شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی؛ امیر قطر کیست؟

شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی؛ امیر قطر کیست؟

شب گذشته در فینال نفس‌گیر جام جهانی ۲۰۲۲ آرژانتین در ضربات پنالتی تیم ملی فرانسه را شکست داد تا مسی بالاخره جام قهرمانی مهم‌ترین تورنمنت فوتبالی را بالای سر بگیرد. اما پیش از اهدای جام به اعجوبه دنیای فوتبال، امیر قطر که بالای سکو و از اهداکنندگان مدال‌ ها بود، در حرکتی عجیب یک عبا مشابه آنچه خود پوشیده بود به تن مسی کرد و با این کار توجهات را به خود جلب کرد.

اما امیر قطر کیست؟

امرای قطر از خاندان ثانی هستند و «امیر» قدرتمندترین فرد در نظام سیاسی این کشور است. تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی بیش از ۹ سال است که به عنوان فرمانروا و رئیس این کشور حکومت می‌کند.

زندگینامه امیر قطر

تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی در سوم ژوئن سال ۱۹۸۰ در دوحه قطر متولد شد. او پسر دوم همسر دوم شیخ حمد (شیخه موزه بنت ناصر المسند) و چهارمین فرزند شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی است.

بیوگرافی امیر قطر «شیخ تمیم بن حمد الثانی»

تمیم بن حمد دوران دبیرستان خود را در سال ۱۹۹۷ در مدرسه شربورن (Sherborne) انگلیس به پایان رساند و یک سال بعد از مدرسه نظامی سلطنتی سندهرست (Sandhurst) همان کشور فارغ‌ التحصیل شد و به نیروهای مسلح قطر پیوست. گفتنی است تمیم بن حمد به سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسه تسلط دارد.

بیوگرافی امیر قطر «شیخ تمیم بن حمد الثانی»

ولیعهدی تمیم بن حمد

امیر پیشین قطر، شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، ابتدا شیخ جاسم، بزرگترین پسر از همسر دومش را به عنوان ولیعهد خود انتخاب کرد. اما پس از اینکه جاسم از حق خود برای تاج و تخت صرف نظر کرد، شیخ حمد در ۸ اگوست ۲۰۰۳ دومین پسر از همسر دومش، شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، را جانشین خود اعلام کرد.

از آن زمان به بعد او در مسئولیت های امنیتی و اقتصادی حساس کار کرد و در سال ۲۰۰۹ به عنوان معاون فرمانده کل قوا در نیروهای مسلح قطر منصوب شد.

بیوگرافی امیر قطر «شیخ تمیم بن حمد الثانی»

پادشاهی

با کناره گیری شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، تمیم بن حمد در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۳ به عنوان امیر قطر منصوب شد. او نخستین حاکم در خاندان آل ثانی بود که بدون هیچ کودتایی قدرت را در اختیار گرفت. واگذاری قدرت به آرامی صورت گرفت زیرا اعضای خاندان بسیاری از پست های عالی کشور را در اختیار گرفتند.

بیوگرافی امیر قطر «شیخ تمیم بن حمد الثانی»

فعالیت های ورزشی و سیاسی

شیخ تمیم ورزش را به عنوان بخشی از مهم‌ترین اولویت‌های قطر برای ارتقای وجهه بین المللی کشورش می‌داند. او صندوق سرمایه گذاری های ورزشی قطر را تاسیس کرد که مالک باشگاه پاری سن ژرمن فرانسه است. در سال ۲۰۰۶ کمیته پانزدهمین بازی های آسیایی در دوحه را ریاست کرد. تحت رهبری او، تمام کشورهای عضو برای نخستین بار در تاریخ خود در این رویداد شرکت کردند. در آن سال، روزنامه الاهرام مصر، تمیم را به عنوان «بهترین شخصیت ورزشی در جهان عرب» انتخاب کرد.

با نظارت و هدایت شیخ تمیم، قطر برنده حقوق میزبانی مسابقات جهانی شنا در سال ۲۰۱۴ و مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ شد. او همچنین عضو کمیته بین المللی المپیک و رییس کمیته ملی المپیک است.

بیوگرافی امیر قطر «شیخ تمیم بن حمد الثانی»
بیوگرافی امیر قطر «شیخ تمیم بن حمد الثانی»

رییس شورای عالی محیط زیست و حفاظت از طبیعت،‌ رییس شورای عالی محیط زیست و ذخایر طبیعی، رییس شورای عالی آموزش، رییس شورای عالی فناوری اطلاعات و ارتباطات، رییس هیات مدیره اداره امور عمومی (اشتغال) و اداره برنامه ریزی شهری (UPDA)، رییس هیات مدیره دانشگاه قطر، معاون رییس شورای خانواده حاکم، نایب رییس شورای عالی امور اقتصادی و سرمایه گذاری، معاون کمیته عالی هماهنگی و پیگیری از دیگر مسئولیت های اجرایی به شمار می‌رود که شیخ تمیم بر عهده دارد.

بیوگرافی امیر قطر «شیخ تمیم بن حمد الثانی»

زندگی شخصی تمیم بن حمد

امیر کنونی قطر در حال حاضر سه همسر و ۱۳ فرزند (هفت پسر و شش دختر) دارد.

بیوگرافی امیر قطر «شیخ تمیم بن حمد الثانی»

همسر اول: جواهر بنت حمد بن سهیم آل ثانی

شیخه جواهر بنت حمد بن سهیم آل ثانی، متولد سال ۱۹۸۴ اولین همسر امیر قطر است. او از اعضای خانواده سلطنتی قطر و دختر شیخ حمد بن سهیم آل ثانی، وزیر سابق دولت و نوه امیر خلیفه بن حمد آل ثانی است. او دخترعموی دوم همسرش است.

جواهر بنت حمد در ۸ ژانویه ۲۰۰۵ در کاخ الوجبه با تمیم بن حمد آل ثانی ازدواج کرد. آنها چهار فرزند، دو پسر و دو دختر، دارند.

بیوگرافی امیر قطر «شیخ تمیم بن حمد الثانی»
بیوگرافی امیر قطر «شیخ تمیم بن حمد الثانی»

او در سال ۲۰۲۱ مدرک کارشناسی ارشد هنر را از دانشگاه قطر دریافت کرد.

جواهر بنت حمد به عنوان همسر اول امیر قطر در سال ۲۰۲۲ او را در یک سفر رسمی دولتی به اسپانیا همراهی کرد؛ جایی که نشان سلطنتی ایزابلا کاتولیک توسط فیلیپیه ششم، پادشاه اسپانیا، به او اهدا شد. این سفر اولین دیدار رسمی دولتی او به عنوان همسر از زمان امیر شدن همسرش در سال ۲۰۱۳ بود.

همسر دوم: العنود بنت مانع الهاجری

امیر قطر در سال ۲۰۰۹ برای دومین بار با العنود مانع الهاجری ازدواج کرد و از او پنج فرزند دارد. پدرش منیعه بن عبدالهادی الهاجری است که سفیر سابق قطر در اردن بود.

بیوگرافی امیر قطر «شیخ تمیم بن حمد الثانی»

همسر سوم: نوره بنت هذال الدوساری

شیخ تمیم در سال ۲۰۱۴ برای سومین بار با نوره بنت هذال الدوساری ازدواج کرد و از او سه فرزند دارد.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • عدل آذر ۲۹, ۱۴۰۱

  لذتتو ببر،توشایسته ای

  به این میگن حقتوازدنیاگرفتن???

  • ایران آذر ۳۰, ۱۴۰۱

   بی حاشیه فکرش رو آبادانی کشورش متمرکز نه مثل ما دنبال خرافات و حاشیه. به هیچ جای دنیا هم پیغام مرگ نمی فرستند!!!!

 • محمد کریم زارع دی ۱, ۱۴۰۱

  خاک بر سر زندگی من و سید عبسی

 • نیکی دی ۱, ۱۴۰۱

  من اگر قطر بدنیا میومدم زنده بگورم میکردن بااین شانسی که من دارم

 • شهرام فروردین ۲۱, ۱۴۰۲

  درد و بلات بخوره تو فرق سر حاکمتن ما