می خواهیم.»

لیونل اسکالونی مربی تیم ملی آرژانتین

لیونل اسکالونی، جوانترین مربی جام جهانی قطر، در رقابت های جام جهانی، به طور خاص در سال ۲۰۰۶، به عنوان بازیکن حضور داشته است و در سمت دیگر آن به عنوان دستیار در روسیه تجربه کسب کرد. او می دانست که هر دو روی سکه در مسابقات بزرگ چگونه هستند.

اسکالونی در مصاحبه ای در اوایل سال جاری گفت: «مهم این است که وقتی بازیکنان به زمین می‌روند، آنچه مربی به آنها گفته است متقاعدشان کرده باشد. من فکر می کنم ما توانسته ایم به آن نقطه برسیم.»

لیونل اسکالونی مربی تیم ملی آرژانتین

یکی از بزرگترین انتقاداتی که به اسکالونی وارد می شود این است که رزومه مربیگری او با رقبای خود مطابقت ندارد. اسکالونی مربیگری در سویا را به عنوان دستیار سامپائولی در سال ۲۰۱۶ آغاز کرد و سپس او را در تیم ملی دنبال کرد.

تنها مارادونا نبود که منطق پشت انتخاب او را زیر سوال برد. اما اسکولینی مدافع راست سابق، که مانند مسی از نیولز اولد بویز در روزاریو می‌آید، برای بازیکنانی که از تیم ملی خود نا امید شده بودند، زمزمه امیدوار کننده ای بود.

لیونل اسکالونی مربی تیم ملی آرژانتین

مسی پیش از این درباره سرمربی خود گفته بود: «او بسیار با شخصیت است، با بازیکنان زیاد صحبت می کند و سعی می کند هر کاری که لازم است انجام دهد. مشخص است او عاشق کاری است که انجام می دهد.»

نیکلاس تاگلیافیکو، مدافع کناری اضافه کرد: «در روسیه، او نزدیک‌ترین فرد به بازیکنان بود. او خیلی با ما صحبت کرد و بین تیم و مربیان پیوند ایجاد کرد.»

لیونل اسکالونی مربی تیم ملی آرژانتین

یکی از مشکلات سامپائولی لجبازی بود، اما اسکالونی برخلاف او در صورت نیاز، تغییر را می پذیرد و این یکی از نقاط قوت اوست.
اسکالونی به زودی متوجه شد که مستقیم و عمودی عمل کردن با نقاط قوت بازی مسی همخوانی ندارد. تاکتیکی که در ابتدا قرار بود مستقیم و عمودی باشد، به زودی روی یک خط میانی پویا متمرکز شد که می توانست مسی را در موقعیت هایی قرار دهد تا بر حریفان غلبه کند.

لیونل اسکالونی مربی تیم ملی آرژانتین

افرادی مانند لئاندرو پاردس و رودریگو دی پل به زودی خود را به قطعات کلیدی پازل اسکالونی تبدیل کردند. سال‌ها پس از ناامیدی در اولین هدایت کوپا آمریکا، اسکالونی مهره‌هایی را پیدا کرد تا پازل را تمام کند و به ناکامی ۲۸ ساله آرژانتین پایان دهد. اسکالونی به گاردین گفت: «دیدن پیروزی لئو همه را خوشحال کرد.»

اسکالونی اکنون به فینال جام جهانی ای می رود که با شکست خیره کننده مقابل عربستان سعودی آغاز شد و روند شکست ناپذیری آنها در ۳۶ بازی را بر هم زد. سرمربی جوان تیم ملی آرژانتین این جام را به دست بیاورد یا نه، قرارداد جدیدی را برای ماندن تا سال ۲۰۲۶ با تیم ملی آرژانتین منعقد کرده است.

بیشتر بخوانید:

تمام رکوردهایی که لیونل مسی تاکنون در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به نام خود ثبت کرده است

۱۰ مورد از شوکه کننده ترین و عجیب ترین نتایج جام جهانی بعد از باخت آرژانتین به عربستان

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود